05.11.13, 06:37Katastrofa w Smolensku ( Fot. PRSteam.net)

W Krakowie powstanie "Pieta Smoleńska"

Rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej chcą by pamięć o ich bliskich została uczczona w jednym z najgodniejszych miejsc Krakowa. Zuzanna Kurtyka, prezes Stowarzyszenia Rodzin Katyń 2010, zapowiada, że to wymaga uzgodnień z władzami Kościoła krakowskiego.

- Dla wszystkich, którzy czują się Polakami powinno być to ważne. Dla mnie jest to ważne ponieważ jestem Polką. Idea jest na tyle piękna, że ona zacznie żyć swoim własnym życiem i zacznie się rozrastać. Tak jak dziś odwołujemy się w różnych miejscach i przy różnych uroczystościach do Matki Boskiej Katyńskiej i do wielu różnych postaci Madonny, które są ewidentnie, nieodłącznie związane z Polską historią, z Polakami – tak wymiaru historycznego nabierze „Pieta Smoleńska” – ocenia wdowa po prezesie IPN Januszu Kurtyce.

"Pieta Smoleńska"upamiętniająca ofiary katastrofy rządowego  TU - 154 M zostanie wykonana według obrazu autorstwa prof. Piotra Suchodolskiego.

Środki zebrane podczas I kwesty pozwoliły na sfinansowanie epitafium smoleńskiego - „Krzyż Smoleński okryty całunem milczenia”. Epitafium zostało poświęcone na początku tego roku w kościele w Nowej Hucie na Osiedlu Kalinowym.

