14.10.21, 09:02fot. Thawt Hawthje, lic. CC BY-SA 2.0 via Flickr, zdj. edyt.

Szantaż energetyczny Kremla. "Prześlemy gaz przez Ukrainę, jeśli będzie się to opłacać"

Rzecznik prasowy Putina Dmitrij Pieskow poinformował, że Rosja jest gotowa w dalszym ciągu przesyłać gaz do Europy przez Ukrainę, jednak zależy to od kontraktów z Gazpromem.

- Aby coś przetransportować przez Ukrainę trzeba, aby ktoś coś kupił, a to są nasi klienci w Europie – powiedział Pieskow.

Według niego europejscy odbiorcy mogą zawrzeć nowe umowy z Gazpromem, które zwiększą ilość przesyłanego gazu. Wtedy zaś gaz popłynie przez Ukrainę.

- Prezydent wielokrotnie powtarzał, że jeśli nadal będą kupować nasz gaz, jeśli zwiększą kontrakty i jeśli Ukraina przedstawi konkurencyjne oferty handlowe, to wszystko to będzie nadal działać – dodał Pieskow.

Wskazał także, że Rosja maksymalnie zwiększyła dostawy gazu do Europy w ramach obowiązujących obecnie kontraktów.

Dodatkowe dostawy gazu zależą zaś od wyników negocjacji z Gazpromem.

Obecnie ukraińskie gazociągi wykorzystywane są jedynie w 1/3 ich normalnych mocy przerobowych. Niewykorzystana przepustowość gazociągu ukraińskiego dwukrotnie przekracza przepustowość Nord Stream 2.

Na domiar złego, podpisana na początku października umowa z Węgrami spowodowała, że Rosja zaczęła transportować gaz nad Balaton gazociągiem Turkish Stream. Wkrótce po podpisaniu umowy z Orbanem Putin stwierdził, że przesyłanie gazu przez Ukrainę jest dla Rosji po prostu nieopłacalne.

Media donoszą także, że na najbliższym spotkaniu Putina z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim przedyskutowane zostaną kwestie dostaw gazu na Ukrainę po zakończeniu w 2024 roku obowiązującej obecnie umowy.

jkg/tass

Komentarze

XYZ2021.10.14 14:07
Normalna ekonomia,przecież PIS też zakupił gaz z Ameryki bo było warto.Najgorsze jest to że PIS rozgłasza wszystkim ze gazu z Rosji nie kupi to inni nam cenę podnoszą.A trzeba kupować gdzie taniej,nawet od Rosji,ale jak chcemy odmrozić sobie uszy,to inni nam w tym nie przeszkadzają.Za chwilę kupimy od Niemców rosyjski gaz ,bo innego wyjścia nie będzie.
Anonim2021.10.14 13:29
Tusk jest winny tego co podpisał Orban. I Tusk jest winny, że PiSiory mają złe relacje z całym światem, nawet z USA którym robią laskę.
POdPIS2021.10.14 10:23
Rosja ma gaz a Niemcy kasę . To jak chcą między sobą robić biznes to co nam do tego . Jak Niemcy chcą żeby ich fabryki i montownie leżące na ziemiach polskich zasilane były gazem to co nam do tego . Na tym polega postęp cywilizacyjny że bez jednego wystrzału bez ofiar zdobywa się rynki zbytu i tanią siłę roboczą i w tym temacie tez niewiele już możemy .Mleko się wylało...
Anonim2021.10.14 11:16
Oczywiście masz rację. Na tym polega interes. Trzeba było zgodzić się na ruską rurę przez Polskę i kasować za tranzyt. Byłby biznes! A nie stawiać się i bronić jakiegoś śmiesznego państewka między Bugiem a Dniestrem.
Prawda2021.10.14 9:12
Rosji pozostało 10 lat potem Ruski Kaput Gazs - zostanie zastopiony innnymi produktami ora
OKOPZN2021.10.14 9:23
... na rurce to ono maruski bedo tanczyc ... ale musimy sie przebudzic ... https://www.youtube.com/watch?v=TAHczV9O0So&t=10s ...... https://www.youtube.com/watch?v=jWlIALApdLg