10.10.19, 16:45fot. Elekes Andor, lic. CC BY-SA 4.0 via Wikipedia

Tomasz Sakiewicz dla Frondy: PiS przełamało półkolonialność naszej gospodarki

Eryk Łażewski, Fronda: Centrum Analiz Strategicznych opublikowało Raport oceniający rządy Zjednoczonej Prawicy pod kątem gospodarczym. W Raporcie wskazano, że transfery pieniężne skierowane w ostatnim czteroleciu wprost do społeczeństwa, wynoszą prawie 50 miliardów złotych. Mimo tego, a może właśnie dzięki temu, nasza gospodarka jest w świetnym stanie. I właśnie, czy przyczyną tego sukcesu gospodarczego ubiegłych 4 lat nie są właśnie te transfery, które rozkręcają gospodarkę, co skutkuje wysokimi dochodami państwa, głównie z VAT, przeznaczanymi na uruchamianie dalszych programów społecznych?

Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie”: Polska gospodarka do 2015 roku miała charakter półkolonialny, czyli mające duże wpływy zagraniczne koncerny drenowały finanse, drenowały rynki i nasze przedsiębiorstwa, wyprowadzając pod różnymi pretekstami ogromne środki. Efekt tego był taki, że zarówno brakowało pieniędzy na podtrzymywanie mniejszych przedsiębiorstw, które produkowały na nasz rynek oraz dostarczały dla niego usługi, jak i brakowało pieniędzy inwestycyjnych, które mogłyby gromadzić Fundusze, chcące inwestować w Polsce. A ta sytuacja nie tylko powodowała, że państwo i społeczeństwo były biedniejsze, ale i to, że rozwój gospodarczy po prostu był dużo mniejszy. Można się kłócić, co jest skuteczniejsze: czy inwestowanie w konsumpcję, czy inwestowanie w poszczególne rynki, ale na pewno nie było skuteczne drenowanie pieniędzy z Polski, bo to oznaczało utratę rozwoju. Kiedy te pieniądze zostały w Polsce - w takiej, czy innej formie – gospodarka musiała odżyć. I nie jest to żaden cud, tylko najbardziej oczywista prawidłowość rynku: kiedy są pieniądze - i to pieniądze nie z kredytu, lecz te, które zarobiliśmy, a były nam ukradzione - to gospodarka się napędza. Kiedy tych pieniędzy brakuje, to gospodarka zaczyna zwalniać.

 

W ostatni poniedziałek Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki przedstawili pięciopunktową zapowiedź ustaw i programów do przyjęcia przez rząd i parlament w ciągu pierwszych 100 dni nowej kadencji rządu Prawicy. Czy ten ambitny program i transferów społecznych (większe dopłaty dla rolników, 13 i 14 emerytura), i ułatwień dla przedsiębiorców (mały ZUS), i rozbudowy infrastruktury (program 100 obwodnic), będzie skutkował dalszym rozwojem gospodarczym Polski i kolejnymi jej sukcesami?

Wyrównanie dopłat jest po prostu elementem naszych negocjacji z Unią Europejską, ale też ważnym elementem sprawiedliwości, bo mamy o połowę niższe dopłaty, niż - na przykład – Niemcy. Już pierwszy krok w tym kierunku został zrobiony, bo stanowisko komisarza dla Janusza Wojciechowskiego oznacza, że mamy potężny atut w negocjacjach z Unią dotyczących wyrównania dopłat, bo to jest komisarz rolny. Prawdopodobnie ważnym elementem porozumień z Unią będzie właśnie to, żeby te dopłaty dla polskich rolników zostały wyrównane. A to spowoduje, że albo polscy rolnicy będą mieli więcej pieniędzy, albo polska żywność stanie się po prostu tańsza, czyli: obniżą się jej ceny w Polsce i na zagranicę, a przez to, będzie ona dużo bardziej konkurencyjna. My i tak jesteśmy bardzo konkurencyjni dla zachodniej żywności, ale w chwili wyrównania dopłat ta konkurencyjność po prostu wzrośnie.