ab/RM

Komentarze

anonim2013.11.5 6:51
Gdy widzę tę Zuzannę Kurtykę, zawsze przypomina mi się niejaka Donna Bottman, laska grająca główną rolę w teledysku Pet Shop Boys pt. "Domino Dancing".
anonim2013.11.5 7:02
@Marek22 - czyżbyś wątpił w celowość działalności zespołu Macierewicza? Naczy się: wątpliwości odetnijmy dla świętego spokoju grubą kreską, tak jak to zwykł robić niedawny nieodżałowanej pamięci już Nieobecny?
anonim2013.11.5 7:54
@Domingo_de_Silos - a gdy po latach, nawet gdy on sam nie będzie żył, okaże się, że Macierewicz miał rację i że faktycznie mieliśmy do czynienia z politycznym zamachem, to przeprosisz rodzinę pana Antoniego?
anonim2013.11.5 7:55
Rzucasz tekstami, że szok, a oskarżenie Polaka, patriotę, że jest rosyjskim agentem jest chyba najgorsze z możliwych.
anonim2013.11.5 8:24
@Jack Holborn "@Domingo_de_Silos - a gdy po latach, nawet gdy on sam nie będzie żył, okaże się, że Macierewicz miał rację i że faktycznie mieliśmy do czynienia z politycznym zamachem, to przeprosisz rodzinę pana Antoniego?" Jesteśmy na Frondzie a tu panują takie zasady, że redaktorzy oraz forumowicze piszą co chcą i nie przepraszają za swoej słowa. Nie zauwazyłeś?
anonim2013.11.5 8:27
"Rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej chcą by pamięć o ich bliskich została uczczona w jednym z najgodniejszych miejsc Krakowa. Zuzanna Kurtyka, prezes Stowarzyszenia Rodzin Katyń 2010, zapowiada, że to wymaga uzgodnień z władzami Kościoła krakowskiego." Czyli rodziny ofiar same uwazają, że to była katstrofa... Bo gdyby napisano CZĘŚĆ rodzin.........i że to nie była katastrofa..........ale rozumiem,ze nie ma dowodów
anonim2013.11.5 8:36
Panowie Domingo i Marek22 używaja tych samych ogranych argumentów co do AM i Smoleńska, do których NB odwołał się wczoraj Adam Michnik u Lisa. Co do Smoleńska - KOMPLETNIE pomijają racjonalne i naukowe argumenty wysuwane przez poważnych naukowców z dorobkiem przeciw MAK/Millerowi. Nie było czegoś takiego jak Konferencja Smoleńska - a zamiast tego bredzi się o sztucznej mgle (nie pamiętam co AM o niej mówił, ale bardzo szybko przestał się nią zajmować, bowiem pozgłaszali się do niego naukowcy z konkretnymi problemami.). Argumenty naukowe mogą być sfalsyfikowane przez kontrdowód naukowy - ale przecież nie przez hasło - "Ile katastrof lotniczych badał prof.XY". Co do AM - zajmowanie się nim z pktu widzenia domorosłej psychologii ma w III RP długą tradycję - już przy Nocnej Zmianie ( czerwiec 1992) krzyczał Kuroń o "chorych z nienawiści" a żurnaliści pisali o "oczach szaleńca". Jeśli Michnik powraca teraz do tego argumentu, to świadczy to najlepiej, jak duże są zasługi AM dla niepodległości Polski. W 1992 nie dało sie "zabetonowac na 100 lat" archiwów PRL, a w czasie krótkich rządów PiS z koalicjantami udało się zlikwidować WSI - czyli WSW, które nie niepokojone przez poprzednie rządy RP trwało sobie w swojej niszy. To są zasługi AM i jego współpracowników. Co do KOR, KSS KOR, "Głos-u" i konfliktu AM z opcją Kuronia - te rzeczy są łatwe do sprawdzenia nawet w internecie, p.Domingo. Zatem przypominanie przez Michnika fascynacji AM z czasów studenckich to z jednej strony jest wredne i niegodziwe, a z drugiej pokazuje bezsiłę - przecież Michnik doskonale zdaje sobie z tego sprawę.
anonim2013.11.5 8:45
@Domingo_de_silios- To, że Maciarewicz zlikwidował WSI (delikatnie mówiąc relikt PRL-u), to akurat dobrze o nim świadczy.
anonim2013.11.5 8:47
Jeszcze uwaga językowa: katastrofa w Smoleńsku opisuje to, do czego tam doszło. Natomiast nie przesądza w żaden sposób przyczyn - może to być splot nieszczęśliwych okoliczności a może być celowe działanie - wtedy jest zamach. Który jednak pozostaje katastrofą. Zauważmy, że mówimy o katastrofie w Gibraltarze, która pozstaje nadal niewyjaśniona. Co do Smoleńska - teraz jesteśmy na etapie unieważnienia opisu katastrofy przez MAK/Millera. Stąd do jej opisu jeszcze daleko. A do ustalenia sprawców (jeśli to był zamach), jeszcze dalej.
anonim2013.11.5 9:53
@Domingo: No, jeśli chce Pan być "domorosłym psychologiem" to mówię pas, nie wchodzę w taką dyskusje. A co do Pana opinii o "naszym" wywiadzie - chłe, chłe! Mówiąc wprost: nasi dzielni szpiedzy przy najbliższej okazji przewerbowali się i z agentów rosyjskich stali się agentami USA. To niech Pan łaskawie pomyśli chwilę i wyobrazi sobie, że nie wszyscy - część przewerbowała się dla NIemców, część dla Izraela, a cześć została przy dotychczasowych przełożonych. Tylko co nam po takim wywiadzie?
anonim2013.11.5 10:00
Panie Henryku, ma Pan absolutna rację, ale wie Pan, te przewerbowania pachną Michalkiewiczem i teoria spiskową, w która pod karą banicji z eleganckiego i oświeconego towarzystwa żadnemu lemingowi nie wolno wierzyć ! Co innego w druga stronę: tam wszędzie gdzie podważa się spiżowe słowa autorytetów moralnych trzeba widzieć sPiSek. ;)
anonim2013.11.5 11:23
@Henryk Krzyżanowski Przyjmijmy na chwilę tezę o zamachu i spróbujmy odpoiedziec sobie na pytanie -po co? Pamiętam jak zaraz po tym wydarzeniu słyszałem od ludzi zaawansowanych wiekowo, zezaraz tu wejdą Rosjanie z Niemcami itd,itd,itd. Natomiast sytuacja wygląda tak,że nikt do polski nie wszedł, PO pikuje w dół, wybory praktycznie przegrane, Tusk notuje porażkę za porażką. Nawet na Frondzie nikt nie agituje za Po. Pis ma wygrane wybory o ile nic nie spierniczy. A jak już wygra to naturalnie jak każdy wygrany zaprowadzi własne porządki. Więc po co komu był zamach?
anonim2013.11.5 11:38
Tomku513, jeśli chcesz poznać poważne powody zamachu przeczytaj choćby książkę Leszka Szymowskiego "Operacja Smoleńsk" - znajdziesz tam ich wystarczająco dużo. Te, które przytaczasz, są w obecnej sytuacji mało poważne i prawdopodobne.
anonim2013.11.5 17:51
Pani Kurtyka mąci mi w głowie. Do tej pory twardo czułem się Polakiem, a tu wychodzi że nie powinienem, bo nie jestem ogromnym zwolennikiem zapisania zmarłych w Katastrofie Smoleńskiej w narodowej martyrologii. Według mnie: była żałoba po zmaryłch? Była. Pochowano, z honorami i dostojeństwami najbardziej dostojne ofiary katastrofy? Pochowano. Więc czego jeszcze pani Kurtyka chce? Ja rozumiem że pani Kurtyka jako wdowa czuje się żałobnie nawet 3.5 roku po katastrofie, ja to szanuje, ale zwykłym Polakom żałoba przeszła po tygodniu, góra dwóch...
anonim2013.11.5 17:59
@Domingo- Bardzo dużo ludzi dostawało też ,,wilcze bilety". O tym też należy pamiętać! Jeśli chodzi o wywiad, to moim zdaniem wszelkie związki z komunizmem należy wypalić ,,gorącym żelazem", nawet jeśli to będzie przez jakiś czas bolało!
anonim2013.11.5 19:24
@Szarlej - nie wszystkim żałoba przeszła raz-dwa.
anonim2013.11.5 20:08
@Szarlej: Przecież nie chodzi o zmuszanie kogokolwiek by czuł do dziś żałobę. Natomiast dezyderat żebyś Pan domagał się wyjaśnienia, co sie stało w Smoleńsku, oraz żeby winni zostali pociągnięci do odpowiedzialności, to chyba nie jest nadmiar tego, czego po Panu jako obywatelu RP można sie spodziewać?
anonim2013.11.6 9:09
@Wojo "Tomku513, jeśli chcesz poznać poważne powody zamachu przeczytaj choćby książkę Leszka Szymowskiego "Operacja Smoleńsk" - znajdziesz tam ich wystarczająco dużo. Te, które przytaczasz, są w obecnej sytuacji mało poważne i prawdopodobne." Jeśli one są mało poważnie i mało prawdopodobne to wiedz, że to jest stanowisko i opinie ludzi związanych z Pisem, są to opinie przeciwników władzy, ludzi świętujących kolejne miesięcznice, popierających Macierewicza.