30.04.19, 10:15

Sieć 5G ważniejsza niż podróż na Marsa

Co przyniesie ze sobą technologia 5G? Wygląda na to, że szykuje się naprawdę olbrzymia rewolucja technologiczna. Nowy internet mobilny ma pozwolić na transmisję wielkich ilości danych w błyskawicznym czasie; co więcej, opóźnienia są tu minimalne. To może przynieść zupełnie nowe zastosowania, między innymi podłączanie do internetu kolejnych urządzeń, już nie tylko telefonów.

 

"5G umożliwi wzrost produktywności na historyczną skalę. Przewidujemy, że między 2028 a 2033 r. osiągnie on wartości między 30 a 35 proc., czyli na poziomie podobnym do tego, jakiego Stany Zjednoczone doświadczyły w latach 50. To jest rewolucja" - mówił prezes Nokii, Rajeev Suri, podczas konferencji MWC w Barcelonie.

Firma Ericsson zaprezentowała we współpracy z firmą Einride ze Szwecji system kierowania "autonomicznymi" ciężarówkami. Z Barcelony można było sterować pojazdami na plaży w Goeteborgu - a mowa o odległości 2500 kilometrów. I to właśnie transport może być głównym obszarem rewolucji technologicznej, bo do siedzi dzięki 5G będzie można podłączyć masę samochodów. Co więcej możliwa stanie się też budowa "inteligentnych" dróg, które będą komunikować się z pojazdami i systemami zarządzania ruchem.

Duża przyszłość leży też przed "smart" miastami - obecnie podłączanie infrastruktury miejskiej do sieci jest niezwykle problematyczne ze względu na kable. Teraz będzie można podłączać wszystko w sposób bezprzewodowy. Co może to dać w praktyce? Na przykład inteligentną sygnalizację świetlną, która będzie dostosowywać się do ruchu.

Jak wskazuje "Dziennik Gazeta Prawna": "Powyższe technologie nie wyczerpują w pełni panoramy możliwości, jakie niesie ze sobą sieć 5G. Nowa generacja telefonii komórkowej ma się bowiem także przyczynić do gwałtownego rozwoju telemedycyny, zapewnić infostradę dla szerszej adopcji robotyki, a także umożliwić mobilne systemy wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Każde z tych zastosowań wymaga przepustowości, minimalnych opóźnień i możliwości wpięcia w sieć dużej liczby urządzeń. 5G obiecuje to wszystko".

Te zapowiedzi nie zostaną jednak szybko zrealizowane. Sieć 5G potrzebuje bardzo dużego zagęszczenia nadajników – nawet 15-20 na 1km2. To oznacza, że konieczne będą drogie inwestycje; operatorzy muszą mieć pewność, że rzecz się zwróci. Najpierw do 5G będą podłączane też największe miasta, bo tylko tam będzie nadzieja na opłacalność. Do upowszechnienia 5G jeszcze daleka droga; do stworzenia inteligentnych dróg i miast, licznych autonomicznych samochodów – jeszcze dalsza. Ale wszystko przed nami.

