14.08.20, 13:30Screenshot Youtube - Telewizja Republika

TYLKO U NAS! Czy to początek tęczowej rewolucji w Polsce? Prof. Rafał Chwedoruk dla Frondy

Eryk Łażewski, Fronda.pl: W nocy z 31 lipca na 1 sierpnia w Szczecinie, działacze środowisk LGBT zawiesili tęczową flagę na pomniku Jana Pawła II. Warszawie zrobili to samo tak zwani „Obywatele RP” i działaczki KOD-u. Czy oznacza to, że uliczna opozycja polityczna i opozycja obyczajowa jednoczą swoje siły w walce z rządem zwalczającym „tęczowe prowokacje”?

Dr hab. Rafał Chwedoruk, prof. UW, politolog: Nie. Myślę, że nie mamy przesłanek, by tak twierdzić. Samo – notabene – wieszanie flag nie jest dewastacją. Z reguły ma krótkoterminowy charakter. Jest czymś innym, niż to, co mogliśmy obserwować w różnych krajach. Zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii w ostatnich tygodniach a propos pomników.

Pamiętajmy, że ruchy LGBT swoje polityczne sukcesy w świecie zachodnim osiągnęły głównie nie bezpośrednio poprzez politykę. Nie istniały przecież żadne partie LGBT, czy coś podobnego. Natomiast ten sukces był raczej budowany poprzez, po pierwsze – oddziaływanie ruchów społecznych, a po drugie – sferę kultury, szczególnie popkultury.

Także poprzez relacje z biznesem. Również w polskich realiach doskonale widać, że aktywność jednych (ruchów LGBT) i drugich (polityków) nie jest tożsama, a temat LGBT chyba dla wszystkich partii opozycyjnych jest w zasadzie w mniejszym lub większym stopniu problemem. Dla jednych większym, dla drugich mniejszym, Ze względu na to, że:

- po pierwsze, dla olbrzymiej części wyborców, zwłaszcza tych, którzy są mniej zdeklarowani w swoich preferencjach, może to być odbierane jako temat zastępczy i bardzo łatwo przy takich sporach o erupcję nie lubianych przez centrowych wyborców radykalizmów;

- po drugie, ze względu na to, że w elektoratach głównych partii opozycyjnych trudno mówić o jednoznacznej postawie wobec całego pakietu postulatów LGBT. Oczywiście, z gradacją przy różnych kwestiach.

Moim zdaniem jest to raczej działanie samych ruchów związanych z tymi środowiskami mających nagłośnić problem. A także - w jakimś sensie - być może coś wymusić na opozycji, którą trochę kosztowało w wyborach zeszłoroczne i tegoroczne zaangażowanie w tematy kulturowe.

Więc te prowokacje, to zawieszanie flag na pomnikach nie tylko JPII to byłby taki swoisty szantaż wobec opozycji?

Nie! Szantażem bym tego nie nazywał, bo partie opozycyjne mogą w temat wejść albo nie wejść. Mogą częściowo zaakceptować. Mogą reagować na to elastycznie. Tak jak chyba próbuje to robić Platforma. W ogóle się w tej sprawie nie wypowiadać poprzez głównych polityków, jak PSL. W każdym razie jest z całą pewnością tutaj pewien element nacisku na partie opozycyjne.

Czemu zatem służy zawieszanie flag na pomnikach?

Myślę, że w przypadku działalności ruchów społecznych (oczywiście to pojęcie jest dzisiaj pojęciem bardzo rozciągliwym), wiele ich dawnych wzorców (także z czasów, gdy ruchy LGBT kształtowały się w latach siedemdziesiątych) jest już nieaktualnych. Ale przyjmując to założenie, trzeba stwierdzić, że nie zawsze każde działanie jest prostą pochodną jakiejś wielkiej, długoterminowej strategii. Często po prostu sytuacyjnych kontekstów. Pojawienia się możliwości dotarcia do jakiegoś segmentu opinii publicznej i tak dalej. Natomiast z całą pewnością jest to element utrzymywania tematów w przestrzeni politycznej dyskusji.

