10.07.20, 14:10Screenshot Youtube - Biały Kruk

TYLKO U NAS! Prof. Andrzej Nowak: Oby zwycięstwo Andrzeja Dudy było jak najwyższe!

 

[…] Tym, którzy stawiają zarzut prezydentowi Andrzejowi Dudzie, iż jest fałszywym katolikiem, proponuję, by zastanowili się, czy Andrzej Duda pójdzie w tym samym kierunku, z tą samą prędkością, co Rafał Trzaskowski. Czy z czystym sumieniem katolików wybiorą w takiej sytuacji Rafała Trzaskowskiego, jako lepszego katolika, jako mniejsze zło? Warto, żeby to pytanie postawili sobie ci, którzy tak radykalnie krytykują Prawo i Sprawiedliwość oraz prezydenta Andrzeja Dudę. Oburza mnie ta krytyka” – mówi prof. Andrzej Nowak w trzeciej i ostatniej części rozmowy z portalem Fronda.pl


Eryk Łażewski, Fronda.pl: Mówił Pan o wyborcach Konfederacji. Chciałbym teraz zadać pytanie właśnie o Konfederację. Ta koalicja składa się z trzech członów: wolnorynkowych libertarian, polskich nacjonalistów i konserwatywnych katolików. Według nich, pan prezydent Duda to jest pewne wielkie zło, czyli (odpowiednio): socjalista, piłsudczyk i zły, a nawet fałszywy katolik. Co Pan – jako historyk – powie na takie zarzuty?

Prof. Andrzej Nowak: Sądzę, że rzeczywiście - jeśli spojrzeć na rządy Zjednoczonej Prawicy i patronującego im w sensie instytucjonalnym urzędującego prezydenta Andrzeja Dudę - to na pewno nie hasła wolnorynkowe są na pierwszym miejscu w realizacji tych rządów. I tutaj ci, którzy uważają za najważniejszy dogmat w swoim życiu zasady wolnego rynku, mogą słusznie krytykować i tego kandydata i całą formację, którą on reprezentuje. Tutaj nie mam odpowiedzi, która by powiedziała: „Mylicie się. Andrzej Duda jest zdecydowanym, twardym wolnorynkowcem”. Natomiast uważam, że zupełnym nieporozumieniem jest przypisywanie panu Rafałowi Trzaskowskiemu idei, a może nawet nie idei, lecz praktycznego zrozumienia dla zasad wolnego rynku. Pan Rafał Trzaskowski nie chce bynajmniej działania wolnego rynku w Polsce, tylko chce utrzymania takiej gry sił, która pozwoli wygrywać zawsze najsilniejszym graczom na rynku europejskim. A więc w tym przypadku Niemcom. Ustępując na gruncie polskim od czasu do czasu także interesom rosyjskim. Nie sądzę, żeby polskim przedsiębiorcom pozostało bardzo wiele miejsca w tym świecie zdominowanym przez wielki kapitał. Zwłaszcza niemiecki.

Sprawa druga, o której pan powiedział, to jest sprawa tradycji piłsudczykowskiej. Nie mam żadnej wątpliwości, że dla Lecha i Jarosława Kaczyńskich wzorcem politycznym był Józef Piłsudski. Nie jestem pewien, czy odgrywa on podobną rolę osobiście dla Andrzeja Dudy. Nie wydaje mi się w ogóle, żeby ten temat był szczególnie istotny dla aktualnej polityki realizowanej czy to przez Prawo i Sprawiedliwość, czy też odwrotnie: przez opozycję wobec rządów Prawa i Sprawiedliwości. Jest to temat historyczny. Temat, który pozwolę sobie nazwać po prostu zastępczym, nieadekwatnym w ogóle do aktualnych i wyzwań, i problemów, przed którymi Polska stoi. W odróżnieniu od wcześniejszej kwestii wolnorynkowości. Może za mało jest tej wolnorynkowości w ofercie PiS-u i w samej kampanii propagandowej pana Andrzeja Dudy. To jest być może ważna sprawa, ważny zarzut, czy ważna korekta do wykonania. Natomiast problem, gdzie wyraźniej jest Piłsudski na sztandarach? Myślę, że to na pewno nie różnicuje Andrzeja Dudę i Rafała Trzaskowskiego. Nie sądzę, żeby Rafała Trzaskowskiego dało się przedstawić jako kontynuatora linii Romana Dmowskiego, czy - jak chce część wyborców Konfederacji - jako twardego obrońcę interesów Polski. Interesów, które mają być zagrożone przez roszczenia żydowskie. Przepraszam bardzo, ale jeżeli stawia się w tej perspektywie rywalizację Trzaskowski – Duda, to niewątpliwie nie Rafał Trzaskowski jest tutaj bardziej twardym obrońcą polskiego interesu.

