29.08.19, 11:31Zdj. Kancelaria Premiera, Flickr, domena publiczna, CC0

Ścieki w Wiśle. Czy jesteśmy bezpieczni? Minister zdrowia wyjaśnia

Minister zdrowia, Łukasz Szumowski poinformował opinię publiczną na temat skali zagrożenia związanego z awarią kolektorów oczyszczalni ścieków "Czajka". 

W związku z awarią dwóch rurociągów władze Warszawy poinformowały o "kontrolowanym" spuście nieczystości do Wisły. Dziś w mediach pojawiły się nowe doniesienia w tej sprawie. Wielu mieszkańców Warszawy i okolicznych miejscowości obawia się o swoje bezpieczeństwo. 

"Próbki wody pitnej, pobrane w Płocku, na razie nie wykazały odstępstw od normy"-zapewnił minister zdrowia, Łukasz Szumowski, jednoczeście podkreślając, że mimo to wodę powinno się dobrze przegotować przed spożyciem. Szumowski uczestniczył w posiedzeniu sztabu kryzysowego w Płocku. W posiedzeniu sztabu wzięli udział m.in. główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas, wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera oraz prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. Szef resortu zdrowia poinformował w Płocku, że stężenie zanieczyszczeń wynosi w Wiśle litr na sto litrów wody.

Jak zapewnił Łukasz Szumowski, próbki wody trafiającej do płockich wodociągów pobierane są trzy razy dziennie. Minister wskazał przy tym, że resort zdrowia dotychczas nie został poinformowany o składzie zrzutu, który dostał się do Wisły. 

"Nie otrzymaliśmy takiej informacji od prezydenta Warszawy. Przepływ informacji jest kluczowy, byśmy mogli reagować zawczasu"-mówił polityk. 

"Wisła jest miejscem, gdzie odbywa się rekreacja i często łowimy ryby. W tej chwili nie róbmy tego, nie kąpmy się w Wiśle, nie łówmy ryb. Powinniśmy poczekać, aż sytuacja w Warszawie zostanie opanowana i zrzut nieczystości do Wisły się zakończy"-apelował minister, zapewniając jednocześnie, że służby mundurowe są gotowe do działania, gdyby miało dojść do pogorszenia się sytuacji. Zapewniono również miejsca na oddziałach zakaźnych szpitali.

"Sytuacja jest kryzysowa, ale działamy wspólnie, żeby zabezpieczyć mieszkańców."-przekonywał Łukasz Szumowski. 

Szef MZ zaznaczył przy tym, że choć sytuacji nie da się porównać do Czarnobyla, to nie można zaprzeczyć, że mamy do czynienia z katastrofą.

yenn/PAP, Fronda.pl

Komentarze

Maria Blaszczyk2019.08.29 15:43
Wasza przedwyborcza propaganda śmierdzi szambem. Awarii uległ kolektor dla lewobrzeżnejj częsci Warszawy. Ten, który uruchomiono w 2012 roku. Wybudowany przy pomocy funduszy unijnych, żeby była jasność. Przedtem - np. za prezydentury pana Lecha Kacznskiego - te ścieki zrzucano prosto do Wisły, jak to ma miejsce obecnie.
freeasinfreedom2019.08.29 15:43
Tak, w Warszawie nie czerpie się wody z nurtu Wisły.
Toni2019.08.29 14:23
Dla normalnych obywateli z nad Wisły może być zagrożenie, ale dla tow.LGBT to przyjemność ten zapach i pływające gawno, przecież to ich chleb codzienny jak nam Rabiej pokazał.
Cogito ergo sum2019.08.29 12:09
Co by nie powiedzieć jest to kompromitacja władz Warszawy. Sytuacja jest poważna, bo nawet Greepeace idzie z odsieczą Platformie. Ta lewacką organizacja nie kryje swojego politycznego charakteru
Maria Blaszczyk2019.08.29 15:40
Sytuacja jest potwornie wręcz poważna. Pierwszy raz od 7 lat trwa taki zrzut. Przedtem ta poważna sytuacja była normą. Bo po prostu zrzucano ścieki z Warszawy do Wisły.... Np. za prezydentura pana Lecha Kaczyńskiego. Ten kolektor uruchomiono w 2012 roku... Do tego - dzięki tym wstrętnym uniijnym funduszom.