21.06.21, 12:31Fot. screenshot YouTube (Wilnoteka)

UE nałoży sankcje na 86 białoruskich urzędników i firm

- Unia Europejska nałoży w poniedziałek zakazy podróżowania i zamrożenie aktywów na 86 białoruskich urzędników i firm. Decyzję o tym, kiedy wprowadzić sankcje gospodarcze, zostanie przedstawiona przywódcom - powiedział dzisiaj szef unijnej polityki zagranicznej Josep Borrell.

Sankcje mają na celu wywarcie większej presji na reżim Aleksandra Łukaszenki w związku z uprowadzeniem samolotu Ryanair oraz uwięzieniem opozycjonisty Ramana Pratasiewicza i jego partnerki Sofii Sapiegi.

Sankcje wymierzone są w 76 Białorusinów, w tym ministrów transportu i obrony, a także osiem podmiotów państwowych.

- Dzisiaj zatwierdzimy pakiet nowych sankcji, który jest szerszy, dotyczy 86 osób i podmiotów - zapowiedział Borrell. Dzisiaj odbędzie się w tej sprawie posiedzenie ministrów spraw zagranicznych UE.

Środki te mogą być skoordynowane z podobnymi działaniami Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych.

W miniony piątek krajom UE udało się wstępnie ustalić zakres sankcji wymierzonych w białoruski przemysł naftowy i sektor bankowy.

Borrell zapowiedział także, że sankcje zostaną zaprezentowane Radzie Europejskiej na jej najbliższym posiedzeniu.

jkg/rp

Komentarze

żydowski kabaret2021.06.21 13:01
eurkołchoz nałożył sankcje na urzędników, którzy nigdy służbowo do europejskiej kloaki nie pojadą a i te firmy nie mają czego tam szukać, na import największych samochodów wywrotek na świecie jakie produkuje Białoruś sankcji nie nakładają bo jest takie na nie zapotrzebowanie, że Białorus nie nadąża z ich produkcją, może oficerowie propagandy PIS-u z Frondy wyjaśnią dlaczego tak jest a jak nie oni to może jakiś wierny pisowski kundel, których tu pełno postara się ten fenomen sankcji wyjaśnić
Jawny2021.06.21 12:54
Unia ręce precz od prezydenta Łukaszenki, który dba o interesy narodu białoruskiego.