24.06.21, 15:11Fot. screenshot - YouTube (www.mylomza.pl)

Ujawnione dokumenty nie pozostawiają złudzeń. Za Jedwabne odpowiadają Niemcy

To Niemcy dokonali masowego mordu w miasteczku Jedwabne pod Łomżą 10 lipca 1941 r. Ustaliliśmy to w ramach żmudnych, wieloletnich badań, których pokłosiem jest dwutomowy zestaw dokumentów publikowany obecnie jako „Jedwabne. Historia prawdziwa: Zbrodnia z 10 lipca 1941 r”., tom I: „Śledztwo, przebieg, sprawcy, rekonstrukcja”, tom II: „Dokumenty” (Warszawa: Veritatis Splendor, 2021) – pisze w najnowszym wydaniu tygodnika „Do Rzeczy” Marek Jan Chodakiewicz, specjalizujący się w badaniu stosunków polsko-żydowskich profesor z The Institute of World Politics w Waszyngtonie.

Historyk wyjaśnia, że rozpoczęte jeszcze przed 2000 rokiem badania prowadzą do wniosków, iż „za ludobójstwo odpowiedzialni są Niemcy z minimalnym udziałem niektórych lokalnych mieszkańców”.

Jak wyjaśnia, wytoczony przez badaczy prywatny pozew zakończył się decyzją sądu, w której nakazał on odtajnić objęte tajemnicą śledztwa dokumenty przechowywane w Instytucie Pamięci Narodowej. To pozwoliło na zbadanie tych dokumentów i potwierdzenie pierwotnej hipotezy.

Chodakiewicz podkreśla, że masakry w Jedwabnem dokonała licząca do kilkudziesięciu osób grupa Niemców z różnych formacji. Do selekcji i eskorty Żydów użyto grupy „raczej kilkunastu niż kilkudziesięciu” lokalnych mieszkańców.

- „Udział często wspominanych w publikacjach dotyczących Jedwabnego polskich mętów, którzy rzekomo z zapałem palili Żydów, staje się bardziej dyskusyjny, niż sugerowały nasze wcześniejsze badania. Być może tak było, ale nie ma na to żadnych solidnych dowodów. W związku z tym musi nastąpić korekta czy też rewizja naszych rozważań. Na miejscu zbrodni znajdowali się po prostu miejscowi (nie wyłącznie Polacy), a czy byli mętami i jakie były ich przynależność narodowa czy kondycja psychiczna oraz sympatia czy antypatia do Żydów, tego się nie da jednoznacznie, empirycznie ustalić”

- pisze autor.

Badania wykazują, że zeznania Szmula Wasersztejna, które są źródłem tezy o polskim sprawstwie zbrodni w Jedwabnym, są „wielce podkoloryzowaną kompilacją wygenerowaną z rozmów z innymi żydowskimi świadkami”. Ze świadków tych, jak wskazuje prof. Chodakiewicz, najpewniej tylko jeden rzeczywiście schował się niedaleko miejsca zbrodni. Do końca życia wskazywał on jako sprawców Niemców.

Jak wyglądała więc zbrodnia w Jedwabnem?

- „10 lipca 1941 r. do Jedwabnego przybyli Niemcy i dokonali masakry miejscowej ludności żydowskiej. Dowódcą oddziału morderców był najpewniej Hermann Schaper. Zbrodnia ta rozwijała się w etapach i nikt oprócz Niemców nie miał pojęcia, jak horrendalną kulminacją wszystko miało się zakończyć. Okupanci rozkazali Żydom zebrać się na rynku i w innych punktach zbornych, a jednocześnie przykazali miejscowym katolikom (a więc osobom głównie kojarzonym z polskością), aby uczestniczyli w doprowadzaniu i wyłapywaniu tych spośród ludności mojżeszowej, którzy nie stawili się na rozkaz. Po wykonaniu tego zlecenia przykazano katolikom pilnować zgromadzonych ludzi. Następnie Niemcy wymordowali Żydów, najpewniej w dwóch grupach”

- opisuje historyk.

Artykuł Marka Jana Chodakiewicza dostępny jest w ostatnim numerze tygodnika „Do Rzeczy”.

kak/ Marek Jan Chodakiewicz, Jedwabne: tajne archiwum, „Do Rzeczy” 25(2021), s. 74-76.