bsw/Forsal.pl

Komentarze

pater2019.04.30 20:47
Przecież od lat dostępne są dane i normy zdrowotne nt. promieniwania elektromagnetycznego, w tym mikrofal z kuchenek o identycznej częstotliwości jak 5G. Tak samo jeśli chodzi o toksykologię, pewnie jeszcze są dostępne tzw. tabele toksyczności dla różnych substancji (rtęć, aluminium itp) czyli dopuszczalne dawki trucizn dla dorosłego człowieka wyrażone w mikrogramach/kg ciała (dla dzieci przyjmuje się 1/10 tych wartości!). Można wtedy samemu stwierdzić czy np. szczepionka może być szkodliwa szczególnie dla dziecka! Tylko potrzeba niezależnych wyrywkowych analiz szczepionek i nie pieprzyć, że laboratorium musi być akredytowane jeśli ma odpowiedni sprzęt. O tym się nie mówi, ale jeszcze 25 lat temu słyszałem opinię specjalistów z IMP o USG kobiet w trzecim trymestrze ciąży. Co z tego, że są to małe moce urządzeń, dla porzykładu wskaźnik laserowy ma bardzo małą moc ale proszę sobie nim poświecić w oko! Ultradźwięki powodują wydzielanie się z płynów mikrokropelek gazów, a przechodząc przez granicę faz rozgrzewaja pęcherzyk do temperatury kilkuset stopni C. Jaka jest wielkość takiego pęcherzyka do wielkości komórki embriona i co może on zrobić z nim ....?
Piotr2019.04.30 19:35
Nowoczesne technologie w przekazie informacji są bardzo interesujące, ale czy bezpieczne? Trudno znaleźć informacje na temat bezpiecznego korzystania z ich dobrodziejstw. Dopiero na miernikach pola elektromagnetycznego producenci piszą, z czym faktycznie mamy do czynienie. "Wpływ i zagrożenia promieniowania elektromagnetycznego dla człowieka: Może być jedną z przyczyn białaczki u dzieci. Przyczyna raka oraz przyspieszenie rozprzestrzeniania się komórek rakowych. Bezpośrednie zagrożenie dla systemu nerwowego, układu płciowego i odpornościowego. Upośledzenie umysłowe u dzieci, osłabienie wzroku oraz negatywny wpływ na rozwój tkanek szkieletowych. Może spowodować uszczerbek krwiotoczny wątroby. Jedna z przyczyn chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy. Negatywny wpływ na wzrok. Ponadto silne promieniowanie elektromagnetyczne może zakłócić naturalne pole bioelektryczne i biomagnetyczne człowieka. Szczególnie podatne na to zagrożenie są osoby starsze, dzieci oraz kobiety w ciąży. Źródłami sztucznego promieniowania elektromagnetycznego mogą być wszystkie rodzaje przyrządów i urządzeń elektrycznych. Przy odpowiednich środkach ostrożności i działaniach profilaktycznych istnieje możliwość efektywnego uniknięcia oraz zredukowania zagrożenia." Cytat - źródło - .https://benetech-poland.pl/miernik-promieniowania-elektromagnetycznego/22-miernik-pola-elektromagnetycznego-benetech-gm3120.html W moim przypadku po wyłączeniu promieniowania WiFi w domu WBC krwi w ciągu dwóch miesięcy z poziomu 2,59 podniosło się do 5,16. Od czterech lat leczyłem się na zbyt niskie parametry krwi, dopiero wyłączenie promieniowania WiFi umożliwiło jej znaczną poprawę. WiFi możemy sobie wyłączyć, natomiast co zrobić z tak dużą ilością promieniotwórczych nadajników? Szczególnie w czasach nasilania się wielu chorób, łącznie z nowotworowymi. Musimy postawić sobie pytanie; do jakiego momentu jest to bezpieczne?
Dumi2019.04.30 19:01
Czy można wprowadzać 5G bez przeprowadzenia badań przez niezależnych naukowców??? Czy są wyniki, TWARDE DOWODY, na to, że nie ma to żadnego szkodliwego wpływu płód dziecka w łonie matki, na zdrowie i życie człowieka, zwierząt i przyrody???
Ewa2019.04.30 14:01
Są już badania pokazujące, że ta technologia to początek naszej zagłady. Opanujcie się, bo będzie za późno. Na yt są wywiady z ludźmi, którzy byli blisko tej technologii i są wrakami ludzi. Czy my musimy każdą głupotę sprawdzić na sobie? Pierwsze będą chorować dzieci w szczególności na nowotwory mózgu i białaczki.
JanP2019.04.30 13:26
Co wy chrzanicie. 5G od pastuchów krów jest bardzo zdrowe. Bardzo szkodzi zdrowiu natomiast 5G od żółtych ludzików.
osa2019.04.30 12:11
Dzięki 5G miliony ludzi w Europie pójdzie na zasiłek.
Polak2019.04.30 11:20
Według biblii ziemia jest płaska więc mars nie istnieje. Coś kiepsko u was ze znajomością nauki i świętych ksiąg.
zdziseg2019.04.30 11:31
na upartego udowodnisz, że w Biblii jest napisane, że ziemia ma kształt kwadratu(4 aniołów na 4 krańcach świata z trąbami etc :> )
Viva General Franco Pogromca Bolszewikow 2019.04.30 12:01
Amen
