22.01.20, 18:25Screenshot Youtube - telewizja leszno

Spurek broni swojego wpisu. Zapowiada też założenie partii... praw zwierząt

Sylwia Spurek na swoim twitterze zamieściła skandaliczny w wymowie obraz Jo Fredriks, na którym widzimy krowy w obozowych mundurach z przyczepionymi do nich gwiazdami Dawida. Reakcję w tej sprawie zapowiedział już między innymi żydowski działacz Jonny Daniels, pisząc: „Osobiście złożę skargę do Komisji Europejskiej na jej działania”. Teraz Spurek broni swego wpisu i zapowiada… założenie partii.

Jo Frederiks daje do myślenia, otwiera oczy na to, jak traktujemy zwierzęta. Ten obraz przypomniała @Fundacja_Viva i dobrze, bo czas na poważną dyskusję o traktowaniu zwierząt, o warunkach, w jakich żyją, o tym, jak je zabijamy. Czy to jest humanitarne? Czy to nadal rolnictwo?”

- pisała Spurek w kontrowersyjnym wpisie na twitterze.

Po lawinie krytyki europosłanka w komentarzu przesłanym PAP broni swojego wpisu między innymi w takich słowach:

Warto przypomnieć, czym inspirowała się artystka. Jak sama mówi, czytała listy więźniów i więźniarek obozów koncentracyjnych, w których sami Żydzi porównywali swoje cierpienie z cierpieniem zwierząt. Takie analogie pokazywał także, i to kilkadziesiąt lat temu, żydowski noblista Izaak Bashevis Singer. Warto podkreślić, że od 20 lat jestem zaangażowana w walkę o prawa człowieka. Od lat walczę z antysemityzmem, homofobią, ksenofobią i rasizmem”.

Dodała, że współpracuje ze środowiskami Żydów oraz reprezentującymi je organizacjami oraz działa przeciwko antysemityzmowi. Oceniła, że wobec tego twierdzenie jakoby instrumentalnie traktowała Holokaust „jest bezpodstawne”. Co ciekawsze, zapowiedziała również założenie partii… praw zwierząt:

I czas na polityków i polityczki, którzy w końcu poważnie tym tematem się zajmą, czas na partię #trzymamstronęzwierząt. Od kilku tygodni z Marcinem Anaszewiczem rozmawiamy o uruchomieniu takiej partii, partii praw zwierząt”.