Trudno się spodziewać, żeby w krótkim czasie, z powodu takich akcji, olbrzymia część Polaków zmieniła swoje poglądy na bardziej liberalne. Natomiast z całą pewnością utrzymywanie tego tematu w przestrzeni publicznej może mieć pewne znaczenie. Dokonuje się bowiem w sytuacji, w której długofalowe zmiany społeczne związane ze współczesnym kapitalizmem i globalizacją, liberalizują więzi społeczne oraz przyczyniają się do wzrostu postaw aprobujących wcześniej nie aprobowane zachowania.

A jaką rolę w tym wszystkim odgrywa aresztowanie tak zwanego „Margot”? Czy to ma być - na przykład - zapalnik „tęczowej rewolucji”?

Nie, nie! Myślę, że generalnie taka rewolucja do polskich realiów absolutnie nie pasuje. Nasza bierność (rzadko przerywana wielkimi zrywami) historycznie patrząc, przy całej masie swoich wad, ma tą zaletę, że nie jesteśmy skłonni do szybkich zmian.

Otóż powiedziałbym tak, że fałszywe jest spojrzenie na polską rzeczywistość (w kwestii obyczajowej oczywiście) segregujące Polaków na zwolenników liberalizmu i daleko idącej emancypacji oraz na zwolenników tradycyjnych wartości.

W istocie mamy do czynienia z aktywną liberalną mniejszością i z aktywną tradycjonalistyczną mniejszością. A między nimi znajduje się bardzo rozległe, eklektyczne centrum złożone z większości obywateli. A już z całą pewnością z większości wyborców. Oni się między sobą różnią przede wszystkim tym, której z tych mniejszości i ich reprezentacji politycznych bardziej nie lubią. Nie ma żadnej przestrzeni do tak gwałtownych i szybkich zmian obyczajowych, jakie się dokonały w niektórych państwach Europy Zachodniej. Nie ma także politycznych sił, które byłyby zainteresowane implementacją wielu z tych haseł. Nawet w przypadku głównych partii opozycyjnych, trudno byłoby mówić o jednoznacznym konsensusie, na przykład w sprawie prawa do adopcji dzieci przez pary jednopłciowe.

Jest to po prostu element, etap „culture wars” na polską modłę. „Culture Wars”, które w Polsce są bardzo spektakularne. Tak samo zresztą, jak w Stanach Zjednoczonych, Australii i gdzie indziej. Ale w istocie angażują mniejszość danej społeczności.

Te aktywne mniejszości z różnych powodów łatwo docierają do opinii publicznej. Także sam temat sprzyja wywoływaniu emocji. Ale nie ma tu prostego przełożenia na politykę w skali makro. I przyznam, że z pewnym ironicznym uśmiechem traktuję dostrzeganie w tym jakiegoś wielkiego konfliktu kulturowego i tak dalej. Jest to po prostu nieuchronny skutek globalizacji świata, w którym żyjemy.

Natomiast nie tylko fikcje reżyserują polskie wybory i decyzje podejmowane przez większość wyborców. Może się więc okazać za ileś tygodni, że to co obserwowaliśmy teraz, to był tylko taki „letni wypełniacz politycznego czasu”, wykorzystany przez jeden z ruchów. Będzie tak zwłaszcza wtedy, gdy rzeczywistość ekonomiczna w świecie zacznie się komplikować i ujawnią się skutki pandemii oraz konieczności zatrzymywania wielu gospodarek.

