21.04.20, 15:29

TK: Powoływanie sędziów to wyłącznie kompetencja prezydenta

Trybunał Konstytucyjny ogłosił postanowienie w związku ze sporem kompetencyjnym pomiędzy Sejmem a Sądem Najwyższym, oraz Prezydentem a Sądem Najwyższym. Wedle TK powoływanie sędziów jest kompetencją wyłącznie Prezydenta RP, a SN nie ma prawa nadzoru nad tymi powołaniami.

W kwestii sporu SN z Sejmem Trybunał stwierdza, że:

-„SN, również w związku z orzeczeniem sądu międzynarodowego, nie ma kompetencji do dokonywania prawotwórczej wykładni przepisów prawa prowadzącej do zmiany stanu normatywnego w sferze ustroju i organizacji wymiaru sprawiedliwości, dokonywanej w drodze uchwały”.

W rozporządzeniu sędziowie podkreślili również, że dokonywanie tych zmian należy wyłącznie do kompetencji ustawodawcy.

Jeżeli zaś chodzi o spór kompetencyjny pomiędzy SN a Prezydentem RP, Trybunał stwierdza, że powoływanie sędziego jest wyłączną kompetencją Prezydenta, „którą wykonuje on osobiście definitywnie, bez udziału i ingerencji SN”.

W postanowieniu podkreślono, iż SN nie ma żadnych kompetencji do sprawowania nadzoru nad powoływaniem przez Prezydenta sędziów.

Odrębne zdanie od postanowienia Trybunału mieli sędziowie: Leon Kieres, Mariusz Muszyński, Piotr Pszczółkowski, Jakub Stelina i Jarosław Wyrembak. Postanowienie zostało wydane w pełnym składzie i jest ostateczne.

kak/ PAP, niezależna.pl

Komentarze

Kasynko z bonusami2020.04.21 20:14
------------------------ www. casina.1k.pl -- kasyno online z kilkuletnim doświadczeniem, oferujące różne bonusy. --------------------------
abcd2020.04.21 16:34
Sądy Najwyższe oraz sądy ponadnarodowe stały się narzędziami lewactwa. Pozwalają im zmieniać prawo z pominięciem demokratycznie wybranych organów. Czytaj: "Demokracja czy dyktatura Sądu Najwyższego?" https://henryk-dabrowski.pl/index.php?title=Demokracja_czy_dyktatura_S%C4%85du_Najwy%C5%BCszego%3F
Antek z pokładu Idy2020.04.21 16:12
Po to jest Prezydent! Pozdrawiam niedowiarków.
ucz się od innych, nie kombinuj2020.04.21 16:01
A jak to się robi w USA? Sędziów do US Supreme Court powołuje prezydent, do wszystkich sądów federalnych (są nadrzędne do stanowych) powołuje prezydent. Prokuratorów federalnych i krajowego powołuje prezydent. Każdy z powołanych sędziów staje przed komisja Senate Judiciary Committee i jest przesłuchiwany. Robią mu "rentgena" życiorysu. Następnie głosują i kandydat jak jest zatwierdzony będzie miał kolejne głosowanie, ale już w US Senate. Jak nie zatwierdzony, jedzie do domu. Nie może być tak żeby sędziowe, prawnicy jako ogół typowało kandydata - tak robi mafia. MOGĄ JEDYNIE REKOMENDOWAĆ!
BUL-KOMOROWSKI to był dopiero NIEZALEŻNY PREZYDENT2020.04.21 15:55
Bul-Komorowski to był dopiero samodzielny prezydent. Tusk to mógł mu co najwyżej naskoczyć. Jak Komorowski sobie życzył, to wzywał do siebie Tuska i takie musiały być ustawy jak on chciał. Komorowski - Bul to był prawdziwie niezależny prezydent, nawet od samego siebie...
POwyłamywać do końca i kastę "oczyścić"2020.04.21 15:38
lada moment, a z okrągłego Stolca pozostanie tylko blat
katolicka kretynizacja polski2020.04.21 15:38
To jest trybunał PiSowski, nie Konstytucyjny! Ale i tak brawa dla komunistycznego towarzysza prokuratora, kucharki żoliborskiego pokurcza oraz sałatkowej spasionej kryśki! Partia jest z Was dumna!!!
obywatel2020.04.22 13:13
Nie myślałem że jesteś aż tak głupi, W SN jest więcej towarzyszy i jadowity mózg tego nie widzi
dziwne - czy to już wolność2020.04.21 15:34
a nie WSI i żydokomuny
ladychapel2020.04.21 15:33
Prezydent Du(p)a Andrzej sterowany jest przez Wariatuńcia
KOD z Krzywym Nosem-Nadzwyczjna kasta WON2020.04.21 15:32
jak to wytłumaczyć Pomatołkom - może Konstytucją w twardej okładce i kilka razy w żelazny łeb