21.08.20, 14:42Fot. screenshot - YouTube

[TYLKO U NAS!] Krzysztof Wyszkowski: Póki Białorusini będą kroczyli drogą ,,naprawiania’’, pozostaną niewolnikami

Tomasz Poller, Fronda.pl: Od dobrych paru dni obserwujemy, częściowo z nadzieją, ale i z niepokojem a nieraz z przerażeniem, to co dzieje się na Białorusi. Miało tam zresztą miejsce wydarzenie charakterystyczne, bezprecedensowe. Podczas przemówienia w jednej z fabryk Łukaszenka został wygwizdany, robotnicy zaczeli krzyczeć: "Odejdź, odejdź". Oczywiście, skojarzenie z przemówieniem  Ceaușescu, podczas którego rozpoczął się przewrót rumuński, byłoby chyba przesadne. Jednak to wygwizdanie Łukaszenki jest chyba w jakiś sposób symboliczne, znaczące. Czy można spodziewać się w najbliższym czasie jakiegoś przesilenia?

Krzysztof Wyszkowski, publicysta, polityk, działacz opozycji antykomunistycznej, współzałożyciel Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża: Pewnie tak, ale myślę, że to jest raczej coś podobnego nie tyle do historii Ceaușescu, ile bardziej do tych przesileń w PRLu. Jadzia Staniszkis interpretowała to jako umacnianie systemu poprzez "trwanie przez kryzysy", "odnowę przez kryzysy": Gierek zastepuję Gomułkę, Kania Gierka, Jaruzelski Kanię, itd... No więc to wygląda na tego typu manewr. Jeżeli natomiast chodzi o Rumunię i Ceaușescu... Zawsze warto przypominać, że była to impreza KGB, chodziło o obalenie stosunkowo niezależnego od Rosji zbrodniarza na rzecz zainstalowania przyjaciela Gorbaczowa, który został później prezydentem Rumunii.

Ion Iliescu, przypomnijmy czytelnikom.

Tak, ja go widziałem zresztą osobiście, na żywo. Morderca, zbrodniarz, nie lepszy od Ceaușescu, ale po prostu prorosyjski, sowiecki...

...By wspomnieć choćby akcję, jakiej dokonał przy pomocy zindoktrynowanych górników z doliny Jiu, którzy pół roku po upadku Ceaușescu niezwykle krwawo stłumili demonstracje antykomunistyczne. Przyznam, że kojarzę te wydarzenia tylko dlatego, że akurat Rumunia mnie interesowała i trochę znam ten kraj, ale chyba mało kto w Polsce pamięta te fakty.

Wydarzenia w Rumunii nie były antysowieckim powstaniem narodowym, przeciwnie, zostało to zmanipulowane. Na Białorusi oczywiście Rosjanie muszą interweniować, ale ja jestem przekonany, że będą to robić środkami poufnymi, przez agenturę. Tak, jak w Polsce walczyli z Solidarnością przy pomocy Wałęsy i jemu podobnych agentów SB, czy innych dawnych towarzyszy walki w rodzaju Geremka, Mazowieckiego, Kuronia, Michnika... To się odbędzie, myślę, generalnie bezkrwawo. Jakiś niezależny działacz może zostać zamordowany po cichu, w jakiejś katowni, no a ci w rodzaju pani Cichanouskiej będą krzyczeli hasła w rodzaju: "socjalizm tak, wypaczenia nie". Tak jak Wałęsa kiedyś do Rakowskiego: "komunizm dobry, tylko ludzie nie dojrzeli." Te protesty na Białorusi mają niestety z punktu widzenia sprawy wolności, niepodległości ten brak, że nie są antyrosyjskie. Rosja nie jest postrzegana przez nich jako wróg. I to jest pewna cecha niedojrzałości narodowej. To zresztą niesłychanie nieszczęśliwy naród. Białoruś poniosła straszliwe straty, i w czasie II wojny światowej, i ze strony sowietów. I na razie nie widać próby dążenia do poważniejszej niezależności od sąsiada, który oznaczał dla nich wielowiekową  niewolę. Jedyny okres, w którym ten naród rósł i odgrywał poważną rolę, kiedy ten kraj miał szanse, to okres Wielkiego Księstwa Litewskiego. Pamiętajmy, że w Wielkim Księstwie język białoruski był językiem urzędowym, powszechnym, prawa były pisane w tym języku.

