22.02.21, 09:11Screenshot Youtube - Telewizja Republika

TYLKO U NAS! Adam Andruszkiewicz: PO stała się partią skrajnie lewicową

Tomasz Wandas, Fronda.pl: W ubiegły czwartek na konferencji prasowej PO przedstawiła swoje stanowisko w kwestii aborcji. Zdaniem polityków Platformy Obyatelskiej, w "szczególnie trudnych sytuacjach", po konsultacjach z psychologiem i lekarzem to kobieta powinna móc podjąć decyzję i prawo powinno jej to umożliwić. Co sądzi Pan o tym postulacie PO?

Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów: Nazwijmy rzecz po imieniu, jest to wyraz zakamuflowanej aborcji „na życzenie”, bez względu na zdrowie matki, zdrowie dziecka. Nawet jeśli mama i dziecko są zdrowi, zdaniem Platformy dziecko można abortować, wtedy mówimy tak naprawdę o aborcji „na życzenie”.

Ma Pan na myśli między innymi tak zwaną trudną sytuację psychologiczną?

Tak, dokładnie, tymczasem wiele kwestii zależy indywidualnie od człowieka. Podejrzewam, że Platforma Obywatelska, opinię jednej z polskich celebrytek, która powiedziała, że zdecydowała się na aborcję dlatego, że miała zbyt mało komfortowe mieszkanie na kolejne dziecko, uznałaby pewnie za mieszczącą się w tym „psychologicznym” punkcie. Fakty są takie, że PO chce w Polsce legalnie przeprowadzać aborcję. Platforma Obywatelska chce de facto wprowadzić w Polsce abortowanie niewinnych, zdrowych dzieci „na życzenie". 

Proponujemy podstawowe zapewnienie praw kobietom, dlatego przyjęliśmy <<Pakt dla kobiet>>, który da poczucie bezpieczeństwa kobietom na każdym etapie ich życia” - powiedziała w czwartek posłanka PO Agnieszka Pomaska. Lider PO Borys Budka zaznaczył, że przyjęte przez zarząd PO postulaty będą realizowane w przyszłości. Jak przewodniczący PO to sobie wyobraża? Nie wygląda to na kolejną „pustą obietnicę”?

Bardzo nie lubię określenia „aborcja to prawo człowieka”, dla mnie jest to odbieranie prawa człowieka do życia. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo kobiety, musimy przede wszystkim pamiętać o tym, aby edukować społeczeństwo, także mężczyzn. Trzeba uczyć odpowiedzialności za nowo narodzone dziecko. Gwarancją poczucia bezpieczeństwa dla kobiety jest po pierwsze, zapewnienie wszelkiej opieki medycznej przez Państwo Polskie, a po drugie - obecność mężczyzny, który jest ojcem dziecka. Mężczyzna jest „współodpowiedzialny” za nowe życie, które przyjdzie na świat. Po trzecie: bezpieczeństwo ekonomiczne, finansowe. Rodzina 500+, dofinansowanie na pierwsze dziecko, dość szeroki urlop macierzyński, gwarancja powrotu do zatrudnienia po okresie ciąży, to jest bezpieczeństwo kobiety, bezpieczeństwo dziecka. Natomiast aborcja nigdy nie powinna być postrzegana w kategoriach prawa człowieka lub też bezpieczeństwa. To, co mówi pan Budka, a szerzej - cała Platforma Obywatelska, wydaje się rzeczywiście należeć do „pustych obietnic”. Dobrze, że wybrzmiało to na ich konferencji, bo mamy jasność, że Platforma Obywatelska stała się partią skrajnie lewicową, i absolutnie nie może już mówić, że odwołuje się do wartości chrześcijańskich.

 Posłanka Agnieszka Pomaska (PO) dodała, że stanowisko zostało nazwane "Pakt dla kobiet", które - jak przekonywała - "da poczucie bezpieczeństwa kobietom na każdym etapie ich życia". "My dzisiaj proponujemy takie podstawowe zapewnienie praw kobietom" - zaznaczyła. Czy prawo do aborcji równa się poczucie bezpieczeństwa? Czy nie dziwi fakt, że tego typu słowa wypowiada kobieta?

