19.02.19, 10:46zdj. screen Youtube

Szef gabinetu premiera: Albo Izrael przeprosi, albo dojdzie do ochłodzenia stosunków

Szef Gabinetu Politycznego premiera, Marek Suski stwierdził dziś w rozmowie z Polsat News, że ze strony ministra Katza padły "haniebne, krzywdzące, kłamliwe słowa" i Polska domaga się przeprosin od Izraela. 

"To haniebne słowa, które padły, które paść nie powinny. One są krzywdzące, kłamliwe. Polska przecież jako naród, jako rząd na uchodźstwie, byliśmy pod okupacją, a mimo wszystko Polacy pomagali Żydom, ratowali im życie"- powiedział minister. Suski odniósł się również do propozycji wicemarszałka Sejmu, Stanisława Tyszki, który domaga się od szefa MSZ, Jacka Czaputowicza uznania Israela Katza za persona non grata. Szef Gabinetu Politycznego premiera ocenił, że Kukiz bardzo często ma "ekstremalne" pomysły. 

"Rzeczywiście głupie, rasistowskie słowa padły z ust ministra, ale to jeszcze chyba nie jest powód, aby wyciągać tak daleko idące konsekwencje. Natomiast rzeczywiście domagamy się przeprosin. Bo to haniebne słowa, które padły, które paść nie powinny. One są krzywdzące, kłamliwe. Polska przecież jako naród, jako rząd na uchodźstwie, byliśmy pod okupacją, a mimo wszystko Polacy pomagali Żydom, ratowali im życie"- stwiedził Suski. Jak dodał, jeżeli przeprosiny nie padną,  "to będzie rzeczywiście ochłodzenie stosunków".

"Bo nie możemy sobie pozwolić na to, żebyśmy byli szkalowani na arenie międzynarodowej"- podkreślił minister. Dopytywany, czym miałoby się przejawiać to ochłodzenie, stwierdził: "zobaczymy". Polityk wyraził nadzieję, że Izrael podejmie jakąś refleksję, zwłaszcza, że organizacje żydowskie również potępiły tego typu wypowiedzi. 

W ocenie gościa Polsat News, nie można raczej mówić o żalu do ministra Jacka Czaputowicza. 

"Natomiast rzeczywiście te wypowiedzi, które tutaj padły, nie powinny paść. I to jest żal do tych, którzy je wypowiadali. Trudno jest przewidzieć, że ktoś przyjedzie na zaproszenie, na konferencję (...), i że goście będą wypowiadać takie słowa. Tego się przewidzieć nie da. Trudno mieć do kogoś żal, że ktoś inny coś powiedział"- stwierdził Marek Suski. Minister zaznaczył jednocześnie, że każdy członek rządu powinien być "ostrożny", także szef dyplomacji. 

