01.12.15, 13:25

Upadek Rosji? Polska potęgą? 7 szokujących prognoz!

Prywatna agencja wywiadu Stratfor przygotowała raport, z którego wynika kilka niesamowitych wniosków. Analitycy progonzują, że w kolejnej dekadzie pozycja Rosji jako geopolitycznej potęgi ulegnie pogorszeniu, zaś gwałtowny rozwój czeka kraje Europy Środkowo-Wschodniej.

Agencja Stratfor czasem określana jest jako "cień CIA". Ośrodek przygotowuje własne badania i analizy. Z najnowszego opracowania wynika, że w latach 2015-2025 nasz kontynent czekają znaczące przemiany. Jakie dokładnie?

Po pierwsze, upadek Rosji

Specjaliści Stratfor prognozują, że rosyjska gospodarka ulegnie wielkiemu krachowi. Zwracają oni uwagę, że państwo Władimira Putina przez ostatnie ćwierćwiecze nie było w stanie zbudować mechanizmów, które pozwoliłyby mu na uzyskanie samowystarczalności. Sankcje gospodarcze, dalsze spadki cen na rynku ropy, osłabienie rubla, jak również wzrost wydatków wojskowych, w ciągu najbliższej dekady doprowadzą do wewnętrznych konfliktów, a w konsekwencji do utraty kontroli nad krajem przez centralne władze w Moskwie. Przewiduje się, że Federacja Rosyjska będzie przeżywać ogromny podział wewnętrzny, a metody kontroli stosowane do tej pory przez Kreml przestaną być skuteczne. Rosjanie mają pogrążyć się we wzajemnych sporach.

Po drugie, kłopoty niemieckiej gospodarki

Niemcy dziś są jednym z najpotężniejszych państw, ale ich gospodarka oparta praktycznie wyłącznie na eskporcie również ma wpaść w koleiny w ciągu zbliżającej się dekady. Ewentualny upadek strefy euro i wzrost eurosceptycznych nastrojów na Starym Kontynencie może znacząco osłabić niemiecką gospodarkę. Eksport tamtejszych towarów ma spaść również ze względu na ogromną konkurencję ze strony Azjatów, którzy będą wchodzić na europejskie rynki coraz mocniej. Niemcy czeka więc recesja, która doprowadzi do kryzysu społecznego i w konsekwencji do spadku wpływów Niemiec na Starym Kontynencie.

Po trzecie, Polska potęga

Nasz kraj geopolitycznym tygrysem Europy? Przez lata słyszeliśmy takie zapewnienia, jednak dotąd były to tylko czcze marzenia. Jednak wg amerykańskich analityków najbliższe dziesięć lat ma przynieść zmianę. Podczas gdy Niemcy będą się pogrążać w kryzysie, my staniemy się liderem Europy Środkowo-Wschodniej i będziemy stopniowo umacniać swoją pozycję handlową. Specjaliści ze Stratfor przewidują też, że w naszym regionie powstanie antyrosyjski sojusz, w którego skład wejdzie m.in. Rumunia. My będziemy jego liderem, a sojusz doprowadzi m.in. do osłabienia wpływów Kremla na Ukrainie i na Białorusi. Analitycy uważają, że partnerstwo z USA doprowadzi do wzrostu gospodarczego w Polsce oraz zwiększenia naszej siły militarnej.

Po czwarte, cztery strefy wpływów w Europie

Prognozy mówią, że Unię Europejską czeka poważny kryzys. Nie uda się rozwikłać problemów strefy euro, a także kłopotów gospodarczych związanych z uzależnieniem państw Unii od kondycji niemieckiej gospodarki. Doprowadzi to do podziałów wewnątrz Unii. Mają powstać cztery strefy wpływów. Będą to Europa Zachodnia, Europa Wschodnia, Skandynawia, a także Wyspy Brytyjskie. Ich interesy mają się okazać trudne do pogodzenia, co nie musi doprowadzić do rozpadu Unii, ale na pewno spowoduje zmianę wzajemnych relacji państw.

Po piąte, nowe gospodarcze tygrysy

Dziś najbardziej dynamicznie rozwijającym się krajem świata są Chiny. Stratfor prognozuje, że tempo wzrostu gospodarczego Państwa Środka w kolejnej dekadzie spadnie, zaś na horyzoncie pojawią się nowi gracze. Prym mają tu wieść kraje południowo-wschodniej Azji, zachodniej Afryki i Ameryki Łacińskiej. Meksyk, Nikaragua, Republika Dominikany, Peru, Etiopia, Uganda, Kenia, Tanzania, Bangladesz, Sri Lanka, Laos, Wietnam, Kambodża, Filipiny oraz Indonezja - oto państwa, które mają dynamicznie się rozwinąć w ciągu najbliższych dziesięciu lat.