Komentarze

kwasniewski przperoś Polakow ,2021.06.25 11:06
kaczyński przeproś za brata!
Jan Radziszewski2021.06.25 10:29
wyznania O Zb. Nr 71. Nieboszczykowie ukażą się trzeciego dnia. Zapisz: Dzieci Moje, najpierw na niebie, nocą, ujrzycie złocisty, wielki Krzyż. / Mt 24,30 dzienniczek św. s Faustyna 83 ) Wszyscy i na całym świecie usłyszycie wielki grzmot, powstanie wicher jako trąba morska, wszystko zmiatać będzie, co stanie na jego drodze. Ziemia nagle zacznie drżeć, początkowo z przerwami, a potem bezustannie kolebać się będzie. Gwiazdy będą zmieniały swój kierunek szybko i zupełnie inaczej niż zawsze, widok nieba się zmieni, zginie Duży Wóz, Mały Wóz, wszystko będzie się od siebie oddalać, niebo stanie się inne, nieprzyjemne. Między wami pojawią się tej nocy ci, co już dawno pomarli. Będą też przebiegać ulicami wytoczone z piekieł wozy naładowane demonami i złymi duchami. One to będą czynić wielkie spustoszenie, zgiełk, hałas, jęk, płacz. Domy wasze będą się rozpadały jak domki z kart. W tej strasznej godzinie szatani będą śmiało sobie poczynać, porywać będą dusze tych, co Boga się wyrzekli i szerzyli na świecie niewiarę, tych, co to z serc ludu Bożego krzyż i wiarę wyrywali. A tej nocy ciemnej niech drżą też matki morderczynie, te, co mordowały dzieci poczęte. Groza wielka, a grozy coraz więcej będzie. Morza i oceany wystąpią ze swoich brzegów i będą iść na ląd w postaci wielkiej ściany stojącej. Potem wszystko obejmie pierścień, który błyskawicznie będzie się rozszerzał z minuty na minutę. Będzie stawał się ogniem huraganowym tak, że obejmie całą kulę ziemską. Wszystko zacznie płonąć, woda morska i oceanów wrzeć będzie i płonąć jak nafta. Jeśli te dni ciemności nie będą ludzkości odwrócone, wszystko, co żyje na ziemi w tych dniach ciemności zginie. Łaski Miłosierdzia Bożego dostąpią jedynie ci, co Boga mają w sercu, żyją według świętych Bożych przykazań, wierzą silną wiarą w Trójcę Przenajświętszą, w Niepokalaną Dziewicę Maryję. Tylko oni mogą przetrwać i przez modlitwę i ofiarę swego cierpienia, przetrwają. … ) Co wtedy, wówczas tj. już wkrótce, będzie z owymi przewrotnymi żydami. ?
Foster2021.06.25 9:01
Po tylu latach, to ten rzekomy brak złudzeń wydaje się propagandą partyjną.
koko2021.06.25 8:43
wydrukować milion ulotek i rozrzucić je nad Jerozozlimą
rabbi inoCenty stinkfurtz2021.06.25 8:16
... och ten maly ... gross ... i znowu nas wypendzo ... i czemu sie to wydalo ...a bylo juz tak dobrze... i to tak przed szabatem .... szalom
POLAK2021.06.25 7:08
Niech teraz OSZCZERCY przeproszą za przypisywanie POLAKOM zbrodni NIEEMIECKICH!!
Grizzly2021.06.25 5:55
Syf pisowski pisze historie na nowo.
POLAK2021.06.25 7:10
Mało tego, że nieudolnie udajesz Polaka to jeszcze nicka ukradłeś? Nie dociera, że w ten sposób potwierdzasz tylko "krzywdzące" stereotypy?
Andrzej2021.06.25 7:12
Syfa to może masz na oku.
JM2021.06.25 7:51
Grizzli jesteś po prostu potworem. Twoje idiotyczne wpisy o tym świadczą.
zydokomuna zawyje - prawda w goly czerwony ryj2021.06.25 4:54
brat Stefana poda się do dymisji
Viking2021.06.25 4:38
żydy z niemiec idą ramie w ramię z berlinem obecnie interesiki wyłudzenia co to za nacja że z narodem który chciał ich wytępić jak szkodnika oni teraz trzymają i okradają innych , nie dajmy się im manipulować i słuchać ich zakłamanej historii.
Taka prawda2021.06.25 4:31
Znając żydów to nie wiem czy oni sami tego nie zrobili bo są tysiące udokumentowanych donosów na samych swoich wydawali w łapy gestapo czyli na rzez swych ojców matki dzieci byle zarobić marki ...!!! i samemu przeżyć !!! taka to yebana rasa !!!!!!!
Viking2021.06.25 4:41
Nawet discovery pokazywało filmy - kolaboranci Hitlera chyba to , jak żydzi wydawali za srebrniki swe rodziny i jakie były rekordy donosów istny szok , ulubienica jedna była ta to w akordzie robiła :) bez ich pomocy - żydowskiej holokaust nie miał by takiego rozmachu
Anonim2021.06.25 7:16
W związku z tym iz pomimo tego iż ogólnie wiadomym było masowe i niebywale gorliwie zaangażowanie Zydów w instalowanie okupacji sowieckiej prowokacje W Rzeszowie i Krakowie nie udały się w Kielcach okupant komunistyczny sam zorganizował mord na ludności żydowskiej. Funkcjonariusze aparatu represji (także umundurowani) wdarli się do budynku zajmowanego przez Zydów i po strzelaninie zabili kilkudziesięciu Zydów. Nie do końca wyjaśnioną (nie mówiąc już o rzeczowej analizie) kwestią jest nadreprezentacja Żydów także w kieleckich strukturach komunistycznej władzy. Nie trzeba być zawodowym historykiem żeby wiedzieć, że w realiach powojennych niemożliwym byłoby wykonanie takiej zbrodni bez co najmniej wiedzy ówczesnej władzy. "... Żydami z pochodzenia byli: prezydent miasta Kielce - Tadeusz Zarecki, szef Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego - Andrzej