Natomiast co do obwodnic, to rzeczywiście jest tak, że do tej pory bardziej budowaliśmy drogi przelotowe, czyli te drogi, które powstawały, łączyły miasta. Natomiast brakowało tych obwodnic, dzięki którym można dać mieszkańcom zarówno trochę spokoju i oddechu, jak i szybciej to miasto okrążyć. Dzięki obwodnicom ruch wewnątrzmiejski można częściowo wyprowadzić na zewnątrz, i przyspieszyć go, odciążyć „korki”. To jest warunek szybszego rozwoju, ale też szybszego transportu, i po prostu wyższego komfortu życia dla ludzi.

 

A jaką rolę dla gospodarki będą mieć dodatkowe emerytury? W końcu, to taki pieniądz wchodzący bezpośrednio na rynek…

Dodatkowe emerytury są prawdopodobnie ostatnim wielkim świadczeniem socjalnym, które zostanie w Polsce przeprowadzone. Potem – moim zdaniem – większą uwagę będziemy skupiać na obniżaniu podatków. I chyba w tym kierunku zacznie iść aktywność rządu.

Co do emerytur natomiast, to chodzi tu o element pewnego wyrównania, pewnej sprawiedliwości wobec tych ludzi, którzy ciężko pracowali, a dzisiaj ledwo „wiążą koniec z końcem”. Bo trzeba brać pod uwagę nierówność tych emerytur, i to wynikającą bardzo często z tego, że część emerytów była w gorszej sytuacji politycznej w czasach PRL-u. I ich emerytury są przez to dużo niższe, bo oni nie mieli takiego startu jak komuniści.

 

A ta jeszcze nie wspomniana przez nas sprawa kontrolnych, lekarskich badań profilaktycznych dla osób po „czterdziestce”? Czy one również mogą mieć jakieś skutki gospodarcze?

To ma ogromne skutki gospodarcze, bo leczenie chorób jest wielokrotnie droższe, niż im zapobieganie. To powie każdy lekarz i każdy ekonomista. A więc ułatwienie tych badań - i w ogóle pewna kultura życia związana z tym, że człowiek wyprzedza chorobę, że jej symptomy poznaje, zanim będzie miała on ostry stan - spowoduje, że po prostu dużo mniej potem będziemy musieli wydawać na leczenie. Będziemy też dłużej żyli: w lepszej kondycji, mniej chorując. Bo przecież wielu chorobom można zapobiec, zanim się położymy do szpitala, czy zostaniemy w domu. A przy tym – dzięki prewencji - będzie można pracować, a nie być na zwolnieniu, wspomagając się oczywiście jakimiś środkami leczniczymi, czy zmieniając styl życia.

 

Ludzie zdrowsi są bardziej wydajni. Lepiej zasilają gospodarkę swoją pracą.

Brakuje rąk do pracy. I to jest nie tylko kwestia tego, czy będziemy mieli odpowiedni dopływ rąk do pracy w wyniku działań prodemograficznych, jak również w wyniku korzystnych działań imigracyjnych, to znaczy tego, że część Polaków zacznie wracać. Nie chodzi też o sprawę utrzymania obecnego napływu Ukraińców i Białorusinów do Polski, którzy dzisiaj zasilają naszą gospodarkę. Jest to bowiem, również kwestia tego, że dzięki badaniom profilaktycznym będziemy bardziej wydajni, i będziemy mogli dłużej pracować. Tyle tylko, że będzie to praca już dobrowolna. Nie będzie wymuszona późnym wiekiem emerytalnym, a chęcią pozostania przy pracy ludzi, którzy będą mieli na to siłę i ochotę.

 

Zostaje jeszcze do omówienia sprawa niskiego ZUS-u dla przedsiębiorców. Wydaje się, że wysoki ZUS to taka rzecz, która głównie dusi rozwój przedsiębiorstw.

Każdy wie, że moment płacenia ZUS-u jest bardzo trudny dla przedsiębiorcy. I bardzo często mamy wybór: zapłacić ZUS, czy zapłacić pensje. To są niestety wybory, których dokonuje każdy przedsiębiorca w Polsce.

