15.02.14, 19:21

W hipermarketach nie ma miejsca dla związkowców

„Po Lidlu przyszedł czas na Leroy Merlin. Jeszcze przed kilkoma dniami żyliśmy sprawą szykanowania i zwalniania pracowników Lidla. Dziś już wiemy, że związkowiec z białostockiego Leroy Merlin ma zakaz wstępu do pracy. Sprawą zajmuje się już Region Podlaski NSZZ „Solidarność″” – czytamy na stronie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

W najbliższy poniedziałek związkowcy zadecydują, jakie dalsze działania podjąć w sprawie zwolnionego kolegi.

Jak podaje solidarnosc.org.pl, Paweł Marek Bednarek, mimo miesięcznego okresu wypowiedzenia, ma zakaz pojawiania się w firmie. Został z niej wyproszony natychmiast. Przepracował w hipermarketach 7 lat. Ostatnie 2,5 roku, czyli od samego powstania, pracował w Leroy Merlin w Białymstoku. W ostatnich miesiącach odważył się sprzeciwić kierownictwu -napisał odwołanie od krzywdzącego upomnienia.

- Co do samego Lidla i Leroy Merlin to jest jednak różnica, dlatego że w Lidlu postawiono zarzuty, w tym jeden zarzut kryminalny, przy czym są to zarzuty pracodawcy – mówi rzecznik NSZZ „Solidarność” Marek Lewandowski. Rzecznik przyznaje, że to dwie różne sprawy. W pierwszej pracodawca powołuje się na ekspertyzy mówiące o fałszerstwach, natomiast w przypadku Leroy Merlin jest to zwolnienie w trybie ustawowym, a więc z okresem wypowiedzenia. – Można wyrzucić działaczy związkowych, ale najpierwtrzeba dowieść przed sądem, że popełnili oni jakieś przestępstwa albo wykroczenie – wyjaśnia Marek Lewandowski.

Jak zaznaczają ludzie „Solidarności”, prawdziwe problemy zaczęły się, gdy do nowo powstałej organizacji wstąpiło 20 osób.

- W przypadku Leroy Merlin to sytuacja jest w ogóle kuriozalna, bo została założona legalna organizacja, oficjalnie zarejestrowana – zaznacza Marek Lewandowski. Zdaniem przedstawicieli związku zawodowego nowo wybrany przewodniczący wraz z delegacją poszedł do dyrektora poinformować o zarejestrowaniu organizacji związkowej. Dyrektor miał odpowiedzieć, że w tej chwili nie ma czasu i miał zaprosić do siebie za dwie godziny, a w międzyczasie kierownik wręczył liderowi związkowemu wypowiedzenie, argumentując to niską przydatnością i niewłaściwym wypełnianiem obowiązków. – Mamy tutaj bezczelne ewidentne działanie pracodawcy, który łamie konstytucyjne prawa pracowników do zrzeszania się w związki zawodowe – podsumowuje Marek Lewandowski.

Rzecznik „Solidarności” zapowiada, że sprawa trafi niezwłocznie do sądu. – Będzie złożone oczywiście doniesienie do prokuratury, choć tutaj wielkiej nadziei na działanie prokuratury nie mam. Tak samo prawdopodobnie nastąpi zgłoszenie na policję, bo w tej chwili w Leroy Merlin trwa zmasowana akcja zastraszania pracowników, żeby odpuścili sobie działalność związkową – zapowiada Lewandowski.

Ab/naszdziennik.pl

Komentarze

anonim2014.02.15 20:16
Polak ma być tylko wyrobnikiem u siebie taka ma linie partia??
anonim2014.02.15 20:38
już niedługo sklepy o dużej powierzchni znajdujące się w szponach obcych inwestorów zaczną uiszczać należną dla naszego kraju gdyż persony z PiS w najdrobniejszym szczególe wykonają przedstawione postulaty na dzisiejszej konferencji dlatego wszelakie męty kryminalistyczne są zaniepokojone że skończy się grabienie majątku Polskiego.
anonim2014.02.16 6:19
Związkowcy nie są szykanowani tylko rozpanoszeni. Nie znam przypadku zwolnienia związkowca, który nie byłby uzasadniony.
anonim2014.02.16 6:59
A tak się kończy pobłażanie związkowcom: "ZWIĄZKOWCY DOMAGAJĄ SIĘ NOWYCH PODATKÓW Konfederacja związków zawodowych ze Szwecji wzywa tamtejszy rząd do przywrócenia podatku spadkowego. Związkowcy chcą też, aby rząd ograniczył cięcia w podatkach dla najbogatszych. Wg nich bowiem ostatnie rządy Szwecji zmieniły ordynację podatkową w "szwajcarski ser". - Uważam, że propozycja związkowców jest bardzo szkodliwa dla szwedzkiej gospodarki. Zmniejszyłoby to znacznie zatrudnienie oraz miało dewastujący wpływ na przedsiębiorców i firmy w Szwecji - stwierdził natomiast p. Andrzej Borg, minister finansów Szwecji."
anonim2014.02.16 10:02
należy zbojkotować te złodziejskie sklepy!!!!