11.11.19, 08:30(fot. flickr/wikipedia)

Testament Józefa Piłsudskiego

Józef Piłsudski już 11 listopada 1918 roku, przestrzegał, że "niepodległość nie jest Polakom dana raz na zawsze". Już w listopadzie 1918 roku nazywany był powszechnie "ojcem polskiej wolności", ponieważ nawet jego najwięksi przeciwnicy nie mogli zakwestionować, że to on jak nikt inny utorował Polakom drogę do 11 listopada. Piłsudski, jak wiadomo, nie pozostawił żadnego formalnego testamentu. Z jego myśli, rozkazów, sentencji, publikacji i przemówień można jednak wybrać najważniejsze, ponadczasowe myśli, które dla nas współczesnych są drogowskazem. Tak uczynił śp. Józef Szaniewski, który popełnił najlepsze studium o naszym Marszałku pt. "Marszałek Piłsudski w obronie Polski i Europy". 

Oto testament Piłsudskiego dla współczesnego Polaka:

1. My wam wywalczyliśmy niepodległość Ojczyzny, a wy będziecie w niej żyć, pracować i rządzić. Zapamiętajcie: jeżeli zwrócicie się na Wschód, to minimum o jeden wiek cofniecie się z kulturą, ekonomią itp. Jeżeli zwrócicie się na Zachód, minimum o jeden wiek szybciej Polska będzie się rozwijać. 

2. Polacy chcą niepodległości, lecz pragnęliby, aby ta niepodlegość kosztowała dwa grosze i dwie krople krwi. Ale niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale bardzo kosztownym. 

3. Mamy Orła Białego, szumiącego nad głowami, mamy tysiące powodów, którymi serca nasze cieszyć możemy. Lecz uderzmy się w piersi! Czy mamy dość wewnętrznej siły? Czy dość tej potęgi duszy? Czy mamy dość tej potęgi materialnej, aby wytrzymać jeszcze próby, które nas czekają? 

4. Sąsiedzi nasi, z którymi pragnęliśmy żyć w pokoju i zgodzie, nie chcą zapomnieć o wiekowej słabości Polski, która tak długo stała otworem dla najazdów i była ofiarą narzucania jej obcej woli przemocą i siłą. 

5. Nie ma Europy sprawiedliwej bez Polski niepodległej na jej mapie. Polska jest stale oskarżana w innych państwach. Jest w tym wyraźna i niedwuznaczna chęć posiadania w środku Europy państwa, którego kosztem można byłoby załatwić wszystkie porachunki europejskie. Podziwu godne jest stałe zjawisko, że te projekty międzynarodowe znajdują tak chętne ucho, no i języki, nie gdzie indziej jak w Polsce. 

6. Bez względu na to, jaki będzie jej rząd, Rosja będzie zawsze imperialistyczna. Jest to nawet zasadniczy rys jej charakteru politycznego. Rosja będzie jeszcze długo niebezpieczniejsza niż Niemcy, bo jest mniej obliczalna i mniej zależy od Zachodu. 

7. Ja nikomu prawie nie ufam, a cóż dopiero Niemcom. Marzeniem Niemiec jest doprowadzenie do kooperacji z Rosją. Dojście do takiej kooperacji byłoby naszą zgubą. Do tego dopuścić nie można. Mimo ogromnych różnic w systemach i kulturze Niemiec i Rosji, trzeba stale pilnować tej sprawy. Na świecie powstały już dziwaczniejsze sojusze. Jak przeciwdziałać? Gra będzie trudna przy paraliżu woli i krótkowzroczności Zachodu. 

8. Niegdyś spotkaliśmy w Polsce ludzi twierdzących, że służba dla Rosji jest równoznaczna ze służbą Ojczyźnie. 

9. Podczas kryzysów strzeżcie się agentur. Agentury jak jakieś przekleństwo idą dalej. Spotykam świat agentur idący przeciwko nam całą siłą, całą parą, starający się nas zbrukać. Zwycięstwa nad agenturami nie odnieśliśmy wcale. 

