04.06.19, 20:15

Senator Jan Maria Jackowski dla Frondy: Obalenie rządu Olszewskiego zdefiniowało historię III RP

Fronda.pl: 4 czerwca 1992 roku obalono rząd Jana Olszewskiego. Jakie były okoliczności tego wydarzenia i jaką rolę odegrał w nich Lech Wałęsa?

Jan Maria Jackowski, senator PiS: Lech Wałęsa odegrał 4 czerwca 1992 roku rolę wyjątkowo destrukcyjną. Także jego nazwisko znalazło się na liście osób, które miały kontakty ze Służbą Bezpieczeństwa w okresie PRL. Uchwała, którą przyjął wówczas Sejm zobowiązywała ówczesnego ministra spraw wewnętrznych Antoniego Macierewicza do jej realizacji. Treść tej uchwały wskazywała, że należało wskazać osoby, które miały związki z SB w czasach PRL. Lech Wałęsa, jako, że znalazł się na tzw. liście Macierewicza, podjął działania destrukcyjne, zmierzające do obalenia rządu Jana Olszewskiego. Pamiętam doskonale tamtą sytuację, gdyż byłem wówczas dziennikarzem Telewizji Polskiej i miałem okazję być w Sejmie 4 czerwca 1992 roku. Pamiętam też atmosferę, która wówczas panowała. Pojawiały się pewne pogłoski, padały różne nazwiska, natomiast w pierwszej chwili lista nie była znana opinii publicznej. Otrzymali ją za to do wglądu szefowie klubów parlamentarnych.

Opinia publiczna dowiedziała się o jej zawartości później?

Tak, dopiero później pojawiła się ta lista w przestrzeni publicznej i wywołała swoiste trzęsienie ziemi. Po raz pierwszy mieliśmy do czynienia w III RP z tego rodzaju informacjami na tak szeroką skalę. Nota bene, warto powiedzieć, że ta lista pokrywała się w dużej mierze z listą gen. Dankowskiego – szefa SB u schyłku PRL. Dankowski na potrzeby przygotowujących się do obrad Okrągłego Stołu przygotował listę osób powiązanych ze Służbą Bezpieczeństwa do informacji ówczesnych władz.

Na liście Macierewicza znajduje się bardzo istotny komentarz. Tę listę często źle się interpretuje. Na liście rozróżniono bowiem czy współpraca z SB była podjęta czy jednak nie, albo czy ktoś był kwalifikowany jako tajny współpracownik, itd. Były to informacje istotne do rozróżniania oceny zachowań konkretnych osób, natomiast w przestrzeni publicznej zostało to odebrane tak, jak gdyby wszystkie osoby z listy były tajnymi współpracownikami SB. Niewątpliwie jednak większość była tajnymi współpracownikami SB, nawet w sądowym rozumieniu tego kim jest tajny współpracownik.

Nazwisko Wałęsy, które wówczas pojawiło się na tzw. liście Macierewicza to był w 1992 roku szok dla społeczeństwa?

Nie, dlatego, że na ten temat krążyły różne pogłoski, szczególnie w środowiskach solidarnościowych. Z tego punktu widzenia ta informacja dla osób bliżej interesujących się życiem publicznym nie była zaskoczeniem. Dla szerokich kręgów opinii publicznej mogła być jednak zastanawiająca. Przynajmniej dla mnie nie była to informacja szokująca.

Czy to był jedyny rząd w pierwszych latach III RP, który mógł przeprowadzić lustrację?

Niewątpliwie tak. Mecenas Jan Olszewski był człowiekiem, który dość jasno w swoich wypowiedziach i działaniu stawiał kwestię konieczności oddzielenia PRL od III RP wyraźną cezurą polityczną, prawną i moralną. Tymczasem, znaczna część innych, ważnych uczestników ówczesnego życia politycznego to apologeci „grubej kreski”, która stała się synonimem nie oddzielenia III RP od PRL wyraźną cezurą. Skutki tej koncepcji, którą publicznie ogłosił premier Tadeusz Mazowiecki ponosimy do dnia dzisiejszego. Nie podjęto działań, które wówczas powinny być podjęte. Przypomnę, że jeszcze do niedawna pracowaliśmy w Senacie nad dekomunizacją ulic czy pomników. To powinno być zrobione na początku lat 90. To pokazuje jak wiele negatywnych skutków koncepcja „grubej kreski” miała. Nie wspominam nawet o całym modelu życia społeczno-gospodarczego, uwikłaniu byłych funkcjonariuszy aparatu PRL-owskiego w życie gospodarcze, budowaniu systemu medialnego, czy budowaniu rynku finansowego. W wymiarze sądowniczym, słynna była wypowiedź prof. Adama Strzembosza, że środowisko samo się oczyści, a jak wiemy to nie nastąpiło. Cały ten szereg nieprawidłowości był generalnie pokłosiem „grubej kreski”.

