05.02.21, 12:15fot. latekhotels.pl

TYLKO U NAS. Adam Latek z PIH: Czekamy na dalsze kroki rządu i odblokowanie gastronomii

Po wprowadzeniu obostrzeń sytuacja branży stała się dramatyczna. Teraz częściowe otwarcie obiektów noclegowych pozwoli przynajmniej zrównoważyć koszta stałe ich utrzymania.”mówi w rozmowie z Tomaszem Pollerem dla naszego portalu Adam Latek, przedstawiciel branży hotelarskiej.

Rząd zapowiedział częściowe zniesienie obostrzeń dla branży hotelarskiej. Hotele oraz inne obiekty noclegowe będą mogły od 12 lutego br. udostępnić 50% miejsc noclegowych. O komentarz poprosiliśmy Adama Latka, członka zarządu Polskiej Izby Hotelarzy oraz właściciela firmy LatekHotels. Choć nasz rozmówca nie kryje zadowolenia z takiego rozwiązania, oczekuje szerszego otwarcia branży.

Decyzja rządu o częściowym otwarciu branży pozwoli ruszyć z działalnością, pozwoli wystąpić z pakietami rodzinnymi, rekreacyjnymi, zdrowotnymi i innymi. Czekamy jednak na kolejne kroki ze strony rządu. Mamy nadzieje na stopniowe otwieranie branży gastronomicznej. Spora liczna obiektów hotelarskich jest przecież związana także z usługami gastronomicznymi.” – dodaje nasz rozmówca.

Członek zarządu Polskiej Izby Hotelarzy podkreśla, że hotelarze od wiosny ub.r. wprowadzali i przestrzegali zasad reżimu sanitarnego. Nie dziwnego, że branża hotelarska poczuła się potraktowana niesprawiedliwie, gdy została zaskoczona decyzjami rządu sprzed niespełna dwóch miesięcy. Z końcem stycznia Polska Izba Hotelarzy wysłała do rządu kolejne pismo, w którym zwróciła uwagę na dość enigmatyczną argumentację władz za zamykaniem branży. Hotelarze napisali w nim m.in.:

Rząd RP powołuje się na badania z USA z marca ub. r., a w tym kraju hotele są otwarte z zachowaniem procedur sanitarnych. Hotelarze znają wyniki badań przywołanych przez Rząd RP, na ich podstawie przygotowali procedury sanitarne.”

Adam Latek zwraca ponadto uwagę na badania brytyjskie, które objęły kilkadziesiąt tysięcy obiektów hotelarskich w tym kraju, a z których wynika, że obiekty te są źródłem niskiego odsetka zakażeń w porównaniu do innych miejsc. Naszego rozmówcę zapytaliśmy także, jak faktycznie rozwiązanie proponowane przez rząd o otwarciu 50 proc. miejsc w hotelach przekłada się na bilans prowadzenia takiego biznesu.

Po wprowadzeniu obostrzeń sytuacja branży stała się dramatyczna. Teraz częściowe otwarcie obiektów noclegowych pozwoli przynajmniej zrównoważyć koszta stałe ich utrzymania.” – wyjaśnia nasz rozmówca.

Warto przypomnieć, że istotnym problemem dla branży hotelarskiej jest właśnie problem kosztów stałych, które przedsiębiorca musi ponosić także wówczas, gdy obiekt jest zamknięty. Kwestie te Adam Latek wyjaśniał w rozmowie z nami pod koniec grudnia ub.r. gdy wprowadzano obostrzenia dla branży:

"Pomimo tego, że nie ma żadnych gości, hotelarz obok opłat za media musi zapłacić podatek od nieruchomości, obciążają go także np. stałe opłaty z tytułu praw autorskich, konserwacje urządzeń i użytkowania technologii. Konserwacja całego zaplecza kuchennego w hotelu to także koszta. Nawet w przypadku zwykłego mieszkania, jeśli w nim czasowo nie mieszkamy, ponosimy koszta stałe, związane np. z opłatami czynszowymi. Obiekt hotelowy to taki wielki dom, który funkcjonuje podobnie, tylko na większą skalę, dodając jeszcze funkcje przedsiębiorczości - obrazowo tłumaczył wówczas nasz rozmówca.