Prawo do aborcji nie stanowi poczucia bezpieczeństwa. Niewątpliwie, poczęcie nowego życia, to wielkie wyzwanie, wielka odpowiedzialność, często oznacza gwałtowną zmianę życia człowieka. Natomiast, rozwiązaniem nigdy nie jest usunięcie dziecka „ot tak”. Właściwe jest wejście na kolejny etap dojrzałości życiowej, jakim jest powołanie człowieka do bycia rodzicem. Każdy z nas był kiedyś dzieckiem, cieszmy się z tego, że nikt nie podjął decyzji, by nas abortować. 

Jakie plany względem aborcji, czy też prawa do niej ma rząd Zjednoczonej Prawicy? Wiemy, że środowisko Pro-life chciałoby jeszcze mocniejszego rygoru w tym zakresie czy będziecie szli w tej kwestii torem tego środowiska? 

Mogę odpowiedzieć jedynie za siebie, ponieważ w Prawie i Sprawiedliwości panuje wolność przekonań światopoglądowych, każdy odpowiada za swoje przekonania. Natomiast ja z czystym sumieniem odpowiadam, że głosuję za pełną obroną życia poczętego, co było niejednokrotnie weryfikowane choćby w kampaniach wyborczych. Zawsze głosuję za pełną ochroną życia, zresztą popierałem też możliwość zbadania przez Trybunał Konstytucyjny przesłanki eugenicznej - podpisywałem się pod tym wnioskiem swoim nazwiskiem. Moje poglądy są jasne i świadome, nie mam natomiast mandatu, żeby wypowiadać się w imieniu całego ugrupowania czy rządu. Prawo i Sprawiedliwość, to ugrupowanie oparte na chrześcijaństwie i z pewnością jest „za” ochroną życia.

Pan Minister jako człowiek, mąż, osoba prywatna, opowiedziałby się za kierunkiem, o którym mówi środowisko pro-life czy niekoniecznie? Czy miałby Pan jakieś zastrzeżenia? 

Zawsze głosuję „za” pełną ochroną życia, nie zdarzyło się tak, bym wstrzymywał się od głosu, kiedy jakakolwiek ustawa trafiała do Sejmu, która dotykała ochrony życia, byłem „za”, natomiast jeśli była to ustawa środowiska pani Nowackiej, to zawsze byłem „przeciw”. 

Czy jako młody ojciec (niedawno urodziła się panu córeczka, Rita - gratulacje od redakcji Frondy) zgadza się Pan z  opinią posła Jakiego, który powiedział, że kobiety, które opowiadają się za prawem do aborcji, zmienią zdanie, gdy znajdą się w stanie błogosławionym, gdy dziecko będzie owocem ich miłości w małżeństwie? 

Na wstępie bardzo dziękuję panu redaktorowi i całej redakcji Frondy za gratulacje. Bardzo cieszę się z nowej roli ojca, uważam, że jest to poważny etap w życiu człowieka, kiedy to bierze odpowiedzialność za ludzkie życie - jest to niezwykle pouczające, także i dla nas. To powoduje rozwój człowieka, rozwój człowieka jest tym, co doprowadzi nas do kolejnych osiągnięć w życiu. Natomiast, mam ten przywilej, że w moim małżeństwie, mojej rodzinie, nikt nigdy nie rozważał aborcji, która jest po prostu ogromnym złem. Na pewno jest tak, że wiele kobiet czy mężczyzn, kiedy po raz pierwszy dotknie, poczuje pod sercem matki ruch dziecka, kiedy po raz pierwszy usłyszy (już w pierwszym trymestrze) bicie serca swojego dziecka, to jeśli ma Boga w sercu, jeśli czuje pewną wrażliwość, to nie powinien być osobą, która miałaby walczyć o aborcję na życzenie, bo to absolutnie się wyklucza. 

Dziękuję za rozmowę.