10. Złą cechą dotychczasowych stosunków w Polsce jest to, że dają one siłę wszystkim szujom, natomiast nie dają siły państwu. Ci, którzy myśleli o Niepodległości lub dla niej pracowali, znaleźli się w Polsce w mniejszości, w myśl demokratycznych zasad zostali przegłosowani przez tych wszystkich, którzy w tej pracy dla Niepodległości udziału żadnego nie brali. 

11. Nie może być litości dla złodziejów dobra publicznego w Polsce. Należy wytępić w państwie złodziejstwo! Żadne zdrowe społeczeństwo nie będzie bez zdobycia się na opór czynny, aby znosić gospodarki bandytów podtrzymywanych przez władze i władze podtrzymywanych przez bandytów. 

12. Idą czasy, których znamieniem będzie wyścig pracy. Jest on teraz, jak przedtem był wyścig żelaza, jak przedtem był wyścig krwi. Kto do tych zawodów bardziej przygotowany będzie, kto w tym wyścigu większe dowody wytrzymałości złoży, ten w najbliższych czasach będzie zwycięzcą. 

13. Być zwyciężonym i nie ulec - to zwycięstwo. Zwyciężyć i spocząć na laurach - to klęska. 

14. W życiu są rzeczy ważniejsze niż samo życie. 

15. Historię swoją piszcie sami, bo inaczej napiszą ją za was inni i źle. 

Cytaty pochodzą z książki Józefa Szaniawskiego pt. Marszałek Piłsudski w obronie Polski i Europy"