yenn/PAP, Fronda.pl

Komentarze

anonim2019.02.19 16:49
Panie Suski, a kiedy przeprosi Katarzyna Wielka ????
lolek kremówka2019.02.19 13:33
Marek Siuśki jest przezabawny
Bret2019.02.19 13:28
Obniżyć rangę stosunków dyplomatycznych z ambasadora do konsula i wprowadzić wizy dla żydów. PŁATNE! Za samą rozmowę z konsulem 200 USD.
Andrzej2019.02.19 12:55
#Suski2020 hehehehehe
UWAGA JURGIELTNIK O PSEUDONIMIE "STACH" GRASUJE2019.02.19 11:31
Uwaga od kilku dni pojawia się i grasuje na forum antypolak i lewacki trol oraz jurgieltnik o pseudonimie "Stach", który rozsiewa propagandę jakoby w gettach mordowała policja granatowa oraz polska straż pożarna, która nie miała wstępu do żadnego getta. Ten antypolski trol i jurgieltnik udaje, że nie było żydowskiej policji która wysyłala do NIEMIECKICH obozów zagłady swoje siostry i braci, a potem jak przyszła kolej na nich to zrobili wielkie mi powstanie w getcie warszawskim. Udaje również, że nie było w getcie łodzkim niejakiego Chaima Rumkowskiego, przewodniczącego Judenratu, który żył jak król podczas gdy inni w tym getcie masowo umierali z głodu i który w czasie tzw. Wielkiej Szpery wysłał na śmierć tysiące dzieci żydowskich mieszkańców tego getta, a który finalnie sam również został wywieziony do obozu zagłady (Auschwitz). Po przybyciu do obozu został rozpoznany na rampie i za kolaborację żywcem przez rodaków z Sonderkomando wrzucony do dołu spaleniskowego.
Stachu2019.02.19 13:09
"która nie miała wstępu do żadnego getta" Biuletyn "Informacja Bieżąca" donosił o likwidacji getta w Stoczku: "w wysiedleniu Żydów 24 X haniebny udział wzięła polska Straż Ogniowa, wyciągając ich z mieszkań, rabując mienie. Katowskie pachołki doczekały się pochwały od niemieckiego Starosty". W odróżnieniu od koordynowanej z okupantem akcji straży pożarnej w Stoczku akcje racławickiej straży pożarnej odbywały się bez żadnego uczestnictwa Niemców. Nawet policję granatową wzywano dopiero po fakcie, po zakończeniu obławy. Niekiedy straż pożarna nie tyle wspomagała, ile wręcz zastępowała policję granatową w wyszukiwaniu Żydów. Na posterunek PP w Mszanie Dolnej nadeszło zawiadomienie, że u jednego z gospodarzy w Skrzydlnej ukrywają się dwaj Żydzi - bracia Jumka i Josek Gryblowie. W związku z tym, że tego akurat dnia na posterunku zarządzono alarm i funkcjonariusze mieli zakaz oddalania się od budynku, schwytanie Żydów zlecono telefonicznie strażakom. Strażacy opuścili wówczas wartownię, otoczyli odpowiedni dom i pojmali Żydów.
UWAGA JURGIELTNIK O PSEUDONIMIE \"STACH\" GRASUJE2019.02.19 13:30
Oto oficjalne informacje o likwidacji getta w Stoczku: "W grudniu 1940 roku naziści utworzyli w Stoczku getto, w którym stłoczono około dwóch tysięcy osób - żydowskich mieszkańców Stoczka oraz Żydów wysiedlonych z okolicznych miejscowości, między innymi z Sadownego. Likwidacja getta nastąpiła w dniu 22 września 1942 roku. Podczas akcji Niemcy rozstrzelali 188 osób, pozostałe deportowalo do obozu zagłady w Treblince." O udziale polskiej Straży Ogniowej nic nie było. Twoje cytaty to taka sama prawda jak rzekome fakty z książki "Sąsiedzi" niejakiego polakofoba i psudonaukowca J.T.Grossa. P.S. A o Chaimie Rumkowskim z łódzkiego judenratu i zarządzonej przez niego tzw. Wielkiej Szperze, dzieki której zginęły tysiące żydowskich dzieci i starców (a który myslał, że w ten sposób sam uratuje swoją dupę i swoich znajomków) to nie masz nic do powiedzenia. A policji żydowskiej, której działania i kolaborację pokazał nawet sam R.Polański w filmie "Pianista" (jakby nie było Żyd z pochodzenia) jak pomagali wysyłać swoich rodaków do obozów zagłady też nie masz nic do powiedzenia ? Nie ???? Ojej dlaczego ? Czyżby niewygodne fakty nie pasujące do twojego nienawistnego trolowania na Polaków jurgieltniku ?
Stachu2019.02.19 13:59
Nie przypominam sobie starszy człowieku, byśmy kiedykolwiek przechodzili na "ty". "Informacje Bieżące" to podziemne wydawnictwo AK. Portal "Wirtualny Sztetl" uważa pan za bardziej wiarygodne źródło? Dlaczego?
keff2019.02.19 11:31
Krzywdzące Panie Suski są słowa, które padają non stop z Pana ust i Pana kolegów (ekspertów) w kierunku Polaków, którzy już mają dawno dość waszej dobrej zmiany...
henio2019.02.19 12:14
Współczuję. W końcu odrywanie ryja od koryta boli.
keff2019.02.19 14:34
skąd ta nomenklatura? patrzysz ze swojej perspektywy chlewu??? Mi ona jest obca, ale po Tobie widzę że innymi słowami nie potrafisz się posługiwać ...szkoda.
Marek2019.02.19 12:16
Dość to może mają osobniki pokroju keffa ,ciekawy jestem jaki niby pomysł mają takie osoby jak ty no chyba,że jesteś kodziarzem wtedy to wszystko wyjaśnia,dla dobrej zmiany nie ma w tej chwili żadnej alternatywy,popełnia błędy,jak sprawa związanym z ostatnim szczytem ale nie wyobrażam sobie twoich pupili z totalnej aby cokolwiek zrobili lepiej uważam,że wtedy to by była jedna wielka kompromitacja i nie dotyczy to tylko tej sprawy ale całości wbij sobie głąbie keff do swojego pustego łba i nie przenoś swojch chorych fobii na Polaków
keff2019.02.19 14:40
to nie to że popełnia błędy. To tak jakby wpuścić do własnego domu złodzieja i ze spokojem się przyglądać jak Twój dom obrabia ...a nawet mu przyklaskiwać. Przykro mi, ale nie znajduję innego porównania ..ani nie mogę znaleźć w sobie innych odczuć jak wyżej opisane... ps. Co za różnica skąd jestem??? Czemu tak lubicie szufladkować kogoś kto myśli inaczej ....albo po prostu wystarczy napisać myśli.
OZ2019.02.19 11:26
Panie Suski przynieść lodu - na to "ochłodzenie" stosunków z Izraelem ?