Kornecki (Dawid Kornhendler), zastępca szefa Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego - Albert Gruenbaum, szef Sekretariatu Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego - Eta Lewkowicz-Ajzenman, dowódca, szef wydziału personalnego WUBP Kwaśniewski, dowódca oddziału wojskowego wysłanego na pomoc Żydom na Plantach - major Konieczny (Dane za "Antyżydowskie wydarzenia kieleckie 4 lipca 1946 roku. Dokumenty i materiały". Kielce 1994, t. II, s. 139, 81,102,106; "Zabić Żyda. Kulisy i tajemnice pogromu kieleckiego 1946", oprac. T. Wiącek, Kraków 1992, s. 6 i 11; K. Kąkolewski: "Komunistyczny antysemityzm, "Gazeta Polska" 6 czerwca 1996 r.). Do komunistów żydowskiego pochodzenia w Kielcach należeli m.in.: I sekretarz KW PPR Jan Kalinowski i kierownik wydziału Organizacyjnego PPR Julian Lewin (wg K. Urbański: "Kieleccy Żydzi", Kraków 1993, s. 191)..." W czasie pogromu w Kielcach przebywał żydowski zbrodniarz komunistyczny przysłany tam z Warszawy - Adam Humer. Historyk - Johnson stawia ciekawą tezę dotyczącą tego, że Stalin czynił Żydów wykonawcami swoich antysemickich zarządzeń ...
Radziszewski - matis892021.06.25 3:16
Gloryfikowali zbrodniarza i terrorystę Eric Rudolph, potem Shelley Shannon. NIE WYSZŁO! Chca zdyskwalifikować szczepionki ratujące życie. - - - NIE WYSZŁO! - - - - Pierrdolą o JAKIŚ WYIMAGINOWANYCH statystykach! - - - NIE WYSZŁO! - - - - Teraz te K U R W Y ŁUKASZENKI z "gorzowa, lubinia", pierrdolą o WOLNOŚCI SŁOWA, PIS-ie, PO, tylko ANI słowa o ŻYDACH z KONFEDERACJI na usługach PUTINA! - - - JAKIE TO WSZYSTKO PRYMITYWNE! - - - Nie dość, że piszą kremlowską "polszczyzną", powtarzają brednie PIESKOWA - PUTINA szczekaczka!
Radziszewski - matis892021.06.25 3:17
Pewnie o tym nie wiesz, że w USA jest tzw. Polski Narodowy Kościół Katolicki. . . . NIE ma nic wspólnego katolicyzmem! Jest to sekta staruchów i staruch podobna do jehowych, tylko jeszcze gorsza bo BEZ pieniędzy. . . . .Ten "Polski Narodowy Kościół Katolicki" jest już w stanie szczątkowym, ale ma swoich kilku fanatyków. Jak każda FANATYCZNA SEKTA oni "wiedzą wszystko najlepiej". . . . Mają swoich "księży" a nawet pewnie jeszcze "biskupów" którzy otrzymali swoje "świecenia" od jakiegoś "narodowego papieża" pijaka. . . . Jest żałosna grupka kretynów i kretynek - JAK KAŻDA SEKTA! . . . . W Polsce mają swoją filę, a jakże, i chyba 1000 "parafian", na całą Polskę.
Ich historia2021.06.25 3:17
Kto pamięta Bolesława Piaseckiego? Działacz ONR-u, po wojnie na usługach NKWD - UB -SB, założyciel kolejnego "polskiego narodowego kościoła" pod nazwa "księża patrioci". Na usługach bolszewizmu oczywiście. "Księża patrioci" pewnie do dzisiaj gdzieś po kątach piją wódkę, może nawet z tymi z Loży Polin. . . . A Bolesław Piasecki? Zamordowali mu syna, za grzechy ojca. A kto? Żydzi nazwiskiem Szyja Szewc, Rodziewicz i chłopcy z SB Kossowski, Toruńczyk i Kostański którzy znaleźli schronienie .... w Izraelu.
Anonim2021.06.25 2:01
jak uprzyjmie milion za seks, to kariera, jak 5 zloty to prostytucja? polska antysemicka swinia klamie bedzny polaczek choddoopa.
Jawny2021.06.25 10:54
Gonisz resztkami sił, to widać, współczuję.
🤘2021.06.25 1:25
No i Kopernik byla kobieta
Jan Radziszewski2021.06.25 0:05
Apokalipsa w toku stąd blisko do czasu gdy wszyscy przewrotni żydzi zostaną zabrani z tego świata do słynnego Raju żydowskiego cezara /J 19,15/ przez anioły czerwonego Smoka /Ap 12,7-9/ tak pięknie opisany przez proroka Mahometa.
Jakub2021.06.24 22:50
Panie Marku, nie masz pan się czym zajmować i pisać akurat u plującego Polakom w twarz wielbiciela katówny?! Sprawa Jedwabne powinna być raz na zawsze skończona bo Ten jest winny zbrodni, kto sprawuje jurysdykcję na danym terenie w określonym czasie. W tamtym czasie byli to Niemcy. I nie ma co dalej g.... toczyć, chyba, że jest się masochistą i ten zapach lubi. __ Panie Marku, napisz pan, dlaczego Polska jest dalej bezbronna, nie ma elektrowni atomowych oraz innych nowoczesnych wyrobów szczególnie o wysokim wsadzie nowych technologii z USA. To pan miałeś orędować u Trumpa i gdzie indziej w tych sprawach, krótko mówiąc przecierać polskiemu rządowi drogi. Czy ten rząd okazał się za głupi by z pańskiej pomocy i wpływów skorzystać czy pan tu coś napieprzył i teraz bierzesz się pan za eND-olską specjalność i będziesz pan zaraz odpowiadał to żydzi w życi zamieszali!!! Dlaczego w Polsce nie uruchomiono dotychczas produkcji Himarsów tak jak to zamierzano. Nasze media nas okłamują zamiast uczciwie informować. Czy to prawda, że Macierewicz myślał, że Amerykanie wraz z licencją postawią nam za frico fabrykę?
Anonim2021.06.25 2:03
a w Kielcach to polskie swinie nie mordowaly Zydow? bo mieli tylko jurysdykcje polskie swinie?
Jakub2021.06.25 2:47
O Kielce to się zapytaj polskiej komunistycznej bezpieki.