No i jest sprawa ostatnia, w której całkowicie muszę nie zgodzić się z tezą, iż Andrzej Duda jest jakimś fałszywym katolikiem, czy pseudo-katolikiem. To jest określenie osobiście wyjątkowo krzywdzące pod adresem tego człowieka, który – nie mam co do tego żadnych wątpliwości - posiada głęboką formację katolicką. Oczywiście nikomu w duszę zajrzeć nie mogę, ale obserwuję jego działania i znam także trochę jego rodziców.

Natomiast, jeżeli na przykład obrońcy życia poczętego często wysuwają pod adresem Prawa i Sprawiedliwości zarzut, że ta formacja polityczna, będąc u władzy, nie zaostrzyła prawa antyaborcyjnego, to w jednym punkcie albo czegoś nie rozumieją, albo udają, że nie rozumieją. Otóż w Rzeczpospolitej, w systemie demokratycznym, obowiązuje stara rzymska zasada: „Tantum intende in Republica, quantum tuis civibus probabi possis”. To znaczy: „Tyle możesz zamierzać w Rzeczpospolitej, do czego jesteś w stanie przekonać swoich współobywateli”. Niewątpliwie, wyraźna większość w Polsce nie chce zmiany prawa, gdy idzie o aborcję. I w takim razie, jeżeli zwolennicy zaostrzenia tego prawa uważają, że powinno ono ulec zmianie, to powinni przekonać do tego najpierw współobywateli. Próbują konsekwentnie w wyborach parlamentarnych występować pod własnym szyldem i przypomnę, jakie uzyskują rezultaty. To są rezultaty około jednego procenta głosów oddanych na formację, która na swój sztandar wybiera obronę życia poczętego. Tylko i wyłącznie! I przez ten pryzmat patrzy na całą politykę. Dla ogromnej większości obywateli w Polsce świat jest bardziej złożony. Nie przeczę, że prawo do życia jest szczególnie ważną kwestią, ale nie jedyną, którą żyją obywatele, I trzeba to uwzględnić, kiedy walczy się o głosy wyborcze, i kiedy realizuje się interesy polityczne, kulturowe, cywilizacyjne Polski w tym, a nie innym momencie dziejowym, czyli w roku 2020.

Myślę, że tutaj wystarczy sobie wyobrazić, jak wygląda alternatywa Andrzeja Duda, czyli pan Rafał Trzaskowski. Jasno określił on swój zamiar pod względem przemian cywilizacyjnych, które Polska powinna zinstytucjonalizować. Powiedział o tym wyraźnie, stwierdzając, że jako prezydent Warszawy (wtedy jeszcze nie myślał wprost o karierze prezydenta Rzeczpospolitej) chciałby udzielić ślubu parom homoseksualnym. Jako prezydent Rzeczpospolitej miałby wielokrotnie większe możliwości, żeby w tym kierunku poprowadzić wyborców oraz instytucje. I tym, którzy stawiają zarzut prezydentowi Andrzejowi Dudzie, iż jest fałszywym katolikiem, proponuję, by zastanowili się, czy Andrzej Duda pójdzie w tym samym kierunku, z tą samą prędkością, co Rafał Trzaskowski. Czy z czystym sumieniem katolików wybiorą w takiej sytuacji Rafała Trzaskowskiego, jako lepszego katolika, jako mniejsze zło? Warto, żeby to pytanie postawili sobie ci, którzy tak radykalnie krytykują Prawo i Sprawiedliwość oraz prezydenta Andrzeja Dudę. Oburza mnie ta krytyka, bo uważam ją za:

- albo skrajnie nieroztropną z punktu widzenia zrozumienia działania Rzeczpospolitej jako wspólnoty politycznej, w której trzeba przekonywać do rozwiązań uważanych przez siebie za słuszne;

- albo po prostu nacechowaną złą wolą. Jeżeli bowiem ktoś, stojąc wobec alternatywy„Andrzej Duda albo Rafał Trzaskowski”, podkreśla fałszywy katolicyzm Andrzeja Dudy, to jest to absurd, nieuczciwość, po prostu „kant intelektualny”.

Kończąc naszą rozmowę: kto – według Pana – ma większe szanse wygrania wyborów prezydenckich 2020 roku?

Tu znów odwołam się do sondaży, które w tej chwili są przeprowadzane. Wskazują one wyraźnie, że nieco większe szanse ma Andrzej Duda, że to zwycięstwo będzie pewnie w skali pięćdziesiąt jeden, pięćdziesiąt dwa do czterdziestu dziewięciu, czterdziestu ośmiu procent. Może – przy jakichś szczególnych okolicznościach – odrobinę większe: pięćdziesiąt trzy do czterdziestu siedmiu. Bardzo bym chciał, żeby takie było: większe. Bo oczywiście im większe będzie, tym trudniej będzie je kwestionować. Choć nie mam wątpliwości, że będzie kwestionowane, choćby Andrzej Duda wygrał ze swoim kontrkandydatem nawet trzema milionami głosów. Jasno określił tą taktykę pan mecenas Roman Giertych mówiąc, że w każdej sytuacji, jeśli wygra Andrzej Duda, trzeba będzie ten wynik wyborczy uznać za nielegalny, nieprawdziwy. I tak niewątpliwie będzie. Ale trudniej będzie to robić, i z mniejszym przekonaniem będzie można tą taktykę realizować, kiedy zwycięstwo Andrzeja Dudy będzie większe. Niestety, obawiam się, że będzie ono nieduże.

Zakładam że Andrzej Duda wygra. Myślę, że racjonalne przesłanki na to wskazują. Ale będzie to zwycięstwo niewielką większością głosów. Oczywiście, drugi rezultat też jest możliwy. Choć wydaje mi się w tej chwili zdecydowanie mniej prawdopodobny. „Drugi rezultat” to znaczy zwycięstwo pana Rafała Trzaskowskiego.


Przeczytali Państwo trzecią i ostatnią część rozmowy, jaką portal Fronda.pl przeprowadził z prof. Andrzejem Nowakiem. Zachęcamy także do lektury dwóch poprzednich części wywiadu:

 

 