Dorian2019.04.30 12:05
Słońce kręci się wokół płaskiej ziemi.
MURY2019.04.30 11:16
Lecz nikt nie myśli o zdrowotnych konsekwencjach. Te fale ZABIJAJĄ.
Viva General Franco Pogromca Bolszewikow 2019.04.30 12:00
tak zabijaja - imbecyli decyblami
ZERR02019.04.30 12:37
jesteś po prostu głupi oczywiście że zabijają - każdego dnia po troszeczku Już zwykła komórka noszona w kieszeni portek zabija połowę plemników. Padniesz na raka mózgu :)
Pracownik2019.04.30 13:32
Tobie fale nie grożą, foliowa czapeczka Cię ochroni :)
west2019.04.30 10:36
Czy autor peanów na temat 5G zadał sobie trud poczytania o zdrowotnych skutkach tego dobrodziejstwa ? Już teraz wystarczy w wielu mieszkaniach włączyć miernik pola magnetycznego, by przekonać się, ze praktycznie każda stacja bazowa upodabnia nasze otoczenie do wnętrza włączonej mikrofalówki. Oczywiście pomiary zawsze wyjdą OK. Zapowiedź takowych musie przyjść z wyprzedzeniem. 5G to wielokrotność tego dobrodziejstwa. Czy szybki internet mobilny wart jest strat w naszym zdrowiu, środowisku naturalnym ? Ślachetne zdrowie, Nikt się nie dowie, Jako smakujesz, Aż się zepsujesz. Tam człowiek prawie Widzi na jawie I sam to powie, Że nic nad zdrowie Ani lepszego, Ani droższego; Bogactwo, Młodość, Pozycja społeczna Bo dobre mienie, Perły, kamienie, Także wiek młody I dar urody, Mieśca wysokie, Władze szerokie Dobre są, ale — Gdy zdrowie w cale. Gdzie nie masz siły, I świat niemiły. Klinocie drogi, Mój dom ubogi Oddany tobie Ulubuj sobie! Jan Kochanowski
zdziseg2019.04.30 10:48
A masz jakieś publikacje(mam tu na myśli naukowe publikacje z jakiegoś poważnego źródła) gdzie można o tym poczytać? Bo póki co o tym niebezpieczeństwu dla zdrowia piszą głównie portale specjalizujące się w lewoskrętnej witaminie C i wielkiej lechii. Jak masz to z miłą chęcią poczytam, serio Pozdrawiam! :)
Pokręć2019.04.30 10:52
Tak, a od lokomotyw parowych krowy miały przestać dawać mleko a kury - znosić jajka. Myślę, że zanim 5G wejdzie w powszechne użycie, przekonamy się o jego skutkach na populacji miastowych wykształciuchów, którzy za odrobinę wygody chętnie zaryzykują zdrowie. Przy okazji elektoratu zbokom i lewakom ubędzie. Same plusy ma to 5G.
alcapone2019.04.30 10:27
Ale podpał z tym Marsem. Podróż na Marsa jest w ogóle mało ważna, i droga i trudna. Poza tym, do dzisiaj nie wiadomo jak stworzyć tam warunki do normalnego życia człowieka. Tam jest potężne promieniowanie i do tego próżnia. Realnie nie ma możliwości chodzić bezpiecznie po Marsie nawet w solidnym skafandrze. Kwestia czy po dniach czy po tygodniach delikwent zapadnie na chorobę popromienną.
zdziseg2019.04.30 10:44
1. Nie jesteśmy w stanie wysłać więcej niż 2-3 ludzi na marsa w jedną stronę(skolonizować to my możemy najwyżej afrykę a nie marsa) 2. Po co pchać się w koszta jak badania można równie skutecznie prowadzić badania przy użyciu łazików 3. Nawet gdyby Jego Makaronowatość nas teleportowała tam to i tak nie jestem pewny jak na nas organizm długoterminowo będzie reagował na obniżoną grawitacje, czy będzie tam możliwe donoszenie ciąży etc, nawiasem mówiąc - gdyby coś takiego się udało to z ludzi szybko powstanie nowy gatunek :> A co do 5G to szykujcie się na nowy poziom inwigilacji obywatela :>
Pokręć2019.04.30 10:49
Marsa warto mieć "z tyłu głowy". No i tam nie ma próżni, ciśnienie atmosferyczne na Marsie to ok. 10% ciśnienia ziemskiego. Głównie dwutlenek węgla. Tak, czy siak, nie chroni taka atmosfera przed promieniowaniem kosmicznym i astronauci lecący na Marsa, poza polem magnetycznym Ziemi będą napromieniowywani mniej więcej tak, jakby codziennie sobie robili zdjęcie rentgenowskie. Na samym Marsie - podobnie. Jedyna możliwość przetrwania tam dłużej niż kilka tygodni to bazy pod powierzchnią Marsa, gdzie promieniowanie powinno być już znacznie słabsze. Pytanie: co z tego będziemy mieli, że na Marsie w bunkrze będą siedzieć ludzie? No i jak taki bunkier wykopać? Czym? Jak to na Marsa dostarczyć? Najpierw musimy "obcykać" tam i z powrotem fuzję jądrową, potem ją zminiaturyzować do rozmiarów silnika rakietowego i dopiero wtedy myśleć o podboju Marsa.
alcapone2019.04.30 14:05
Prawie próżnia. Tam jest ciśnienie rzędu 0,006 atmosfery. Czyli mniej niż 1% ciśnienia na Ziemi na poziomie morza.
Wiesław Kaloryfer2019.04.30 12:54
Próżnia na Marsie - no tego jeszcze nie grali. Moze jeszcze na Jowiszu :D