23.09.15, 16:51(fot. Ivan [email protected] / CC 2.0)

Skandal! Niemcy schronili uchodźców w... Dachau

Część dawnego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Dachau została zamieniona w schronisko dla bezdomnych – poinformował burmistrz miasteczka. Jednak nie tylko, bo mieszkają tam również... uchodźcy.

Niedawno pisaliśmy na portalu fronda.pl o tym, że władze niemieckie zadecydowały o zakwaterowaniu grupy nielegalnych imigrantów na terenie byłego obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie. CZYTAJ WIĘCEJ: www.fronda.pl/a/niemcy-udostepnili-byle-obozy-koncentracyjne-dla-uchodzcow

Tym razem media obiegła informacja, że władze Dachau w budynku stojącym obok ogrodu ziołowego zorganizowały schronienie.

– Mieszka tam około 50 osób, które straciły swój dom – oświadczył burmistrz Florian Hartmann, który nie chciał sprecyzować, czy w tej grupie są również imigranci. 

Jak podkreślił Hartmann, Dachau zmaga się z problemem braku miejsca dla mieszkańców, wobec czego częściowym rozwiązaniem jest zorganizowanie schronienia na terenie byłego obozu koncentracyjnego. 

– Budynek służy jako miejsce noclegowe dla osób, których nie stać na kupno domu na rynku nieruchomości. To są najsłabsi członkowie społeczeństwa. Wprawdzie budynek nosi piętno historii, ale obecnie może pełnić użyteczną funkcję - mówił. 

Jak informuje reporter agencji AFP, który spotkał się z mieszkańcami schroniska, w budynku znajdują się bezdomni, ale także uchodźcy.

Z kolei dziennikarka angielskiego dziennika „Guardian” Sophie Hardach, która także odwiedziła ośrodek, potwierdza, że mieszkają tam uchodźcy.

W Dachau powstał pierwszy obóz koncentracyjny po dojściu Adolfa Hitlera do Władzy. W Dachau funkcjonowała komora gazowa oraz krematorium. Nad żelazną bramą wciąż widnieje napis skopiowany później w Oświęcimiu – „Arbeit macht frei”.

KZ/tvp.info

Komentarze

anonim2015.09.23 17:17
Jaki skandal! Fronda się powinna z tego cieszyć przecież. KZ trzymaj jakąś jedną linię z resztą redakcji!
anonim2015.09.23 18:05
Historia lubi się powtarzać.
anonim2015.09.23 20:31
"W Dachau funkcjonowała komora gazowa" Nie. To znaczy nie wiadomo. Na pewno komora była, natomiast nie jest pewne czy kiedykolwiek została użyta. Być może kilka razy dla celów "eksperymentalnych".
anonim2015.09.23 22:51
Taak Igor ... potrzebujesz świadków którzy by do tej komory gazowej weszli, przesiedzieli 12 minut w Cyklonie B (zresztą wynalezionym przez Żyda Fritza Habera) , wyszli żywi i spisali na maszynie swoje zeznania ...najlepiej jeszcze podbite runiczną pieczątką SS. Ja nie potrzebuję aż takich dowodów na Twoją głupotę, .. albo perfidię.
anonim2015.09.24 11:54
@Antex "dowodów na Twoją głupotę, .. albo perfidię." No cóż, zostanę z takimi perfidnymi głupkami jak Raul Hilberg, Yisrael Gutman czy Deborah Lipstadt, którzy jakoś twierdzą dokładnie to, co ja - że w Dachau nie było masowych gazowań, że komora była użyta, jeśli w ogóle, to najwyżej kilka razy. "potrzebujesz świadków którzy by do tej komory gazowej weszli" Wystarczy mi porządna praca historyczna. Tylko czytałem sporo i jeśli jest spór to o to czy w ogóle komora była używana. O, a tu masz stronę "How to Refute Holocaust Denial" https://www.jewishvirtuallibrary.org/jsource/Holocaust/denial1.html na której, niemożliwe, napisano: "The question of whether the gas chamber can be proved to have been used has not been definitively answered. (...) a few experimental gassings were undertaken, as more recent research has confirmed." Z kolei Gutman w "Anatomy of the Auschwitz Death Camp" pisze, że komora "was never put into service". A teraz czekam aż znajdziesz jakiegoś poważnego historyka, który twierdzi coś innego. Albo przeprosisz, chociaż nie wiem czy starczy ci na to jaj.
anonim2015.09.24 13:44
Niszczą zabytki, aby wybielić się ze swojej ludobójczej przeszłości. Jak zniszczą historię, to może ona się powtórzyć w przyszłości.