Komentarze

Rafael2020.07.12 21:46
Duda wygra - musi!!!!
ASTOM2020.07.12 18:22
PANIE PROFESORZE jest 5 lat do następnych wyborów. Bardzo proszę o przeanalizowanie, czy nie podjąłby się pan trudu prezydentury. Takiego człowieka jak pan POLSKA POTRZEBUJE!!!!
Joanna2020.07.12 16:12
A pan Trzaskowski przyszedł na wybory w sweterku jak na ryby.
Alojzy Cedzidło2020.07.12 13:47
Poczytałem ten wywiad pana E.Łyżewskiego i tak sobie myślę ,że w poniedziałek , wtorek , dowiem się ilu Polaków poszło do urny wyborczej a ilu poszło kandydatów do podpisania dojczlist czy franclisty .O marzeniach pana Rabieja nie wspomnę . Tak dla porządku .Ta moja ciekawość nie ma nic wspólnego z naszym należeniem do UE . Bruksela to nie ta Unia Europejska , o której marzyli jej założyciele
JonB2020.07.12 10:39
Dude najlepiej od razu na krola Polski.
Areta2020.07.11 19:43
Prezydent Duda, najlepszy Prezydent Polski, dostal już mój głos w Konsulacie w Nowym Jorku. BÓG, HONOR, OJCZYZNA to hasło polskich patriotów głosujących na Prezydenta Dude.
JonB2020.07.12 10:40
A co ma Duda wspolnego z tym haslem ? Predzej bob humus i wloszczyzna.
Japa2020.07.12 13:54
Ja Pana rozumie , panie ''JonB " . to hasło rozumie każdy POLAK . Obcy , raczej nie. Do Pana trafia raczej " urrrra , za rodinu ". A moze ' hajli hajlu "
Bobby2020.07.11 17:54
Wygrana Dudy to koniec naszej Polski
Japa2020.07.12 14:00
Oj tak tak ... To już koniec Waszej Polski . IPN nie zniszczone , sądy odnowione TVP dalej polskie , dolary do icków nie pójdą ...... I nic "nie będzie jak było '
ToJa2020.07.11 6:43
Boże chroń Polskę przed Adrianem Długopisem.
genus2020.07.11 11:39
Boże chroń Polskę przed takimi i podobnymi bezrozumnymi świrami
Japa2020.07.12 14:08
Co jest z Wami ? Kompletny brak u was logiki . Wasze cele to walka z kościołem LGBT , i inne dalekie od przekonań Polaków , A ten jak Bolek . Trzyma z komuchami a Matkę Boska w klapę wpiął . "ToJa "zaś , modli się za Trzaskowskim wy tak wszyscy u Buraka na bani piszecie .
olol2020.07.11 0:57
ICH nie obowiązuje.nadzwyczajna kasta
Patriota2020.07.11 0:53
Szanowna Frondo! CISZA WYBORCZA TRWA!!! Proszę ją uszanować!
Amnezja Wyborcza2020.07.10 23:28
Wyborco POmóż Rafałowi przypomnieć sobie co robił gdy był posłem i ministrem w rządzie TUSKA w czasach 8 letniej kadencji PO-PSL
Tylko Konfederacja2020.07.10 23:24
Nie głosujmy na Dudę to nie w naszym interesie, nie popełnijmy tego błędu co LPR i Samoobrona! W naszym interesie jest osłabić populistyczny PiS by Konfederacja rosła w siłę! Kaczyński jest bezwzględny zniszczy każdą konkurencję
Tylko Konfederacja2020.07.10 23:22
Nie głosujmy na Dude, to nie w naszym interesie słaby PiS silna Konfederacja gdy Kaczyński odejdzie PiS się rozpadnie to Konfederacja będzie rosła w siłę
ceramik2020.07.10 22:58
Oby było.
Duda albo niemiecki POTrzask...2020.07.10 21:25
Alternatywa dla Polski
jolka2020.07.10 21:05
koniec Dudy, koniec obłudy
Anonim2020.07.10 21:57
Za to Trzaskowski to oczywiście "cała prawda całą dobę"...
olo2020.07.10 21:02
Zeby nie było taki jak z Jakim w W-wie
Anonim2020.07.10 22:01