Po szóste, sojusz Turcji i Stanów

Stratfor prognozuje, że konflikty w rejonie Syrii i Iraku nie tylko nie zostaną rozwiązane, ale będą dalej eskalować. Ani USA, ani Rosja nie będą w stanie zakończyć trwających tam walk. W tej sytuacji wzrosnąć ma geopolityczne znaczenie Turcji, która ze względu na swoje położenie może stać się ośrodkiem stabilizującym sytuację w regionie bliskowschodnim. Turcy mają stać się głównym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych. Osłabienie Unii Europejskiej może doprowadzić do zwiększenia wpływów Ankary w regionie Bałkanów.

Po siódme, Japonia morską potęgą

Wg analityków Stratfor Japończycy będą w stanie stworzyć flotę zdolną do stoczenia walki z Chinami o kontrolę nad szlakami handlowymi na Morzu Wschodniochińskim, Morzu Południowochińskim oraz Ocenie Indyjskim. Zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w innych regionach świata sprawi, że Japonia będzie musiała oddzielić się od kraju do tej pory gwarantującego jej spokój na morzach. Usamodzielnienie sprawi, że siła Kraju Kwitnącej Wiśni wzrośnie. 

Czy prognozy amerykańskich specjalistów okażą się prawdziwe? Przekonamy się podczas najbliższych dziesięciu lat.  

