Prezydent Andrzej Duda wziął dziś udział w zwołanych przez prezydenta USA Joe Bidena konsultacjach dot. sytuacji na Ukrainie. Lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk uznał, że to dobry moment, aby uderzyć w polsko-amerykański sojusz i opublikował fake newsa, wedle którego prezes PiS Jarosław Kaczyński podważał wynik wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych.

Węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto oświadczył dziś, że jego kraj nie poprze sankcji przeciw Rosji obejmujących zakaz importu rosyjskiej ropy i gazu. Do stanowiska węgierskiego rządu nawiązał w mediach społecznościowych Donald Tusk, który przy okazji przekazał nieprawdziwe informacje na temat lidera Zjednoczonej Prawicy Jarosława Kaczyńskiego.

- „Węgry chcą zablokować sankcje energetyczne przeciw Rosji. PiS chce sprzedać część naszego przemysłu naftowego Węgrom. Kaczyński twierdzi, że w USA sfałszowano wybory, a Morawiecki wspiera le Pen i atakuje Unię. Plany pisane obcym alfabetem”

- napisał Tusk na Twitterze.

Prezes PiS nigdy nie podważył wyniku wyborów w Stanach Zjednoczonych. W styczniu 2021 roku zabrał natomiast głos ws. zablokowania konta Donalda Trumpa na Twitterze.

- „Dzisiaj w centrum uwagi jest to, co zdarzyło się w USA, odebranie głosu urzędującemu prezydentowi”

- stwierdził.

Wówczas wypowiedź wicepremiera Kaczyńskiego zmanipulował serwis gazetaplus.pl.

- „Prezes został zapytany, czy wolność w Polsce jest zagrożona. »Tak uważam. Jest bardzo wiele przykładów tego ograniczenia wolności. Na przykład biorąc pod uwagę sfłaszowane wybory w Stanach Zjednoczonych. Zmierzają one do tego, by ludzie o poglądach konserwatywnych nie mogli się bezpiecznie wypowiadać« – stwierdził w wywiadzie dla telewizji wPolsce.pl”

- podawał portal.

Być może to właśnie ten zmanipulowany materiał posłużył Donaldowi Tuskowi do dzisiejszego ataku na Jarosława Kaczyńskiego. Jednocześnie jednak Tusk zaatakował też polsko-amerykański sojusz. Szef portalu tvp.info Samuel Pereira zauważa, że dzieje się to w momencie, w którym ogromne wysiłki w celu rozbicia tego sojuszu podejmuje propaganda Kremla.

kak/tvp.info.pl