Ludzie wybiorą i będą żyli z tym co wybrali. Sytuacja jest taka, że brak udziału w wyborach czy ogólnie nie głosowanie na Dudę zbliża Trzaskowskiego do wygranej. NIE MA INNEJ MOŻLIWOŚCI. Stąd pewne te wywieszki, że jak głosowałeś w I turze to już nie musisz. Oczywiście adresowane do wyborców Dudy. Bez względu na to co zrobimy nie będzie nikogo innego niż Duda lub Trzaskowski. Dlatego swoje postępowanie warto dokładnie przemyśleć, bo jego skutki będą widoczne przez najbliższe a może i dalsze lata.
Anonim2020.07.10 22:03
Ps. I nie będzie tego można odwołać bo mi się później uwidziło inaczej. Nie ma czegoś pomiędzy.
Arabella2020.07.10 19:27
Panie Nowak, nie ma mowy, żeby Andrzej Duda wygrał z Rafałem Trzaskowskim przewagą 7%. W sondażu IBRIS dla Onetu p. Trzaskowski prowadzi. Oczywiście, że PiSowskie szmatławce typu Fronda czy wpolityce.pl podają, że Duda wygra. Ale to wcale nie jest takie pewne. Pomimo kłamstw, które i Pan, Panie Nowak, rozpowszechnia, pomimo, że Polonia w wielu krajach nie otrzymuje kart do głosowania na czas albo otrzymuje je wadliwe, pomimo siania przez Was - PiSowców nienawiści i nieustannego szczucia - zaczynam wierzyć, że Pan Trzaskowski może wygrać. To dopiero byłby numer! Ale bym się śmiała!
Urszula2020.07.10 20:47
Podczas I tury przyłapano PiSowca, który na kartach dostawiał drugi krzyżyk tam gdzie zaznaczony był Trzaskowski. Nie wierzę, że PiS nie sfałszuje wyborów.
Genus2020.07.11 11:47
Wyniki I tury wskazują że małym prawdopodobieństwem jest wygranie przez Trzaskowskiego wyborów , Nienawiść , dzielenie Polaków , wzajemna wrogość to dzieło PO które jak Cejrowski powiedział jest szambem i z tego szamba wybrali swojego kandydata
iga2020.07.12 10:31
oj głupiaś ty głupiaś, co z ciebie za Polka babo
Seks kamerki2020.07.10 19:26
Nowa strona ero,tyczna na której znajdziesz sasiadke. Ponad milion ofert z całego świata! www.frircikvip.com.pl Szybka i bezpieczna rejestracja, Zupełna anonimowość, Setki osób z całego świata.
Artur2020.07.10 18:40
Tak wiele kłamstw rozprzestrzenianych za pomocą płatnych wynajętych kłamców nigdy jeszcze nie było w naszej przestrzeni publicznej. Jeden z przykładów perfidnych kłamstw to rzekome złamanie konstytucji przez prezydenta.Przecież wszyscy wiemy że nie było ani jednego postępowania sądowego zakończonego niekorzystnym wyrokiem mimo tego że sędziowie w dużej części byli nieprzychylnie nastawieni do prezydenta. Co więcej nie było też niekorzystnego orzeczenia międzynarodowej instytucji. To znaczy że Andrzej Duda wykonuje swoją pracę bardzo profesjonalnie i dokładnie. A Rafał T nawet nie wie dokładnie co to jest PKB jak to wynika z dzisiejszej jego wypowiedzi. Czy to nie dziwne że człowiek jak Rafał T, który ma tak ograniczoną wiedzę o ekonomii chce podejmować decyzje które miałby kluczowy wpływ na naszą gospodarkę?
Urszula2020.07.10 20:49
A od kiedy to sąd powszechny zajmuje się osądzaniem czy prezydent złamał Konstytucję czy nie złamał. Ech, wy pismatoły>
Lucy2020.07.11 12:56
Przestan wyborców nazywac matołami.Jak chcesz zobaczyc matoła to spójrz na wyborców platformy.Tam ich bez liku.Po drugie o zgodności ustaw z konstytucja decyduje Trybunał Konstytucyjny ale wy nie uznajecie trybunału na jakiej podstawie?Nastepnie orzeczenie komisji europejskiej czy trybunału wyraznie mówi że nie maja podstaw prawnych mieszać się do prawa w Polsce.