 

Czy w takim razie – podsumowując – można powiedzieć, że PiS znalazł nowy sposób na gospodarkę przyjazną społeczeństwu?

PiS, pochylając się nad człowiekiem, pomaga mu wydobyć z siebie to, co najlepsze. A człowiek, który rośnie pod względem swej godności, pod względem swego potencjału, też jest bardziej wydajny ekonomicznie. Najgorszym pracownikiem jest niewolnik, człowiek, który nie znosi swej pracy. Ktoś, kto pracę szanuje, kto się w niej rozwija, dobrze pracuje. 

Komentarze

gracz2019.10.11 21:18
Panie Sakiewicz,czy naprawdę jest pan tak głupi i naiwny?czy tylko interesowny?.
o dziennikarskich prostytutkach2019.10.11 19:03
M.in o byłym koledze Sakiewiczu i pasudnej osobie Kurskiego:https://wrealu24.tv/na-zywo/sumlinski-i-rola-o-latach-rzadow-pis-zaoraniu-tvp-propagandzie-konfederacji-i-wyborach
ochrona przed pedofilami w sutannach2019.10.11 18:34
ile chcesz za Gazetę polską bo jest na sprzedaż cienko przendziesz pismaku
daarkam2019.10.11 17:23
Panie Sakiewicz! Co ma znaczyć bezczelne wymazanie znaczka anty 447 z klapy p. Bosaka umieszczonego na okładce Gazety Polskiej Codziennie? A więc jest pan za żydowskimi roszczeniami! "To jest najbardziej ohydna i żałosna okładka jaką widziałem. Czy wy w GPC nie macie wstydu? Takie wazeliniarstwo, jakiego świat nie widział. To nie jest dziennikarsko, to jest zwykły partyjny biuletyn". A co do kasy: To co pan zrobił z dotacją w wysokości 7 milionów złotych, którą dostał pan od rządu. Co za te pieniądze pan zrobiłeś? A jak tam się ma medal od SBU czyli ukraińskiego KGB?
precz ze spaślakami drenującymi polskich podatniko2019.10.11 16:26
https://www.youtube.com/watch?v=T6mZgFI_pKg
Kamil2019.10.11 14:14
A konkretniej, to w jaki sposób gospodarka stała się mniej kolonialna. Czy pańśtwo zniosło ulgi podatkowe zagranicznym koncernom? Nie. Czy może ułatwiło konkurencję małym rodzinnym firmom przyznając im podobne ulgi? Też nie. A więc w jaki sposób staliśmy się mniej skolonizowani? Czy klasa średnia się w Polsce rozwinęła? Tego też nie widzę. Widzę tylko ochłapy w stylu 500+, nie podniesiono kwoty wolnej od podatków, która sprawiedliwie by mogła zwrócić choćby częściowo podatek ludziom, którzy są bardzo mocno obciążeni na te wszystkie plusy partii PiS. Nie obniżono VATu, który też by mógł trochę odciążyć nasze gospodarstwa. Zapowiedziano jeszcze wyższe obciążenia dla ludzi pracujących zarabiających trochę powyżej średniej (nie jakichś krezusów, tylko zwykłą klasę średnią, która niejednokrotnie kształciła się kosztem swojego prywatnego czasu i rodziny i inwestowała w swój rozwój). Obciążają takie osoby podnosząc im od przyszłego roku ZUS (osobom na umowę o pracy i osobom zatrudnionym na podstawie umowy o jednoosobową działalność gospodarczą bardzo znacznie, bo w moim przypadku już o około 3000 miesięcznie). Dobrze to oni może robią tylko panu Sakiewiczowi, któremu płacą wielkie pieniądze za rządowe reklamy w jego gazecie. Dziękuję bardzo dobra zmiano i na pewno nie mam zamiaru na was głosować. Tylko wybór Konfederacji ma sens, żeby miał kto wam patrzeć na ręce jak będziecie przebierać nogami do państwowych posadek.