Komentarze

Józef2021.02.22 11:50
Mark Twain mówił ,,..Lepiej jest nie odzywać się wcale i wydać się głupim, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości.."
białoruski judasz autorytetem cha cha2021.02.22 11:20
raz zdrajca, zawsze zdrajca. Orwell mówil dosadniej.
on2021.02.22 11:15
Typek obchodzący urodziny Hitlera opowiada o polityce. Bosko!
Nic nie wiesz2021.02.22 11:07
Co to znaczy społeczeństwo lewicowe: 1. To sprawiedliwie urządzone społeczeństwo musi być demokratyczne i musi szanować wolność każdego człowieka, a także różnorodność kultur, tożsamości, stylów życia i przekonań. 2. Sprawiedliwe państwo musi rządzić się prawem, minimalizować stosowanie przemocy, respektować równość i wolność obywateli oraz dbać o dobro wszystkich grup społecznych, ze szczególnym uwzględnieniem grup pod jakimiś względami słabszych od innych i mających mniejsze szanse życiowe. 3. Wzmocnienie podmiotowości jednostek i grup społecznych wymaga szeregu rozwiązań prawnych i instytucjonalnych w zakresie zasad zatrudniania i pracy, zrzeszania się obywateli w związki zawodowe i inne wolne stowarzyszenia, samorządności terytorialnej i zawodowej, prawa wyborczego. 4. Troska o równość i podmiotowość obywateli wymaga, aby państwo brało odpowiedzialność za dostęp całej młodzieży do edukacji, zapewniając bezpłatne szkolnictwo. 5. Troska o fundamentalne interesy życiowe obywateli wymaga, aby wszyscy obywatele mieli realny, a nie tylko formalny dostęp do świadczeń medycznych, pomocy policji i innych służb, do sądów, do transportu publicznego, a także szanse na urządzenie własnych gospodarstw domowych w samodzielnych mieszkaniach. 6. Równe traktowanie wszystkich obywateli przez państwo wyklucza faworyzowanie bądź dyskryminowanie przez nie jakiejkolwiek grupy charakteryzującej się określoną ideologią bądź wyznaniem. I jeszcze parę innych uwarunkowań. I to ci, Andruszkiewicz, przeszkadza? Chyba nie masz zielonego pojęcia co to jest lewica inaczej sam siebie nazwałbyś lewakiem.
Adam S2021.02.22 10:43
Panie Andruszkiewicz, to kiedyś może była partia. Teraz to jest gang. Oni nie mają programu, a partia powinna mieć. Nie jest programem walka o unicestwienie normalnej, pochodzącej z wyborów, władzy. Mam Panu pokazać przykłady gangsterów z PO? A może durniów z PO, którzy do nich zostali ściągnięci? Tak długich komentarzy nie będę wysyłać.
Anonim2021.02.22 10:29
Krzyżykowy komuch zarzuca komuś lewicowość, ale jaja!
ja anomin bolszewicki palant2021.02.22 10:43
Robie wszystko zeby tylko nasza zydokomuna powrocila do wladzy w Polsce.
Po 11 ...2021.02.22 10:09
https://reproductiverights.org/worldabortionlaws --- wystarczy rzut oka na tę mapę, aby zorientować się, że prawo do aborcji na żądanie nie ma NIC wspólnego ze SKRAJNĄ lewicowością. CBDU
Cool2021.02.22 10:16
No nic kompletnie, żadnych związków! ... zupełnie tak jak ty z myśleniem, grubasku :-)
Po 11 ...2021.02.22 10:25
Żeby było jeszcze śmieszniej kraje z zakazem aborcji wcale nie są katolickie. Iran, Egipt, Senegal, Congo ... Dobre nie?
Cool2021.02.22 13:35
Dobre, bo oznacza, że zakaz aborcji nie jest chrześcijańskim wymysłem! ... I dobrze, że kraje dopuszczające aborcję, nie mają nic wspólnego z "lewicowym oświeceniem" ... bo moglibyśmy pomyśleć, że to wprowadziły lewackie rządy.
michal2021.02.22 10:28
Dlaczego wy josek nie lubicie inteligetnych Polakow ? Chyba dlatego ze nie popiera waszego zydowskiego hasla robta co chceta.
mlody2021.02.22 10:08
betom parti oszustow ,czerwonej koniczynki rowniez i lewicowy mysli ze krytykujac wszystko co robi polski rzad wystarczy by zdobyc wladze