Komentarze

wojt2020.08.15 7:49
Oby! Może mniej osób będzie nosić tak smutne marynarki.
Moly2020.08.15 1:55
To juz nie poczatek... To jest srodek i sie rozpedza. I ja juz wiem jak sie skonczy. W tym roku pis wygral o wlos...Tylko o wlos. W kraju ktory nominalnie jest katolicki. To jest rewolucja; czas zeby dobro zastapilo zlo
sroka2020.08.15 0:33
tęczowa rewolucja dobra tez dla kobiet....które są dyskryminowane na wszystkich polach społecznych: tradycja, nauka, praca, obyczaje, religia, polityka, prawo
gość2020.08.14 23:58
Pan Chwedoruk niespotykanie spokojny człowiek, a seksproletariat i feminizdy w natarciu.
AntySzwab2020.08.14 18:39
Dzięki Frondzie nie muszę już wcale zaglądać na wp/onet lub interię. Nie muszę i zablokowałem te portale w przeglądarce.
Aga Dziedzic💘🏳️‍🌈2020.08.14 18:06
Z wiadomości tzw. govvno wartych: Co się dzieje jak wypijasz 4 litry wody dziennie? Zgodnie z zaleceniami tłustych bab dietetyczek. To te co chodzą cały dzień z butelką wody w ręku. Co 15 minut szczasz, czyli w ciągu 24 godzin średnio szczasz około 3 do 4 godzin. To jest te cztery godziny które mogłabyś spedzić na wibratorze ogladając np. RT, Sputnika, itp., albo s*ać na forum Frondy. Więc co jest gorsze? Szczać co 15 minut czy s*ać we wszystkich dostępnych mediach.
hehehe2020.08.14 17:35
Dziadunio znowu zapomniał o lekach.
tymczasem w prawdziwym świecie2020.08.14 17:34
"Z ogromną przyjemnością chcemy Państwa poinformować, że Dariusz Matecki przegrał z nami po raz czwarty" - ogłosił Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.
Szybka Randka2020.08.14 17:02
Nowa strona ero,tyczna na której znajdziesz sasiadke. Ponad milion ofert z całego świata! http://lexlale.com.pl Szybka i bezpieczna rejestracja, Zupełna anonimowość, Setki osób z całego świata.
"Afroamerykanów" - shove it up your ass!2020.08.14 14:44
"Kiedyś w USA też nie było tolerancji dla Afroamerykanów. Teraz jest" - - - - Co ty wiesz o USA?I
Maja2020.08.14 14:46
Kiedyś byli sprzedawani jako niewolnicy i traktowani jak towar, dzisiaj nadal nie jest świetnie jeżeli chodzi o akceptację ze strony społeczeństwa, ale nie aż tak źle jak kiedyś.
Co ty wiesz o USA?I2020.08.14 14:56
Szabes dzisiaj Jasiu! Pamiętaj abyś dzień święty święcił!
Maja2020.08.14 15:25
Chyba ci się osoby pomyliły, odstaw alkohol zanim będziesz komentować ;)
Hipokryzja frondy2020.08.14 14:29
Kiedyś w USA też nie było tolerancji dla Afroamerykanów. Teraz jest. Potrzebny jest czas, żeby w Polsce zaczęto traktować ludzi jak ludzi. Naszczęście nietolerancyjne, zamknięte i pełne pogardy stare pokolenie katolików nie będzie żyć wiecznie, skoda, że kościół i katolicy przez swoje nietolerancyjne zachoanie przegoniło młodzież z kościołów, bo przez takie działanie niewielka liczba młodych ,,nowych'' katolików będzie znikoma. To wszystko na własne życzenie. Znam wielu młodych ludzi, którzy przestali chodzic do kościoła, bo nie rolą kościoła jest szerzenie nietolerancji i agitacja wyborcza.
katolik2020.08.14 14:40
wyobrazmy sobie ,że Kosciól niczego nie wymyśla i nikogo nie wypędza, Jest tylko Ewangelia w nim , a dla niektórych aż Ewangelia. Jeśli nie radzą sobie, bo rajcuje ich latwe, niewymagające życie, no to ludzie ich problem, sami odchodza , taka ich Wola, wg szatańskiego debilnego hasla RObta co chceta, Moga, robić co chca w swoim prostytuującym sie ulicznym kosciele zwanym makaronem, glistą czy jakoś tam. Dostosowuja sie do bylejakosci, narkotyków, prostytuującego dna PO, bo jest show, jest pseudozabawa.... ich wybór i wolna wola. W Kosciele jest Jezus, a nie kino za darmo, róbta co chceta