Komentarze

Tak się kończy łamanie zasad (Transporter)2019.11.12 11:14
Piłsudski umierając dał 3 napomnienia. 1/ W Europie wybuchnie wojna. Nie możemy dać się wypuścić jako pierwsi, bo zginiemy. 2/ Zachód jest niemoralny i nie można mu ufać. 3/ Za wszelką cenę Rydz-Śmigły nie może dowodzić Armią Polską...... ................ resztę znamy............................
Reytan2019.11.11 17:06
Byc za Pilsudskim to byc za Polska,Jej duchem i zasadami. Pilsudski to wieczna Polska i milosc bez granic i radosc wolnosci.
58/92019.11.11 18:45
siepacz oddal wielkopolske swoim kumplom szwabom , nie chcial wielkopolski , slaska zeby byli w POLSCE .
anonim2019.11.11 13:38
Narodowcy i lewacka swołocz szaleje aby opluć Dziadka. No cóż, jednym i drugim oklepał mordy i wywalczył wolną Polskę. Co praktycznie oznaczało i oznacza, że Polak jest ubrany w polski mundur i jak ginie, to na rozkaz polskiego państwa i polskiego oficera. A nie jest traktowany, jak np mięso armatnie pod dowództwem komuchów, np Lenino.
Elektor2019.11.11 12:28
Swoją drogą... Fronda zawsze ubrana w piórka największych obrońców wiary katolickiej i nie przeszkadza im że Piłsudski zmienił wiarę na ewangelicko-augsburską? Mnie osobiście to nie przeszkadza, dla spraw państwowych czy katolik czy protestant to znaczenia dużego nie ma, na Piłsudskim ciążą o wiele poważniejsze sprawy! Ale Fronda to świętoszki, więc co z tym Piłsudskim? Przyzwoity człowiek czy jednak zdrajca świętej Wiary, kiedy wiadomo że Polska i katolicyzm to jedność?
Reytan2019.11.11 16:54
Jestes kulfonem. Pilsudski zaplacil wilenskim kalwinom,zeby sie rozwiesc i ponownie ozenic,i taki byl profil owczesnych polskich patriotow katolickich. Endecy jednakze nie lubia wspominac,ze w Lidze Polskiej Dmowski byl w masonerii,i ze jako MASON zalozyl endecje jako Lige Polska,i ze z masonerii nie mozna NIGDY wystapic,i ze ochrzcil sie jak tchorz dopiero na lozu smierci. Komunisci i endecy ZAWSZE przeciw Polsce,chamy i oszusci !
58/92019.11.11 18:42
pilsudski byl kawal kanali ile mial tych naloznic ta ostatnia mogl ozenic dopiero jak zmarla pierwsza . swinia nawet nie poszedl na jej pogrzeb . DMOWSKI byl prawdziwym przywodca POLSKI nie to co menda pilsudski ,jego rodzinka to jest dopiero patologia ,
oficer LWP2019.11.11 9:57
jeżeli mowa o testamencie to przypominam, że w II RP została zdelegalizowana szkodliwa dla polski żydowska loża masońska B'nai B'rith i w swoim testamencie Mościcki ostrzegał aby nigdy jej nie reaktywować, B'nai Brith została jednak reaktywowana ponownie w Polsce 9 września 2007 przez Lecha Kaczyńskiego, który jednocześnie wprowadził obchodzenie żydowskiego święta Chanuki w Sejmie (ciekawe czy żydzi obchodzą w Knesecie Boże Narodzenie?), za wszystkie antypolskie działania na Kaczyńskiego została nałożona kara w Smoleńsku
Elektor2019.11.11 10:36
Obaj Kaczyńscy to funfle żydów, też to widzę.
Dumny Słowianin2019.11.11 11:34
historia lubi się powtarzać i znów w Europie któregoś pięknego dnia nastąpi spęd .....
Elektor2019.11.11 9:46
J. Piłsudski jako patron niepodległości to wyjątkowo nieudana postać. Ta cała sanacja to była porażka. Jeden z ministrów ówczesnej szajki rządowej powiedział że jeszcze kilkanaście lat i Polska nie będzie się niczym różnić od Sowietów. Źródła są dostępne, poszperajcie. Pisowcy ich teraz naśladują, gnębienie Polaków trwa w najlepsze i się rozpędzają, kasy już zaczyna brakować na ich rozdawnictwo, utrudnienia duszą drobnych przedsiębiorców a oni nie przestają. To musi zakończyć się katastrofą.
T2019.11.11 9:51
Dokładnie tak - PiS jest spadkobiercą sanacji. Nie twierdzę, że inni są lepsi. To raczej wygląda tak, że jedni mają za chlebodawców ryt obediencję francuską Masonerii, a drudzy szkocką. Trump właśnie jest sługa szkockiej, tak samo jak Kaczyński. A wszystko kontroluje City of London Co. Nam się zaś wydaje, ze jesteśmy niepodlegli.
58/92019.11.11 10:48
po powstaniu Berezy to faktycznie niczym sie nie roznila od stalina . wielu pisowcow nie chce pamietac krwawe rzady pilsudczykow , armia byla takim stanie jak obecnie , troche zaczelo zmieniac jak zdechl pilsudski
Reytan2019.11.11 16:41
Komunisci niczym sie od endekow nie roznia,i nie roznia sie takze w swojej nenawisci do Wolnej Polski. Klamia ,morduja i zawsze zdradzaja,przewaznie z Rosja,ale czasem tez z Francja. Smierc Wrogom Ojczyzny. Hanba KUNDLOM antypolskim.