Zresztą zarówno Statuty Litewskie, jak i wcześniej, przez długi czas, nawet korespondencja między Wilnem i Krakowem...  Natomiast, właściwie to zaczął Pan już mówić - a o to właśnie chciałem zapytać w kolejnym pytaniu - na temat skojarzeń, analogii obecnej walki Białorusinów do walki Polaków przeciw komunie. Być może jakieś polskie doświadczenia mogłyby okazać się dla Białorusinów cenne współcześnie?

Jesteśmy akurat teraz przy 40 rocznicy Strajku. Myślę, że może to jest moment, w którym można o tym wiele otwarcie powiedzieć. Utworzyłem wolny związek zawodowy w Gdańsku, wiedząc, że mam ludzi, którzy się przyłączą i to poprowadzą, będą współpracowali. Wiedziałem, że trzeba użyć jakiegoś sposobu, podstępu, by uruchomić ten proces antykomunistyczny, antysowiecki. Trzeba było użyć metod takich, które byłyby do zaakceptowania przez ludzi, którzy na otwartą akcję niepodległościową by się nie zdobyli. W tym sensie Solidarność na początku, w czasie Strajku i jeszcze później, w 80 roku nie była niepodległościowa, antysowiecka. To się rodziło... W pewnym momencie ludzie uzyskiwali przekonanie, czy wrażenie, że można być szczerym, można mówić prawdę, odzyskiwali pewność siebie, później pojawiały się kwestie niepodległości, demokracji itd... Ale na początku przecież było to, że tak powiem, takie "wewnątrzsystemowe". Wymyślając ten koncept wolnych związków zawodowych jako narzędzie, jako podstawę do podważenia czy rozbicia komunizmu, myślałem o tym, że trzeba będzie ten komunizm od miękkiego podbrzusza chwycić, że oni będą mieli problem, jak zgnieść ten ruch związkowy. To późniejsze wprowadzenie milionów ludzi w działalność niepodległościową, wolnościową, demokratyczną, antysowiecką, to był pewien podstęp, aby uruchomić istniejące głęboko w Polakach pragnienie niepodległości, wolności, ale nie mogło to być wtedy od razu formułowane. Znowu powrócę do tego, co mówiła Jadzia Staniszkis, to była "samoograniczająca się rewolucja", takie udawanie głupiego, udawanie, że oczekujemy, by socjalizm był dobry, by był dla ludzi. A przecież komunizm jest systemem zniewolenia, systemem ludobojczym, nie da się go naprawiać. Co do Białorusi... póki Białorusini bedą kroczyli drogą "naprawiania", pozostaną niewolnikami.

Jeśli spojrzymy na białoruską opozycję, to oczywiście są tam osoby wyraźnie prorosyjskie, niektóre zapewne wprost sterowane przez Rosje i będące, można powiedzieć, takimi odpowiednikami agenta Bolka. Jednak mimo wszystko setki tysięcy ludzi wyszły na ulice, motywy niepodległościowe, biało czerwono białe flagi, godło Pogoni... i chyba raczej nie można już twierdzić, że wszystko to jest całkowice kontrolowane, sterowane przez Moskwę...

Nie, absolutnie tak nie twierdzę. Ale spójrzmy, że o ile Poznański Czerwiec 1956 był antykomunistyczny, to potem w październiku tłumy poparły Gomułkę, jako tego "dobrego komunistę", w ramach "pogłębiania walki o jedność robotników i chłopów z partią" na rzecz uzdrawiania komunizmu. W przypadku Białorusi również służby będą chciały eliminować tych uczciwych i forsować różnych agentów mniej czy bardziej formalnych. Proszę pamiętać, że u nas, na Śląsku przywódca strajku w Jastrzębiu i sygnatariusz porozumień, Sienkiewicz, nie był agentem, tylko przyjacielem komunistów. Podobnie w Szczecinie, obok agentów, było wielu ludzi z PZPR, którzy nie chcieli rozmawiać o żadnej wolności, niepodległości, demokracji, tylko chcieli naprawiać socjalizm. Z Solidarności chcemy być dumni, chcemy, żeby to wyglądało pięknie, ale to jest lakierowanie rzeczy również brzydkich. W Gdańsku, mimo Wałęsy, była - trzeba tu powiedzieć o Andrzeju Gwieździe, o Ani Walentynowicz - ta tendencja niepodległościowa. W Polsce nie udało się komunistom wszystkiego zmanipulować, bo jest Kościół, bo są liczne środowiska świadomie niepodległościowe, wolnościowe. Nam natomiast udało się to, że ludzie uczciwi uzyskali poparcie milionów oportunistów. No, ale po 13 grudnia okazało sie, że  te miliony oportunistów zaakceptowały stan wojenny, a następnie zakceptowały Okragły Stół, który był renowacją postkomunizmu. My patrzymy na Solidarność pod kątem skutków, że w końcu komunizm upadł. Ale to nie myśmy go obalili. Próbowaliśmy obalać, podstępnie podstawiać nogę komunizmowi, ale on sam upadł. No i Białoruś jest dużo słabsza, tam jest niższa świadomości wolnościowa, demokratyczna, nie ma tam narzędzi, by obronić się przed jakimś tam Łukaszenką bis.

