27.04.17, 08:02Fot. Michael Vadon, lic. CC BY-SA 2.0; Fot. Zennie Abraham, lic. CC BY-ND 2.0 via Flickr

USA mogą podjąć 'drastyczne działania' przeciw Korei Północnej

Jeśli dojdzie do prowokacji militarnej ze strony Korei Północnej, Korea Południowa i Stany Zjednoczone podejmą "szybkie działania karne". Przedstawiciele państw sojuszniczych rozmawiali telefonicznie o scenariuszach wydarzeń na Półwyspie Koreańskim.

Tym razem doszło do rozmów doradców do spraw bezpieczeństwa administracji Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej. Kancelaria prezydenta Korei Południowej poinformowała, że "w sytuacji dodatkowej, strategicznej prowokacji ze strony Korei Północnej, obydwie strony zgodziły się na szybkie podjęcie drastycznych działań karnych, włączając w nie nowe rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ".

Stany Zjednoczone zdeterminowane są do zniechęcenia północnokoreańskich władz od podejmowania kolejnych prób rakietowych i nuklearnych. Według amerykańskiej administracji, Korea Północna stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA i jest priorytetem w polityce zagranicznej.

W miniony wtorek w Tokio spotkali się specjalni wysłannicy USA, Korei Południowej i Japonii do spraw Półwyspu Koreańskiego.

emde/Polskie Radio