16.05.21, 10:00

Św. Andrzej Bobola wymodlił Polsce niepodległość!

Święty Andrzej Bobola przychodził z pomocą Ojczyźnie w różnych trudnych momentach jej dziejów. Cud nad Wisłą, który wydarzył się 90 lat temu, również został wymodlony za jego wstawiennictwem. Od 8 lat jest patronem Polski. Jego wspomnienie obchodzimy 16 maja.

Święty Andrzej Bobola w jednym z objawień prywatnych zapowiedział odzyskanie niepodległości przez Polskę po zakończeniu I wojny światowej. Wydarzenia z 1918 roku wielu uznało za spełnienie proroctwa. Kiedy młode państwo polskie zaczęło się umacniać i rozwijać, ze wschodu ruszyła ofensywa bolszewicka. Przed Polską pojawiło się widmo zagłady. Wtedy arcybiskup warszawski zarządził odprawienie nowenny za wstawiennictwem Andrzeja Boboli. Po jej zakończeniu, 15 sierpnia polska armia odniosła zwycięstwo nad bolszewikami, zwane popularnie „Cudem nad Wisłą”.

Od roku 2002 św. Andrzej Bobola jest patronem Polski. W warszawskim sanktuarium narodowym przy ul. Rakowieckiej w srebrnej trumnie spoczywa ciało świętego Męczennika. To tu 7 maja rozpoczęła się dziewięciodniowa nowenna przed uroczystościami centralnymi, które odbędą się w sobotę i niedzielę.

Pod przewodnictwem bp. Włodzimierza Juszczaka, ordynariusza diecezji wrocławsko-gdańskiej Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w Polsce w sobotę, 15 maja o godz. 19.00 będzie celebrowana liturgia w obrządku bizantyjsko-ukraińskim. Mszy św. odpustowej w niedzielę, 16 maja o godz. 13.00 będzie przewodniczył abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński.

Uroczystości ku czci św. Andrzeja Boboli odbędą się również w Strachocinie (diec. przemyska), gdzie się on urodził. W sanktuarium Świętego trzydniowe uroczystości związane ze wspomnieniem patrona Polski rozpoczną się dzisiaj Mszą św. na Bobolówce. Bp Adam Szal udzieli młodzieży sakramentu bierzmowania. W sobotę, 15 maja, uroczystej Mszy św. o godz. 11.00 przewodniczyć będzie metropolita przemyski abp Józef Michalik. Eucharystię poprzedzi procesja z relikwiami św. Andrzeja Boboli na Bobolówkę i referat ks. prof. Kazimierza Bełcha o obowiązkach świeckich w życiu społeczno-politycznym. Na uroczystości ku czci św. Andrzeja Boboli tradycyjnie gromadzi się Akcja Katolicka Archidiecezji Przemyskiej, która obrała sobie tego świętego za patrona. Msza św. w niedzielę zostanie odprawiona o godz. 10.30.

Święty Andrzej Bobola został ogłoszony patronem Polski w 2002 roku. „Życie św. Andrzeja Boboli, zakończone męczeńską śmiercią, było jak ziarno, które padło w ziemię w bardzo trudnym okresie pierwszej Rzeczypospolitej, aby wydać owoce po wiekach - w odrodzeniu drugiej Rzeczypospolitej, i teraz - u początku trzeciej... Święty Andrzej jest patronem ewangelizacji w trudnych czasach. Odzyskana dziś wolność polityczno-społeczna stanowi ciągłe wyzwanie i wymaga pogłębienia przez odnowę religijną i moralną. Potrzebujemy duchowego odrodzenia, zarówno w obliczu podziałów, ujawnionych po upadku komunizmu, jak i w perspektywie nowej ewangelizacji jednoczącej się Europy” – czytamy w liście Episkopatu w związku z uznaniem św. Andrzeja Boboli za patrona Polski.

