26.01.19, 11:55The US Army, fot. CC BY-SA 2.0 via Flickr, zdj. edytowane

To już pewne. Rząd jednoznacznie o stałej bazie USA

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zapewnił, że baza Stanów Zjednoczonych znajdzie się na terytorium Polski. ,,To nie jest pytanie <<czy>>, ale <<jak i kiedy>>'' - powiedział na antenie TVP. Wcześniej minister podpisał wespół z prezesem Państwowych Zakładów Lotniczych Mielec, Januszem Zakręckim, umowę na zakup czterech śmigłowców Blac Hawk dla polskich sił specjalnych.


Na antenie TVP minister Błaszczak był pytany o sprawę stałej bazy amerykańskiej, o którą od ubiegłego roku bardzo aktywnie zabiega Polska. Jak wyjaśnił, temat jest praktycznie przesądzony i obecnie Polacy rozmawiają z Amerykanami o szczegółach całej opracji.

,,Naszemu partnerowi zależy na bezpieczeństwie ogólnoświatowym, więc to nie jest pytanie „czy”, ale „jak i kiedy”. O tym teraz rozmawiamy'' - powiedział Błaszczak. 

Sprawa stałych baz jest bardoz intensywnie omawiana od ubiegłego roku. Początek upublicznieniu tej kwestii dała wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie, gdzie spotkał się z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Duda zaproponował wówczas, by w Polsce zbudowany został ,,Fort Trump''. Amerykanie dali wkrótce publicznie znać, że są żywo zainteresowani stworzeniem takiej bazy.

W Mielcu tymczasem minister Błaszczak podpisał umowę na dostarczenie czterech śmigłowców black Hawk S-70i dla sił specjalnych. Maszyny mają trafić w ręce wojskowych do końca tego roku. Wartość kontraktu to blisko 700 mln złotych. Eksperci nie mają wątpliwości, że będzie to dla specjalsów duży skok jakościowy.

