W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenie katolicy wspominają św. Szczepana, pierwszego męczennika. Jest jakiś paradoks w tym, że dzień po uroczystości Narodzenia Pańskiego, świętujemy śmierć okrutnie zamordowanego diakona. Wciąż jednak świętujemy nowe życie. Właśnie przejściem do nowego, wiecznego życia, było dla Szczepana męczeństwo. Dzisiejsze święto przypomina nam o zbawieniu, z którym na świat przyszedł narodzony w Betlejem Chrystus. Przypomina nam jednak również, że droga do zbawienia często jest naznaczona męczeństwem, a po dwóch tysiącach lat chrześcijanie wciąż są mordowani za swoją wiarę.

Pokazują to wyraźnie dane prezentowane przez organizacje zajmujące się monitorowaniem represji związanych z wyznawaniem religii, jak Open Doors. Organizacja alarmuje, że chrześcijaństwo wciąż pozostaje najbardziej prześladowaną religią na świecie. Każdego dnia morduje się chrześcijan w około 50. krajach świata. Najtrudniejsza jest sytuacja chrześcijan żyjących w krajach islamskich. Na 50 państw, które w raporcie Open Doors uznano za najbardziej ograniczające prawa chrześcijan, 40. z nich to kraje, w którym dominują muzułmanie.

Nienawiść do chrześcijan jest dla wyznawców Allaha częścią wiary. Choć muzułmanie zapewniają, że ich religia jest pokojowa i tolerancyjna, islamscy duchowni i przywódcy, powołując się na Koran, wzywają w meczetach do radykalizacji. Brutalny i wojujący islamizm rozprzestrzenia się w Afryce i Azji. Jednak nie tylko ze strony islamu chrześcijanie ciągle cierpią prześladowania. Nieprzyjazne Chrystusowi są również takie kraje jak zdominowane przez hinduizm Indie czy Sri Lanka, gdzie większość stanowią buddyści.

Agresja wobec chrześcijan przybiera na sile także w Europie. Coraz częściej dochodzi do aktów wandalizmu, profanowania świątyń, dyskryminacji w miejscach pracy, szkołach i na uczelniach.

Według danych prokuratury, w Polsce do 8 grudnia skierowano do sądów 29 aktów oskarżenia w związku z obrazą uczuć religijnych. Liczba tego typu przestępstw systematycznie rośnie w ciągu ostatnich lat.

kak/PAP, Fronda.pl