Pięć lat później biskupi nadali kościołowi, w którym znajdują się jego integralne relikwie, tytuł sanktuarium narodowego. „Wyrażamy pragnienie, by miejsce czci św. Andrzeja Boboli, Patrona Polski, było źródłem obfitych łask Bożych dla naszej Ojczyzny i dla wszystkich, wzywających wstawiennictwa i opieki św. Andrzeja Boboli” – napisali przewodniczący i sekretarz Episkopatu w liście do ordynariusza miejsca abp. Kazimierza Nycza.

Św. Andrzej Bobola żył na początku XVII wieku. Ten jezuita-misjonarz przemierzał rozległe obszary znajdujące się dzisiaj na terytorium Polski, Białorusi i Litwy, aby nieść Dobrą Nowinę ludziom opuszczonym i religijnie zaniedbanym. Uwieńczeniem jego gorliwego życia było męczeństwo za wiarę, którą poniósł 16 maja 1657 roku w Janowie Poleskim. 30 października 1853 został beatyfikowany, a 17 kwietnia 1938 kanonizowany przez papieża Piusa XI. W trzechsetną rocznicę męczeństwa św. Andrzeja Boboli, 16 maja 1957 r., Pius XII promulgował encyklikę „Invicti athletae Christi”.

Św. Andrzej Bobola jest tzw. drugorzędnym patronem Polski obok św. Stanisława Kostki. Drugorzędność patrona wpływa na rangę liturgicznych obchodów dnia poświęconego danemu świętemu. Głównymi patronami są Najświętsza Maria Panna Królowa Polski, św. Wojciech biskup męczennik i św. Stanisław biskup męczennik. Św. Andrzej Bobola jest także głównym patronem metropolii warszawskiej oraz diecezji drohiczyńskiej i drugorzędnym archidiecezji wileńskiej, diecezji łomżyńskiej, płockiej i warmińskiej.

***

Modlitwa do św. Andrzeja o patronowanie Polsce

Święty Andrzeju Bobolo, 
nasz wielki Patronie! 
Dziękujemy Wszechmocnemu za to, 
że do świętych Wojciecha i Stanisława, 
patronów z początku naszych dziejów, 
dodał u boku Królowej Polski Ciebie. 
Twoje życie dopełnione męczeństwem 
zaowocowało rosnącym kultem 
w pierwszej i drugiej Rzeczypospolitej. 
Obecnie w niepodległej Ojczyźnie 
patronujesz odnowie naszego życia, 
tak osobistego, jak i społecznego, 
żeby wzrastała jedność 
w Polsce, Europie i świecie. 
Niech Twój patronat pomaga nam 
cierpliwie pokonywać trudności 
dzięki modlitwie i działaniu 
w imię Jezusa Chrystusa, 
Twojego i naszego Pana, 
który z Ojcem żyje i króluje 
w jedności Ducha Świętego 
przez wszystkie wieki wieków. 
Amen.

 

