17.11.19, 18:45

Skandal! Okropna manipulacja w ,,Wołyniu'' po niemiecku

Niemieckie tłumaczenie "Wołynia" zawiera niezwykle skandaliczną manipulację. Zwraca na to uwage bloger "Alpejski" na łamach portalu blogowego Salon24.pl.


"Poruszę tu kwestię mataczenia historią tak, aby z Polaków zrobić antysemitów. To ohydne niemieckie mataczenie robi się już niemal standardowym zachowaniem mediów. W przeciwieństwie do środowiska naukowego media robią wszystko, aby popsuć relacje z Polską i obraz Polaków, kreując często nieprawdziwy przebieg wydarzeń historycznych. Ku mojemu oburzeniu, nie ominęło to też filmu „Wołyń”" - pisze.


I wskazuje dalej:


Jest taka scena w tym filmie, która pokazuje deportacje Polaków na daleki wschód. Po zatrzaśnięciu drzwi bydlęcego wagonu jeden z Polaków,  mówi do głównego bohatera w oryginalnej wersji takie słowa:

„Odpłacają za dwudziesty rok. Pamiętają jak ich Piłsudski pogonił.”

Tych słów jednak nie przetłumaczono zgodnie z oryginalnym dialogiem. Niemiecka wersja językowa zawiera bezczelną manipulację. Dodam manipulację świadomą. Widz niemieckojęzyczny przeczyta i usłyszy z dubbingu, całkiem inne słowa.

„Das ist Ihre Vergeltung für die Pogrome von 1920” – czyli: „To jest ich odwet za pogromy z 1920 roku“.

 Jak widzicie z dialogu zniknęło nazwisko Piłsudskiego i pojawił się termin pogromy. W języku niemieckim termin pogrom ma jedno znaczenie, zgodne z rosyjskim źródłosłowem i oznacza rozruchy przeciw mniejszościom rasowym, narodowym i religijnym. Wielki słownik „Dudena” dodaje też od razu odniesienie do pogromów przeciw ludności żydowskiej. I tak ten termin funkcjonuje w powszechnej świadomości społecznej całej niemieckojęzycznej strefy językowej.

"Zatem w niemieckim tłumaczeniu okazało się, że wywózki na Syberię i do daleki wschód, były zemstą za rzekome polskie pogromy dokonane w 1920 roku. Z odwetu za przegraną wojnę polsko – sowiecką tłumacz zupełnie świadomie zrobił zemstę za prześladowania ludności, w tym wypadku żydowskiej, bo tak w kontekście filmu pokazana jest rosyjska administracja na terenach zajętych po 17 września 1939. Przypominacie sobie te filmowe sceny w szkole i te kiedy wojska niemieckie w 1941 roku wchodzą na teren okupowany wcześniej przez Rosjan i w pierwszej kolejności likwidują Żydów pracuących w rosyjskiej administracji?" - komntuje "Alpejski".

"W ten sposób cała ta wołyńska tragedia i jedna z najtragiczniejszych kart w polskiej historii, jaką były deportacje ludności polskiej na daleki wschód były jedynie odwetem za straszne polskie zachowanie w 1920 roku! Iście diabelska sztuczka..." - dodaje.