emde/forsal.pl

Komentarze

anonim2015.12.1 13:58
bełkot
anonim2015.12.1 14:53
Kolejna odsłona niesamowitych wizji uświęconych i uduchowionych person.
anonim2015.12.1 14:53
Wróż Maciej :D
anonim2015.12.1 15:10
@agaga @iszka @Credo A wyobraźcie sobie jakieś dziesięć lat wstecz w roku 2005 artykuły:"Rosja zajęła Krym", "Węgry Budują mur na swojej granicy", "Grecja bankrutem","Strefa Szengen bliska upadku","W Lewancie powstaje kalifat" itp. Pewnie komentowalibyście tak samo.
anonim2015.12.1 15:23
Przecież to odczytywanie tendencji już istniejących. Ile lat Rosja może uprawiać w kraju propagandę zagrożenia i podgrzewać lokalne konflikty!
anonim2015.12.1 15:23
Przecież to odczytywanie tendencji już istniejących. Ile lat Rosja może uprawiać w kraju propagandę zagrożenia i podgrzewać lokalne konflikty!
anonim2015.12.1 15:38
Straszne po prostu straszne jeśli tak ma wyglądać przyszłość w Europie i na świecie według Amerykanów! Rozwalili pół świata i jeszcze im mało, oni kreują plany, a my mamy się stosować i wszystko tylko po to aby nic i nigdzie nie mogło się odbyć bez ich wiedzy i zgody ( prawdziwa tyrania) niedobrze mi się robi jak to czytam! Europa współpracująca z Rosja i Chinami była zagrożeniem dla USA wiec postanowili nas zniszczyć intrygami, sprowadzając miliony uchodźców, osłabić i podzielić. Spójrzmy na Ukrainę czy komu kolwiek żyje się teraz lepiej? Nie łudźmy się rownież że w Polsce będzie dobrze gdyż liczyć możemy tylko na siebie tego nauczyła nas historia. Europa jeśli padnie odbije się to rownież na Polsce, która jest integralną części Europy i to w pełni uzależnioną od przemysłu Europejskiego! Sam sojusz USA i Turcji pokazuje z czym mamy do czynienia!
anonim2015.12.1 15:40
@Michas 10 lat wstecz nie było prognoz dotyczących wydarzeń, o których piszesz. Bądź poważny.
anonim2015.12.1 15:51
@Roland Oczywiście.Amerykański piwot na zachodni Pacyfik nie byłby możliwy bez wsparcia Japonii i jej floty , już w tej chwili potężnej więc prognozy jej rozwoju są bardo prawdopodobne. USA paktuje z Turcją od lat.Turcy użyczali Stanom swoich lotnisk,są ważnym sojusznikiem w regionie. Chiny to potęga bezsporna.Nie ma na świcie żadnego państwa , którego przywódcy nie liczyli by się z ich potęgą. Okresy smuty i rozwoju to już prawidłowość w historii Rosji. Niemcy w ciągu ostatnich stu kilkunastu lat miały okresy niesamowitej prosperity i niesamowitego kryzysu. No i w końcu Polska.Jak wymrze pokolenie niewolników niezdolnych do pomyślenia ,że Polska może istnieć bez protektora,bez metropolii to może uda nam się wykorzystać nasze położenie geograficzne (naturalny hab między północą południem,wschodem i zachodem Europy) i szczególny moment geopolityczny w którym zmienia się całkowicie architektura gospodarcza i bezpieczeństwa świata.
anonim2015.12.1 15:53
@Credo No właśnie.Nie było.A dlaczego?Bo gdyby ktoś tak prognozował uważano by go za wróżbitę Macieja.
anonim2015.12.1 16:22
Ciekawe czy raport uwzględnił wygraną PiSu i cofnięcie się Polski do drugiej połowy XIX wieku.
anonim2015.12.1 16:49
Dopóki nie zobaczę za kratkami wielkich osobistości III Rzeczypospolitej, dopóty nie uwierzę w żadnego polskiego tygrysa. Dopóki nie będzie porządnej i dogłębnej lustracji, dopóty gówno będzie z polskiej potęgi.
anonim2015.12.1 17:45
@Wrog_Z_Papieru To znaczące ,że przywołałeś właśnie ten okres historii Polski.Otóż właśnie w drugiej połowie XIX wieku , po klęsce powstania styczniowego w czasie ,którego ujawniło się w całej krasie rozpękniecie Polaków na dwie części -tych walczących,widzących sens w istnieniu Polski i tych ,którym wszystko jedno było w jakim żyją kraju byleby micha była pełna- pojawił się u nas ten typ nowoczesnego ,pragmatycznego myślenia o kraju i narodzie , który tak wychował i wyedukował Polaków ,że byli w stanie dostrzec i wykorzystać moment dziejowy , niepodległość odzyskać i zbudować z trzech oddzielnych zaborów państwo tak sprawne ,że w 1920 roku było w stanie zmobilizować,uzbroić,ubrać i zaopatrzyć armię ,która zatrzymała hordę lewicowych barbarzyńców zamierzających wprowadzać swoją chorą ateistyczną ideologię w reszcie Europy.
anonim2015.12.1 19:25
Pobożne życzenia oszołomów. Nie życzę źle Rosji bo to jednak odwieczny stabilizator regionu i świata. Krwiożerczy komunizm i kapitalizm zniszczą wszystko. Niedługo zbliżymy się do wzrostu śr. temp powietrza o 2 st. C i święty Boże nie pomoże -usmażymy się.
anonim2015.12.1 19:43
Ach, jak ja nie lubię dziecinnego pobrząkiwania szabelką i głupiego szowinizmu, choćby tylko w sformułowaniu tytułu, które przeważnie kłamie.
anonim2015.12.1 20:11
@grahokus Chyba czytałem inne książki...Według moich- Rosja była od zawsze (od Iwana Dołgorukiego) DESTABILIZATOREM! świata.
anonim2015.12.1 21:20