bbb/Katolik.pl

Komentarze

XD2021.05.17 9:48
Myślę, że bohaterowie przelewający krew za niepodległość mieliby inne zdanie XD
PodręcznikKleroHistoriiPolskiDewotaCzarnka2021.05.17 8:29
Czyli to pasożytniczy klero-wypierdas załatwił niepodległość u pambuka, bozi, jezuska i latających jamiołków. Kato-biomasa ciemnotowa z podlubelskich wioch i przysiółków Goralenvolku wpadnie w zachwyt, potrząsając kołtunem na klęczkach.
Jacuś2021.05.17 8:16
Byłoby dobrze, aby panowie rządzący przypomnieli sobie po co byli w Strachocinie w 2015 r. Szczerze proszę przypomnijcie sobie.
basetla2021.05.17 7:58
loboga,, to nie batiuszka Piłsudski?
Dziś na początku Mszy św. śpiewano...!2021.05.16 22:44
Ref. ŚWIĘTY ANDRZEJU, PATRONIE NASZ!....ŚWIĘTY ANDRZEJU PATRONIE NASZ, -----MÓDL SIĘ, --- MÓDL SIĘ ZA NAMI...! x 3. Dzięki Ci Św. Andrzeju za opiekę nad naszą Kochaną Ojczyzną. Wypraszaj dalej Łaski u Boga dla nas i dla naszej Polski.
UWAGA....! To nie zarobek! ...TO NACIĄGANIE!2021.05.16 22:11
Dziś wieczorem w -----Telewizji-------- mówili o tym,.... że naciągacze próbują zwerbować łatwowiernych ludzi do takiego łatwego ---- "NIBY ZAROBKU "----- na kryptowalutach --------- UWAŻAJCIE NA TO ! ----- ZAŁOŻĄ APLIKACJĘ NA WASZYM TELEFONIE ------ I Z WASZYCH KONTA BANKOWYCH I BĘDĄ PRZELEWAĆ Z WASZYCH KONT PIENIĄDZE NA SWOJE KONTA itp!... Albo tak was omotają w różny sposób -------i wy to sami zrobicie, nawet nie mając o tym pojęcia,------ ŻE ODDAJECIE ZŁODZIEJOM------ SWOJE PIENIĄDZE! !! TO CZYSTA KRADZIEŻ!-------- Chyba muszę to zgłosić na Policję, bo to jest teraz bardzo częste naciągani, tak mówili w telewizji!
Zarabiaj na Crypto Darmowa nauka !2021.05.16 21:45
Zarabiaj w Internecie! Wejdź na stronę: www.bitcointime.com.pl i dowiedz się jak w prosty sposób zarabiać w internecie. Pomoc specjalistów przez całą dobę. Kliknij i zobacz jakie to proste!
PAMIĘTAJMY ŻE ....2021.05.16 20:34
TEN WSPANIAŁY ŚWIĘTY ---- JEST PIERWSZYM PATRONEM NASZEJ POLSKI !!!!!!!
W w/w artykule pisze inaczej...2021.05.16 21:55
Pisze, ... że Pierwszą Patronką jest Maryja Królowa Polski, ... Św. Wojciech, św. Stanisław i św. Andrzej Bobola. Nie wiem, czy się rozumiemy?
parethos2021.05.16 20:32
WSPANIAŁY ŚWIĘTY ............. biskupi uczcie się od niego WIARY i SŁUŻBY BOGU I CZŁOWIEKOWI
Żył2021.05.16 18:48
na początku XVII w. i wiedział o I wojnie światowej. A jak wiedział o pierwszej to pewnie przewidywał drugą. Cenię sobie bardzo tego świętego ale to chyba trochę naciągane.
Oglądaj Hit kinowy2021.05.16 18:14
Oglądaj już dziś super film familijny Dumbo 2019 Lektor PL https://bit.ly/33KRIn5 Oraz inne hity. Zapraszam serdecznie nie przegap tego Voda!
Skrzypek na dachu2021.05.16 16:04
Kazdy dobrze wie ze Pan Jezus jest Polakiem tak samo jak Matka Boska Polka . Sw Andrzej Bobola , tak samo jak Sw Maksymilian Kolbe jest swienty za przyklad dobroczynstwa swego zycia , a nie za to ze zbrodniarze go zabili bo inaczej tych swientych byloby miliony .
" skrzypku" ... Dobrze się czujesz???2021.05.16 22:18
"Za bardzo "skrzypisz na tym dachu"! ....Ile wziąłeś prochów?... Szkoda czasu na twoje bzdury! ... Sprawdź w Ewangelii i się nie ośmieszaj do końca....Żegnam ozięble..... he.... he...he..!
Krzysztof2021.05.16 15:45
