15.07.20, 18:39

UE dalej straszy odbieraniem funduszy Polsce i Węgrom

Za dwa dni odbędzie się szczyt przywódców Unii Europejskiej, na którym ma zostać ustalone to, ile pieniędzy do każdego z krajów wpłynie z budżetu UE na lata 2021-2027, a także z unijnego Funduszu Odbudowy Gospodarki. Tymczasem wiceszef MSZ Niemiec Michael Roth znowu straszy, że dotacje z UE będą uzależnione od przestrzegania zasad praworządności.

-  „Uzależnienie wydawania unijnych pieniędzy od przestrzegania zasad praworządność jest nie tylko priorytetem dla prezydencji niemieckiej w UE, ale także dla dużej liczby krajów” – powiedział dziś wiceszef MSZ Niemiec Michael Roth, po wideokonferencji ministrów ds. europejskich, w rozmowie z korespondentką RMF FM.

Jak dodał Roth, ma to być jasny sygnał dla Polski i Węgier, że ocena UE odnośnie przestrzegania praworządności będzie warunkować przyszły budżet unijny. Zgodnie z ustaleniami RMF FM, powiązanie budżetu z praworządnością za priorytet uważają ministrowie aż 11 krajów członkowskich.

Ponadto Holandia, Dania, Szwecja, Finlandia, Belgia i Portugalia miały jasno opowiedzieć się za większą surowością tego mechanizmu, tak, aby KE mogła decydować o odbieraniu bądź zamrożeniu funduszy. To system zaproponowany przez KE jeszcze w 2018 roku. Jednak większość krajów ma opowiadać się za łagodniejszym mechanizmem, według którego decyzja o odebraniu funduszy będzie należała do krajów członkowskich.

kak/RMF FM

Komentarze

Ninel2020.07.16 8:04
Należy odpowiedzieć retorsjami. Przecież Polska od dawna dopłaca do interesu... wystarczy nie zabulić tzw składki.
PIOTR2020.07.16 5:42
A NIECH SOBIE STRASZĄ TYLE ICH CO SOBIE POGADAJĄ. CIEKAWE CO BĘDZIE JAK POLSKA I WĘGRY PRZESTANĄ PŁACIĆ DO WSPÓLNEJ KASY UE - BANKRUCTWO UE BO TAK NA PRAWDĘ TO TYLKO NASZE KRAJE WPŁACAJĄ PEŁNE SKŁADKI A POZOSTAŁE TYLKO CZĘŚĆ ALBO WCALE I TO NIE MAŁE KRAJE TYLKO TAKIE JAK NIEMCY, FRANCJA, HISZPANIA, PORTUGALIA ITP. NIECH UE ZACZNIE DOBRZE ŻYĆ Z POLSKĄ I WĘGRAMI BO INACZEJ ZOSTANĄ Z RĘKĄ W NOCNIKU.
Anonim2020.07.15 19:00
A kto będzie definiował co jest praworządnością? Pan Guj? Ciekawe zatem jak zdefiniować postępowanie Niemców w świetle wypowiedzi deputowanych do Bundestagu stwierdzających, że Die Muter Merkel sprowadziła "biednych murzynków" z naruszeniem i prawa unijnego i prawa niemieckiego?
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.07.15 18:52
Przecie PiSdziaki twierdzą że nie łamią prawa to czemu taki strach im w dopę zagląda?
Anonim2020.07.15 19:02
Przecież to Ty masz wszystko w d..., łącznie z prawem.
Ninel2020.07.16 22:43
Chyba siedzisz pisiakom w dópie, bo skąd byś wiedział, kto jeszcze tam zagląda. Pytanie tylko, czy zagląda im w dópę, czy tobie w oczy.