jle_ffm2021.02.22 10:07
Andruszkiewicza, czego wy nie powiecie? Zatem można śmiało powiedzieć że dzięki pańskiej nominacji do rządu i panem z ONR w IPN, że PIS stał sie partią skrajnie nacjonalistyczna?
mlody2021.02.22 10:19
Icek wy zydokomuna wspieracie wszystkich, ktorzy szkodza Polsce niech was pieklo pochlonie.
Anonim2021.02.22 10:24
Ruskiego trolla od razu poznać po PiSowni. Kiedy tawarisz, nauczą was POLSKIEGO języka? Najpierw niech zaczną od dużych liter, początku zdań i znakach interpunkcji. U nas w Polsce uczą tego 7 latków.
Anonim2021.02.22 9:55
Nic nowego. Starzy wyborcy wymierają dzięki PiS a młodzi ludzie odwracają się od Kościoła i prawicy skręcając w lewo. PO wie że za kilka lat będą na nich głosować.
16 latek2021.02.22 10:00
Wcale młodzież nie jest za PO. Zdziwiłbyś się.
Anonim2021.02.22 10:16
Oczywiście że ,napisałem że za kilka lat. Kiedy będzie większa laicyzacja społeczeństwa i wrogość do Kościoła który sam do tego doprowadza.
michal2021.02.22 10:02
Icek tu jest Polska a nie zydolandia .Polacy glosuja na PIS a szmaty na v kolumne lopozycyjna.
Anonim2021.02.22 10:17
Nic nie zrozumiałeś z mojego wpisu ,kolego. Zdarza się.Pomyśl logicznie,bez nienawiści to moze zroumiesz.Pozdrawiam
Cwel2021.02.22 10:58
Od kogo oczekujesz myślenia? Od Pisdzielca? No, wybacz.
Monika2021.02.22 9:54
Cześć panowie, mam na imie Monika 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowanych panów zapraszam do kontaktu najlepiej na moim profilu gdzie zobaczysz moje gorące zdjęcia ;) http://panieonline.pl/monia89
ola2021.02.22 9:56
hajka reklamuj sie w izraelu albo w niemczech tam takie sa potrzebne
Anonim2021.02.22 10:25
Ruskiego trolla od razu poznać po PiSowni. Kiedy tawarisz, nauczą was POLSKIEGO języka? Najpierw niech zaczną od dużych liter, początku zdań i znakach interpunkcji. U nas w Polsce uczą tego 7 latków.
hahahaha2021.02.22 9:48
SALUT RZYMSKI Europejczykom, goła d*** lewackim żydom jak lempart
Dziennikarz TVN2021.02.22 9:46
A my kłamiemy jak z trolowaniem sukcesu z VAT. Gdyby w Polsce powstały ponownie niemieckie obozy to byśmy zgonili winę na Polaków i PiS. Nasza tvn mówiłaby, ze Polacy giną w obozach słusznie - taka jest nasza TVN!!!
mlody2021.02.22 9:54
tvn nie ogladaja polacy tylko zydokomuna potomkowie ubekow i mniejszosc niemiecka
Anonim2021.02.22 10:25
Ruskiego trolla od razu poznać po PiSowni. Kiedy tawarisz, nauczą was POLSKIEGO języka? Najpierw niech zaczną od dużych liter, początku zdań i znakach interpunkcji. U nas w Polsce uczą tego 7 latków.
Cool2021.02.22 9:43
A czego spodziewać się po POstkomunistach?!
Anonim2021.02.22 9:41
Ajajaj, Pucuś Glancuś brnie w to ojcostwo jak po grudzie. Niebawem wyjdą na jaw prawdziwe preferencje i będzie przykrość...
anonim pajac bolszewicki2021.02.22 9:51
krytykuje wszystko co polskie a wspieram z calych sil zydokomune i niemieckie brednie o mediach
konrad2021.02.22 9:40
Jeżeli analizowalibyśmy sferę socjalną to skrajnie lewicową partią jest bez wątpienia PIS .
BiLL2021.02.22 9:23
Cała grupa wyszechradzka jest skrajnie lewicowa. Prawicowi są tylko uchodźcy i Ameryka łacińska, którą gardzi Trump.
Mim22021.02.22 9:39
Czy to był żart?
BILL2021.02.22 9:43
Spytaj Andrusiewicza
michal2021.02.22 10:12
Icek pan Andrusiewicz mysli po polsku a ty glabie zydokomunistyczny?
BILL2021.02.22 11:31
Ja też myślę po polsku jak Andruszkiewicz. Czechy, Węgry, Słowacja i generalnie cały świat są lewackie. Prawicowy jest tylko PiS, Ameryka łacińska i kraje arabskie.
michal2021.02.22 9:43
zydokomuna w polsce miesza dzieli robi co moze zeby bylo jak bylo tzn prywatyzacja i jeszcze raz prywatyzacja