Autor tego bezczelnego artykułu depczącego szacunek to tych którzy zginęli w walce o niepodległość tak się wstydzi, że nawet się podpisał.
Po 11 ...2021.05.16 14:15
Andrzej Bobola wymodlił Polsce Andrzeja Dudę ... taką budyniową niepodległość od prezesa :)
PO 11" Lechu K ...tchórzu!2021.05.16 22:20
Lepiej się zamknij!... Nie masz nic do powiedzenia!
Hit kinowy 2019 Dumbo2021.05.16 12:41
Oglądaj już dziś super film familijny Dumbo 2019 Lektor PL Oraz inne hity. Zapraszam serdecznie nie przegap tego Voda! https://bit.ly/33KRIn5
Grizzly2021.05.16 12:10
Hurrraaaa! Mam nowego chłopaka wymodlił mi go Andrzej Bobola
Grizzly2021.05.16 16:52
Won trollu wystrugany z buraka przez POmioty SBeckie ! Won od mojego nicka! Won bydle!
Jest Fronda? Jest weekendzik? LOLcontent!2021.05.16 12:03
hehehe
A2021.05.16 11:54
Uważam, że Kościół katolicki powinien żądać od państwa polskiego rekompensaty za ten heroiczny czyn, który dał mu wolność.
Do..."A"...2021.05.16 22:25
" Cienki bolku"...! ZGADNIJ , CO NAS OBCHODZI TO, ---- CO TY UWAŻASZ??? NIC !...ZERO ! Zeszłoroczny śnieg nas więcej obchodzi, niż ty! ...Poniał.. trollu!?
Patriota -niekatolik i niepisowiec2021.05.16 10:48
Takie „artykuły” to totalny brak szacunku do Polaków, którzy walczyli i zginęli z rąk okupanta. To tylko wyłącznie dzięki ich poświeceniu i walce Polska jest dzisiaj nie podległym państwem a twierdzenie, ze niepodległość wymodlił jakiś kleryk to już nawet nie jest fanatyzm a zwykle szydzenie z ofiary jaką złożyli w przeszłości Polscy żołnierze. Spluwam w mordę autorowi tego „artykułu” oraz osobom, które się z nim zgadzają.
Grizzly2021.05.16 12:14
Udowodnione jest naukowo że wszystkie zwycięstwa zawdzięczamy Matce Bożej która chroni nas swoją tarczą
Ziomal2021.05.16 15:36
Tylko czemu zapomniała o rozbiorach, powstaniu styczniowym, listopadowym i o 2 wojnie światowej po której dostaliśmy się pod okupację sowiecką? Albo działa bardzo wybiórczo, kiedy jej się chce, albo to bujda na resorach.
Grizzly2021.05.16 17:01
Cierpienie nas wzmacnia w wierze
Ziomal2021.05.16 18:28
Chyba ciebie i tych co lubią sado-maso. Dla normalnych ludzie cierpienie to nic pozytywnego. Biczuj się jeszcze kilka razy w tygodniu będziesz miał ekstazę zupełnie jak JPII.
Grizzly2021.05.16 16:53
Won trollu wystrugany z buraka przez POmioty SBeckie ! Won od mojego nicka!
Grizzly2021.05.16 17:03
A ty spadaj trolu, zawsze gdy coś napiszę to ty z tą samą śpiewką
POszedł STĄD , ZA Don!2021.05.16 22:37
Przestań się "nie-katoliku" zajmować Katolikami! ... Szkoda ci , nie możesz ścierpieć naszej Wiary! Boli cię Dobro, płynące od Boga, czy Świętych!------ Nic nie poradzisz, ...nie zabierzesz nam Wiary!----------- Zapamiętaj!... ROBICIE NAM PRZYSŁUGĘ!--------Im więcej plujecie jadem na nasz KK------- czy na naszą Wiarę,---- tym bardziej my się jednoczymy!--------TO SIĘ WAM NIE OPŁACI ------- OSIĄGACIE ODWROTNY CEL!.... NIE WIDZISZ TEGO?.... RÓB TAK DALEJ, POMAGAJ NAM ! ---------
Pepe2021.05.16 10:40
A gdzie walczyli ci polscy żołnierze w 1 wojnie światowej?
Po tej samej stronie co Niemcy2021.05.16 12:05
ale o tym cichosza. To w tymkraju temat tabu, podobnie jak kwestia podpalenia stodoły w Jedwabnem.
Pepe2021.05.16 13:53
mit CK dezerterów wiecznie żywy
Jaki urwa "mit" ?2021.05.16 15:00
Legiony Piłsudskiego to niby częścią jakiej armii były?
pepe cytat prosto z wiki2021.05.16 15:21