dam/PAP,twitter

Komentarze

janstan2020.01.23 13:14
Czy toto śpi w chlewie pośród swoich.
Po prawej Ty po lewej ja2020.01.23 15:30
Świnia jest lepszym towarzystwem niż Twoje towarzystwo, sądząc po "mądrości" komentarza.
skuter2020.01.27 10:52
Teraz już wiem na czym polega ekologizm Skoro część ludzi woli siedzieć ze świniami niż z ludźmi
joanna2020.01.23 10:55
Pani Spurek, może sobie Pani zakładać partię zwierząt, ptaków, komarów i żab, ale na własnej działce. Przecież każdy moralnie zdrowy człowiek powinien szanować po 1. ludzi (w tym - to uwaga do Pani - dzieci w łonie matek, a także zdrowych, chorych, starych, niepełnosprawnych), po 2. zwierzęta (od słonia do mrówki włącznie), po 3. przyrodę ożywioną (drzewa, rośliny, klimat). To oczywista, oczywistość! Ale to, co Pani wyprawia, nie trzyma się kupy, jest - najdelikatniej określając - happeningiem, a mówiąc dosadniej aberracją, działaniem osoby - sorry!!! - niezrównoważonej psychicznie. Może Pani sobie tak wykalkulowała, że tymi aberracyjnymi pomysłami wylansuje Pani siebie na wybitnego polityka, ale to błędna kalkulacja, bo większość osób, w tym ze zbliżonych do Pani opcji politycznych, stukają się w czoło i wstydzą się, że należą do tej samej formacji politycznej. Na świecie jest mnóstwo poważnych spraw do zrealizowania i uporządkowania, szkoda więc każdej straconej minuty na wygłupy. Jeśli Pani zdecydowała się zostać politykiem (my wszyscy ten wybór finansujemy!), to niech Pani pracuje uczciwie i konstruktywnie. A jeśli Pani nie stać na to i tylko wygłupy ma Pani w głowie, to niech Pani zrezygnuje ze stanowiska, ustąpi miejsca normalnemu politykowi!. A swoje wygłupy - jeśli bez nich nie potrafi Pani żyć - realizuje na prywatnym polu lub w jakimś kabarecie (tam byłoby to do przełknięcia). To są - wbrew pozorom - życzliwe rady. Bo, jeśli Pani nie zaprzestanie tych cyrków, to samą siebie nimi zniszczy!
Po prawej Ty po lewej ja2020.01.23 15:29
Joanno, możesz sobie zakazywać aborcji na własnym podwórku. "Argument" mówiący o tym, że na świecie są inne poważne sprawy jest inwalidą. Po 1. dlatego, że na świecie jest milion innych ważniejszych rzeczy niż wygłupy Kościoła katolickiego, procesje i różańce. Choćby miliony bezdomnych dzieci, których nikt nie chce i umierają z głodu lub takich które giną w bombardowanych miastach bliskiego wschodu, którym odmawiacie prawa do bezpiecznego opuszczenia terenów wojny. Po 2. to że istnieją poważne tematy które wymagają uporządkowania nie znaczy że wszyscy na raz będziemy się nimi zajmować. Badacze dna morza zajmują się dnem morza, lekarze leczeniem ludzi, weterynarze zwierząt, jedni politycy specjalizują się w prawie karnym inni w prawach zwierząt. Weterynarzowi też mówisz że zamiast zwierząt mógłby leczyć chore dzieci? Zaprzestań się wypowiadać bo sama z siebie robisz idiotkę.
Michał Jan2020.01.23 9:59
Ciekawe, kto w tej partii będzie reprezentował frakcję krowią, a kto świńską.
kenogo2020.01.23 7:47
Ciekawe, jakie zwierzęta na nią zagłosują? Czy kudłate, czy łaciate, pręgowane i skrzydlate?
K.K.2020.01.23 7:19
Słusznie! Najpierw należy przykładnie ukarać wszyskie zwierzęta drapieżne za nie szanowanie podstawowych, fundamentalnych i niezbywalnych praw pozostałych zwierząt. Panią Spurek zaś, skoro tak bardzo lubi i szanuje zwierzęta, należy zamknąć w jakimś chlewiku, oborze lub kurniku. Tam jej będzie najlepiej.
Po prawej Ty po lewej ja2020.01.23 15:34
