24.10.16, 17:45Fot. Wikipedia, Pixabay

Ukraina wolna od Lenina!

W ukraińskich miastach nie ma już pomników Lenina. Na Ukrainie usunięto prawdopodobnie ostatni pomnik wodza rewolucji. Nie dotyczy to jednak terenów okupowanych przez Rosjan i separatystów.

Postument Włodzimierza Iljicza Lenina zdemontowano w 15-tysięcznym Nowogrodzie Siewierskim w obwodzie czernihowskim. Władze miasta pozwoliły na to dopiero teraz, mimo że likwidowanie pomników Lenina, czyli tzw. "leninopad", rozpoczął się na Ukrainie ponad 2 lata temu.

Obowiązek dekomunizacji, czyli oczyszczenia przestrzeni publicznej z sowieckich symboli, jest też zapisany w ukraińskim prawie.

Ważący 4,5 tony Lenin z Nowogrodu Siewierskiego decyzją władz miasta będzie wystawiony na sprzedaż, a jeśli nie znajdzie się kupiec, wówczas postument zostanie sprzedany do huty i tam przetopiony na metal.

Według wiedzy ukraińskiego IPN-u, zdemontowany pomnik jest ostatnim postumentem wodza rewolucji. Jednak - jak zaznaczył szef Instytutu Wołodymyr Wiatrowycz - być może w niewielkich ukraińskich wsiach gdzieś jeszcze się uchowały takie pomniki. Ukraiński IPN ma to sprawdzić.

Ukraińska dekomunizacja nie objęła obszarów kontrolowanych przez prorosyjskich bojówkarzy - czyli tzw. Donieckiej i Ługańskiej Republik Ludowych, oraz zajętego przez Rosjan Krymu. Tam, jak za czasów radzieckich, pomniki Lenina stoją na centralnych placach miast i wsi.

Kilka dni temu nieznani sprawcy obalili też pomnik Lenina w Sudaku, na okupowanym przez Rosję Krymie. Tu jednak władze okupujące półwysep oświadczyły, że odnowią zburzoną statuę wodza rewolucji październikowej.

dam/IAR