"Trzeba sobie jasno powiedzieć, że każdy obiekt zamknięty przynosi straty. Hotele powinny mieć ok. 30-40 procent obłożenia, ażeby inwestycja przynajmniej się zwracała. Mówimy tutaj naturalnie o obiektach z minimum 100 pokoi. Małe obiekty muszą mieć jeszcze wyższe obłożenie i posiłkować się większą ilością imprez okolicznościowych, aby przeżyć do następnego sezonu. Obiekty hotelowe nad morzem mogą sobie jeszcze poradzić, natomiast te w pasmach górskich, gdzie przez cały rok oczekuje się na turystów, nie." – wyjaśnił właściciel firmy LatekHotels.


Z Adamem Latkiem, członkiem zarządu Polskiej Izby Hotelarzy rozmawiał Tomasz Poller

Komentarze

katolicka deratyzacja Polski2021.02.7 14:31
Konfederacja walczy do ostatniego zywego Polaka.
o tym nie przeczytasz na Frondzie2021.02.7 12:56
Krystyna Pawłowicz, sędzia Trybunału Konstytucyjnego i była posłanka PiS, odniosła się do doniesień, jakoby przebywała w hotelu w Solcu Zdroju. "Przebywam tu na pobycie leczniczym" - napisała. Lokalne media informowały wcześniej, że po tym, jak w budynku doszło do pożaru, została ewakuowana przez SOP.
RDMB2021.02.6 20:27
Kochani, Niebo w mieście katolicka księgarnio-kawiarnia, która powstała przed pierwszym lockdownem nie zdążyła jeszcze zarobić, ale wniosła w Szczecinie dużo dobra. Były spotkania, były owoce ewangelizacji, nawet uzdrowienia. Teraz, gdy pomoc państwa jest słaba grozi zamknięciem JDG dającej szansę na przeżycie cztero, a dziś trzyosobowej rodziny nie starcza. Szczecin to teren misyjny, na pewno ciężko zarobić katolikom, ale teraz pytanie, czy takie dobre miejsca muszą upaść, nawet jedyne takie na 400 tys. miasto? Pozdrawiam najmniejsze polskie firmy podnoszące kulturę w narodzie. Pamiętajcie, do Nieba zabieramy tylko swoje dobre czyny, a radosnego dawce miłuje Bóg
Anonim2021.02.6 11:16
Czy to niej aby tak, że oligarchia zydowska zazyczyła sobie od państw zamykania konkretnych branż i to w sposób zróznicowany. W jednym państwie jedno w innym co innego.
Gorale nie czekają nie dali sie zsowietyzować!2021.02.6 8:32
https://www.youtube.com/watch?v=RJN1JWt0VkU
Anonim2021.02.6 7:28
Trybunał Stanu? dla kowidowej szajki?
Anonim2021.02.5 20:09
Ja też czekam.
kibic2021.02.5 18:32
Innymi słowy, musimy nachapać się kasy a Polacy niech umierają na Covid !!!
po podkarpaciu zaraze poznacie2021.02.5 16:51
Telewizja rządowa TVPIS nawet nie ukrywa kogo mamy się słuchać. Pół programu prowadząca zawraca głowę o Merkel i że powinniśmy robić co ona. https://vod.tvp.pl/video/minela-dwudziesta,04022021,51807921 - program z wczoraj. Obecnie nie licząc małych państwek cała Europa ma wyższe wskażniki nadwyzek smierci od Szwecji a nawet Sztoholmu. Dzięki PiSowskich pachołom Merkel Polska jest nr 1 w zgonach a podkarpacie lombardią bez covid
PIS potrafi2021.02.5 17:10
