06.07.13, 09:31Rzeź na Wołyniu (fot. Free Digital Photo)

Skandal! Prawie połowa Polaków nie wie ani kto był sprawcą zbrodni wołyńskiej, ani kto był jej ofiarą

Z opublikowanego właśnie przez CBOS raportu pt. "Trudna Pamięć: Wołyń 1943" wynika, że aż 47 proc. Polaków nie wie ani kto był sprawcą zbrodni wołyńskiej, ani kto był jej ofiarą. Co więcej, 7 proc. ankietowanych głęboko wierzy w to, że rzeź wołyńska to zbrodnia dokonana na Polakach przez... Niemców lub Rosjan. 

Z raportu CBOS wynika, że jedynie 30 proc. ankietowanych wie, że rzeź wołyńska to zbrodnia dokonana na Polakach przez Ukraińców. Dwóch na stu badanych stwierdziło, że ofiary i sprawy byli po obu stronach. 

W lipcu tego roku mija 70. rocznica ludobójstwa - co do tego nie mam najmniejszych wątpliwości - na Wołyniu. Z rąk Ukraińskiej Powstańczej Armii i miejscowej ludności według różnych szacunków mogło zginąć nawet 130 tys. Polaków. To wielki wstyd, że w wolnej Polsce mało kto wie, co wydarzyło się 70 lat temu na Wołyniu i Galicji Wschodniej... 

