Jak podaje resort spraw zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej, w środę 22 września doszło do spotkania ministra spraw zagranicznych Rzeczpospolitej Polskiej Zbigniewa Rau z ministrem spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiejem Ławrowem. To pierwsze takie spotkanie na tym szczeblu od wielu lat.

- W związku z przygotowaniami do objęcia przez Polskę w styczniu 2022 r. przewodnictwa w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, uczestniczący w obradach Zgromadzenia Ogólnego ONZ, minister spraw zagranicznych prof. Zbigniew Rau spotkał się dziś z ministrem spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiejem Ławrowem – podaje prasowe MSZ w oficjalnym komunikacie z 22 września.

"Tematyka rozmów ministrów związana była ze zbliżającym się polskim przewodnictwem w OBWE oraz debatą generalną Zgromadzenia Ogólnego ONZ" – czytamy we wpisie polskiego resort dyplomacji na Twitterze.

Rosja natomiast wyraziła nadzieję, że polskie przewodnictwo przyczyni się do "możliwości zwiększenia skuteczności Organizacji". MSZ Federacji Rosyjskiej dodało, że tematem rozmów były także inne kwestii w stosunkach polsko-rosyjskich. Szczegółów nie podano.

Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau przed spotkaniem z Ławrowem odbył spotkania ze swoimi odpowiednikami z Armenii i Azerbejdżanu na temat konfliktu o Górski Karabach. Z kolei Ławrow spotkał się w środę z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.


mp/gov.pl