https://nowiny24.pl/koronawirus-informacje-komunikaty-wydarzenia-z-podkarpacia-raport-w-sprawie-epidemii-502/ar/c14-14817630 podkarpacie aktualnie 2200 zgonów covida, łączna nadwyżka śmierci ok 5 tysięcy (4,5 tys było na koniec orku)
katolicka deratyzacja Polski2021.02.5 15:25
Powazna czesc przesiebiorcow jest zrzeszona i szkolona w masonskich Klubach Rotary (zobacz w wikipedii). Popierajmy TYLKO przedsiebiorcow takich ,ktorzy sie zrzesza w stowarzyszeniach KATOLICKICH !
migawki z migawek2021.02.5 17:00
jestem pisowcem który za parę srebrników cieszy się z masowej zbrodni w Polsce jakiej dokonuje rząd. Zawsze byłem sprzedajną świnią, istotą bez honoru, człowiekiem zakłamanym, fałszywym, a w młodości jako ministrant dorabiałem z tacy by było na czekoladki i papieroski. Świadomie wybieram i powielam wygodne dla mnie kłamstwo aniżeli niewygodną prawdę.
kastolicka deratyzacja Polski2021.02.7 14:29
Konfederacja Rosyjskich Pederastow morduje Polske za ruble i szekle.
Pisowiec2021.02.5 14:29
Trudno. Kiedy tak niebezpieczny wirus dziesiątkuje populację Polaków rząd nie ma wyjśćia! Musi zamrozić kontakty międzyludzkie. Na całym świecie tak robią nie tylko PiS! Jeśli jakiś prywaciarz nie potrafi dostosować się do narzuconych przez rząd wymagań, to po prostu znaczy że się do biznesu nie nadaje! Wtedy niech zamknie biznes i pójdzie do pracy jak każdy inny normalny człowiek. Brawo PiS! Strach pomyśleć co byłoby i ilu Polaków zmarłoby na covid gdyby u władzy była inna opcja polityczna!!! Brawo PiS i nie odpuszczać!!! Wirus wciąż jest groźny!!!
Anonim2021.02.5 16:53
matematycy szacują że kontakty ludzi w Polsce są 2 razy mniejsze niż na zachodzie a ludzie nadmiarowo umieraja 2 razy częściej, niekoniecznie na covid, bo rządzi zaraza z PiS
Polak2021.02.5 14:16
Otworzyć trzeba, ale musi być rygor w pomieszzeniach...
Pisowiec2021.02.5 14:31
Niektórzy się nie zastosują!!! Cwaniaczki którzy myślą tylko o końcu swojego nosa!!! Dlatego jestem przeciwnikiem otwierania!! Zjeść można i w domu a w hotelach przyznajmy......zwykle z kochankami wyjeżdżają a nie z żonami!!!! Normalnej świadomej rodzinie troszczącej się o siebie i o innych hotele aż tak niezbędne nie są!
jest2021.02.5 13:36
a kogo będziecie winić za ponowienie się stref zakażeń?
ladychapel2021.02.5 13:34
Ojciec trojaczków wystąpił o wyrównanie 500 plus za okres ciąży. "Wniosek jest pokłosiem tego, co się dzieje w kraju". W treści pisma ojciec trojaczków wyjaśnił, że w związku z publikacją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020, z którego wynika, że zarodek jest dzieckiem poczętym, prosi o wyrównanie świadczenia z programu "Rodzina 500+". Trojaczki zostały poczęte 30 maja 2016 roku a urodzone 17 grudnia 2016 roku. Kwota świadczenia za 6 miesięcy ciąży wynosiłaby więc 9 tys. złotych.
Niemiec Tusk2021.02.5 12:37
Ja bym zamknął wszystwo i patrzył na głód w Polsce.
Niewidoczny motor plandemii2021.02.5 12:22
https://www.salon24.pl/u/wawel24/1110160,niewidoczny-motor-plandemii
grimm2021.02.6 13:09
dzięki !