Na słynnym filmie „Nocna Zmiana” widujemy postaci, których kariery polityczne nabrały później rozpędu jak np. Donald Tusk. Czy gdyby rząd Olszewskiego przetrwał całą kadencję, to historia III RP mogłaby potoczyć się nieco inaczej?

Trudno oczywiście gdybać. Ten rząd został obalony, a miał bardzo dobry dorobek w sensie gospodarczym, politycznym, a także moralnym w aspekcie przywracania prawdy o najnowszej historii. „Gruba kreska” i filozofia, którą przyjęto przy Okrągłym Stole, spowodowała, że nie było klimatu na przeprowadzenie lustracji czy dekomunizacji właściwie w całej historii III RP, kiedy to ten temat się przewija. Widzimy jak poważne błędy były zrobione, przy czym istnieli beneficjenci Okrągłego Stołu i transformacji po jednej stronie, a po drugiej ludzie, którzy ponieśli jej wielkie koszty. Dodatkowo, dochodziły problemy także w innych wymiarach. Jednym z dużych błędów było nieprzeprowadzenie całościowej koncepcji reprywatyzacji, czy chociażby kwestia nieudolnego przeprowadzenia powszechnego uwłaszczenia. Dochodziła wreszcie kwestia nie stworzenia punktu zero, od którego na zasadach racjonalnych byłby budowany wolny rynek. Tymczasem mieliśmy do czynienia z nomenklaturą PRL, która z pozycji monopolisty wchodziła na wolny rynek i korzystała ze swojej przewagi, co prowadziło do negatywnych skutków zarówno gospodarczych jak i społeczne.

Dziękuję za rozmowę.

