18.09.19, 14:35fot. Kremlin.ru

Steinmeier: Nie chcemy ,,gubić się'' w debacie o reparacjach

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier to autor głośnego przemówienia z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W Warszawie niemiecki prezydent w przejmujących słowach bił się w piersi, uznawał niemiecką winę i błagał Polaków o wybaczenie za niemieckie zbrodnie. Teraz wypowiedział się na temat reparacji. 

"Mam nadzieję, że będziemy mogli podążać tą drogą także z Polską, nie gubiąc się w debacie na temat reparacji, zwróconej wstecz. To moje wielkie pragnienie i w tym duchu wypowiadałem się w przeszłości podczas moich rozmów w Polsce: podążać drogą pojednania podjętą z trudem i bólem przez pokolenia przed nami" - powiedział Steinmeier.

Niemiecki prezydent zastrzegł, że „nie oznacza to zapominania o przeszłości, ale przyznanie się do niemieckich win i świadomość odpowiedzialności”. Steinmeier zadeklarował też, że z Polską Niemcy chcą pracować nad wspólną przyszłością „w ramach relacji dobrego sąsiedztwa, zwłaszcza w optyce wspólnej europejskiej przyszłości”.

Steinmeier mówił o tym wszystkim w rozmowie z włoskim dziennikiem "Corriere della Sera".

Jak widać, reparacje ciągle nie są przedmiotem konkretnych rozważań, ale... ciągle mogą nim być. Bo nie mówi Steinmeier, że Niemcy "nie zapłaciły i nie zapłacą". A to bardzo wiele - bo kryje się za tym milczeniem uznanie, że w istocie jest ZA CO płacić i powinno się to uczynić.

bsw/pap, fronda.pl

Komentarze

Rafa\\\\305\\\\2022019.09.19 9:10
A co będzie, bo już się takie głosy pojawiają, jak Niemcy powiedzą ok dla reparacji ale wzruszamy granice i część obecnych ziem należących obecnie do Polski będzie musiała wrócić do Niemiec? Czy ktoś z obecnie rządzących wypowie się na ten temat? Proszę sobie wyobrazić taki scenariusz jak powyżej i odpowiedzieć na pytanie czy w ramach nowego rozdania wzniesiemy w powietrze nasze F16 i być może F35 i zaatakujemy Ukrainę aby nam oddała swoje ziemie zachodnie, ponieważ kiedyś należały do Polski? Zanim zaczniemy kolejną awanturę musimy się nad wszystkim dobrze zastanowić i podejmować decyzje przemyślane a nie populistyczne, ponieważ jak się mleko rozleje to już będzie za późno na lamentowanie.
KATON STARSZY2019.09.18 20:49
KKK=kacap,ku..a,kan..ia.
Karol2019.09.18 18:57
Jak wyloza forse na " stol ", to wtedy mozemy pogadac o :" relacji dobrego sasiedztwa " !! Oni chca nam powiedziec : " no sluchajcie napadlismy na wasz kraj, wymordowalismy waszych najlepszych ludzi, zburzylismy zaklady pracy, zrujnowalismy gospodarke, zrabowalismy co sie dalo etc., ale nie jestesmy zli, chcemy z wami rozmawiac, to wam malo ?!" To sa szwaby !!!!!
Foster2019.09.18 20:28
Jak jesteś taki mocny to idź i siłą odbierz im ten szmal. Bo ja mam ich reparacje w nosie. O reparacje można się było upominać bezpośrednio po kapitulacji Niemiec, albo bezpośrednio po upadku komunizmu w Polsce. Dzisiaj jest już po ptokach, chyba że jesteś gotowy handryczyć się o tak zwane "Ziemie Odzyskane"
otto2019.09.18 16:03
Ładna mi "świadomość odpowiedzialności", która kompletnie nie poczuwa się do zrekompensowania szkód jakie się komuś uczyniło..
KKK2019.09.18 15:36
Reparacje wojenne od Niemców, lewaccy debile, to pieniądze, które będą przeznaczone dla was czerwonych tępaków i tęczowych zboczków. Otórz, za te pieniądze PIS kupi dla was jedną z greckich wysp i zapewni wam darmową podróż na tą wyspę (one way ticket). Tam będziecie budować własne, równe społeczeństwo, własną liberalną politykę, waszą wolność i demokrację, waszą wiarę w neomarksistowską ideologię ..... #"SilniejsiRazem"
Po2019.09.18 15:15
No, niszczyć, mordować, torturować, gnębić, bombardować, kraść, itd. to się nie bali, a jak mają zapąacić za te szkody - to się boją ! Fałszywy naród !!!
Polak mały2019.09.18 15:02
NIEMIEC, NIEMIEC, ODDAJ KASĘ!
Jana2019.09.18 16:57
Z „trudem i bolem”to będzie jak oni Niemcy będą płacić.My już doświadczyliśmy 100-krotnie tego bólu i trudu zadanego nam przez Niemcow.