bsw/Salon24.pl

Komentarze

StanPio2019.11.18 9:25
Nie IV lub III Rzesza, tylko zawsze była Deutsche Reich, albo Republika Weimarska z Konstytucją, która została zawieszona za zgodą prezydenta Hindenburga w 1933r. na 4 lata, a następnie przedłużano rządy kanclerskie 2 razy po 4 lata do 1945r.! W końcowym okresie od 1943r. po aneksjach Ziem wschodnich były GrossDeutschland czyli Wielkie Niemcy! A dzisiaj to jest marionetkowa, kanclerska administracja federalna do czasu zakończenia II Wojny Światowej i zawarcia Traktatu Pokojowego zgodnie z Konwencją Haską z 1907 roku. Tak jest zapisane w Traktacie Poczdamskim i Traktatach 2+4, a podstawą prawną jest (cytuję Traktaty) "niezbywalna moc zwycięzców" "Osi Zła" zgodnie z Traktatem Atlantyckim. Dlatego też Bundesrepubliki (Związek Republik (Wolnych państw związkowych) nie ma Konstytucji tylko czasową Ustawę Najwyższą. Bundesrepubliki to spółka GmbH zarejestrowana we Frankfurcie a/M podobnie ich ministerstwo finansów czy inne Urzędy (np. emerytalny) to również GmbH – spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a każdy Kanclerz po wyborze musi podpisywać wiernopoddańcze Kanclerakte do czasu zawarcia Traktatu Pokojowego.
taro2019.11.18 7:33
we wczorajszej dokumentacji o przemieszczaniu sie milionow ludzi pod koniec i po IIWS i nowych konfliktach, na niemieckim kanale przedstawiali to podobnie. Niemcy jako ofiary przesiedlen, Ukraincow mordowanych przez nacjonalistow polskich (w mundurach wojska polskiego ze wschodu), ktorzy by przezyc musieli wziasc odwet i zabijac winnych masowych mordow Polakow. Takie klamstwa sa rozpylane na bierzaco na ntv,pfenix, tv welt, i to 24 godziny na dobe tak, by kazdy mogl to zobaczyc. Za kilka dni ten material jest powtarzany.
anonim2019.11.18 6:04
Wystarczy prześledzić historię Niemiec od Karola W. do Merkel kanclerza...... Nienawiść do Słowian, Polski. Nacjonalistyczno - imperialistyczne zapędy istniały od zawsze........
Jan2019.11.18 2:16
Nie ma jak podniecać się napisami - które pisze tłumacz nie znając kontekstu - bo to masówka, ja w każdym serialu z napisami widzę po kilka uproszczeń które przynajmniej raz na odcinek są śmieszne lub bywają nawet na odwrót. No ale fronda wierzy w spiski gdy jest to zwykłe i powszechne zjawisko bo to nie monumentalne dzieło a serial.
tolo2019.11.17 21:27
Trzeba było to zaorać w 1945.
10/9/192019.11.17 20:56
Namnożyło na frondzie troli, spamerów, podszywaczy i złodziejów nicków :O
Prorok2019.11.17 20:50
Znaczy się że nie ma Niemiec,jest IV Rzesza.Hitlerowcy zawsze będą hitlerowcami,mordercami,złodziejami,kłamcami i zwykłymi kanaliami.
Jan Radziszewski2019.11.17 20:18
Kłamstwa żydowskie i Niemieckie wkrótce /tj. nie dłużej niż 10 lat / się skończą bezpowrotnie + Bo + + NIEMIEC Podobnie jak żydów NIET I NIE BUDIET Z oczyszczenia świata w potopie ognia i siarki /Łk 17.26-30) ocaleją tylko Prawdziwi żydzi - którzy nawrócą się i uwierzą w Ewangelię + Pan : 568 Zniknie wielowyznaniowość, a ludzie innej wiary staną się katolikami. Resztka Żydów, jaka - pozostanie przyjmie chrzest i staną się Kościołem. niedziela, 5 listopada 2017+++ 5 XI 2017 Trzeba Ci pisać o różnych