Magda2019.10.11 9:42
Za PiS są wyliczane godziwe emerytury ci co przeszli na świadczenia za poprzednich rządów mają dużo niższe, w ogóle jest dużo lepiej przynajmniej nie kradną tylko dają ludziom
gumowa kaczka2019.10.13 15:20
tak zabierając tym którzy pracują
Lennon2019.10.11 9:31
Nie ma darmowych obiadów...Chociaż patrząc na p.Sakiewicza ostatnimi czasy, to jeść musi dobrze i dużo. Za całe rozdawnictwo przyjdzie (czy nawet - już przychodzi) zapłacić.
JanP2019.10.11 8:27
Ten Sakiewicz, to jakiś nieuk ekonomiczny. Według rozumowania tego osobnika zwiększenie 500+ na 5000+ spowodowałoby lawinowy rozwój Polski. W sprawach ekonomicznych lepiej siedź cicho.
anonim2019.10.10 21:32
Tomasz Sakiewicz, czyżby PiS znacjonalizował wszystkie zakłady w Polsce z kapitałem zagranicznym ??????????????????????????
Polak2019.10.10 20:03
...i zmieniło ją w pełną kolonialność.
mieszkaniec Bobrówki2019.10.10 18:51
Sakiewicz gazeta polska jest na sprzedaż siedzisz w kieszeni pisu i u Głodzia jesz obiadki pismaku
Lennon2019.10.10 18:15
Sakiewicz mówi, że za PIS wreszcie podjadl nie pół porcji, tylko całą. Na puszczę. Za to teraz dwa miliony (dwa razy tyle, co Mateusz aut elektrycznych zrobił i dwadzieścia razy tyle co PIS mieszkań wybudował) wydają na dodatek. Kto go ufundował? Jelenie i dziki?
Lech Keller-Krawczyk dumny hmm... pedofil2019.10.10 18:00
Halo, nazywam się Lech Keller-Krawczyk (spolszczone żydowskie -Sznajder) mam lat 70 plus jestem Żydem i homoseksualistą. Szkoły już otwarte, a ja mam pod bokiem podstawówkę nr. 133 (W-wa). Krótki spacer od domu. Kupuje kilka batoników czekoladowych dla chłopaczyków. Co za przyjemność posiedzieć tam i popatrzeć na te młode ciałka chłopczykow. Jestem tu zawsze choć nie pod swoim nazwiskiem. Można mnie znaleźć m.in. pod "nickami": 𝐉𝐏𝐈𝐈𝐈, 𝐤𝐚𝐥𝐢𝐧𝐤𝐚, 𝐃𝐚𝐫𝐢𝐚_𝐃𝐚𝐧𝐢𝐥𝐜𝐳𝐲𝐤 (mam słabość do bolszewików), itp.. Znudzil mi sie poliamorysta, polishpatriot, mordechaj, dzielnicowy - zaczyna mi brakować pomysłów na nowe nicki. A tak naprawdę to jestem starym pedałem bez rodziny, przyjaciół, znajomych. Jeżeli ktoś wątpi, że to nie ja, oto mój email: [email protected]
Alicja2019.10.11 8:11
Zacznij się codziennie dużo modlić do Jezusa. Wytrwale, z zaufaniem, prawdziwie i szczerze. On nikogo nie zostawia bez ratunku.
Polska amerykańska kolonia pod zydowskim protektor2019.10.10 17:55
A Amerykanie to zdrajcy!https://wrealu24.tv/na-zywo/wojna-trump-zostawia-kurdow-czy-usa-to-dobry-sojusznik
29.02019.10.10 17:49
me/n/da
skopiowane z Do Rzeczy2019.10.10 17:48