Po 1. nie wiem czy wiesz, ale człowiek różni się od pozostałych zwierząt między innymi tym, że wie czym jest etyka. Choć patrząc na świat zwierząt myślę, że jednak większość z nich wie więcej na temat moralności niż niektórzy ludzie. Po 2. Zwierzę działa instynktownie celem przetrwania. Ty działasz na szkodę zwierząt, bo masz takie widzi mi się.
lucjanhenryk2020.01.23 3:13
Kto POwiela, trywializując mordowanie Polaków, Żydów, Cyganów, Rosjan, Ukraińców i nie wymienionych przeze mnie narodowości? Może właśnie "artystka" wraz z panią "doktór"...
Piotr2020.01.23 0:33
Szanowna redakcjo Fronda.pl, Grafika, która została użyta w waszym artykule, jest obraźliwa dla ofiar Holocaustu i tych, którzy przetrwali obozy koncentracyjne oraz obozy zagłady. Jest też obraźliwa dla wrażliwych wegan. Chrońcie prawa zwierząt. Nie trywializujcie Holocaustu. Chętnie się spotkamy i o tym porozmawiamy.
chochol2020.01.22 23:05
Humanizm dotyczy ludzi a nie zwierzat. Ta kobiete trzeba wyslac do szkoly - rozumuje jak niedouczony uczen. Ale jaki musi byc jej elektorat?!!! Katastrofa.
Po prawej Ty po lewej ja2020.01.23 15:49
Humanizm dotyczy ludzi, całkowita racja. Skoro nie jest Ci obcy ten termin, to na pewno wiesz też czym jest etyka, moralność, czym różni się zadawanie niepotrzebnego bólu i cierpienia od konieczności przetrwania. Podam przykład żebyś lepiej zrozumiał - bicie psa, strzelanie do kotów, duszenie chomików jest zadawaniem niepotrzebnego cierpienia zwierzęciu. To samo tyczy się kastrowanych warchlaków bez znieczulenia, ucinania rogów krowom, uszu świniom, trzymania w klatkach lisów i innych zwierząt futerkowych, wybijanie wielorybów czy produkowanie zwierząt przez absurdalne krzyżówki, przez które cierpią przez całe swoje krótkie życie. Nie jesteś jaskiniowcem - nie potrzebujesz futra, ani skóry żeby uchronić się przed zimnem. Nie potrzebujesz wpychać w siebie schabowego z serem i majonezem popijając produktem laktacji innego gatunku (sic!). Robisz to, bo Ci smakuje i w takiej kulturze wyrosłeś, choć umierasz na raka i zatykasz sobie przewody. Na szczęście kultura się zmienia i tak jak niewolnictwo prawnie powoli znika z tego świata, tak i barbarzyńskie zachowania wobec zwierząt także się skończy. A jeśli chciałbyś zgłębić temat, to prawa zwierząt zmieniły się diametralnie przez ostatnie pół wieku - przestały w świetle prawa być rzeczami, a wreszcie stały się zwierzętami, które zgodnie z prawem cywilizowanych krajów, powinny być zabijane HUMANITARNIE. Jest w tym podejściu jeden haczyk. Jak ktoś wpadł na pomysł, żeby dla kaprysu i chwilowych przyjemności zabijać kogoś kto nie chce umierać?
anonim2020.01.22 22:37
Chłopa jej trzeba:)))
Po prawej Ty po lewej ja2020.01.23 15:21
Chyba Tobie baby :)))
POZNAN2020.01.22 21:29
Poznan przeprasza za idiotke która przez pomyłke została wybrana do PE i robi cały czas obciach
Adam S2020.01.22 20:35
Ta szurnięata, a przy tym wredna, baba lepiej się czuje z bydłem niż z ludzmi. To chyba wyjaśnia jej durne popisy. Takie śmiecie znalazły się w parlamencie dzięki zwykłym, platfonsim mendom. To one są winne.
Jahu2020.01.22 20:08
Czy lew ma prawo pożreć Spurek? jeśli ma, to proponuję natychmiast rzucić ją lwom..Ateiści popieprzeni dzieciom nienarodzonym odmawiają prawa do życia i urodzenia się a zwierzętom chcą prawa nadawać.
Ateista2020.01.22 20:42
Ile w tobie chrześcijaninie jadu. W piekle będziesz się gotował ha ha
Frank 2020.01.22 21:38
Ja bym tak nie protestował przeciw prawom zwierząt. Zwłaszcza jeśli jesteś, tak jak ja, "pisowską szarańczą"...
Antek z Czerniakowa2020.01.22 19:59