iga2020.07.12 10:33
ta cała urszula to jakaś beznadziejna peowska idiotka
Suweren2020.07.10 17:30
TĘ taktykę, panie profesorze. Tą taktyką to można przegrać lub wygrać.
WOJCIECH2020.07.10 17:11
Spokojnie, Pan DUDA raczej wygra o 7%, niż przegra o 0,7%, bo należnego klapsa wyborczego już dostał - gdy usłyszałem weto w sprawach sędziów dostałem mikro zawału, bo zobaczyłem uniewinnianych przestępców, pogardę dla prawdy, pozbawiane rodziców dzieci i lekarzy, którzy mogą zabijać. Głosowałem przeciw - jednak dziś jest lepszym kandydatem dla Polski dlatego dam mu szansę na stanie się mężem stanu. Podbeskidzie, VII 2020r
Arek2020.07.10 18:42
Tamta decyzja była wyciągnięciem ręki do opozycji, propozycją pokojową. Ale PO tę rękę pogryzło. PO to nie są ludzie, z którymi da się logicznie rozmawiać.
Walter2020.07.10 16:37
Podsumowanie działalności Andrzeja Dudy. Andrzej Duda ośmiokrotnie złamał konstytucję na którą przysięgał, co wypomniał mu nawet jego były promotor prof. Jan Zimmermann. Złamał następujące artykuły: art. 2, 10, 32, 42, 126, 173, 183, 187, 190. Dał się poznać jako posłuszny wykonawca poleceń Jarosława Kaczyńskiego. W czasie rządów PO i PSL w Europarlamencie oskarżał polskie władze o sfałszowanie wyborów, nie mając żadnych dowodów. Unię Europejską publicznie nazwał "wyimaginowaną wspólnotą, z której nic nie wynika". Powiedział również "ojczyznę dojną racz nam zwrócić, Panie", co w związku z licznymi aferami PiS-u brzmi jak prośba o kontynuację. Jego prezydentura kosztowała budżet państwa ponad 880 mln zł. Skrytykował Unię Europejską za promowanie żarówek energooszczędnych, być może woli lampy naftowe. W 2012 roku podpisał projekt ustawy przewidujący 2 lata więzienia za in vitro. Jest rekordzistą w ilości odbytych lotów na koszt podatników. Objął patronat nad uroczystością upamiętniającą 75-lecie powołania Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych, oskarżanej o kolaborację z Niemcami. W czasie wystąpień głośno krzyczy i opowiada niewybredne kawały ośmieszające rektora Akademii Górniczo-Hutniczej. Zgodnie z nakazem Jarosława Kaczyńskiego mianował Krystynę Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza sędziami Trybunału Konstytucyjnego. Wstydząc się tych nominacji nie wpuścił dziennikarzy na ich zaprzysiężenie. Określił wybór prof. Małgorzaty Gersdorf na stanowisko Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego jako "wstyd". Wolał 2 mld zł przeznaczyć na dotowanie z budżetu państwa telewizji tzw. "publicznej", a tak naprawdę pisowskiej, niż na leczenie onkologiczne. Chciał przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych w dniu 10 maja 2020 r., które byłyby bardzo łatwe do sfałszowania. Powiedział, że jest przeciwnikiem wszelkich szczepień obowiązkowych. Bał się debaty z Rafałem Trzaskowskim w TVN, dlatego nie zgodził się na nią. Czy chcecie kontynuacji takiej prezydentury?
Walter2020.07.10 16:24