Głosuj na 𝐊𝐨𝐧𝐟𝐞𝐝𝐞𝐫𝐚𝐜𝐣𝐞 𝐚 𝐳 𝐏𝐨𝐥𝐬𝐤𝐚 𝐛𝐞𝐝𝐳𝐢𝐞 𝐍𝐨𝐰𝐲𝐦 𝐒𝐨𝐣𝐮𝐳𝐞𝐦 𝐏𝐮𝐭𝐢𝐧𝐚. 𝐑𝐚𝐣 𝐏𝐮𝐭𝐢𝐧𝐚 : - Szkoły mają powybijane szyby i cieknące dachy. - W szpitalach brakuje nie tylko bandaży ale nawet i bieżącej wody. - Alkoholizm kosi populację. - Narkomania jeszcze bardziej. - AIDS jeszcze bardziej. - Oraz wszelkie inne zakaźne choroby, z którymi już i Czarna Afryka poradziła sobie. Porównajcie wskaźniki demograficzne Afryki na południe od Sahary i ZaSRRanej. - Największy w świecie procent samobójstw, zwłaszcza dzieci. - Pedofilia i prostytucja dziecięca. - O przestępczości pospolitej nawet nie ma co wspominać. - Rekordowa korupcja i złodziejstwo. W wojsku też. Głosuj na 𝐊𝐨𝐧𝐟𝐞𝐝𝐞𝐫𝐚𝐜𝐣𝐞 a będziesz rżnięty w sama d .... przez 𝐏𝐮𝐭𝐢𝐧𝐚.
312019.10.10 17:56
jal wolic lizac jaja chazarom to dziela glosuj na nierzad po wyborach wprowadzi ustawy 1063 1066
Ciemnota to kupi2019.10.10 17:43
I dlatego URSuS zbankrutował?
anonim2019.10.10 17:36
WYBORY 13 października w ROCZNICĘ CUDU SŁOŃCA w FATIMIE POLACY CHWYĆMY ZA RÓŻANIEC i DO URN, POGONIĆ CZERWONĄ i TĘCZOWĄ ZARAZĘ - JEZUS JEST PANEM POLSKI a MATKA BOŻA KRÓLOWĄ POLSKI !!! Polskę szczególnie umiłowałem, a jeżeli posłuszna będzie woli Mojej, wywyższę ją w potędze i świętości. Z niej wyjdzie iskra, która przygotuje świat na ostateczne przyjście Moje. (Dz. 1732)
312019.10.10 17:54
najpriew intronizacja potem dekalog to jest najwazniejsze reszta moze poczekac
Pedroo2019.10.11 8:41
Nie blużnij - Królem Poslki może być tylko Kaczyński - myślę że hierachowie polskiego koścołał też chętnie na to przystaną, a czy jemu potrzebna Królowa?
Ewa2019.10.10 17:21
Tylko PIS jest w stanie prowadzić Polskę drogą rozwoju, tak aby obywatele stawali się bardziej zamożni i czuli dumę z tego, że są Polakami.
Ciemnota to kupi2019.10.10 17:44
Na razie to ci co chcą pracować robotę traca
Cecylia2019.10.10 23:05
Tracą robotę i bezrobocie spada ??? Oj , chyba Panu dobrze płacą za te kłamstwa ???
312019.10.10 17:52
a niepelnosprawni wyzywani dalej szkalowani qwasz kartofel ze tam gdzie stalo zomno tam stoja niepelnosprawni ,oraz nie przeprosil za swoich pretorian
aaa_kotki_dwa2019.10.10 17:17
Tak, dzięki PiS mamy teraz full kolonialność polskiej gosspodarki.
Cogito ergo sum2019.10.10 17:10
Czy Balcerowicz przeprosił za brednie jakie wygłasza od 4 lat? Gospodarka miała się zawalić a Kaczyński miał zostać dyktatorem na wzór białoruski. Czego by nie powiedzieli, to kłamstwo i tania propaganda.
Ciemnota to kupi2019.10.10 17:44
A ursus zamykają z powodu świetnej koniunktury
312019.10.10 17:50
to czemu wasz kartofel+ zlotousty nie pomgl zakladom miesnym kania o ursusie nie wspomne
PiS schował plan Morawieckiego2019.10.10 16:53
https://www.youtube.com/watch?v=MaDvFTeO4FI
Maria Blaszczyk2019.10.10 16:51
Może i gospodarka jest przyjazna społeczeństwu. Ale pan prezes deweloper - wręcz przeciwnie. O większości - bądź co bądź - społeczeństwa mówi tak: "Ci, którzy nie popierają PiS to wrogowie i każdy, kto dla nich pracuje, będzie piętnowany". Poważnie, w takim państwie chcecie żyć? Gdzie większość ma być piętnowana???
