08.02.19, 12:15

Tomasz Sakiewicz dla Frondy: Jan Olszewski wszystko poświęcił Wolnej Polsce

Zmarł Jan Olszewski. Redaktor Naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz w rozmowie z portalem Fronda.pl nakreślił sylwetkę tego wybitnego opozycjonisty, a później premiera RP.

Tomasz Sakiewicz: To człowiek absolutnie pomnikowy. Całe swoje życie poświęcił walce o wolną Polskę. Miał jasną wizję zrzucenia niewoli sowieckiej i odrzucenia całego dziedzictwa komunizmu. I angażował się w tą walkę od dziecka. Jeszcze od czasów wojny, Okupacji. I aż do ostatniej chwili, do ostatnich dni angażował się w to co, dla Polski najważniejsze. Można powiedzieć, że umarł właściwie jako człowiek szczęśliwy, bo doczekał wolnej Polski, którą jego pokolenie utraciło. Żyjąc długo, dożył do czasów, w których jeżeli nawet popełniamy błędy, to są to nasze błędy. Jesteśmy w stanie je sami naprawić.

Gdyby nie było Jana Olszewskiego, to dzisiaj Polska wyglądałaby zupełnie inaczej, dużo gorzej. On jako pierwszy, podjął temat wyprowadzenia wojsk sowieckich. Przecież bezpośrednią przyczyną ataku i odwołania jego rządu była sprawa baz sowieckich, na które się nie zgodził. Zablokował możliwość pozostania tutaj Sowietów. Sprawa lustracji podważyła aktywa sowieckie.

To były dwa potężne uderzenia, które doprowadziły do tego, że Polska mogła potem wejść do NATO. No i, że dzisiaj jednak życie publiczne w Polsce wygląda zupełnie inaczej: nawet jeżeli są problemy, to jednak Polacy nie mają wrażenia, że ktoś za nich rozdaje karty. To jest miara jego sukcesu, na którą złożyło się całe życie tego Wielkiego Człowieka.

erl/Fronda.pl

Komentarze

Reytan2019.02.8 15:06
Niektorzy pseudokatolicy sa katolikami po znajomosci. Jesli im sie to oplaca ,albo z sympatii,"przyjma" kogos do Kosciola,kto byl Ubekiem,komunista,ateista,albo masonem,byle bylo milo ,a kasy bylo zawsze pod dostatkiem. Ja takich katolikow nazywam kolchozowymi,czyli kolektywistycznymi. To jest prawdziwa zakala w wsrod polskich katolikow.
Reytan2019.02.8 15:01
Olszewski nigdy nie ukrywal tego,ze jest masonem od 1957 roku. Mowil o tym czesto,i z upodobaniem. Byl na pewno Wielkim Masonem o najwyzszym stropniu wtajemniczenia. Zatam satanista ,ktory wrocil na lono Lucyfera.
Vistula2019.02.8 15:31
ty jestes kompletnym starym imbecylem antysemita opetany paranoja masonska to sa objawy satanistyczne o tobie sa w USA "polack's jokes"
Pawel2019.02.9 9:16
Reytan, prz_ygrzało ci w główkę?
darek2019.02.8 12:19
Olszewski - Wielki Człowiek. Ciekawe czy Frondzie nie przeszkadza teraz, że była masonem?
Vistula2019.02.8 13:12
A mi przeszkadza i to bardzo, ze takie imbecyle jak ty ktos nauczyl czytac i pisac i dal dostep do internetu
darek2019.02.8 13:41
Rozwiń swoją głęboką wypowiedź? Co napisałem źle? Czy to, że nazwałem Pana Olszewskiego Wielkim Człowiekiem? Czy może ironie w zdaniu skierowanym do Frondy o masonerii?
Vistula2019.02.8 13:47
Jestes imbecylem, ignoratem ... Weszysz masonerie wszedzie tylko nie wlasnym domu.
Reytan2019.02.8 14:58
Olszewski nigdy nie ukrywal swojej przynaleznosci do masonerii,mowil o tym kiedy tylko mogl,i byl z tego dumny. Byl Wielkim Masonem,a wiec satanista, Wrocil na lono Lucyfera.
Vistula2019.02.8 16:22
you're a fucking idiot ! co to ma do rzeczy? ty i te twoje antysemickie wybryki sa wlasnie z piekla rodem