Legiony Polskie – polska formacja wojskowa wchodząca w skład armii austro-węgierskiej, utworzona 27 sierpnia 1914 r. z inicjatywy polskich stronnictw politycznych w Galicji. W 1916 r. przekształcona w Polski Korpus Posiłkowy. Legiony Polskie brały udział w I wojnie światowej po stronie państw centralnych.
Skrzypek na dachu2021.05.16 15:58
Kiedy Pierwsza Wojna sie skonczyla , to Polski Zolnierz od 11.11.1918 sluzyl w Polskim wojsku RP II bez wzgledu na to czy byl z Hallerczykow , Legionistow czy z wojska zaborcow czy nowym ochotnikiem .
Józef2021.05.16 10:28
Wojnę wygrali polscy szyfranci i żołnierze. Resztę wymyślili dla ciemnego ludu.
Polak2021.05.16 11:14
Szyfranci? W 1920? Jakie piękne efekty edukacji patriotycznej. Niebawem dowiemy się, że Polskie Kobiety wygrały Powstanie Styczniowe i namówiła Stalina do wyznaczenia nam umiłowanych granic, które czcimy do dziś niczym relikwie
Józef2021.05.16 11:53
Gdybyś zamiast na religie chodził na historię to byś wiedział że mieliśmy wtedy najlepszych szyfrantów na świecie, później rozszyfrowali Enigmę.
Niekoniecznie byli to ci sami2021.05.16 12:07
tym niemniej buca ośmieszyłeś koncertowo.
Józef2021.05.16 12:23
Ja nie pisałem że ci sami, była to szkoła matematyków lwowskich, gdzie pracował min. prof. Stefan Banach,
Skrzypek na dachu2021.05.16 15:49
Niemiecka Poczta , przez toporne literowke germanskiego analfabetyzmu , wyslala maszyne Enigma , zamiast do Zossen Reichsministerstwo Obrony , to do Possen w Polsce , chyba podstawy czesciowo rozszyfrowane w 1932 na bazie repliki kopii oryginalnej maszyny . Jednak przez to ze Nimcy zwlekali i dwukrotnie odwolali inwazje , wiekszosc zmobilizowanego Polskiego Wojska RP II pomagalo w Sierpniu i Wrzesniu Przy zniwach i wykopkach kartofli bo zamiast karabin dostali lopaty .
Józef2021.05.16 18:16
A świstak siedział i zawijał to w sreberka. Jak zamiast historii miałeś religię to nie pisz o historii tylko o religii.
AAAtomek2021.05.16 10:27
Niepodległość wywalczyli żołnierze polscy, a nie żaden watykański urzędnik.
Rumcajs2021.05.16 11:19
u ciebie walczyli żydzi u andersa ,a jak dostali się do palestyny to zdezerowali,powini dostać kule w łeb za to. tyle czasu udawali Polaków, a jak im się znudziło to sobie przypomnieli że są parchami żydami.
AAAtomek2021.05.16 11:29
Panie trollu z Rosji. Zdanie w języku polskim rozpoczynamy od wielkiej litery. Nazwy własne to samo. Nazwiska to samo. A co do meritum, Anders "przymknął oko" na dezercję Żydów, oficjalnie pozwolić nie mógł gdyż naraziłby się okupantom Palestyny czyli Anglikom.
Krzysztof2021.05.16 15:42
Skala tej dezercji była tak niewielka i marginalna, że nie wpłynęła na zdolności bojowe formowanych oddziałów. Rozdmuchiwanie tego tematu to zwykła manipulacja.
Skrzypek na dachu2021.05.16 16:14
Brawo Menachem Begin ." Sami sie obronimy wlasnorencznie bo nikt inny nas nie obroni ."
Sex randka2021.05.16 10:23
Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały zwiazek. Mam na imię Martyna lat 24, wzrost 169cm, . wiecej moich nagich fotek i kontakt do mnie tu - Www.bzykanki.pl __ __ __ __ __ __ __ __ __ i wyszukaj mnie po niku: Martynka napisz do mnie i spotkajmy sie!
AAAtomek2021.05.16 10:27
W ramach nowego ładu i cyfryzacji wyślij swoje CV do PiS na Nowogrodzką...