sprawach i ludach i narodach Teraz porozmawiamy o przyszłości. O przyszłości narodów. Jak jest powiedziane – Niemcy czeka zagłada (jeśli nie odkupią swych win). Niemal całe Niemcy będą zalane przez morze, a na miejscu prasłowiańskiego Berlina będzie rosła puszcza. Widzę, że tu nie rozumiesz, mój synu. Kiedyś nie miałeś problemów z tą wizją, lecz teraz odkąd wiesz, że po 3 dniach ciemności ma minąć 25- 30 lat (tylko) skąd i w jaki sposób wyrośnie puszcza. A jednak (wyrośnie). Francja mocno ucierpi i będzie zniszczona w znacznej części, część Włoch znajdzie się pod wodą i ucierpią wskutek rewolucji i prześladowania Kościoła. Irlandia ocaleje, a Anglia znajdzie się w znacznej części pod wodą. Pod wodą znajdzie się prawie cała Holandia, poza kilkoma bardzo małymi miejscami, które zostaną wyniesione nad powierzchnię wody. Austria prawie cała ocaleje. Zginą Czesi bo się nie nawrócili, a ziemia zostanie spustoszona i nie będą tam ludzie mieszkać. Częściowo zniszczone zostaną Węgry lecz naród ten ocaleje. Najmniej ucierpi Rumunia, nieco więcej Bułgaria. Teren dawnej Jugosławii ucierpi w różny sposób, lecz jak wiecie teren wokół Medjugorje i samo Medjugorje będą nietknięte. Kto tam zamieszka na ten czas kogo Ja tam zechcę ten ocali swe życie i duszę. Nikt tam nie zginie w czas ciemności. To miejsce będzie chronione szczególnie. I nikt nie będzie musiał się bać, kto tam będzie czy na pewno zdąży zamknąć się w domu z poświęconymi świecami. Boga, moje dzieci nie łapie się za nogi.. :)
Klerbusters2019.11.17 20:34
A na końcu Szatan strąci twojego boga wraz z jego synem pierwszym komunistom na świecie, i zgwałci jego kochanke Maryje która zdradziła swego męża Piotra
Religia ze szkół2019.11.18 2:41
O la boga.Na co to idzie?ha ha ha.Chłop z chłopem,baba z babą spać będą,wilk latać będą.Słońce zajdzie na wschodzie ,a wzejdzie na zachodzie.PiS u władzy będzie. Wszystko to już za cztery lata.
JONASIK2019.11.17 20:18
Mam przed sobą najnowsze opracowanie historyków polskich wydane przez IPN i czytam, że chłopi pańszczyźniani chodzili do kościoła, szlachta i hrabiowie też, ba, nawet królowie uczęszczali na mszę świętą – no to kogo potamkami jesteście wy śmierdzący ateiści ?! Sprawa wyjaśnła się gdy doszedłem do lat powojennych, kiedy Stalin „przysłał” do Polski 200 tys. swoich zaufanych, 100% ateistów, rozstawiając ich w wojsku, policji, UB, sądach, administracji i szkołach, głównie w dużych miastach. Sprawdzam zatem: 200 tys. tych ruskich wieprzy pożeniło się między sobą i z innymi co daje 250 tys par. Pierwsze pokolenie okres 25 lat, 1945-1970: licząc po 3 dzieci = 500 tys rodziców + 750 tys ich dzieci = 1 mln 250 tys osobników, Drugie pokolenie 1970-1995: 500 tys dziadostwa, 1 mln 500 tys rodziców i po 2 dzieci = 1 mln 500 tys dzieci = 3 mln 500 tys osobników, Trzecie pokolenie 1995-2020: mln 500 tys dziadostwa, 3 mln rodziców i 3 mln dzieci, co daje razem 7 mln 500 tys osobników ! To jest dokładnie tyle samo ilu lewaków ateistów głosowało 13.10.2019 na PO i Lewicę : 5 mln +2 mln 300 tys = 7 mln 300 tys osobników i 200 tys. głosujących na PO w Wielkiej Brytanii i Norwegii ! No to teraz wszystko jest jasne skąd wy obecni ateiści w Polsce pochodzicie !!! Wy jesteście potomkami ruskiej czerwonej zarazy, zawszonej swołoczy i sowieckich tępaków !!! Wszystko jasne !!!