4 VI 2017

Komentarze

nikt2019.06.5 8:05
Jeszcze coś muszę napisać . Nie wiedziałam , że Olszewski był wolnomularzem . Przypomniał mi się sen z lat 90-tych o tym jak znalazłam worek z artefaktami i symbolami Iluminatów . Już chyba we Frondzie o nim pisałam . Wtedy nie wiedziałam co one oznaczają . Zainteresowałam się wolnomularstwem dopiero kilka lat temu i rozśmieszyło mnie to , że odbywają się tam rytuały . Tam , gdzie są rytuały jest tylko truchło . Nic żywego , żadnej umysłowej iluminacji , żadnego oświecenia . Przykładem Kościół w którym nie ma żywej wiary przekazanej przez Jezusa . Z tego worka wybrałam trzy świecące się szlachetne kamienie . Wiedziałam we śnie , że to wiara , nadzieja , miłość . Poszłam dalej w tej pielgrzymce ( która była dla mnie drogą do poznania i zrozumienia ) i znalazłam coś , czego nie odważyłam się dotknąć . Ale to już inna bajka .
Polak2019.06.5 7:48
Macierewicz z deweloperem Jarosławem K. obalili nieudolnie klecony "rząd" Olszewskiego, a teraz próbują kłamać że przecież oni niewinni :)
nikt2019.06.5 0:13
Coś jeszcze napisać przy okazji tej rocznicy ? Widziałam , co się dzieje , lecz nie rozumiałam dlaczego . Niedawno dopiero się dowiedziałam kto i jak manipulował bankowością i finansami by stłamsić rodzimą przedsiębiorczość . Ale to nie wystarczyło . Trzeba jeszcze było stłamsić rdzenny naród i sprowadzić ich do roli wyrobników za głodowe pensje , zamknąć drogę do jakiejkolwiek kariery zawodowej i korzystać z dóbr tego kraju w niewyobrażalnej skali . Potraktować ten kraj jako światowy śmietnik . Przejąć dochody ze Spółek Skarbu Państwa , doprowadzać zakłady do upadłości by przejąć je za grosze . Skąd ja znam tę mentalność spekulanta i kombinatora ? Tę niezaspokojoną zachłanność w szybkim bogaceniu się za wszelką cenę , tę chciwość i pazerność . Tę bezczelność , tupet i brak skrupułów . Typ Hanny Gronkiewicz - Waltz . Bez odrobiny wstydu czy zażenowania . Pieniądz wszystko wybieli ? Bogatemu się wszystko wybacza ? Mylne wyobrażenia . Są jeszcze ludzie w tym kraju , którzy hołdują jakimś zasadom etycznym . To nic , że prawo sprzyja złodziejom . Za wszystko kiedyś trzeba zapłacić . W tym życiu , niech niewierzący się nie cieszą że mogą bezkarnie krzywdzić innych . Wina przenosi się na następne pokolenia . A później lament........dlaczego nas to spotkało . " Nie płaczcie nade mną , ale nad dziećmi swoimi " . Odbiegłam od tematu , ale mimo woli mi się nasunęły refleksje .
Paula2019.06.4 22:35
Cześć! :) Poszukuję do badania osób zadeklarowanych jako katolicy, pomyślałam, że na tej stronie mogłabym sporo takich osób znaleźć. Wypełnienie ankiety nie powinno Wam zająć dłużej niż 10 min, a dla mnie będzie to ogromna pomoc. Brakuje mi ponad 150 osób, które deklarowałyby, że są katolikami. :( Badanie ma na celu sprawdzenie jak różne zmienne psychologiczne wpływają na postrzeganie ludzi. Zależy mi, aby zebrać możliwie dużą grupę osób badanych oraz aby grupy badane były równe pod względem stosunku do religii. Badanie jest w pełni anonimowe a wyniki analizowane zbiorczo. Wszystkim zainteresowanym prześlę wyniki mailem. Będę bardzo wdzięczna za pomoc! :) Link do ankiety: https://warsawpsy.eu.qualtrics.com/jfe/form/SV_cYcGGk7shuyU2fX
nikt2019.06.4 22:07
Ja niczego nie wiem na ten temat , gdyż byłam tak rozczarowana tym co się działo po Okrągłym Stole , że zupełnie przestałam interesować się polityką . Nawet nie wiedziałam kto tym krajem rządzi przez ładnych parę lat . Jedyne , co kojarzę , to Tymińskiego i Partię Piwa . Oczywiście na jakiekolwiek wybory też nie chodziłam . Zamknęłam oczy i uszy na wszystko , co związane było z polityką . Za to doskonale widziałam co się dzieje , kto i jak rozkrada majątek narodowy . Na ten remat mogę dużo napisać . Kto wtedy siedział u steru ? Kojarzą mi się niektóre nazwiska . Sami jak później przeanalizowałam tamte czasy ..........szkodnicy Polski .
nikt2019.06.4 22:55
Jeszcze coś sobie przypomniałam . Od ludzi z którymi byłam w opozycji dowiedziałam się , że Wałęsa ma złych doradców . Ale byłam na niego i innych liderów tak wściekła , że niewiele mnie to obchodziło . Nie tak miało być .Pamiętam też jakieś obietnice Wałęsy wobec narodu odnośnie majątku narodowego , ale widziałam , że wszystko zostaje rozkradane i nic już nie ma do rozdania . Ja dostałam dostęp do wiedzy i możliwość sprawdzenia swojej przedsiębiorczości . I na tym się skupiłam . Przedsiębiorczość moją i innych zapaleńców ograniczył obcy kapitał . Pozostała mi jednak możliwość rozwoju dzięki dostępowi do wiedzy i podróże . A więc coś tam sobie wywalczyłam . A innym , którzy walczyli co pozostało ? Za strach , głód , represje , pomasowanie pałką po plecach przez ZOMO - pozbawiano ich często pracy poprzez restrukturyzację . Przyszło NOWE . Zamknięto im Stocznię Gdańską , przyszedł nowy , niemiecki czy inny współudziałowiec do dużych zakładów przemysłowych i zaczęli zarabiać o połowę mniej . O taką Polskę walczyli ? Naiwni Słowianie . Ale to inna bajka .
mordechaj2019.06.4 21:04
To są BREDNIE, co się wypisuje o rządzie Jana Olszewskiego. To był rząd od początku mniejszościowy, powołany z poparciem postkomunistycznego ZSL. Zamiast 231 posłami dysponował poparciem raptem 114 posłami i OD SAMEGO POCZĄTKU skazany był na upadek. Odwołanie rządu Olszewskiego przyspieszyła nieudolnie przeprowadzona lustracja, za pomocą której grupa Olszewskiego i Macierewicza próbowała się utrzymać przy władzy. Nieudolnie przeprowadzona lustracja zablokowała ujawnienie agentów na kilkanaście lat i umożliwiła zwycięstwo postkomunistów z SLD i Kwaśniewskiego na dwie kadencje. Taka jest prawda o tym masonie.
Oloo2019.06.4 20:46
Jan Olszewski „do wolnomularstwa został przyjęty 1 maja 1962 roku w loży “Kopernik” (loża niezależna, od 27 XII 1991 Wielka Loża Narodowa Polski) w Warszawie, tu 24 października 1964 nadano mu stopień Mistrza; 1971-1973 piastował w niej godność Drugiego Dozorcy, 1975-1981 i 1986-1991 – Mówcy. W 1991 został wybrany Wielkim Przysposobicielem Wielkiej Loży Narodowej Polski.
JanP2019.06.4 20:44
Pierdoły dla naiwniaków.
lilek kremowka2019.06.4 20:37
Zamiast cieszyć się i świętować 4 czerwca, że w Polsce Bałkanów czy Rumunii nie było - PiSowszczycy marudzą...