Sama jeszcze powinna się przebrać w te pasiaki i byłaby KROWA jak malowana....
100% racji2020.01.22 19:28
Sylwia puściła bąka i jest smród !!! nawet nowy news nie POmoże ale nowa PARTIA ? na lewicy ? czy partia LEWA ? a może partia ,, bakteria ” – rozumu wśród kandydatek za grosz ! ale zawsze się będzie dzielić, dzielić…
BieS2020.01.22 21:46
Przecież to jest podobno doktorka nauk a móżdżek malutki.
Ubawiony lewackim zidioceniem2020.01.22 19:01
Co to są prawa zwierząt? Czy chodzi o prawo każdego zwierzęcia do życia? Czy chodzi bardziej o prawa zwierząt drapieżnych, np. prawo do rozszarpywania innych zwierząt? Bo jeżeli o to pierwsze, to powinna też powstać policja ścigająca po lasach kuny, wilki i rysie.
Asia2020.01.22 21:25
Policja ścigająca zwierzęta po lasach istnieje od dawna. Nazywa się Polski Związek Łowiecki. Najbardziej nienawidzą lisów. Amen.
Po prawej Ty po lewej ja2020.01.23 13:42
Już tłumaczę: Chodzi o to, żeby człowiek nie powodował niepotrzebnego cierpienia zwierząt. Mówiąc "niepotrzebne" mam na myśli hodowanie i zabijanie dla konsumpcji i produktów, które w XXI wieku są zupełnie zbędne. Umiemy produkować tkaniny, które są w stanie ogrzać nas nawet lepiej niż skóra i futro. Te produkty są uważane za ekskluzywne - służą jedynie lansowaniu mody. Jedzenie mięsa natomiast jest przyczyną chorób serca, najnowsze badania mówią o podwyższonym ryzyku zachorowaniu na raka, a człowiek je mięso tylko i wyłącznie dlatego, że mu smakuje. Dieta naszych dziadków jeszcze w XX wieku opierała się głownie na produktach pochodzenia roślinnego, a to dlatego że mięso było drogie i trudno dostępne. Dzisiaj zwierzęta upycha się w jak największej ilości na jak najmniejszej przestrzeni dla zysku ze sprzedaży, faszeruje antybiotykami i torturuje poprzez kastrację prosiąt bez znieczulenia, obcinanie uszu, rogów, ciągłą eksploatację i inseminację, a krowom w stanach nawet wycina się dziury w brzuchach zwane iluminatorami. I zanim rzucisz coś o lwach: człowiek nie jest lwem. Nie jest nawet drapieżnikiem. Człowiek jest wszystkożerny, podobnie jak goryl i jego dieta nie powinna opierać się na produktach pochodzenia zwierzęcego w takiej ilości w jakiej dzisiaj to obserwujemy. Lew zabija, ponieważ jego układ pokarmowy jest zbudowany inaczej niż ludzki - przystosowany do trawienia głównie mięsa. Bez tego lew umiera. Ponad to natura wyposażyła go w pazury zdolne rozszarpywać twardą skórę zdobyczy oraz ząbki, które są w stanie oddzielić surowe mięso od kości. Człowiek natomiast ma układ pokarmowy przystosowany głównie do trawienia produktów roślinnych - mamy płaskie zęby jak goryl oraz przeżuwacze. Człowiek nie umiera bez mięsa. Umiera bez dostarczenia organizmowi białka. Białko znajduje się również w roślinach. W niektórych jest go więcej niż w niektórych rodzajach mięsa. Niespodzianka? I zanim napiszesz o kłach - kły występują u wszystkich zwierząt roślinożernych - to po to, żebyś miał jak wgryźć się w skórkę jabłka co najwyżej. A hodowla przemysłowa to barbarzyństwo na skalę niewyobrażalną i w historii niespotykaną. I teraz już mając tą wiedzę - uważasz za etyczne zabijanie kogoś kto nie chce umierać, dlatego że lubisz smak jego mięśni? Nie jest to potrzebne do Twojego przetrwania. I oczywiście gdybym znalazła się na bezludnej wyspie i śmierć głodowa zajrzałaby mi w oczy, to zeżarłabym nawet człowieka żeby nie umrzeć. Ale ponieważ mieszkam w Europie środkowo-wschodniej w XXI wieku, wiem co to etyka i czym różni się zabijanie dla przyjemności od zabijania z konieczności.