Przeczytali Państwo właśnie pierwszą część rozmowy Tomasza Pollera z Krzysztofem Wyszkowskim. Część druga, do której lektury gorąco zapraszamy, zostanie opublikowana na naszym portalu jutro.

Komentarze

Seks kamerki2020.08.22 18:50
Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały zwiazek. Mam na imię Monia lat 24, wzrost 169cm, wiecej moich nagich fotek i kontakt do mnie tu- www.frircikvip.com.pl i wyszukaj mnie po niku: Monik5 napisz do mnie i spotkajmy sie!
Bianka2020.08.22 13:55
Mamy inne czasy i myślę,że Białoruś jest w stanie załatwić swoje sprawy sama. Ale Białorusini muszą wiedzieć dokładnie czego chcą. Wszyscy z zewnątrz mącą im w głowach o jakiejś wolności, sugerując raczej,że jak nie może być lepiej, to niech jest inaczej, byle wyrzucić Łukaszenkę. A kto na jego miejsce ? na razie nikogo nie widać. Kandydatka zwiała.
Elwira2020.08.22 8:18
Cześć panowie, mam na imie Elwira 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Więcej moich zdjęć można zobaczyć na moim profilu : http://milepanie.pl/elwira05
Seks kamerki2020.08.22 8:07
Cześć- Zapraszam na nowy portal społecznościowy dla dorosłych! Znajdziesz tam osoby na szybkie sex spotkania lub na wyskok na imprezke! Wystarczy wejść aktywować konto i juz randkować! www.frircikvip.com.pl
prawy2020.08.22 7:22
nie ufam światowemu lewactwu ktore "dba "o NARODY,ograbiając ich z dochodów i łożąc na swoje lewackie działania na Swiecie,BIAŁORUŚ MUSI SAMA DOJŚĆ DO zgody !!!!!Polska niech za bardzo sie nie wtraca,bo i tak Swiatowe lewactwo uzna ja za niedemokratyczne ,szkoda nadszarpniecia zaufania Białorusinów pomoc tak ale nic wiecej,nie wiadomo przez kogo dezerterka opozycji jest sponsorowana???????a LUD GINIE I JEST CIEMIEŻONY?????
Apel2020.08.22 7:10
Niewolnikami to są póki co Polacy.
Elwira2020.08.22 5:50
Cześć panowie, mam na imie Elwira 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Więcej moich zdjęć można zobaczyć na moim profilu : http://milepanie.pl/elwira05
AntySzwab2020.08.21 21:38
Polska moze zabić niemcy (metoda - https://www.cda.pl/video/447713398) a niemcy nic nam nie mogą.
Neptun2020.08.21 21:36
"My patrzymy na Solidarność pod kątem skutków, ..." . My ? Ano patrzymy i widzimy szerzej. Po latach zauważamy jak bardzo zostaliśmy ZMANIPULOWANI . Poczynając od elektryka Wałęsy , SB, po oświeconych europejskich ekspertów współpracujących z Watykanem i samym J.P.II . Sprzedaliśmy naszą wolność / suwerenność za unijne granty i włączenie do zdemoralizowanej - elitarnej Europy . To co pisze p. Wyszkowski to historia w której uczestniczyliśmy w porywie serc nie zdając sobie sprawy , że jest ona pisana przez oświeconych masonów na potrzeby zubożałego proletariatu polskiego . Bieda, marzenia o lepszym dostatnim życiu , brak wiedzy o świecie i degradacji narodów nadto włączenie się autorytetu Kościoła UWIARYGODNIAŁA i uwiarygodnia tą bezkrwawą [?] REWOLUCJĘ , która ma swój dalszy tragiczny ciąg. Jeden światowy rząd, jeden zindoktrynowany i kontrolowany lud bez narodów , jedna światowa religia, jedna KOMUNA. Rewolucja o której pisze p. Wyszkowski "zjadła" własne dzieci. Nie ma już Stoczni Gdańskiej , nie ma prawdziwego przemysłu stoczniowego, NIE MA przemysłu ani ciężkiego ani lekkiego, nie ma przemysłu GÓRNICZEGO, większość przemysłu spożywczego należy do Niemców. I z czego mamy sie cieszyć ? Z pełnych półek towarów z zagranicy ? Pełnych brzuchów i