Piotr Nowak2019.11.17 20:16
Dwóch narodów, których Polacy nigdy nie zaakceptują – to Rosja i Niemcy !!! To nasi sąsiedzi z prawej i lewej strony. Niemcy wymordowali 6 milionów Polaków. Ruscy prawdopodobnie dużo więcej . Gdybyśmy my Polacy im ten holokaust przebaczyli, to historia uznałaby nas za durniów !!! Niestety wielu Niemców pozostało po wojnie w granicach Polski, a dodatkowo Stalin przysłał nam po wojnie 200 tys. swoich, zaufanych ludzi, rozmieszczając ich głównie w wojsku UB, WSI, milicji, sądach, szkołach i urzędach. Dzisiaj potomkowie tych nacji (m.in. resortowe dzieci) to opozycja totalna, czerwona i tęczowa zaraza, to lewactwo, które nienawidzi Polski i Polaków. Zamordowana niedawno J. Brzeska napisała na transparencie: „Polacy, nie wiem co, ale musimy z nimi coś trobić” ! Tak, to prawda Polacy – musimy z nimi coć zrobić !
Luzifer®2019.11.18 11:06
Piotr Nowak, brandzluj sie ta martyrologia i monopolem na wieczna ofiare. Brandzluj.
KKK2019.11.17 20:12
Prosimy wszystkich czytelników i komentatorów Frondy o ignorowanie sku-rwiela, który przeistoczył się z "dzielnicowego" na „Björn Karlsson”. Ten przygłup kasuje pinądze od PO i będzie robił hejt tak długo jak będą mu płacić ! Ten osobnik to typowy upierdliwy wsiak, psychicznie chory. Prosimy nie czytać i nie komentować jego wypocin. Prosimy go ignorawać i przechodzić do swoich komentarzy !!! Napisaliśmy już petycję do moderatora Portalu o indentyfikację jego IP numeru, odnalezienie danych personalnych i blokadę czy ewentualne ukaranie tego szczocha.
Reytan2019.11.17 20:00
Niemcy to swinie i mordercy.
Luzifer®2019.11.18 11:05
A ty swinia hipokrytka
Marek2019.11.17 19:55
Polecam wszystkim dwie podstawowe lektury, które wyjaśniają prawie wszystko co dzieje się obecnie. Vladimir Volkoff "Dezinformacja oręż wojny", a druga to Protokoły mędrców syjonu. I wszystko jasne.
Wojtek Polak2019.11.17 19:24
widocznie niemcy nie przestali ze swoim zamiłowaniem do nazizmu. bo owi naziści to nie jacyś mityczni kosmici czy nacja wyżej nie określona tylko to byli NIEMCY. w niemczech ogromny procent ludności popierali ustrój nazistowski a i nie rzadko zwykli ludzie zachowywali się jak zbrodniarze przeczytajcie książkę prof. Wojciecha Polaka i dr hab. Sylwii Galij-Skarbińskiej Zbrodnia i grabież.
anusiak 2019.11.17 19:19
jejku jakie to straszne! Morawiecki powinien napisać list taki jak do netflixa a abp. Jędraszewski wygłosić homilię o LGBT!
Jan Radziszewski2019.11.17 20:25
za mniej niż 8 lat ty w piekle jak większość żydów Będziesz
Unrug2019.11.18 7:04
Jak bym cie szmato dorwał!!!
Stach2019.11.18 8:09
Sieczkę masz pan w głowie!
Polak Ateista Dumny Gej 2019.11.18 11:46
karlSSen ty pedale jesteś JUHEM
obłudne frendzle pośfincone2019.11.17 19:12
Wy ciągle manipulujecie szczując na papieża i przytaczając nieprawdziwe i niekompletne informacje na temat ustaleń synosu amazońskiego. Nic nie piszecie, że sprawa idzie o dopuszczanie do kapłaństwa JUŻ ŻONATYCH mężczysż - nie ma tam mowy o ZNIESIENIU CELIBATU. Księża, którzy już są wyświęceni - z celibatu nie są zwolnieni.
