Najważniejsza watykańska komisja teologiczna przedstawiła swój pięcioletni program prac. Międzynarodowa Komisja Teologiczna zajmie się zasadą synodalności w Kościele, związkiem między wiarą i sakramentami oraz wolnością religijną w obecnym kontekście. O tych planach informuje watykański dziennik „Osservatore Romano”.

Komisja, która została na nowo obsadzona przez papieża Franciszka w sierpniu, zebrała się w ubiegłym tygodniu w Watykanie po raz pierwszy w pełnym składzie. Papież zwiększył w Komisji udział kobiet oraz naukowców spoza Europy. Komisja działa przy Kongregacji Nauki Wiary Zajmuje się aktualnymi pytaniami z obszaru teologii. Publikuje dokument podsumowujący jej prace co dwa lub trzy lata. Ostatni raz Komisja wypowiedziała się w tym roku na temat związku między monoteizmem a przemocą. Przewodniczącym 30-osobowej Komisji jest prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Gerhard Ludwig Müller.

W swojej niedawnej przemowie do członków Komisji, Ojciec Święty Franciszek wezwał do „zdrowej różnorodności” w teologii. Zachęcał też, by mieć „oczy i uszy” otwarte na znaku czasu, by wzmocnić rolę kobiet w teologii. Podkreślił też konieczność „dyspozycji duchowych” teologów – zwłaszcza wiarę

pac/katholisch.de