08.02.19, 15:30

Św. Paweł VI pokazał w Humanae vitae jak głosić Ewangelię

Kiedy św. Paweł VI na 10 lat przed swoją śmiercią ogłosił Humanae vitae, nikt się nie spodziewał, że będzie to ostatnia z jego pięciu encyklik. Można sądzić, że chciał, aby to w tym dokumencie wybrzmiewało dla przyszłych pokoleń to, co najważniejsze w jego nauczaniu – czytamy w watykańskim przesłaniu na międzynarodową konferencję o tej encyklice, która jutro rozpoczyna się w Rwandzie.

Prefekt Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia przypomina, że Paweł VI nie przychylił się do wyników konsultacji, które przeprowadzono wówczas w Kościele i które zalecały mu wystrzegania się nakazów w kwestiach dotyczących ludzkiej rozrodczości. Święty Papież miał świadomość, że jego zadaniem jest jasne głoszenie nauczania Chrystusa, pomimo kontestacji przez samozwańczą rewolucję seksualną i problemów z przyjęciem takiego nauczania.

Paweł VI czyni to jednak z pasterskim współczuciem, ukazując małżonkom matczyną miłość Kościoła. Nie odpowiada na obiekcje, ale koncentruje się na niezmiennych zasadach moralnych. W ten sposób „stawia w centrum, to co leży u podstaw życia moralnego każdego chrześcijanina: choć ludzka wolność w sposób niedoskonały przyjmuje zbawienie oferowane przez Ewangelię, Kościół zawsze musi je głosić człowiekowi z wiernością, w całej pełni i z miłosierdziem” – napisał kard. Kevin Farrell.

bb/Krzysztof Bronk - vaticannews.va

Komentarze

Quec.2019.02.9 14:51
usuńcie ten komentarz!link A gdzie jest ten sqrwyson, spec odbytniczy! Piszę póki go nie ma! Zauważyłem, że gdy raz mu odpiszę to póżniej mam problem, by mu odpowiadać a ten wojuje. Jak czytam jego (pedzia) "opinie" czy "odpowiedzi" innym, flaki się przewracają. Nie tylko brak kultury ale i wiedzy. Prymityw doskonały! Ale WY ludzie, uczciwi ludzie, włączcie się by tego chorego gnać! Ja podejrzewam tyż, że ten fircyk może pracuje dla frondy. Ja już pisałem do frondy ale brak pozytywnej reakcji na to chamstwo! Jest to dziwne. Myślę tyż, że jeszcze parę jego "opinii" skopiuję i wyślę np. do Naszego Dziennika, Gazeta Polska, niezalezna.pl! I niech ocenią inni na co pozwala fronda! I pod jakimi artykułami szczególnie ten mycek wypisuje! - Ja mówię mamusia w czepku go urodziła a gdy podrósł to myckę włożyła. Wszystko, rozwój i umysł zostało ubezwłasnowolnione. Zresztą zobaczcie z tzw opozycją
Quec.2019.02.8 19:52
A pedały i pochodne spią?