Anonim2021.06.25 4:06
tez polskie swinei, komusze, teraz kacze, jak piotrowski
do antypolskiej świni2021.06.25 7:15
W związku z tym iz pomimo tego iż ogólnie wiadomym było masowe i niebywale gorliwie zaangażowanie Zydów w instalowanie okupacji sowieckiej prowokacje W Rzeszowie i Krakowie nie udały się w Kielcach okupant komunistyczny sam zorganizował mord na ludności żydowskiej. Funkcjonariusze aparatu represji (także umundurowani) wdarli się do budynku zajmowanego przez Zydów i po strzelaninie zabili kilkudziesięciu Zydów. Nie do końca wyjaśnioną (nie mówiąc już o rzeczowej analizie) kwestią jest nadreprezentacja Żydów także w kieleckich strukturach komunistycznej władzy. Nie trzeba być zawodowym historykiem żeby wiedzieć, że w realiach powojennych niemożliwym byłoby wykonanie takiej zbrodni bez co najmniej wiedzy ówczesnej władzy. "... Żydami z pochodzenia byli: prezydent miasta Kielce - Tadeusz Zarecki, szef Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego - Andrzej Kornecki (Dawid Kornhendler), zastępca szefa Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego - Albert Gruenbaum, szef Sekretariatu Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego - Eta Lewkowicz-Ajzenman, dowódca, szef wydziału personalnego WUBP Kwaśniewski, dowódca oddziału wojskowego wysłanego na pomoc Żydom na Plantach - major Konieczny (Dane za "Antyżydowskie wydarzenia kieleckie 4 lipca 1946 roku. Dokumenty i materiały". Kielce 1994, t. II, s. 139, 81,102,106; "Zabić Żyda. Kulisy i tajemnice pogromu kieleckiego 1946", oprac. T. Wiącek, Kraków 1992, s. 6 i 11; K. Kąkolewski: "Komunistyczny antysemityzm, "Gazeta Polska" 6 czerwca 1996 r.). Do komunistów żydowskiego pochodzenia w Kielcach należeli m.in.: I sekretarz KW PPR Jan Kalinowski i kierownik wydziału Organizacyjnego PPR Julian Lewin (wg K. Urbański: "Kieleccy Żydzi", Kraków 1993, s. 191)..." W czasie pogromu w Kielcach przebywał żydowski zbrodniarz komunistyczny przysłany tam z Warszawy - Adam Humer. Historyk - Johnson stawia ciekawą tezę dotyczącą tego, że Stalin czynił Żydów wykonawcami swoich antysemickich zarządzeń ...
Po11... Filip ...2021.06.24 21:51
"prof. dr" Jan Hertrich-Woleński PATO-HEJTER już w swojej "karierze" wystąpił w następujących odsłonach: "Polak z RPA" jako vandermerwe a obecnie Marian W.O - - - - "Niemiec" jako ThomaszNiemiec a obecnie tylko Thomas (Z zadziwiającą dobrą polszczyzną! Gorzej z "niemieckim") - - - - - jest też "Polakiem z USA" w GW jako cmok_wawelski, był "kotem Mordechajem" z Anglii a jużci, "literatą" jako Teodor Parnicki, ale najbardziej prawdziwą postać blogowa i szczerość prezentuje się jako "radzilowJedwabne - lelek3333". HEJT z najwyższej półki! To tylko kilka przykładów! - - - - - - - - - - - - "prof. dr" Jan Hertrich-Woleński PATO-HEJTER - - - - Pathetic old fuck!
Anonim2021.06.24 21:40
no skoro q-wa tak, to jak komoroski i komuszek kwaśnieski wycofaja wieśniaki swoje przeprosiny dla narodu rzezanego?? i jak chch.. przeprosza Polaków za ich zryte propagandą 7ytowską łby ?
Anonim2021.06.25 2:04
polska swinia kacza dala zgode na przerwanie badan, wiec polskie swinie muy pomniki stawiaja? winie na uboj mamy.
Filip2021.06.24 21:28
Kilka dni temu przeczytałem artykuł we Frondzie sugerujący, że to nie Polacy mordowali Żydów podczas pogromu kieleckiego. Wielu uczestników tego pogromu było sądzonych i byli wśród nich sami Polacy. Po pogromie kieleckim doszło do strajków, a strajkujący domagali się od ówczesnej władzy odstąpienia od sądzenia sprawców pogromu kieleckiego. W telewizji oglądałem wypowiedz świadka spalenia Żydów w stodole w Jedwabnem, który sam jest Polakiem i potwierdził dobrowolny udział Polaków w tej zbrodni. Takich świadków jest więcej. Przypadków zabijania Żydów przez Polaków było więcej zarówno w czasie wojny, jak i po wojnie. W dniu 17 sierpnia 1944 roku w Lesie Siekierzyńskim (Świętokrzyskie) oddział AK "Barwy Białe" dokonał egzekucji 58 ukrywających się Żydów. Ciała pomordowanych zostały okradzione i zakopane. Sprawcy egzekucji po wojnie byli sądzeni, przyznali się do winy i nie potrafili określić motywów zbrodni. Główny winowajca, który wydał stosowny rozkaz porucznik Kazimierz Olchowik "Zawisza" nie był sądzony, przez AK został ukarany poprzez odebranie dowództwa. W okresie powojennych uciekł do Australii, gdzie zmarł w 1979 roku. Każdy może w google wpisać hasło "zbrodnia w Lesie Siekierzyńskim" i przeczytać szczegóły tej zbrodni. Tego nie da się również usprawiedliwić, ani zwalić winę na komunistów. Pragnę tylko prawdy i nie pisać historii na nowo.
Anonim2021.06.24 23:14
Ciekawe dlaczego każdy lewak, absolutnie każdy, rżnie głupa i "zapomina" o trzech milionach etnicznych Polaków pomordowanych przez "sowietów", a konkretnie, przez dowódców sowieckich nierosyjskiego pochodzenia, we współpracy z lokalnymi ich "rodakami". Ot, zagadka.