katolik2020.08.14 14:46
na ogólnopolskim spędzie u owsiaka taplali sie jak świnie w błocie, widocznie taki gatunek ludzi, tak wychowany i tak instruowany przez uliczne prostytuujace sie dno PO, sld , inne zlepy. Ich wola, jesli odrzucają Kościół. Debilny Cyrk i kino za darmo mieli u owsiaka
Hipokryzja frondy2020.08.14 15:22
Czytam i juz wiem, że zupełnie mnie nie rozumiesz. Nie chodzi mi o młodzież, która jeździ na festiwal woodstock ( pewnie wśród osób, które tam jeżdzą znajdziemy szerokie spektrum uczestników: od katolików, hare krisznowców po ateistów).
Hipokryzja frondy2020.08.14 14:58
Mam wrażenie, że piszemy o dwóch zupełnie innych sprawach. W wcześniejszym wpisie nie chodziło mi o młodzież LGBT, która odeszła z kościoła ( pewnie też to miało miejsce), ale piszę o młodych ludziach wychowanych w wierze, która przestała praktykować, bo ,,ruchy'' kościoła, angażowanie się w politykę, zwyczajnie im sie nie dodaje do w założeniu tolerancyjnego domu Boga.
katolik2020.08.14 15:35
ale musisz zważyć,że rolą Kościoła, które jest z woli Boga sumieniem narodu,jest mowienie , niejako wskazywanie palcem co jest db, a co złe. Kosciół nie może milczec, kiedy istnieje niebezpieczeństwo dla człowieka zatracenia duszy. Dlatego Kosciół ma prawo i obowiązek moralny, aby wnikać w sprawy właśnie polityczne i spoleczne. Jak widziesz, i na pewno nie popierasz tego co funduje Polakom dno PO, to masoni, którzy chcą zniszczyć narod. To nie Polacy, ale obcy, chociaż mają obywatelstwo. Czy wyobrażasz sobie, żeby Kosciół Jezusa popieral sodomię , rozpustę babochłopow, przewrocenie wartości. To wlaśnie bylby szatanski wymysł. A do tego dąży pseudopolityka dna PO i innych zlepow. Zobacz co robią z tymi mlodymi ludzmi, robią z nich mechaniczne twory, nagle wszyscy mają odwrocone mozgi i genitakia. To właśnie jest ciąg dalszy marksistowskiej masońskiej szatanskiej ideologii. A ludzie lubią rzucić jakies haslo, typu nie pójdę do Koscioła, bo ksiadz politykuje, uwazają przez to ,żer mają swoje zdanie, ale właśnie nie mają swojego zdania. Nie potrafią wysłuchać db ewangelicznych rad Księdza, i tu wykażą bunt.. ale posłuchają fałszywego proroka, mówiącego Róbta co chceta, owsiaka, prostytuującego sie dnaPO. Niestety, to sa ludzie słabego charakteru, podatni na manipulcje masonów i tacy ludzie Polski nie byli by w stanie bronić, co udowadnaiają swoim zachowaniem i postawa moralno-społeczna. Przepraszam bardzo, ale jakiś porządek musi byc, jak w wojsku, a nie ,że 10 mln glosujący na dno PO jest rozlazłych!!!
katolik2020.08.14 15:39
poza tym, odnośnie tolerancji Boga, przypomnij sobie Ewangelię, jak Pan Jezus wziął bicz i powyganiał kupcow ze świątyni, dlatego, że tolerancja jest tolerancją, ale nie moze być dziadostwa, także w Kościele i państwie. Pozdrawiam
Hipokryzja frondy2020.08.14 15:45
Według mnie samo nazwanie kogoś gorszym= ,, dziadostwem" juz z miejsca jest nie katolickie, dzielenie na lepszych i gorszych. To moje zdanie. Szanuje, że masz inne.
katolik2020.08.14 16:52
szkoda, że o dziadostwie masz takie pojęcie jak dno PO, ktore tego wlasnie chce dla POlski i Polaków
katolik2020.08.14 19:39
Kolego jak masoni, ci co stanowią dno PO, zawładną Twoim życiem, pogrązajac je w ideologii, to przekonasz się co znaczy z ich strony dziadostwo, jakie planowali i planuja urzadzic jest nim życie, które chcą zgotować Polakom. Więc n ie mów pochopnie,że dzielę ludzi na gorszych i lepszych. Ale nie można głaskać po głowce ideologii prowadzacej do śmierci, którą ktoś reprezentuje, tylko dlatego, że jest w błedzie.
