W nocy ze środy na czwartek Sejm uchwalił z poprawkami ustawę dotyczącą tarczy antykryzysowej. Wprowadzone zostają między innymi „wakacje składkowe” dla firm, które zatrudniają do 49 pracowników.

Ustawa o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się nowego koronawirusa poparta została przez 183 spośród 233 głosujących posłów. 37 wstrzymało się od głosu.

Ustawa trafi teraz pod obrady Senatu. Sejm w głosowaniu wprowadził do niej także kilka poprawek, które zostały zgłoszone w drugim czytaniu, z czego cztery spośród nich przygotowane zostały przez Prawo i Sprawiedliwość. Jedna z nich daje premierowi uprawnienia w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, do ustanowienia w drodze rozporządzenia dnia wolnego od pracy. Poprawka autorstwa KO pozwoli z kolei na zawieszenie spłaty kredytu studenckiego do pół roku.

W uchwalonej ustawie znalazło się także kilka punktów które zaproponowała w swoim projekcie Koalicja Polska. Chodzi między innymi o to, aby organy spółdzielni, fundacji oraz stowarzyszeń mogły podejmować decyzje w czasie epidemii przy wykorzystaniu komunikacji elektronicznej.

Zgodzono się także, aby do nowego prawa dodany został przepis zezwalający na eksmisję sprawców przemocy domowej.

dam/PAP,Fronda.pl