18.10.18, 07:20

Świetna wiadomość: Na Podkarpaciu odkryto bogate złoża gazu. Putin znowu będzie wściekły!

W Bystrowicach w województwie podkarpackim odkryto bardzo duże złoże gazu. To około 2 mld metrów sześciennych surowca. Jak powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, eksploatacja tego złoża rozpocznie się już za niecał dwa lata.

Złoże znajduje się na głębokości ponad 2,1 km. Ma ponad 98 procentową zawartość metanu, więc jest to gaz najlepszej jakości. Jego eksploatacja może potrwać od 10 do 15 lat.

Co istotne, operacja będzie relatywnie tania, bo zaledwie kilometr od złoża przebiega gazociąg Gaz-Systemu. Jak mówił Obajtek, w rejonie Bystrowic na Podkarpaciu będą prowadzone dalsze badania, bo szacuje się, że znajdują się tam zasoby sięgające łącznie 10 mld metrów sześciennych gazu.

Na zorganizowanej w Bystrowicach konferencji prasowej prezes PKN Orlen mówił, że jego spółka chce silniej niż dotąd zaangażować się w eksplorację polskich złóż i ich wydobycie. Ma to zapewnić nie tylko większą stabilność ekonomiczną polskiemu sektorowi energetycznemu, ale także zwiększyć naszą niezależność.

Jeszcze kilka lat temu uważano, że w tym regionie nie ma już żadnych możliwości wydobywczych. Jednak zastosowanie nowoczesnych technologii pozwoliło odkryć, że jest zupełnie inaczej.

Jak podkreślił prezes Orlenu, jeszcze niedawno ropa z Rosji stanowiła aż 96 proc. przerabianego przez koncern surowca. Dziś to już tylko 70 proc. Źródła surowców są cały czas dywersyfikowane.

mod/Forsal.pl