02.04.15, 21:16

Święty Jan Paweł II – walka z korupcją wymaga odwagi

Nie można też przemilczeć plagi korupcji zagrażającej rozwojowi społecznemu i politycznemu wielu narodów. Jest to zjawisko coraz powszechniejsze, które zakrada się podstępnie do wielu środowisk społecznych, drwiąc sobie z prawa i depcząc zasady sprawiedliwości i prawdy. Niełatwo jest walczyć z korupcją, gdyż przybiera ona wiele rozmaitych postaci: stłumiona w jednej dziedzinie, pojawia się często w innej. Już samo napiętnowanie korupcji wymaga odwagi, zaś do skutecznej walki z nią potrzebne jest konsekwentne działanie władz i ofiarna pomoc wszystkich obywateli, kierujących się głęboką świadomością moralną.

Te słowa zmarłego 10 lat temu świętego Jana Pawła II, wypowiedziane w Orędziu na Światowy Dzień Pokoju w 1998 roku, nabierają dziś w Polsce szczególnego znaczenia.

Tak jest – niełatwo jest w Polsce walczyć z korupcją. Przykład Mariusza Kamińskiego i trzech innych funkcjonariuszy CBA wskazuje, że walka z korupcja jest niebezpieczna. Zdecydowanie bezpieczniej jest korupcje uprawiać, niż z nią walczyć.

Skorumpowanej posłance włos nie spadł z głowy – niewinna, choć na oczach całej Polski brała.
Sławny chirurg, złapany za rękę – męczennik! Nieomal bohater…O krzywdzie tych, którzy za łapówki musieli kupować u niego talony na życie, nikt nawet nie wspomina.

Szef więziennictwa oddelegował grupę więźniów, jak własny towar, do roboty w prywatnej firmie kolegi – zwolnili go co prawda, ale dostał kwiaty, o ściganiu nikt nawet nie wspomina.

Afera korupcyjna w Sądzie Najwyższym – od 2008 są dowody, podsłuchane rozmowy, nagrania, wyrok w Sądzie Najwyższym miał być kupowany za miliony – prokuratura prowadzi bardzo, bardzo, bardzo intensywne śledztwo już siódmy rok…Stara się, ale ciężko jej idzie. Według orzeczenia, które wydał nadal orzekający sędzia, będący głównym bohaterem tej afery – dowody wobec sędziego muszą być zdecydowanie silniejsze, niż w zwykłym przypadku, więc podsłuchane i nagrane rozmowy to za mało. Z Kamińskim poszło znacznie szybciej.

Bo o ile walka z korupcją skuteczna nie jest, o tyle walka z antykorupcją przebiega u nas skutecznie, o czym właśnie świadczy sprawa Kamińskiego i jego podwładnych funkcjonariuszy. Ze swoją determinacje i odwagę płacą dziś ogromną cenę odbieranej im wolności i zdruzgotanego życia. Sąd każe im zgnić w więzieniu, choć nikomu krzywdy nie wyrządzili, nikt przez nich niewinnie nie ucierpiał, a jedynie strach blady padł na wysokich funkcjonariuszy państwowych, bo przyjmowanie łapówek nagle stało się ryzykowne, bo nie wiadomo, czy walizkę wręcza uczciwy łapownik, czy może podstawiony agent CBA.

Za ten strach musiał być odwet i sąd warszawski właśnie go wymierzył.
Walka z korupcją wymaga odwagi – święte słowa świętego papieża!
W Polsce kto walczy z korupcją, ten rzuca na stos swój życia los, na stos, na stos…

Janusz Wojciechowski

Komentarze

anonim2015.04.2 22:21
właśnie z takich debili jak ty [email protected] słynie ten kraj od 7 lat. stąd te sukcesy ale to się skończy, idziemy po was ... misiu .. ceterum censeo całe pokolenie młodych hipokrytów skorumpowane dziarskie - na portalach
anonim2015.04.2 22:24
@Bandolier co tam, świerzbi Cię kark nieprzetrzepany, zaćpałeś? ...
anonim2015.04.2 22:28
Pan Janusz Wojciechowski jest wiarygodny. I tyle. .
anonim2015.04.2 22:33
@Bandolier Raczej płatna protekcja (za punkty many).
anonim2015.04.3 7:53
Panie Wojciechowski! Niech Pan nie wychwala tak Kamińskiego. Wygląda, że zabrakło mu odwagi (a może rozumu?), żeby odmówić przeprowadzenia akcji, która łamała obowiązujące go prawo. Nie sposób powiedzieć, czy wówczas liczył na nagrodę za ten czyn, ale wygląda, że ją dostał - jest dziś wiceprezesem PiS. I czym się różni od tych, których miał w CBA ścigać?