wielości "durnych" programów rozrywkowych i filmów dla degeneratów i bandytów ? z WOLNOŚCI dla zboczeńców naśladujących małpy i gorszących nasze dzieci ? Od rana do wieczora uczą nas w TVN i TVPinfo jak mamy żyć , debatują , pouczają , rozmiękczają nasze myślenie aż do 'ZDURACZENIA" i obojętności. Dodatkowo w pakiecie globalnym zafundowano nam STRACH na totalne znieczulenie i atomizację społeczeństwa. I co mamy sie cieszyć , że trafiliśmy do RAJU w którym rządzą SZALEŃCY ? To piekło ! Wstyd przyznać ale daliśmy się UWIEŚĆ. Może o tym napisze p. Wyszkowski - o ODRADZAJĄCYM się w NOWEJ FORMIE KOMUNIŹMIE .
Artus2020.08.22 16:14
dużo w tym racji, ale za dużo pesymizmu; brzuchy nam rosną od pełnych półek, ale dalej śpiewamy o wolności, dalej modlimy się o ocalenie, marzymy o Polsce wolnej i niezależnej ... wąska ścieżka istnieje, chrońmy ją i poszerzajmy!
Europa = Germania !2020.08.21 21:29
A POUCZAJĄ POLACZKI NASI NIEWOLNICY DOBRE
antoni.s2020.08.21 19:45
Białorusini!!,trzymajcie się od takich jak ten ludzi z daleka,inaczej białoruskie matki będą opłakiwać swoich synów,nie udało się im rozpętać piekła w polsce,będą próbować u was.
Putinowiec Iwan2020.08.21 21:13
Zdrastwój Wałodia. Eto ja Kataman z Olgino.
antoni.s2020.08.22 19:57
Widać żeś szczery chłop,w polsce każdy pamięta ze szkoły że uje się nie kreskuje.
Seks kamerki2020.08.21 19:27
Zapraszam na nowy portal społecznościowy dla dorosłych! Znajdziesz tam osoby na szybkie sex spotkania lub na wyskok na imprezke! Wystarczy wejść aktywować konto i juz randkować! http://frircikvip.com.pl
tak ale2020.08.21 19:09
Tak ale nie bardzo da się porównywać sytuacje w Polsce do sytuacji na Białorusi. W Polsce jednak większość Społeczeństwa była nastawiona prozachodnio i nie czuła więzi z Rosją.Podobnie zresztą na Zachodniej Ukrainie dlatego majdan mógł sie udać zresztą Ukraina stawiała na niezależność jeszcze przed rządami Janukowicza. Rządy Janukowicza to był taki można powiedzieć wypadek przy pracy i potem się okazało , że większość Społeczeństwa głównie na zachodzie Ukrainy ale też w centrum go nie popiera. Natomiast Białoruś zawsze od upadku ZSRR była z Rosją. Oficjalnym językiem na Białorusi jest język Rosyjski a chyba najbardziej prozachodnim kandydatem na urząd Prezydenta był tam Łukaszenka, który próbował nieco Białoruś uniezależnić od Rosji i stawiał na tradycje narodowe. Tak więc o czym my tu mówimy?
w uzupełnieniu2020.08.21 19:28
Nie można takiej zmiany świadomości całego Społeczeństwa dokonać w ciągu kilku demonstracji. Ci Białorusini na demonstracjach protestują przeciwko Łukaszence a nie przeciw Rosji a przecież to nie jest Większość Społeczeństwa Białoruskiego ci tam protestujący nawet jeśli to jest kilkadziesiąt tysięcy. Całe Społeczeństwo ich raczej nie popiera.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.08.21 16:59
w przedostatnich wyborach lukaszenko wygrał ponad 82% głosami i jakoś nikt nie protestował! tera się kürwa nagle wszyscy obudzili... przecież od razu widać że ktoś tym steruje!
Zgadnij kto odpowiada?2020.08.21 18:36
😂😂😂 Jak bardzo trzeba być sqrwionym żeby takie rzeczy pisać???Żuj jaja POwska KOwska dziwko. Jesteś idealnym reprezentantem tych swoich przyjebów-przyglupow. 🤣🤣
Anielica HETERO2020.08.21 16:49
Ukraińcy inteligentniejsi i odważniejsi. Tak jest.
Łagodny2020.08.21 16:46
