22.04.16, 19:50Fot. telewizjarepublika.pl

Szydło podpisała porozumienie klimatyczne

W Nowym Jorku podpisano dziś porozumienie klimatyczne. W wydarzeniu brała udział polska premier Beata Szydło. 

Przywódcy 171 krajów podpisali dziś w Nowym Jorku umowę paryską, która ma zapoczątkować walkę z globalnym ociepleniem. Wśród sygnatariuszy porozumienia była również premier Beata Szydło. – Efektywne wdrożenia umowy paryskiej, to wyzwanie dla wszystkich państw. Cieszę się, że jest nas tutaj tak wielu. Wszyscy musimy ją ratyfikować, bo przyszłość naszej planety jest sprawą nas wszystkich – powiedziała szefowa polskiego rządu na forum ONZ.

Szefowa polskiego rządu przebywa na trzydniowej wizycie w Stanach Zjednoczoonych. Wczoraj odwiedziła nowojorską giełdę oraz siedzibę Polish-Ammerican Investment Dialogue, gdzie wygłosiła przemówienie dotyczące polskiej gospodarki. Prezes Rady Ministrów złożyła też kwiaty pod pomnikiem ofiar zamachu terrorystycznego na wieże World Trade Center z 11 września 2001 roku.

Porozumienie, zawarte w zeszły roku w Paryżu przez 196 państw, ma na celu obniżenie średniej temperatury na świecie. Elementem walki z globalnym ociepleniem, które jest zjawiskiem kwestionowanym przez wielu ekspertów ma być stopniowe odchodzenie od pozyskiwania energii z węgla kamiennego. Surowiec ten jest głównym źródłem energii dla Polski, na Śląsku znajduje się ponad 90% europejskich złóż.

– Nalegam, aby kolejne państwa dołączyły do porozumienia, aby umowa paryska weszła w życie jak najszybciej – mówił sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon. Koreański polityk mówił również o potrzebie "dekarbonizacji narodowych gospodarek”.

Premier Beata Szydło podkreśliła z kolei, że wdrożenie umowy paryskiej, to wyzwanie dla wszystkich państw. Jak dodała, przyszłość naszej planety jest sprawą nas wszystkich. – Mamy szansę zapobiec jednemu z największych zagrożeń ludzkości, jakimi są zmiany klimatu. Daliśmy dziś wyraz politycznej, społecznej i globalnej woli, wobec działań na rzecz ochrony klimatu – dodała.

Podpisane dziś porozumienie zapisze się w historii – padł bowiem rekord liczby państw, które podpisały jedną umowę w tym samym dniu (171). Poprzedni rekord ustanowiono w 1982 roku, gdy 119 krajów zaakceptowało Konwencję Prawa Morskiego.

daug/telewizjarepublika.pl