30.06.21, 10:08Fot. kremlin.ru CC BY-SA 4.0

UE daje zielone światło dla przedłużenia sankcji nałożonych na Rosję

Ambasadorowie UE w trakcie posiedzenia w Brukseli wyrazili zgodę na przedłużenie nałożonych na Rosję sankcji o kolejne 6 miesięcy - poinformowało anonimowe źródło unijne.

Decyzję musi jednak jeszcze formalnie przyjął Rada UE. 

Sankcje nałożono pierwotnie w 2014 roku w związku z rosyjskimi działaniami mającymi na celu destabilizację sytuacji na Ukrainie. Sankcje dotyczą sektorów finansowego, energetycznego i obronnego oraz produktów podwójnego zastosowania.

Sankcje zakładają ograniczenie dostępu niektórych rosyjskich banków i firm do unijnych rynków kapitałowych. Wprowadzają także zakaz wszelkich form pomocy finansowej i pośrednictwa w odniesieniu do rosyjskich instytucji finansowych.

Zakazem objęty jest także bezpośredni i pośredni eksport i import oraz transfer wszelkich materiałów dotyczących obronności.

Zakaz ten dotyczy też produktów podwójnego zastosowania, które mogłyby mieć zastosowanie militarne lub mogłoby być wykorzystywane przez użytkowników wojskowych w Rosji.

Ponadto sankcje ograniczają dostęp Rosji do cennych technologii, które ta mogłaby wykorzystać np. przy wydobyciu i produkcji ropy naftowej.

Zniesienie sankcji jest uzależnione od wykonania przez Rosję postanowień porozumień mińskich zawartych z Ukrainą. Termin ich wykonania minął 31 grudnia 2015 roku, jednak do tej pory nie zostały one wykonane.

jkg/pap

Komentarze

Anonim2021.07.3 23:23
1 lipca weszła w życie Ustawa Zakrzewskich. Ciekawy artykuł w tym temacie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/550552-prof-karski-o-edukacji-domowej-i-ustawie-zakrzewskich
Tylko w UE2021.06.30 11:42
Przedłużają sankcje a Macron-Merkel wchodzą Putinowi w dupsko!