Jawny2021.06.24 21:21
Ludzie, dajcie spokój! Dyskutowanie z żydami typu Anonim i reszta, to jakby doić zdechłą krowę. Nie ma cienia sensu. Zakutego łba nie przekonasz.
Jawny2021.06.24 21:16
To musieli być Polacy, bo na takiej tezie zrobili karierę "naukową" "profesorowie" Gross, Grabowski i Engelking. Odwołać to wszystko z powodu faktów? Nigdy. "Jeśli fakty przeczą naszym teoriom, to tym gorzej dla faktów." Stara zasada żydokomuny marksistowskiej.
Twój pan święty Israel2021.06.24 20:46
to polaczkowe bydlo !
Robert2021.06.24 21:03
Ty niemyty ruski chamie!
carlos2021.06.24 21:42
pare rakiet z Iranu i bedzie swinty israel w szeolu ,tam gdzie jego miejsce
Kruk2021.06.25 4:35
No bo historię piszą ci co rządzą obecnie w zgniłej demokracji, czyli w Europie żydostwo z niemiec chamskie zawistne pazerne brudasy !
Portofino2021.06.25 8:04
Do dezynfekcji żydzie, bo nam wszy na Frondę przyniesiesz.
Po 11 ...2021.06.24 20:41
Oficjalna wersja z pisowskiego IPN: "Wygląda na to, że Niemcy raczej stali na uboczu, przyglądali się, dopilnowywali, ale nie angażowali się bezpośrednio. Nie ma żadnego świadectwa, które by opisywało sytuację, że 10 lipca ktokolwiek zginął bezpośrednio z rąk Niemców." ---- https://muzhp.pl/pl/e/1759/pogrom-zydow-w-jedwabnem
tuman jesteś2021.06.24 20:52
jak by ci ktoś lufę do łepetyny przyłożył to też byś się zaangażował i jeszcze sessrał ze strachu, przecież za jakąkolwiek pomoc żydom Polakom groziła śmierć i to całej rodziny a nawet całe wsie palili jak odkryli że ktoś pomógł
Po 11 ...2021.06.24 20:56
Ja? Reklamacje proszę kierować do: dr. Krzysztofa Persaka z Instytutu Pamięci Narodowej i Instytutu Studiów Politycznych PAN. Ja nie jestem historykiem i nie badałem tej sprawy.
Anonim2021.06.24 21:06
Szycie śledztwa nie jest "badaniem sprawy", choć w oczach małospostrzegawczych, głupków lub po prostu złych ludzi może za takie uchodzić. A wystarczy spojrzeć na wiki tego dr z PAN, żeby stracić do jego osoby jakiekolwiek zaufanie. Koleś jest uwikłany po czubek nosa.
Po 11 ...2021.06.24 21:10
W co uwikłany?
Anonim2021.06.24 22:38
Hahaha co za mądralla... ślepy, ciemny, niekumaty
Pyton2021.06.24 22:03
To już nawet IPN jest żydowski?
Anonim2021.06.24 22:40
Już? Nawet? Jpdl, urwałeś się z choinki XD czy spadłeś z marsa?
Ej, ty "Po 11".. Opanuj się!2021.06.24 21:06
Jesteś też Żydem Lechu Keller i niewygodnie ci inaczej pisać!... Co ty piszesz!.. W początkach Wojny w 1941r. ... Niemcy stali i przyglądali się?? Tak??? .... Przecież bez ich pozwolenia, ... bez ich wiedzy, nic nie można było w ich obecności zrobić! .... Nie wciskaj nam ciemnoty! Doskonale wiesz, że było inaczej, ..ale nie napiszesz!
Zawi2021.06.25 0:38
Kilkanaście lat temu rozmawiałem ze świadkiem z pobliskiego Goniądza. Tak - Polacy mordowali Żydów z upodobaniem i tym co mieli pod ręką (on zapamiętał młotki, bo broni mieć nie mogli). Robili to w odwecie, bo nieco wcześniej, gdy weszli Ruskie, Żydzi zadeklarowali współpracę. Po wkroczeniu Niemcy powiedzieli "z Żydami możecie robić co chcecie", bo takie było prawo - wyłączało Żydów, spod prawnej ochrony.
Polak2021.06.24 19:42
W trakcie wykopków(prac archeologicznych ) w Jedwabnym zaczęto wydobywać dowody że to niemcy np.łuski niemieckie, wówczas Lech Kaczyński w porozumieniu z rabinem z Nowego Yorku nakazał wstrzymanie prac.
INNA PRAWDA! "pseudo-Polaku!../Lechu/2021.06.24 20:55
Zapoznaj się dokładnie ze źródłem, a nie tylko z tym artykułem!... POCZYTAJ CO PISZE ..W KSIĄŻCE :" POWRÓT DO JEDWABNEGO"! .... Podczas ekshumacji zwłok i badania dokładnie tego miejsca mordu, Komisja zauważyła dużo,.... TYLKO niemieckich łusek do ich karabinów. O TYM WŁAŚNIE POLSKI RZĄD NAPISAŁ DO RABINA, ... GDYŻ ON CHCIAŁ ZNAĆ PRZEBIEG BADAŃ!... ZDZIWIENIE WSZYSTKICH BYŁO WIELKIE, ...GDYŻ RABIN NAKAZAŁ WSTRZYMAĆ DALSZE PRACE!... NIE WIEDZIELIŚMY DLACZEGO?.... ZBYŁ NAS WZGLĘDAMI RELIGIJNYMI! ....... Jednakże PRAWDA BYŁA INNA! ------- JAK SIĘ OKAZAŁO ----- IZRAEL DOSTAŁ OD NIEMIEC ---- DUŻO WCZEŚNIEJ, OGROMNE ODSZKODOWANIE ZA WOJNĘ, ----- ALE POD WARUNKIEM, ŻE NIE BĘDĄ JUŻ WYSTĘPOWAĆ O DALSZE ODSZKODOWANIA! .... Dlatego zostały wstrzymane prace przez Rabina! ------ Wygodniej jest Żydom mówić------- że to Polacy zamordowali ---- i otrzymać drugi raz za to odszkodowanie! --- WIADOMO! -- U NICH PIENIĄDZ JEST BOŻKIEM! Gdyby to nie było prawdą, to autor Książki za tak poważne pomówienia od dawna siedziałby za to! --- Próbowali zatrzymać edycję tej książki, ...nawet grozili jemu i rodzinie!... Jednak wydrukował!... Nawet był u nas z Wykładem na ten temat! ... Mam tę książkę!... Podane są tam źródła.
Aldona2021.06.24 19:11