?2019.11.11 9:38
a to nie był żydowski agent coś dzieś czytane tak było
Reytan2019.11.11 16:37
Endecy to smiertelny wrog Niepodleglosci Polski,
58/92019.11.11 18:35
burak zwolenik siepacza
Taka prawda2019.11.11 9:34
Jednego szkoda że Piłsudzki nie wpierd.. szwabom i nie powiesił tego małego śmiecia z czarnym wąsem publicznie , nie było by 2 wojny światowej a Piłsudski parę razy zaczepiał próbowal wywołać wojnę prewencyjną zanim szwaby sie rozbudowały no i rola francuzików którzy nie chcieli pomóc w obaleniu hitlerka z drugiej strony.
T2019.11.11 9:38
Polecam zobaczyć zdjęcie: Adolf Hitler w czasie mszy żałobnej po śmierci Józefa Piłsudskiego w Berlinie, 18 maja 1935 rok (fot. ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji, 1-A-258-18). Czytaj więcej: https://histmag.org/Hitler-o-Pilsudskim-wychowawca-narodu-16740/3 Hitler jako już przywódca był na jednej mszy i to właśnie ta była. To mówi samo za siebie. Jeżeli Hitler go podziwiał to ja więcej pytań nie mam.
Grunwald2019.11.11 9:45
Adolf go szanował ale Piłsudski jego nie :P Józef umiał przewidywać i zapewne bardzo dobrze znal program polityczny nsdap dlatego wiedział ze zagrożenie trzeba stłamsić na samym początku i gdyby to zrobił nawet sam bez pomocy Francji szybko by zajął Berlin i obalił rząd Polska armia byla doświadczona i silniejsza na początku lat 30 od armii niemiec więc szansa niewykorzystana teraz pewnie pół świata by było mu wdzięczne za takie posunięcie
T2019.11.11 9:48
Polecam ten wywiad, tu jest wszystko o Piłsudskim i o tym jakim był germańco filem. Tak wielkim, że można go za zdrajce uznać. https://www.youtube.com/watch?v=ZeVkeun-30k
58/92019.11.11 10:41
dzieki za link , mialem ksiazki jaki byl naprawde pilsudski .
Reytan2019.11.11 16:31
Komunisci i endecy go nienawidza bo byl POLAKIEM.
?2019.11.11 9:39
zgadz sie też czytane było
58/92019.11.11 10:37
PILSUDSKI SIEPACZ ,MORDERCA KOSZACHTY Z MASONERIA , NICZYM SIE NIE ROZNI OD INNYCH KATOW ,, ZAPOMNIALEC PSIE O BEREZIE KARTUSKIEJ , JAKICH WARUNKACH TRZYMANO TZW WROGOW [OBECNIE TEZ MAMY PARANOIKA KTORY MA WROGOW I SZUKA HAKOW].
Reytan2019.11.11 16:35
Komunisci i endecy to wrogowe Polski,i zawsze klamia. W Berezie nikt nie byl dluzej niz 6 miesiecy,na mocy prawa,,ty kretynie. Endekow trzeba bylo z komunistami,i banderowcami na dozywocie.
T2019.11.11 9:30
Co wy opowiadacie za banailuki z tym Piłsudskim. To był agent City of London Co. Zacytujcie co o nim św. Faustyna pisze w Dzienniczku. Zwyciężyła Matka Boża, a Piłsudski sam stwierdził, że nie wie jak myśmy zwyciężyli. I jak Polacy podziękowali Matce Bożej za to zwycięstwo? Zamiast ją uczynić patronką Warszawy - wzięli sobie za patronkę Syrenkę - czyli demona. Dlatego ja to święto uważam za smutne i wstydliwe dla nas. My - naród tak blisko Matce Bożej takie coś zrobiliśmy. Żałosne.
58/92019.11.11 10:43
zaplacila warszawa najwyzsze cene za odrzucenie MB 1939 i 1944
Maria Blaszczyk2019.11.11 14:46
Syrenka była w herbie Starej Warszawy już w średniowieczu... Potężny facet z tego Piłsudskiego.
Reytan2019.11.11 16:28
City of London ? Komunisci ,endecy i kretyni zawsze przeciw Polsce.
lady chapel2019.11.11 9:12
Jaka szkoda, że taka postać jak J.Piłsudski to protestant... heretyk jednym słowem...
oficer LWP2019.11.11 10:01
podczas Bitwy Warszawskiej zrzekł się dowództwa i uciekł z Warszawy, całą bitwę poprowadził i wygrał gen Rozwadowski, który kilka lat później zmarł w podejrzanych okolicznościach, podczas przewrotu majowego został przez Piłsudskiego aresztowany
58/92019.11.11 10:33
A GROBU GEN ZAGORSKIEGO DOTYCHCZAS NIE ZNALEZIONO , SIEPACZE PILSUDSKIEGO ZAMORDOWALI . oBECNY j k CHCE WZOROWAC NA RZADACH PILSUDSKIEGO
58/92019.11.11 10:30
troche racji maSZ , ALE NAWROCIL SIE ZEBY MOC DRUGI RAZ OZENIC ,radze poczytac jego dzieje do 1920 r
Reytan2019.11.11 16:26
Komunisci i endecy zawsze razem przeciwko Polsce.
58/92019.11.11 18:34
tepy burak ,endecja konserwatywna katolicka ,. burak to za malo wsiok analfabeta wtorny
anonim2019.11.11 9:00
Nie można wygrać wyścigu pracy bez zwycięstwa w wyścigu edukacji, również tej najbardziej ogólnej duchowej, humanistycznej, rozszerzającej horyzonty i siły twórcze człowieka. Jak również bez oparcia nauki na fundamencie bezgranicznego oddania prawdzie, wbrew wszelkim ideologiom.