23.12.15, 17:00

Teologowie z Niemiec: Czas na zmiany w Kościele!

W dniach 6-8 grudnia odbył się na Katolickiej Akademii Bawarskiej w Monachium kongres niemieckich teologów. Wezwali oni do zmiany katolickiego nauczanie. Honorowym przewodniczącym kongresu był znany progresista kard. Lehmann. W kongresie wziął też udział przewodniczący niemieckiego episkopatu, kard. Reinhard Marx.

Niemieckojęzyczni teologowie wezwali, po pierwsze, do zmiany podejścia Kościoła do wolności religijnej. Ich zdaniem, choć Sobór Watykański II uznał prawo do wolności religijnej, to jednak wciąż w Kościele wolność sumienia i poglądów wyznawców różnych religii nie jest w pełni akceptowana.

Stwierdzili też, że synodalnośc musi stać się na nowo fundamentalną zasadą funkcjonowania Kościoła, znaleźć się w samej jego strukturze. Trzeba przy tym teologicznie wyjaśnić relację między hierarchią a kościołami lokalnymi.

Teologowie wyrażają też radość z faktu, że Kościół katolicki otworzył się na dialog ekumeniczny i porzucił "wykluczające rozumienie samego siebie".

Wreszcie biskupi powinni też zdaniem teologów mieć odwagę rewizji niektórych dotychczasowych wypowiedzi Stolicy Apostolskiej. Biskupi powinni w ocenie teologów interpretować Tradycję i doświadczenie wiary.

hk/kath.net

Komentarze

anonim2015.12.23 17:13
Tez uwazam,że zmiany sa potrzebne. Pierwsza musi być zmiana wobec muslimów i jasne powiedzenie,że to religia szatana. Następnie wezwanie do nowej krucjaty. Trzecią zmianą powinno byc jasne powiedzenie heretykom protestanckim,że idą droga prosto do piekła i jedyne zbawienie jest w Kościele Katolickim. Takie zmiany na poczatek.
anonim2015.12.23 17:23
''progresista''/- po tym obrzydliwym ideologizmie poznają, że tekst pisał jakiś oszołom. Nie wystarczy powiedzieć po prostu, że niektórzy biskupi nie mają racji? Po co etykiety w Kościele? By było nowocześnie?
anonim2015.12.23 17:30
Wczoraj oglądałem na TV Trwam film o benedyktynach w Bawarii...Praca, szkoła, kontrreformacja...Doszedłem do współczesnej kontemplacji buddyjskiej z dzwoneczkami i wyłączyłem.
anonim2015.12.23 17:45
Jeszcze parę lat temu bym poprała z entuzjazmem bo faktycznie potrzeba a teraz to nie wiem, proszę o więcej szczegółów - np. po apelu ONZ do stolicy apostolskiej o większą rozmaitość w kościele (znaczy jaką? rasowa, etniczna rozmaitość także wśród kleru że wspomnę często uciążliwą dla wiernych rotacyjność - to chyba nigdzie takiej nie ma? Żyjemy w dziwnych czasach - wolę być ostrożna
anonim2015.12.23 18:56
Nie ma znaku rownosci miedzy religiami i kosciolami,tylko Kosciol Katolicki pochodzi w prostej lini od nauczsnia Jezusa i tylko Kosciol Katolicki wiedzie do zbawienia wiecznego,co do pozostalych- błedne mniemania ich uwiodły.lm bardziej unowoczesniaja,dopasowuja i kombinuja z nauczaniem Pana,tym bardziej sie od niego oddalaja.Chca stworzyc wersje light ale to obłed,niewykonalne.Nasladowanie Jezusa nie jest dla kazdego,jesli ktos nie chce isc za Nim,nie musi.
anonim2015.12.23 20:23
Z powodu Heretyckiej wykładni tych Hierarchów Niemcy znowu stracą orientację i pójdą zamiast w kierunku zasadzonego raju na Wschodzie pójdą na do raju piekielnego na Zachodzie jak śpiewają Led Zeppelin "Stairway to Heaven" - Drwię z emocji kiedy patrzę na Zachód - w moich myślach widzę wstęgi dymu poprzez drzewa i głosy tych którzy wpatrują się / w fragmencie jest słowo do podświadomości "trzeba żebyś żył, dla Szatana" w dalej; w frazie jeszcze jest czas by zmienić drogę" przesłanie Mój słodki Szatanie - nikt inny nie wytyczył mi drogi" tzn ww chcą wytoczyć Niemcom drogą do piekła
anonim2015.12.24 7:58
@pluszak - jeśli jakiś ksiądz uważa, że inne religie są równe naszej, powinien zrzucić sutannę i nie siać wśród wiernych zamętu oraz zwykłej herezji.