katolik2020.08.14 14:52
jak mówisz nowych katolików nie będzie- bo wiesz zostaną ci prawdziwi, a Kosciól sie ostanie , bo bramy piekielne go nie przemogą, jak byłeś kiedyś w kosciele, to przypomnij sobie te słowa, może słyszaleś...
Hipokryzja frondy2020.08.14 15:36
Bardzo bym chciał, żeby ostali się ,,prawdziwi" katolicy w kościele, tacy, którzy są przeciwieństwem Ciebie. Pamiętaj, że świat nie jest jeden-zerynkowy. Tacy, którzy o zło całego świata nie obwiniaja uczestników jakiegoś letniego festiwalu, gdzieś na peryferiach kraju. patrz trochę szerzej.
katolik2020.08.14 15:41
rozczaruję Cię, przeciwieństwo mnie w Kościele się nie ostanie..... Ty też masz wybór
katolik2020.08.14 14:12
Masoni zapamiętają -- Polska jest Maryjna( bez względu na uliczne prostytuujace sie dno PO , sld i inne zlepy aspoleczne) i nigdy rewolucji masonskiej , przewracającej życie Polakow nie będzie. Proste jak drut!
Przymiotniki zawsze małą.2020.08.14 17:36
j.w.
gumowa kaczka2020.08.14 14:09
? czy wam to już zupełnie z tymi gejami odbiło? KOGO TO OBCHODZI -pisiory znalazły sobie temat zastępczy i próbują na silę zainteresować ogół ,homoseksualiści (zupełnie błędnie!!!) poczuli ,że są ważni . Co ma tym razem przykryć ten cyrk?
emil2020.08.14 14:22
Co proponujesz? Nie reagować mimo że chcą geje zawładnąć przestrzenią publiczną i przyzwyczajać ogół do swojej znaczącej obecności, a później dominacji?
katolik2020.08.14 14:25
dokładnie
katolik2020.08.14 14:33
dokładnie do emil
gumowa kaczka2020.08.14 19:04
Promowanie praw (rozszerzanie uprawnień) gejów jest zbędnym trwonieniem czasu prawodawcy,obecne uregulowania są wystarczające. REAKCJA ,o której piszesz to woda na młyn tej ideologii (dla 98 proc.sztuczny problem) -nie robić nic -nie informować .Czy myślisz ,że taka mikroskopijna mniejszość zmieni styl życia społeczeństwa? Prawa LGBT to PRETEKST do ataku na rząd dla opozycji a temat do przykrycia rzeczywistych problemów przez pis-przecież ,tak naprawdę ,nikogo oni nie obchodzą .
"chwedoruk (typowo bolszewickie nazwisko!)"2020.08.14 13:54
A jakiego pochodzenia jest nazwisko Keller-Krawczyk? Niech on sam to powie, cyt.: "Zaznaczam też, że mam wśród mych bliskich osoby uważane obecnie w Izraelu za Żydów" - - - - Keller-Krawczyk to parch!
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.08.14 14:26
s ram na tego twojego Kellera-Krawczyka i chüj mnie obchodzi skąd jest jego rodzina przygłupie! upyerdoliłeś sobie coś w głowie i kto by co nie napisał to pyerdolisz że to jakiś Keller-Krawczyk, weź się pajacu w końcu w garść bo nudny jesteś strasznie...
pamiętaj abyś dzień święty święcił2020.08.14 14:42
Szabes dzisiaj Keller ty parchu!
Idiota Czarzasty2020.08.14 13:53
Przeproście panią margot i zróbcie jej loda jak ja!!!!!
As w rękawie Boga2020.08.14 13:52
W Polsce lgbt będzie miało max 10% poparcia. Nie uzyskają akceptacji nigdy.
NaziBarbi2020.08.14 13:49
Tęcza brzydzi, tęcza brudzi, tęcza niczym jest, dla ludzi!
Portofino2020.08.14 13:48
Ci POspolici złodzieje i aferzyści oraz ci zboczeni tęczowi rewolucjoniści, to ta sama sitwa która ma ten sam ośrodek decyzyjny.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.08.14 13:46
chwedoruk (typowo bolszewickie nazwisko!) i inne PiSdowate katole, lepiej się z tą tęczą zaprzyjaźnić , to znaczy ją tolerować i przyjąć w końcu do tych swoich durnych łbów , że się jej nie pozbędziecie!
HujUrban2020.08.14 14:00
Nie pozbędziemy się pogardy dla tęczy, nigdy i nigdy tęczowy lub baba z brodą nie zostanie np. prezydentem.