Należy pochylić czoło nad badaniami prof Marka Jana Chodakiewicza. Badacz ten jest znany z niezwykłej dociekliwości i precyzji. Tym niemniej NIC NIE ZASTĄPI PODSTAWOWEGO DOWODU W POSTACI WbEZ TEGO KAŻDA KSIĄŻKA BĘDZIE DEPRECJONOWANA I ODRZUCANA PRZEZ ŁASYCH NA KASDĘ MIĘDZYNARODOWYCH PRZESTEPCÓW Z MIĘDZYNARODOWYCH ORGANIZACJI SYJONISM GESZEFT.
???????????2021.06.24 18:04
Komu potrzebne ,te odkrycia??Nam polakom ???Niemcom??Zydom??Wszyscy wiedza jaka byla prawda . I co to zmienia??Prof.Chodakiewicz publikuje dochodzenia IPN-u.Czy ktos opublikuje te materialy w prasie swiatowej??W Nowym Jorku,Londynie ,w Paryzu , w Brukseli ,na forum ONZ.Smiem watpic. Wszystko ,zostanie ,tak jak bylo ,a za chwile ,znowu odbedzie sie hupca w Jedwabnym i zostawi zdjecia i wiadomosci ,o morderstwach polakow ,pojda w swiat. nic sie nie zmieni.!!!
chazar2021.06.24 19:11
ja nie wiem, napisz jaka była prawda
Chazarze!2021.06.24 20:59
Napisałam powyżej prawdę z podaniem źródła. Polecam, poczytaj!
Chłop małorolny2021.06.24 19:15
Ależ zmieni się. Jak tylko wysupłamy te 300 miliardów.
JanP2021.06.24 18:02
E tam, już przedszkolaki wiedzą, że Żydzi sami się zamknęli w tej stodole i podpalili ją od środka. Polaków tam w ogóle nie było, bo mieli robotę w polu a Niemcy, jak to Niemcy, róbta, co chceta.
Anonim2021.06.24 18:39
Nie... Żydów z stodole zamknęli Niemcy. Potem stodołę oblano niemiecką benzyną z niemieckiego kanistra, oraz podpalono z niemieckiej rakietnicy trzymanej w ręce niemieckiego żołnierza. Ofiary ostrzeliwano również z niemieckich karabinów maszynowych obsługiwanych przez niemieckich żołnierzy oraz niemiecką amunicją. Polacy patrzyli i odmawiali szeptem modlitwy za mordowanych. Lewaku, jesteś kłamcą.
Słowo2021.06.24 22:04
Co bierzesz?
Anonim2021.06.24 22:39
Najchętniej forsę z ręki do ręki.
skalpel2021.06.24 19:12
jakie zwierze wydało ciebie na świat? bo nie kobieta
fcuk piss2021.06.24 17:52
odpowiadaja niemcy ale polacy ich wymordowali podobne tlumaczenie faszysci wywolali wojne ale nie niemcy
MaxFiend2021.06.24 17:38
Na podstawie jakich dokumentów wyciągnęli takie wnioski skoro IPN z tych samych dokumentów i drobiazgowego śledztwa przedstawił oficjalnie przyjętą wersję uznaną przez historyków?
Anonim2021.06.24 18:35
Wersja IPN była po prostu naciągana pod z góry założoną tezę, nierzetelna i opierała się na jawnie fałszywych zeznaniach.
Anonim2021.06.24 18:43
Śledztwo nie było drobiazgowe. Wręcz przeciwnie, gdy tylko odnajdywano Dowody niepasujące do Zlecenia, natychmiast odwracano oczy i zaczynano kłamać.
Max..." Chcesz źródeł??2021.06.24 21:16
Podaję ci cała Książkę "POWRÓT DO JEDWABNEGO"! ---- TAM JEST WYKAZ ŹRÓDEŁ, --- SĄ NAWET PODANE NAZWISKA OSÓB I FIRM!... KUP I POCZYTAJ! PRZEKONASZ SIĘ!
MaxFiend2021.06.24 22:42
Nie są to potwierdzone historycznie źródła. W dodatku w okolicy Jedwabnego w kilku miejscowościach doszło do mordów bez obecności Niemców. No i nie ma wytłumaczenia fenomenu porannego zjazdu mieszkańców okolicznych miejscowości i wiosek do Jedwabnego w dniu masakry. Jakoś wszyscy "obrońcy polskiej niewinności" pomijają ten fakt jakby go nie było i unikają jego interpretacji.
Anonim2021.06.24 23:21
W okolicy Jedwabnego działał specjalny oddział niemiecki dokonujący tych mordów. W kolejnych dniach kolejne miasta, a Jedwabne jest na szlaku tych mordów. Skąd w lewakach ta NIENAWIŚĆ i wybiórcze "interpretowanie", zawsze tak aby znieważać Polaków. No i główna, zawsze obecna Lewacka Ślepota dotycząca pytania - DLACZEGO Polacy mieli chcieć gromić Żydów? Lewaku, ślepy na prawdę - Żydzi są odpowiedzialni za tysiące pomordowanych Polaków na tamtym terenie, i miliony w całej Polsce. Są, bo to oni sporządzali i dostarczali sowietom Listy osób do zlikwidowania. Moi pradziadkowie zginęli w taki sposób, wyznaczeni do wywiezienia przez Sąsiada, zagłodzeni na śmierć po wywózce.
MaxFiend2021.06.25 9:11
Nie działał żaden oddział i nic tego nie potwierdza. Nie ma na to żadnych dokumentów, ale są szczegółowe dla działań innych jednostek w tym zaopatrzeniowych. Dlatego można przyjąć, że Niemcy podżegali do pogromów i wykorzystali wrogość Polaków, ale nie brali w tym głównego czynnego udziału. Do Jedwabnego zjechali się tłumnie mieszkańcy całej okolicy jak na festiwal i zrobili to, co zrobili. Takie są fakty. Jeżeli znasz inne, to wytłumacz po co przyjechało kilkaset osób z okolicznych wioch? Przecież nikt im nie kazał ani nie zmusił.
Anonim2021.06.25 11:06
