13.06.19, 19:00Zdj. Kremlinru, CC BY SA 4.0, Wikimedia Commons

'The Guardian': Putin zamienia Afrykę w 'przyczółek' wojny przeciw Zachodowi

Rosja zawiera umowy wojskowe, buduje relacje z liderami i tworzy sieć tajnych agentów w 13 krajach afrykańskich, w tym w Libii, Sudanie, Republice Środkowoafrykańskiej i w Madagaskarze. Świadczą o tym dokumenty, do których dostęp otrzymała brytyjska gazeta The Guardian, poprzez londyńską grupę analityczną „Center Dossier”, która jest wspierana przez rosyjskiego opozycjonera Michaiła Chodorkowskiego.

Według dokumentów operacją wpływów kieruje Jewgienij Prigożyn, oligarcha z wewnętrznego kręgu przyjaciół Putina, nazywany w Rosji osobistym kucharzem rosyjskiego prezydenta. Zgodnie z dokumentami celem działań w Afryce jest przeciwdziałanie wpływowi Stanów Zjednoczonych i byłych metropolii – Wielkiej Brytanii i Francji w regionie, a także powstrzymanie „powstań” sił prozachodnich. 

W Stanach Zjednoczonych Prigożyn został oskarżony o prowadzenie tak zwanej „fabryki trolli”, która zorganizowała szeroko zakrojoną kampanię dezinformacyjną w sieciach społecznościowych, aby wpłynąć na amerykańskie wybory. Prigożyn założył także Grupę Wagnera – prywatną armię Putina, która dostarcza bojowników do walki w Syrii i na Ukrainie.

Dokumenty wymieniają osiągnięcia rosyjskiej strategii w Afryce, w tym: usunięcie z władzy prozachodnich polityków w Republice Środkowoafrykańskiej, „wzmocnienie” lokalnych sił zbrojnych, wzmocnienie wpływu informacyjnego na świadomość ludności poprzez gazety i stacje radiowe.

Zgodnie z dokumentami, zwycięstwo nowego prezydenta Madagaskaru Andry Rajoelina jest zasługą kampanii zorganizowanej przez Prigożyna. Aby wpływać na opinię publiczną miejscowej ludności, Rosja „wydawała i rozpowszechniała największą gazetę na wyspie z miesięcznym nakładem 2 milionów egzemplarzy”.

W Sudanie Rosjanie stworzyli program reform gospodarczych i politycznych, aby utrzymać u władzy prezydenta Umara al-Baszira, w tym plan zmiażdżenia opozycji, wykorzystywania fałszywych wiadomości w celu zdyskredytowania opozycji i zwiększenia wydatków na publikację w celu ograniczenia dostępu opozycji do prasy, informuje The Guardian.

 

 

Jagiellonia.org

Komentarze

retro2019.06.19 12:36
czy Rosję zamieszkuje tylko PUTIN z FSB i armią ? czy sa tam jacyś ABORYGENI ?
edi2019.06.14 13:50
ROSJA NIGDY SIĘ NIE ZMIENI - TO MENTALNOŚĆ NAJEŹDŹCY GRABIEŻCY, ZNIEWALANIE i MORDOWANIE to dla nich NORMA. Mają POTĘŻNY KRAJ i nie robią NIC żeby działać dla poprawy bytu NORMALNYCH LUDZI - to szatańska mentalność !!
Mirek2019.06.13 21:10
Rosja wydaje ostatnie podrygi przed agonią . Nasuwa mi się pytanie co może zrobić taki olbrzymi terytorialnie kraj jak Rosja gdy jego PKB jest równe PKB Korei Południowej ?!! . Rosja to bandycki kraj . Miliony Rosjan grzebie w śmietnikach a Putin i jego kumple kagebiści zbroją armie i sieją zamęt gdzie tylko mogą . Rosja to kraj chory . Dziady udają mocarstwo .
Maciek Arczyński2019.06.13 21:35
Fakt. Ale - mówiąc "ulicą" - nawet zapijaczony menel może Ci obić mordę jeśli nie jesteś przygotowany.
Maciek Arczyński2019.06.13 20:19
Oglądałem sobie - jak to mówią co poniektórzy - reżymowe "Wiadomości". Przypomnieli "szoguna", prezydenta z paździrza. Cokolwiek by nie mówić o Andrzeju Dudzie to wstydu nam nie przyniósł.
oba2019.06.14 6:21
Duda wylał wiadro wazeliny i z tego jesteś dumny?
nikt2019.06.13 19:12
A Polska przyczółkiem Trumpa przeciwko Wschodowi ? Były rosyjskie wojska w Polsce - Polacy ....niet , niet niet . Napływają amerykańskie wojska do Polski - Polacy ..yes, yes yes . Miło mi być białym murzynem . :) Zwisa mi to , a nawet powiewa .
Maciek Arczyński2019.06.13 19:52
To co proponujesz: "Jawohl Herr General!" do p. Putina czy: "Da (…) toczno barinia" do p. Merkel?
nikt2019.06.13 20:35
To byłoby zabawne , nie sądzisz ? :)
Maciek Arczyński2019.06.13 21:58
Dla nas czy dla adresatów?
Valentynka2019.06.13 19:57
Dlatego jesteś nikt. ;-)
nikt2019.06.13 20:34
Słusznie .
edi2019.06.14 13:54
jesteś albo ruskim trollem albo TOTALNYM DURAKIEM, nie znającym historii NIGDY WIĘCEJ ROSYJSKIEJ STREFY WPŁYWU W POLSCE !!!- Porównanie USA do Rosji - jest z gruntu fałszywe - USA od początku swego istnienia jest krajem demokratycznym gdzie człowiek jest podmiotem - co widać na poziomie życia przeciętnego Amerykanina USA nigdy nie dopuściły się LUDOBÓJSTWA I NIE OKUPOWAŁY INNE PAŃSTWA W TAKI SPOSÓB JAK ROSJA - ROSJA - TO MENTALNOŚĆ NAJEŹDŹCY GRABIEŻCY, ZNIEWALANIE i MORDOWANIE to dla nich NORMA ( 6 mln. ludzi zagłodzonych na śmierć, LUDOBÓJSTWO W KATYNIU, MORDY I GWAŁTY W REWOLUCJI BOLSZEWICKIEJ,i II WŚ. Co do własnych obywateli - przecież mają POTĘŻNY KRAJ A ŻYWNOŚĆ IMPORTUJĄ PATAFIANY NIE POTRAFIĄ ZAPEWNIĆ NORMALNOŚCI W SWOIM KRAJU A ZAWSZE WPIER...JĄ SIĘ DO SĄSIADÓW BYLE KRAŚĆ !! a jak żyją Rosjanie tak jak w USA i COROBIĄ żeby działać dla poprawy bytu NORMALNYCH LUDZI - to szatańska mentalność !! -