Rafał Trzaskowski jest przystojniejszy i inteligentniejszy od Andrzeja Dudy i w przeciwieństwie do niego nigdy nie złamał konstytucji ( art. 2, 10, 32, 42, 126, 173, 183, 187, 190 ). Ma doktorat i zna pięć obcych języków tj. francuski, angielski, hiszpański, włoski i rosyjski. Lepiej mówi i nie krzyczy w przeciwieństwie do aktualnego Prezydenta, a także jest niezależny. Skoro Andrzej Duda z budżetu państwa wydał rocznie 2 mld dotacji na TVP, czyli na swoją wyborczą propagandę, a ma takie same notowania w sondażach, co Rafał Trzaskowski, to jest bardzo słaby. Rafał Trzaskowski przez media popierające PiS jest całodobowo oczerniany, a pomimo tego ma wysokie notowania. Zwycięstwo Rafała Trzaskowskiego będzie oznaczało koniec władzy absolutnej Jarosława Kaczyńskiego. Dlatego chcę zwycięstwa Rafała Trzaskowskiego.
genus2020.07.11 11:55
Przez te języki zapomniał kiedy był posłem a na ekonomii zna się tyle co kot za płotem Zalane ulice to rażący obraz urzędującego prezydenta, Katolicy nie wybierają zwolennika LGBT
Maxx772020.07.10 16:07
Jeżeli wygra Trzask to POLSKA będzie znowu niemieckim protektoratem (żródłem parobków dla połowy Europy..) z dużymi wpływami Kremla... jak można głosować na zaprzańców.... nie ma żadnych pomysłów na rozwój gospodarczy... (chyba tylko taki żeby dać się"doić" Niemcom...
Ale obciach2020.07.10 15:59
Rafał na sam koniec odwalił taki obciachowy numer, że jego wyborcy wyłączają telewizory - kabareciarz wzbudził politowanie u strażaków.
Porgram wyborczy2020.07.10 15:55
Wyborca: Jaki pan ma program wyborczy? RafałT: A jaki pan sobie życzy?
Rafał Trzaskowski2020.07.10 15:48
Przywrócę wysokie emerytury UB-owcom.
PO Lobotomii2020.07.10 15:33
Leming to dziwne stworzenie żałują rodakom 500zl w Polsce. A sami tyrając za granica łoza ze swych pensji na kilkukrotnie wyższe benefity na uchodzcow ekonomicznych z Bliskiego Wschodu i Afryki. I co jeszcze bardziej idiotyczne głosują od lat na kandydatów z PO otwarcie popiera imigracyjne szaleństwa Brukseli . Z partii która posłusznie wykonuje wszystkich dyrektyw Unii niemieckiej. I zobowiązała się ustami obecnego prowadzącego kampanie wyborcza Rafała Trzaskowskiego do przyjęcia na klatę każda ilość uchodźców. Reasumując trudno jest ogarnąć logikę myślenia lemingów żałują 500zl dla rodaków a są gotowi płacić po kilka tys. na nachodząco muzułmańskich którzy nimi gardzą. Ma sens
modlitwa szturmowa2020.07.10 15:20
ta gęba mówi sama za siebie
...2020.07.10 15:20
https://konkret24.tvn24.pl/polityka,112/premier-w-warszawie-cieplo-dostarczaja-francuzi-jego-bank-doradzal-przy-tej-prywatyzacji,1022525.html
...2020.07.10 15:20
Tyle z wiarygodnością jeśli chodzi o Morawieckiego.
Bajka dla Konfederatów2020.07.10 15:16
Zapytał czerwony kapturek: Babciu, babciu a dlaczego ty masz takie wielkie oczy? Żeby cie lepiej widzieć, moje dziecko. Babciu a dlaczego ty masz takie wielkie uszy? Żeby cie lepiej słyszeć, moje dziecko. Babciu, a dlaczego ty masz takie wielkie zęby? Żeby cię zjeść!
jula2020.07.10 14:48
Howgh
dd2020.07.10 14:31
SZANOWNY POLAKU, PATRIOTO ZOBACZ SPOT „RAFAŁ NIE KŁAM” https://www.youtube.com/watch?v=bC87YYvxCVk PRZEKAŹ DALEJ INNYM POLAKOM !!!!!! DZIAŁAJ, BY NIE ŻAŁOWAĆ.
trzaskowski kurvva niemiecko ubecka2020.07.10 14:25
..piekna nasza Polska cala ..bez fekali i rafala bez donaldka vermahcika ,sikorskiego i michnika bez niemieckich pomatolow co zlizuja z cudzych stolow.. PIEKNA NASZA POLSKA CALA BEZ FEKALI I RAFALA