A owszem, działał i nawet znamy jego dowódcę Hermanna Schapera. cytuję: Od 1960 roku oskarżany przez niemieckie prokuratury do spraw zbrodni wojennych (Ludwigsburg), obciążony przez Karla von der Groebena, Komisarza okręgowego (Kreisskomissar) Łomży wymordowaniem tamtejszych Żydów, został też rozpoznany ze zdjęć przez dwóch świadków z Izraela – Chaję Finkelsztajn z Radziłowa oraz Izzaka Felera z Tykocina – jako dowodzący pogromami w tych miejscowościach[3]: 7 lipca 1941 w Radziłowie i 25 sierpnia w Tykocinie. Metody stosowane przez Schapera i jego patrole śmierci w tych masakrach były identyczne z przebiegiem mordów w Jedwabnem – zaledwie kilka kilometrów dalej, w kilka dni później. Schaper nie przyznał się do zarzutów i Niemcy uznali dowody za niewystarczające do osądzenia go. Kłamał przed sądem utrzymując, że w 1941 roku był kierowcą ciężarówki i posługiwał się fałszywymi nazwiskami. Pomimo pozytywnego rozpoznania go przez świadków sprawę przeciw Schaperowi zamknięto 2 września 1965 roku[2][4]. 10 kwietnia 2002 r. Hermann Schaper został przesłuchany w Niemczech w obecności polskiego prokuratora w związku ze śledztwem w sprawie pogromu w Jedwabnem prowadzonym wówczas przez Instytut Pamięci Narodowej. Nie udało się zadać mu większości przygotowanych pytań ponieważ lekarz sądowy uznał świadka za niezdolnego do udziału w postępowaniu
MaxFiend2021.06.25 16:02
Zapomniałeś dodać, że 10 lipca nie miał żadnego rozkazu wyjazdu a co więcej. właśnie 10 lipca jego jednostkę rozformowano i podzielono. Musisz bardziej weryfikować źródła bo wiki w tym zakresie podaje bzdury. Nie było go w czasie masakry w Jedwabnem.
Anonim2021.06.25 11:09
Nie ma na to żadnych dokumentów, że ktokolwiek "tłumnie zjeżdżał". W szczególności - jak na festiwal. Posługujesz się zeznaniami "świadków" których tam nie było, co zostało udowodnione.
MaxFiend2021.06.25 16:06
Potwierdzili to w czasie śledztwa IPN wszyscy naoczni świadkowie.
To nie my zabijaliśmy Żydów! To Niemcy!2021.06.24 17:29
Niemcy i Holendrzy! My nie! Wystarczy poczytać komentarze na Frondzie i od razu widać jaka jest prawda!
Portofino2021.06.25 8:06
Niestety nie zabijali, a powinni. Bardzo z tego powodu ubolewam.
man.of.Stagira2021.06.24 17:20
Tym samym różni "zawodowi patrioci" (Grzegorz B.) oraz "zawodowi żydzi" (Adam M.) oraz cała wataha zawodowych anty-Polaków w rodzaju niejakiego Piątka oraz Węglarczyka czy gnójmistrza Trzaskowskiego ma gigantyczny "PROBLEM".// Pycha, pycha ... homoseksualna PYCHA! ...
Anonim2021.06.24 17:18
7tyostwo to ostatnio zaraźliwy sposób na życie ,ostatnio takimi 7ydami zostali ;murzyni ,cyganie "uchodźcy " pederasci lesbijki oraz marmromargot , i im większy cudak tym wiekszy 7yt i są takie wrażliwe jak lelije, nic im przykrego nie można powiedzieć napisać ,a juz nie daj boże zrobić
to było wiadome2021.06.24 17:10
a współcześni hitlerowcy w jarmułkach i tak wiedzą swoje
TABU2021.06.24 17:03
Teraz już wiadomo dlaczego żydowscy obserwatorzy ekshumacji zażądali jej natychmiastowego przerwania gdy wśród szczątków ofiar zaczęły się pojawiać kule i łuski z niemieckiej broni ...
Anonim2021.06.24 18:29
No i żydofil L. Kaczyński w pośpiechu zatrzymał ekshumację, żeby to nie wyszło na jaw. Kaczyńscy to mega szkodniki.
DLACZEGO ŁŻESZ!? .....Jak śmiesz!2021.06.24 21:50
LECHU!--- Znany nam "anonimie" -żydowski ateisto! i / dumny...g.."/! ... Doskonale wiesz, że było inaczej! ... Ale przecież nie napiszesz źle na swoich rodaków? ...Prawda?... Chociaż nie raz tak robiłeś, podszywając się pod nas i lałeś jad na swoich Żydów! ... Jednak szybko byłeś przez nas "rozgryziony"! OTÓŻ ... TO NIE LECH KACZYŃSKI KAZAŁ ZAMKNĄĆ BADANIA! ... TO RABIN NAKAZAŁ JEMU ZAMKNĄĆ, ---------POWOŁUJĄC SIĘ NA ICH WZGLĘDY RELIGIJNE! ...... WSZYSTKICH NAS TO BARDZO ZDZIWIŁO I ZASKOCZYŁO! ----Okazało się, ---- że znaleziono tam same łuski niemieckiej broni, .... nawet była jeszcze czytelna na nich data produkcji i miejscowość! ..... RABINOWI BYŁO TO NIE NA RĘKĘ! , ... bo już za Wojnę wzięli,------ wcześniej bardzo wysokie odszkodowanie ! ------ Warunek był, żeby już się więcej o nie upominać! ------ Więc lepiej Żydom było powiedzieć, ------- że to Polacy zrobili --------- I JESZCZE RAZ DOSTAĆ ODSZKODOWANIE! --- ALE TYM RAZEM OD NAS !
Anonim2021.06.24 17:00
Dlaczego dokumenty były utajnione? Kto to zrobił? Jeśli po to by chronić żydowskich kłamców to te osoby - prawodpodobnie komunistyczni żydzi to powinno się oskarżyć o komunistyczne zbrodnie. Na przepraszam od Kwaśniewskiego nie doczekamy się.
meni2021.06.24 16:36
uczono mnie w szkole ,że jakiś "be" hitler mordował jakichć "cacy" żydów . wtedy słuchałem a oni w " programie nauczania " wpjali mi te bzdury .tak bzdury bo ziś juś wiem ,że hitler przy nich to "grzeczny chłopiec" . żyd to największy terrorysta ,morderca ,manipulant................ na ziemi . żyd to rak ludzkości
Jacek i Placek2021.06.24 17:05
Ładnie cię nauczyli wzorowy z ciebie narodowy-socjalista :)
hehe2021.06.24 17:13
co ty tam wisz, jakby byli źli ,to stolica piotrowa nigdy by im nie pomogła w ucieczce do argentyny,a usa nigdy by wrażych naukowców nie przytulila ,toż samo i sowiety
Portofino2021.06.24 17:26