Cecylia2019.10.10 23:01
Rząd PiS stawia na Polskę , Jej niezależność i wielkość . Do tej pory dla rządzących ( PO + PSL ) Polska to była NIENORMALNOŚĆ . Oni łaknęli UNII jak kania deszczu . Unia sama w sobie nie jest zła , ale żeby dla normalnego Polaka Polska była be , a tylko liczyła się Unia , Unia . Coś z tymi ludźmi jednak nie tak . i jak takim oddać władzę ? A po taśmach Nojmana to wręcz strach !!!
Pedroo2019.10.11 8:37
Ha Ha Ha - wielkość? Inwestycje najniższe od lat, miezkanie+ niewypaliło, stępka w Szczecinie skradziona, z milonów samochodów elektrycznych nie powstał nawet prototyp, słuzba zdrowia leży na łopatkach... można wymieniać bardzo długo. Rozdawać pieniądze każy umie ale wielkość to trochę coś innego
Maria Blaszczyk2019.10.11 20:57
A przeczytałeś ten esej? Tam nic nie ma o tym, że Polska jest be, wiesz? Jest tam co innego całkiem, takie zderzenie patriotyzmu w ujęciu romantycznym - "nienormalnym", w tym sensie, że opartym na czynie zbrojnym, mesjanizmie z "patriotyzmem" w ujeciu pozytywistycznym czy nowoczesnym - gdzie żyje się normalnie, normalnie pracuje, kocha i umiera... No rzeczywiście, straszne... Tyle że klasyczne jak diabli, od Jana Józefa Lipskiego po zamieszczony tuż obok, w tym samym numerze "Znaku" tekst hołubionego przez prawicę pana Rymkiewicza. Pisze on np. Wszystko wiąże mi się z polskością i tylko z polskością i to jest moja bieda, nieszczęście, głupota. Ja jestem z tego i przez to głupi. Na tę moją głupotę nie ma, niestety, lekarstwa. Przynajmniej ja go nie widzę”. Albo: „Polskość lepiej by zrobiła – lepiej by na tym wyszła w przyszłości – gdyby zechciała łaskawie zauważyć, że w jej duchowych dziejach, w jej duchu było bardzo dużo podłego, nikczemnego i głupiego”. Ale Waszym wolno, nieprawdaż, a jak pan Tusk robi wdech, to jest źle, i jak wydech - to jest jeszcze gorzej...
diana2019.10.12 21:46
pis to akurat stawia na dyktaturę,kaczyńskiemu się marzy komunizm bis!!!!!!!!!,,,myślę jednak,co mnie cieszy!!!!!!!!!!!!,że na mariażu pisu z klerem ,jak zwykle przegra kościół,kler,obcy mi faceci księżami zwani--------do kościoła i tak już chodzi podobno 38% procent Polaków,a z jego pierdołami i tak identyfikuje się jeszcze mniej(ot tradycja!!!!!!!!)--------takie życie i tyle!!!!!!!!!
diana2019.10.12 22:25
rząd pisowski to akurat stawia na takie osoby jak ty---czyli nieroby,które uważają ,że na nich trzeba pracować,takie osoby jak ty to zwykłe śmierdzące lenie ,które uważją,że im się cokolwiek należy z racji lenistwa!!!!!!!!!!!!,,,,,,,,,,zabierz się kobieto zwana cecyylią do uczciwej pracy!!!!!!!!!,,,choć przypuszczam ,że takie osoby jak ty to raczej o uczciwej pracy nie mają pojęcia
diana2019.10.12 23:03
mój komentarz oczywiście tego nieroba z wanego cecylią dotyczy
Pokonajmy patologie2019.10.10 16:47
https://www.youtube.com/watch?v=bMSN-bJNnMw