Pisbusters2019.11.17 19:03
Tłumaczy się tylko winny
lewak2019.11.17 20:16
aaa broni się kto?
Jan Radziszewski2019.11.17 20:22
żydzie żydów NIET tj. NIE BUDIET +++ Wkrótce żydów NIET i NIE BUIET Pan 13 11,2016 + co chcą wrogowie Moi, by ludzi było mniej, was „nie Żydów” ( goji ) 500 milionów (najwięcej) ziści się, tylko, że miejsca nie będzie dla nich. Ani jeden nie prześliźnie się przez oko sprawiedliwości. Ani jeden z nich nie posiądzie Ziemi. Nigdzie się nie schowa. Ani na Ziemi, ani pod Ziemią, ani w oceanie, ni pod oceanem. Ni w jaskiniach, ani nawet poza Ziemią. Zostaną zniweczone wszystkie ich dobra i to w czym pokładali nadzieję. Zginą i pójdą w ogień, jak plewy na spalenie. Będą służyć za chrust i ściółkę dla złych duchów. Zobaczą wtedy czym byli: błotem nierządnym, a dufali, że są panami świata. Kto nie chce królować wraz ze mną, nie będzie nawet królował, jak myśli, w królestwie ciemności. Im bardziej służył demonowi za życia, tym większą wzgardę okaże (on - cezar J 19,15) mu w swoim królestwie. Nawołuję i napominam. Nawołuje, napomina, prosi przede wszystkim moja Matka. Obraziliście ją i obrażacie. Nic sobie nie robicie z jej napominań, z jej łez. Będziecie wołać i prosić jej wstawiennictwa, wy którzy nią wzgardziliście, ale będzie za późno. Wy, którzy to zrobicie nie ocalicie ciał. Ocalicie jednak dusze. Nieszczęścia od was nie odejdą i nie ominą waszych domów i waszych doczesnych „powłok” na tej Ziemi. Zginiecie, ale ocalicie dusze. Mała trzódka jednak ocali i ciało i dusze i zobaczy nowe Niebo i nową Ziemię. Pan 636 Plany tego Narodu, jak również plany czarnej bestii – Masonerii, będą unicestwione, a ci, co pójdą za ułudą demona, oddani będą w szpony tego, któremu tak wiernie służyli 584 Przekląłem naród z którego się wywodzę. Z tej nacji uratują się jedynie ci, co uwierzą, że JA JESTEM. + Czyściec spotka jedynie garstka oszukanych i zwiedzionych, nie świadomych do końca swojego grzechu. - Ci z Mojego narodu, co nie przyjęli Mnie, jako Mesjasza, walczyli i nadal ze Mną walczą, ci sami wybrali swój los i to bezpowrotnie 645 -+++ Izrael wbił się w potężną pychę, nad którą nie umie zapanować. Jeszcze raz dam szansę temu narodowi, tak by uznał Mojego Boskiego Syna. Ci, którzy się nawrócą, będą ocaleni. + Ci, co pozostaną pyszni, krnąbrni, butni, sami wybrali swój wieczny los. Dzień Sprawiedliwego Gniewu Bożego usunie ich z powierzchni ziemi.
Pisbusters2019.11.17 20:29
Chyba bym musiał wypić flache krwi Chrystusa by twoje paranoje poczytać
anusiak 2019.11.17 19:02
Kiedyś lizałem kakaowe oczko wielebnego o. Rydzyka i pieściłem jego orzeszki!
ss2019.11.17 19:10
smakowało?
Marek 2019.11.17 19:45
to są twoje jedyne sukcesy wyimaginowane
Piotr Nowak2019.11.17 20:15
Ty anusiak, powiedz nam czy widziałeś już prawdziwego debila ? Bo wiesz, jeśli już widziałeś, to znaczy, że przebywasz stale wśród debili, a jeśli jeszcze nie widziałeś, to postaw lusterko przed siebie a zobaczysz prawdziwego debila, bydlaka i za-joba !
Nimrodel2019.11.17 20:45
To super !
anonim2019.11.18 8:53
Wpis idioty.