mod/tvp info

Komentarze

olo2019.01.27 7:59
Polacy to gościnny naród, gościliśmy krzyżaków gościliśmy ruskich to dlaczego nie gościć amerykanów.
Olej2019.01.26 15:44
Pomiędzy wasalizacją a realnym partnerstwem korzyści. Sowiecko niemieckiego zaciskającego się imadła nie ma innej możliwości przetrwania w jako takiej suwerenności. Jak dalece pozostaniemy partnerem dla USA zależy od naszej polityki i polityków. Jak na razie ich jakość jest marna. W ogóle polska polityka od okresu przedwojennego skończyła się wraz ze śmiercią marszałka Piłsudskiego. I ten zły stan utrwalił czas sowiecki w PRL-u. Potrzebna jest trwała doktryna polityczna oparta o polską szkołę polityki i dyplomacji taką jaką miała Rosja a później Sowiety. Oczywiście z naszej perspektywy średniego państwa w bardzo niekorzystnym środowisku geograficzno-politycznym. Ciągle nie mamy swojej podmiotowości którą daje parytet siły armii. Nie rozumieją tego politycy wśród których pokutuje organizowanie bezpieczeństwa paktami i klientelizm wobec silnych. Prasa bębni tęgą propagandą o zakupie 4 śmigłowców dla armii, śmiać się czy płakać ? Panie ministrze Błaszczak od dwóch lat Polska powinna mieć takich śmigłowców najmniej 100 ! Polskę zżera etatyzm i biurokracja. Od wójta gminy po najwyższe urzędy w państwie mnożone są uposażenia czyniące z urzędników krezusów i milionerów. Do polityki idzie się po pieniądze a nie z pieniędzmi. Przykładem prawdziwego polityka jest Donald Trump, który został prezydentem USA wieńcząc swoje sukcesy w biznesie stanowiskiem politycznym. U nas gołod......cy i durnie sięgają po władzę wiodąc na manowce cały naród. W Polsce nie ma zwyczaju wybierania najsilniejszych i najlepszych gdyż im się zawistnie zazdrości, wybiera się równych sobie przeciętniaków lub głupszych. Skutki pokutują tym co nazywa się polską polityką zagraniczną.
nikt2019.01.26 21:18
Bardzo wyczerpujący , inteligentny wywód z geopolitycznym i historycznym ustosunkowaniem się do obecnej sytuacji Polski . We wszystkim masz w zasadzie rację . Opisujesz obrazowo sytuację Polaków . Nie bierzesz jednak pod uwagę kwestii żydowskiej . Dlaczego tak jest ? Dopóki nie zrozumiesz przyczyn to nie usuniesz skutków . Zastanów się nad przyczynami , sięgnij głębiej w historię . Sojusz z USA to najgorszy z pomysłów . Chyba , że jest to tylko taktyczny unik po to , by zamknąć gębę Izraelowi . Ja już swoje przeżyłam i dość dużo widziałam .
Olej2019.01.26 22:56
W odniesieniu do ,,kwestii żydowskiej’’ Realnie ujmując mamy w obecnej sytuacji dwa wyjścia, - no może trzy; Dać się zwasalizować Niemcom, którzy, co jest nie wykluczone postarają się nami dobić targu z Sowietami i odzyskać co swoje oddając resztę im pod ich bat i but. Oczywiście odbyło by się to z ich strony kulturalnym podporządkowaniem nas gospodarczym a następnie każdym innym – obrazowo mówiąc posłuszeństwo za michę. W wersji sowieckiej polska ,,przyjaźń z nimi miała by ten sam smak co za PRL-u w najlepszym wypadku. W wersji gorszej wymażą nas ,,metodą czeczeńską’’ równając dla przykładu Warszawę z ziemią, robiąc z bardziej wartościowymi dla narodu jednostkami to co robią cały czas z innymi nacjami. No i na koniec Ameryka z obciążeniem jakim są stosunki polsko – żydowskie. Ten ostatni wariant uważam za nie do końca najlepszą konieczność, w sytuacji w której innej alternatywy nie ma. Zadaję sobie i wszystkim tzw. narodowcom pytanie, ile czasu dają Polsce suwerennej bez obecności amerykańskiej w Europie Środkowej lub rezygnacji z nie przez politykę amerykańską ? Ja daję jakieś 5 lat. Polska w tej chwili jest już dobrze utuczonym gospodarczym kęsem, wciąż ze słabą armią i polityką stałego klienta, póki co na razie wobec wszystkich wokół. Zmianę tej sytuacji widzę w wewnętrznej reorientacji polskiej polityki jak i klasy politycznej, o ile to co jest można klasą nazwać. Musi się dokonać trwała wymiana elit władzy, wymiana dynamiczna, której konsekwencją byłaby szybka modernizacja i uzbrojenie armii jako priorytet najwyższej wagi, następnie odbudowa od podstaw służb specjalnych od wywiadu, kontrwywiadu, agencji bezpieczeństwa i dyplomacji. Wszystko razem zmieniłoby obraz stanu Polski. Żeby ów zamysł zrealizować musi przyjść władza silnej ręki, wybitnej jednostki, być może z armii. Dotychczas jak mamy rozmawiać z Amerykanami czy z kimkolwiek jak jedynym argumentem są bajania o etyczno moralnej stronie polityki międzynarodowej w wykonaniu prezydenta. Ja wciąż pytam i nie dostaję zadowalającej odpowiedzi, gdzie jest armia ?