Departament Stanu skrytykował uznanie fundacji Sorosa za niepożądaną w Rosji. Stany Zjednoczone są głęboko zaniepokojone wpisaniem dwóch organizacji - fundacji Open Society Foundations i instytutu OSI Assistance Foundation na listę niepożądanych, informuje w poniedziałek Departament Stanu USA. Prokuratura Generalna wcześniej uznała za niepożądane działania w Rosji dwóch zagranicznych organizacji pozarządowych — fundacji Open Society Foundations i instytutu OSI Assistance Foundation. Oba wchodzą w strukturę Fundacji Sorosa — sieci międzynarodowych organizacji charytatywnych stworzonych przez słynnego amerykańskiego finansistę Georga Sorosa. Wcześniej jako niepożądany w Rosji został uznany Narodowy Fundusz Wsparcia Demokracji. „Dzisiejsze wprowadzenie fundacji Open Society Foundations i instytutu OSI Assistance Foundation na listę niepożądanych tylko dodatkowo ograniczy pracę społeczeństwa obywatelskiego w Rosji. .Niech się tam departament niepokoi. Ja się będę mniej niepokoił im więcej kopniaków dostanie ta żydowska banda od Rosji. Czyli Rosjanie mieli rację zakazując działalności forpoczty żydowskiej mafii polityczno-militarnej. Tylko Rosjo czemu tak późno ! ? czemu dopiero teraz ! ? Przecież to lewak i żyd Soros sfinansował krwawą awanturę majdanową w Kijowie, czym zdestabilizował Wschodnią Europę, a teraz przebiera się w piórka gołębia pokoju. Niech Baraki zjednoczone skierują bandytę Sorosa do np. Arabii Saudyjskiej - kraju który w ONZ pilnuje praw człowieka (sic!!!). No ale tam, skoro ten demokratycznie rządzony kraj postępowych Arabów to sojusznik Baraków to wszystko jest w największym porządku...Putin był kreaturą oligarchów żydowskich w Rosji, tylko on ich przechytrzył! - St. Michalkiewicz https://www.youtube.com/watch?v=V8uP1IoxQp8 Ps... Putin był kreaturą oligarchów żydowskich w Rosji, tylko on ich przechytrzył! - St. Michalkiewicz ...Coś takiego panie Stanisławie? A oto znajomość HISTORII się kłania!. W 1953 po śmierci zamordowanego przez żyda Berię i spółkę Stalina, za ich oszukanie w sprawie Krymu jako żydowskiej enklawy i próbę przejścia na rubla opartego o parytet złota, co by zagroziło wtedy papierowemu żydowskiemu dolarowi i FED, na polecenie amerykańskiego żydostwa, Armia Rosji zrobiła czystkę, wybijając w pień 2 garnizony Moskiewskiego żydowskiego znienawidzonego przez ocalałych frontowców NKWD załatwiono Berię i jego żydowskich zauszników, którego złapano w trakcie palenia dokumentów ze Zbrodni Katyńskiej i nie tylko . w operacji przewodził cudem ocalały Marszałek Żukow i Marszałek Kulikow, ten ostatni szykował człowieka, który w przyszłości wyzwoli Rosję z żydowskich łap, tym człowiekiem był Władymir Putin protegowany Marszałka Kulikowa. Tak więc tu nikt nikogo nie przechytrzył a była to zaplanowana operacja . czasami aby wejść w gniazdo os trzeba czasami je udawać, każdy to wie. Jakby Putin oficjalnie głosił swoją misję. w życiu by nie osiągnął tego co osiągnął. Jako polityk nie może używać pewnych określeń ale jedno jest pewne, że nazwał Lenina zdrajcą interesu Rosji. O sytuacji w Rosji niszczonej przez żydów każdy wiedział, tak więc przypuszczam, że oczyszczenie Rosji było planowane. trzeba wejść na polityczne i militarne drzewo genealogiczne Rosji.. ostatniego "potomka" Berii czyli następcę Breżniewa, Andropowa zamordowano i to samo następnego. Dwóch nowych przywódców umarło bardzo szybko. A tego od żydowskiej" pieriestrojki" żyda Gorbaczowa, jak i pijanicy Jelcyna z żydowskim otoczeniem, którzy rozkładali gospodarczo, militarnie, politycznie, moralnie, demograficznie, etc..po prostu sprzedawali żydom jako ich kolonię szybko się pozbyto Teraz robią z nas wrogów Rosji i obiecują nam potęgę. Jednym słowem Żydzi nam obiecują raj? I myślą jak nas wykorzystać do tej wojny z Rosją!!
anonim2015.12.2 7:30
Tenisa zgadzam się że ewidentnie USA próbują nami grać mam tylko nadzieję, że Polacy to inteligentni ludzie i zauważą to co napisałaś Ja już mam dość tego szczucia nas na Rosjan i odwrotnie to jest manipulacja, ale niestety niektórzy jej ulegają, my z Rosją powinniśmy się dodgadywac jak Orban , a nie realizować interesy innych
anonim2015.12.2 7:33
Miało być Temida, a wyskoczył jakiś tenis ech ten "smart " fon i narzucanie tekstu
anonim2015.12.2 7:33
Miało być Temida, a wyskoczył jakiś tenis ech ten "smart " fon i narzucanie tekstu
anonim2015.12.2 13:18
wszyscy ..antysemitami czy wierzę w ocieplenie klimatu czy układu z Rosją Ocieplenie klimatu jest faktem bo przez dwie zimy nie wymieniałem opon i wygląda że i w trzecią też tak będzie no i każdy kolejny rok bije rekord temperatury poprzedniego. Natomiast Rosję postrzegam w roli Rzymianina który rzucił włócznią w bok Chrystusa a potem się zreflektował, że ten był prawdziwie synem bożym. Rosja wobec Polski odgrywa podobną rolę jak z tej historii. Mimo pogróżek Żyrinowskiego Rosja jednak nie jest jakimś bezrozumnym niedźwiedziem i gdyby chciała nam coś złego zrobić to by zrobiła.
anonim2015.12.3 23:33
Zanim pogrążymy się w snach o potędze warto zdać sobie sprawę z jednej oczywistej rzeczy: polska mocarstwowość musi być okupiona życiem i cierpieniem Polaków. Nie ma innej możliwości, bo nigdy inaczej nie było, i nikt nam nie pozwoli aby stało się inaczej. Więc na razie wcale bym się nie cieszył.