eMBe/Polskieradio.pl 

Komentarze

anonim2013.07.6 10:02
Fronda schodzi na psy. Tytuły zaczynające sie od słów "Skandal", "XY przerywa milczenie", "Tego nie wiedziałeś!", "Zatrważające dane!", są charakterystyczne dla portali wp.pl, onet.pl i interia.pl. Pamiętam, za komuny podawano za wzór dziennikarstwo BBC, które zalecało oddzielanie informacji od publicystyki. Już używanie przymiotników w tekstach informacyjnych było traktowane jako duży błąd, a cóż dopiero wykrzykników.
anonim2013.07.6 10:05
Nie skandal tylko wynik polskiej polityki historycznej i polskiego szkolnictwa.
anonim2013.07.6 10:08
Prawie połowa Polaków mysli, że chleb bierze się z pólki w supermarkecie a ciepła woda - z kranu w ich łazience. Zero zdziwienia.
anonim2013.07.6 12:04
"Dwóch na stu badanych stwierdziło, że ofiary i spraw(c)y byli po obu stronach. " . I to jest dopiero dramat. .
anonim2013.07.6 12:06
"Z rąk Ukraińskiej Powstańczej Armii i miejscowej ludności według różnych szacunków mogło zginąć nawet 130 tys. Polaków. " . Do tego liczba ofiar rośnie w tempie 30 tys na miesiąc. Jeszcze w zeszłym miesiącu słyszałem o 100 tys, przedtem o 60, a jeszcze wcześniej o 30 tysiącach. Niech ktoś w końcu powstrzyma tych Ukraińców.
anonim2013.07.6 12:24
przyznam się, że też nie wiedziałem... ale nie sposób znać każdy aspekt historii Polski, wielu z Was także by wymiękło przy innym wydarzeniu, które powinno być "oczywiste". Co oczywiście nie zwalnia nikogo z powinności poszerzania wiedzy
anonim2013.07.6 12:46
@Snaut raczej własne lenistwo, albo brak czasu, ale to już temat na inną rozmowę
anonim2013.07.6 13:10
Snaut, polski nacjonalisto, czytałem apel sowieckich komunistów do braci Polaków o wspólną akcję przeciwko Ukraińcom. To tak, jakby komuniści z sejmu PRL zwrócili się do Bundestagu o uznanie AK za "banditen".
anonim2013.07.6 13:13
@Korsarz - na tym portalu z pewnościa nie poznasz prawdy o polsko - ukraińskiej historii. Co najwyżej relacje jednej ze stron konfliktu.
anonim2013.07.6 13:20
@snaut: "nie bądź bardziej ukraiński od prawdziwych Ukraińców." Czy według Ciebie prawdziwi Ukraińcy, to Komunistyczna Partia Ukrainy?, Czerwonoarmiści i bohaterscy żołnierze NKWD, którzy rozstrzeliwali polskich patriotów i zorganizowali Wielki Głód na Ukrainie ? Myśl trochę, polski nacjonalisto.
anonim2013.07.6 13:34
czemu pozwala się tu pisać banderowcom ?
anonim2013.07.6 13:48
Oczywiście już pojawił się @Geoffrey - gloryfikator UPA i SS Galizien. Wchodzenie z nim w dyskusje jest kompletnie jałowe.
anonim2013.07.6 14:33
@pluton: nie jestem banderowcem. . @snaut: za Zbruczem był wciąż Reichskomisariat Ukraina, nie komuniści. . "Wieczna hańba zbrodniarzom z Ukraińskiej Powstańczej Armii" zgoda, snaut. Hańba zbrodniarzom, którzy mordowali niewinnych cywilów. Chwała bohaterom, którzy walczyli o wolność swojego kraju.
anonim2013.07.6 16:14
Wstyd mi za niektórych tutaj komentujących (tak dla jasności nie mam na myśli Korsarza)! Tak na marginesie to nie ma się czemu dziwić. Za komuny się o tym nie mówiło, w szkołach ogranicza się liczbę godzin historii, to niby skąd młodzi ludzie mają o tym wiedzieć. Ja w szkole o rzezi wołyńskiej nie dowiedziałem się absolutnie nic. Dowiedziałem się o niej, bo interesuje mnie historia II wojny św. i przeczytałem trochę książek na ten temat.
anonim2013.07.6 16:21
Banderowcy nie powinni się wygłupiać na tym forum. Wieczna hańba zbrodniarzom z Ukraińskiej Powstańczej Armii!
anonim2013.07.6 21:32
Bierzemy podstawę programową: historia: o! ani słowa??? To dziwne, że ludzie nic nie wiedzą!
anonim2013.07.6 21:54
Na ten skandal złożyło się 50 lat komunizmu i 20 lat postkomunizmu.
anonim2013.07.6 23:22
Geoffrey , to nie było do ciebie ja nie rozmawiam z takimi jak ty , to pytanie do administracji forum
anonim2013.07.7 0:01
Pluton - właśnie to zrobiłeś. Rozmawiałeś ze mną. :)
anonim2013.07.7 0:09
snaut: Czemu Ty tak nienawidzisz tych Ukraińców, ze takie bzdury wymyślasz? Sowieci rzucili do walki z UPA 50 dywizji NKWD, pół miliona ludzi posłano do łagrów za samo podejrzenie współpracy z powstańcami. Nie ma i nie było gorszego wrzodu na dupie dla Sowietów i Rosjan, niż wolna Ukraina, nie było narodu, który ucierpiałby bardziej od Sowietów, niż Ukraińcy. A ty takie rzeczy wygadujesz? Wstyd. Póki się Rosja z Ukrainą nie upora, Polska jest w miarę bezpieczna. Powinieneś się co rano modlić o zdrowie i siły dla Ukraińców, bo Polacy są następni w kolejce.
anonim2013.07.7 9:56
@ Geoffrey, to święta prawda co piszesz, i nawet nie trzeba sięgać do historii, żeby to zrozumieć,że Ukraina jest główną bolączką Rosji, wystarczy spojrzeć na współczesność. Otóż, próba otrucia Juszczenki w czasie pamiętnej kampanii prezydenckiej jest wystarczającym dowodem. W Polsce pluje się na Juszczenkę z tego powodu, że gloryfikował Banderę, tylko że ludzie, którzy odsądzają go od czci i wiary nie rozumieją, że dla antykomunistycznych środowisk Ukrainy Bandera jest symbolem walki z czerwonym terrorem, symbolem walki o wolną Ukrainę. I przynajmniej tyle wypadałoby rozumieć. Oczywiści, rzezie dokonywane przez UPA były straszne, a bestialstwo sięgało zenitu, i nikt tego nie neguje, ani nie usprawiedliwia, ale trzeba spojrzeć szerzej, żeby zrozumieć podłoże tego co się stało i móc o tym dyskutować. Ukraińcy też mogą nam wypomnieć Berezę Kartuską i jest się czego wstydzić, bo naród, który wiedział, czym jest walka w obronie wolności nie powinien innemu narodowi zafundować tego, co sanacja zafundowała Ukraińcom, jak kto woli Rusinom, budzącym się do wolności.
anonim2013.07.7 12:50
Nie wiem czy połowa, ale znalazłoby się sporo moich rówieśników (jestem rocznik '89) którzy nie wiedzą jakie są partie polityczne w Polsce, jakie mają poglądy, itd . Trudno w to uwierzyć, ale tłumaczyłam mojej koleżance jakiś czas temu czym się różni SLD od PiSu. A i ci co niby coś tam śledzą, bezrefleksyjnie powtarzają to, co usłyszą w TV, albo małpują poglądy rodziców i dyskusja kończy się na tym "bo tak uważam". Więc skoro się nie interesują tym co teraz się dzieje, co ich obchodzą wydarzenia sprzed 70 lat? W mediach poświęcono temu mało uwagi, w wielu domach też się o tym nie rozmawia... na historii nie dochodzi się do II wojny światowej... skąd mają o tym wiedzieć?
anonim2013.07.8 8:33
No cóż, 'WybGazeta' i TVN o tym nie krzyczą więc skąd 'młodzi, wykształceni z dużych miast' mają to wiedzieć ? Co innego Jedwabne - to kłamstwo o polskim sprawstwie wbija się młodym do głowy przy każdej okazji...