Panie Krzysztofie szanuję pana. Dlatego pytam: w Polsce wygrał wybory Andrzej Duda ,dzięki poparcia prowincji ( czyli OK,że PO-KO nie dostało władzy). Czy Tak TRUDNO Uwierzyć że Łukaszenko wygrał wybory ,bo poparła Go PROWINCJA ( wieś-kołchozy), gdzie o 60% jest mniej miast niż w Polsce.. Jeżeli KTOŚ myśli że Rosja oda Białoruś to jest IDIOTA. Małe dane: Mińsk--Moskwa 760 km,Warszawa--Moskwa 1690 km. To tłumaczy dlaczego Rosja nie oda Białorusi.
Rusku...2020.08.21 16:49
Znasz kierdol?
Jadwiga Berg2020.08.21 16:43
Na Facebooku znajduje się interesujący polskojęzyczny profil https://www.facebook.com/Eli-Barbur-408014065948373 Eli prezentuje na nim izraelski punkt widzenia na różne sprawy międzynarodowe. Eli stara się utrzymać wysoki poziom prowadzonych dyskusji. Zapraszam! Antysemici nie są tu mile widziani.
oficer LWP2020.08.21 16:47
czyli mile widziani oprócz żydów są tylko goje wielbiący Izrael bo każda krytyka Izraela jest jednoznaczna z antysemityzmem
czy to możliwe2020.08.22 19:07
Zdaje się, że ten Eli Barbur nazywał się kiedyś Andrzej Łabendź(!). Na profilu nazywa się prezenterem, a prezentuje zwykłe chamstwo.
KurwaZkonfederacji2020.08.21 16:21
Łukaszenko ma super pożyczkę włosów. SUPEEER!
cisza2020.08.21 16:11
Białoruś pupa ruska
Jarosław Karłowaty2020.08.21 15:51
niech ten geniusz po podstawówce powie gdzie jest polska fabryka traktorów Ursus, gdzie są polskie stocznie, gdzie są polskie huty, gdzie są polskie zakłady lotnicze, ano ty solidaruchu je rozprzedałeś i zniszczyłeś i to samo chcesz zafundować Białorusinom,
Darek2020.08.21 15:57
Dlaczego Białorusini emigrują do Polaki i jest ich ponad 300 000 a tacy jak ty nie chcą emigrować na Białoruś?
Jarosław Karłowaty2020.08.21 16:43
dlaczego Polacy emigrują na zachód, jest ich tam już ponad 2 miliony a ci z zachodu nie chcą emigrować do twojej wspanialej Polski?
As w rękawie Boga2020.08.21 21:04
Do Polski emigrowało wg GUS i Wikipedii pona 10 000 anglików. Nie mylić z Brytyjczykami - 10000+ to biali Anglicy...
IV Rzesza Unijna2020.08.22 6:06
inflacja realna to 7%+ a wg GUS to 3.3%, dalej opieraj się na tej instytucji
Dobra zmiana2020.08.21 15:40
Za miesiac wszystko przyschnie. Bez olowiu nic nie zrobia. Kwiatki moga sobie zasuszyc na pamiatke .
NaziBarbi2020.08.21 15:25
Już po Białorusi...
Elwira2020.08.21 15:16
Cześć panowie, mam na imie Elwira 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Więcej moich zdjęć można zobaczyć na moim profilu : http://milepanie.pl/elwira05
Seks kamerki2020.08.21 15:11
Cześć- Zapraszam na nowy portal społecznościowy dla dorosłych! Znajdziesz tam osoby na szybkie sex spotkania lub na wyskok na imprezke! Wystarczy wejść aktywować konto i juz randkować! www.frircikvip.com.pl
hahahaha2020.08.21 15:13
Kup gdzieś ogłoszenie tu nic nie wskórasz....
NarodowiecNS2020.08.21 15:04
Ukraińcy mają jaja, a Białorusini jak widać nie. Za chwilę wszystko ucichnie. Łukaszka to wygasi pierdołami.
Jarosław Karłowaty2020.08.21 16:41
i te jaja doprowadziły, że nie mają Doniecka, Ługańska, Krymu, całego złota wywiezionego do USA, o inflacji i ogromnym spadku PKB nie wspominając, mieli "polskich geniuszy Nowaka i Balcerowicza, lepiej niech Białorusini nie maja takich jaj
AntySzwab2020.08.21 15:03
Białorusini już przegrali. Należy im zacytować "miałeś chamie złoty róg..."
OHP-owiec-wyborca PiS2020.08.21 14:47
Falszywy ladychapel zamieszcza tu podlaskie brednie - UWAGA - to wstretny pastuch, potomek litewskich chlopow