słowiczek poznański2019.01.26 15:14
@nikt Pozujesz na babę lesiu keller-krawczyk... nie musisz, jesteś takim "facetem" co bierze od tyłu. Już ci raz proponowałam abyś się zamknął ty "dumny geju, ateisto", ale tacy jak ty są zupełnie pozbawieni wstydu. Tyle razy ciebie już skompromitowałam, publicznie - typowe bolszewickie dziecię, ceremonialnie sierpem obrzezane. Pamiętaj szmato kremlowska, kto czym wojuje...
SpecEskadraBlaszczakHawk2019.01.26 13:58
Zobacz, Płaszczak - tak wygląda helikopter wojskowy. Te twoje 4 blaszane wydmuszki z Warsztatów Bumelanckiej Fuszerki w Mielcu, to będą dobre, żeby do nich napchać mięsa armatniego WOT w 16 dni wyszkolonego. I w dniu świątecznym partyjno-religijnym puścić je pokazowo nad głową Dudynia z Małżonką i Kapelanem. A potem, parę kilometrów dalej, wybierać saperkami zmieszaną z gruntem mielonkę.
ffd2019.01.26 15:12
h... o tobie to wyróżnienie kacapie
słowiczek poznański2019.01.26 15:15
Popracuj nad polskom jazykom Siergiej.
Amok Wawelski2019.01.26 13:51
Obce wojska, z krótkimi przerwami, stacjonowały na terytorium Polski od jakiś 300-lat. Najwyższy czas by zaprosić kolejną "brątnią armię".
adam2019.01.26 13:27
A nie daj Boziu coby jakiś konflikt nastał.Wiać będą jak onegdaj z Wietnamu..!
słowiczek poznański2019.01.26 15:19
Rzeczywiście "wiali" z Wietnamu, ale powiedz Alosza co się stało z twoim USSR? Bo USA jest ciągle Numero Uno. I kto tu wiał?
Stachu2019.01.26 13:25
Blac Hawk i wszystko jasne.
nikt2019.01.26 13:19
W Polsce wzrastają nastroje antysemickie . PiS zabezpieczył się się przed rozruchami ustawą o możliwości użycia broni w Polsce przez obce wojsko . Ale Kaczyński nie jest tak dalekowzroczny jak Wałęsa i nie jest w stanie przewidzieć reakcji Putina i dalszej jego polityki zagranicznej . Do USA Polacy nie uciekną bo nie dostaną wiz . Mogę tylko pogratulować Polakom. Ale też im współczuję . Tak naprawdę , to nie było kogo wybrać . Mieli możliwość pomiędzy PiS a PO . Nowoczesna jest tylko dzieckiem PO. Mieli wybór . Zbojkotować wybory . Ale to taki żaden wybór . Ano...........zobaczymy co się będzie dalej działo . A Kaczyński ? Pycha ma " słomiane nogi " i zawsze zostaje ukarana .
nikt2019.01.26 13:00
No to .....maje gratulacje dla rządu i ogrom współczucia dla Polaków . Dla Słowian też przede wszystkim .Nastąpi jeszcze większa dominacja Żydów nad nimi . Wiedziałam dlaczego PiS Andersównę zrobił Senatorem ( o , przepraszam naród ją wybrał ) i czekałam w jakim kierunku pójdzie . Teraz już wiem . Cóż mogę napisać ? Bedę czekać i patrzeć na to co będzie się działo . Ja się zabezpieczyłam a najbliższym dałam wskazówki gdyby mnie zabrakło .
Witek2019.01.26 12:16
Marzy mi się Polska bez obcych wojsk . Polska z własną bronią atomową . Polska produkująca własne rakiety i samochody .
bubu642019.01.26 12:59
Mnie też się taka Polska marzy, ale póki co to musimy prosić o łaskę innych:)
Auferetur Inferunt Insaniam2019.01.26 22:55
Naszą bronią atomową jest wiara. Bóg jest naszym sojusznikiem. NIkt nas nie pokona. A jak się bardzo pomodlimy to i wróci produkcja Polonezów.
klawiatura2019.01.26 12:11
Nie wiem, czy jest się z czego cieszyć. USA traktują Polskę jak jakiegoś wycirucha, byle ambasador wysyła do władz listy z połajankami. Ledwo pozbyliśmy się z kraju jednego "sojusznika", a już mamy innego. I także mamy za niego płacić.
vidoc2019.01.26 14:47
jak się wybiera zażydzony PIS to się tak ma