Nie kłam! W sierpniu 44 w Strasburgu odbyła się konferencja elit SS i niemieckiego przemysłu. Uznano, że wojna jest przegrana i należy zabezpieczyć zasoby finansowe i ludzkie do odbudowy powojennej Rzeszy. Zarządzono ewakuacje zrabowanego złota i strażników tego skarbu U-Bootami poza Europę. Tymi strażnikami poza SS-mannami byli specjaliści z różnych dziedzin gospodarki i natychmiast zarządzono realizację konkluzji z tej konferencji. To bardzo ciekawy temat, niestety nie mam już czasu.
Portofino2021.06.24 16:11
Popłynął ja w nienawiści do żydów.
Portofino2021.06.24 16:31
Widzisz, to nie jest nienawiść, to świadomość, że ten bezmiar krzywd wyrządzonych Polakom przez żydów pozostaje bezkarny. Przecież nasz rząd broniąc przed żydowskimi atakami, o tej strasznej sprawie nawet nie wspomina. Nawet większość Polaków nie zna prawdy! Wierz mi, ale to była przerażająca zbrodnia i ja nie mogę się pogodzić że pozostaje bezkarna.
Portofino2021.06.24 16:47
Jeszcze jedno. Żydzi na cały wrzeszczą jakich krzywd doznali, ale o swoich strasznych czynach, jakich się dopuścili, milczą, żadnego poczucia winy i nawet odrobiny wstydu.
Żydzi i hitlerowcy zawsze razem2021.06.24 15:47
Jedni i drudzy nienawidzą tych, którzy mówią o nich prawdę
Portofino2021.06.24 15:36
Jestem trochę zawiedziony, bo to, co ich spotkało, należało im się od Polaków.
...2021.06.24 15:47
No i właśnie o takich mendach jak ty piszą powyżej. Za czasów wojny pewnie byś był szmalcownikiem.
Portofino2021.06.24 15:57
Ty lepiej poczytaj o tym, co te żydowskie mendy wyrządziły Polakom przez dwa lata sowieckiej okupacji.
Anonim2021.06.24 18:46
Zabito ponad dwa tysiące Polaków. Kolumna wywożonych na śmierć była długa na kilometr, a pilnowali jej tzw komuniści, wiadomo kto.
Agnieszka2021.06.24 15:33
A kto i z jakiego powodu w IPN kazał utajnić tak ważne dokumenty? Oskarżenie Polaków na świecie za ta zbrodnię szerzy się jak zaraza, staje się symbolem, na którym żydowska gangsterka rości sobie prawo do "odszkodowań" od polaków a my zamiast się bronić, to z jednej strony zakaz ekshumacji a z drugiej utajnianie dokumentów?! Przecież ktoś tu powinien siedzieć za działanie na szkodę narodu i państwa polskiego!!!! A drugie pytanie, to czy Dudę ktoś o faktach historycznych poinformuje zanim jak ostatni głupek czy zdrajca w zbliżającą się okrągłą rocznicę zbrodni pojedzie tam przepraszać za Jedwabne?
Portofino2021.06.24 15:45
Przypomnij sobie, kto wtedy sprawował w Polsce rządy i kto był szefem IPN-u.
Elektor2021.06.24 15:47
Klika Kaczyńskich i reszta bandy czworga kryją żydów.
Portofino2021.06.24 16:00
Nieprawda!!! Kaczyński pojawił się później gdy już zarządzono ekshumację, ale też się nie popisał.
"elektorze"...Bzdury piszesz!2021.06.24 22:05
JAKIE KRYCIE,... CHŁOPIE!??? PRZECIEŻ TO ŻYDZI JĄTRZĄ I PISZĄ NA NAS! ... TO DRAŃSTWO Z ICH STRONY! ... ZA TYLE TYSIĘCY ŻYDÓW URATOWANYCH !..... TYLE RODZIN POLSKICH ZA NICH ZGINĘŁO, ZA ICH UKRYWANIE! ... Ale przecież co to teraz dla narodu żydowskiego .... jakiś tam kiedyś zabity martwy Żyd!??? Dla nich chodziło przecież wtedy i teraz --- TYLKO O KASĘ--- ! Nie rozumiem takich ludzi, żeby nawet życie ludzkie przeliczać na pieniądze !?--- To ewenement w skali świata!
Elektor2021.06.24 15:30
Przypomnijmy że kiedy na jaw zaczęły wychodzić właśnie takie dowody na odpowiedzialność Niemców a nie Polaków znany antypolski żydofil L. Kaczyński, będący wtedy ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym (hehehehe pisowcy od zawsze mieli elastyczne podejście do prawa) wstrzymał prace! Pisowcy nie od dziś niszczą Polskę, później już jako prezydent RP podpisał Traktat Lizboński, czyli de facto zlikwidował suwerenność Polski. Bracia Kaczyńscy i ich klika to katastrofa dla Polski.
442021.06.24 15:27
Niech Kwaśniewski przeprosi teraz Polaków za haniebne kajanie się w ich imieniu przed Żydami. Dotyczy to również znane nam z lewackich poglądów media, jak TVN, czy GW.
Anonim2021.06.24 15:21
"Zasiada w radzie historycznej Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych." I to by było na tyle w kwestii wiarygodności tego pana.
odp2021.06.24 15:28
... a kto jest dla ciebie wiarygodny?
Anonim2021.06.24 21:17
Gros, Grabowski i Engelking. Oraz J. Kosiński.
Aj, waj!... Lechu! Ale nazwiska..?2021.06.24 22:12
"Pseudo- "anonimku"!... Ale autorytety...???....Więc nie mamy o czym mówić? ... To tak samo, jak podałbyś "Gazetę Wybiórczą" ...itd...itd!
mętny typku doczytaj wszo do końca2021.06.24 15:37
profesor z The Institute of World Politics w Waszyngtonie.Poza tym ma potężny dorobek na swoim kącie pchło lewcka
pchla2021.06.24 16:40
ten instytut ma za mizerny dorobek aby byc uwazany za jakikolwiek autorytet
Anonim2021.06.24 18:42
Bo dla lewaka i ojkofoba Autorytet to TYLKO inny lewak, nienawistnik i podła kreatura. Nikt kto jest po prostu prawdomówny nie może być Autorytetem dla Lewaków, ponieważ celem Lewaka jest NIENAWIŚĆ. Nic więcej w nim nie ma.