25.03.16, 10:05

W laickich Czechach po raz pierwszy od 60 lat Wielki Piątek jest wolny od pracy! Święto przywrócił parlament

W Czechach po raz pierwszy od ponad 60 lat Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy. Święto przywrócił parlament po 25-letniej dyskusji!

W tym roku po raz pierwszy od ponad sześćdziesięciu lat Wielki Piątek będzie dniem wolnym od pracy u naszych sąsiadów zza Olzy. Decyzję o przywróceniu tego świątecznego dnia w kalendarzu parlament czeski podjął pod koniec zeszłego roku po niemal dwudziestopięcioletniej dyskusji.

Postulat, by Wielki Piątek z powrotem stał się świętem państwowym wniosła chadecko-ludowa partia KDU-ČSL (Unia Chrześcijańska i Demokratyczna – Czechosłowacka Partia Ludowa). W Republice Czeskiej jedynie 13,89 procent ludności deklaruje przynależność do któregoś z Kościołów czy wspólnot wyznaniowych.


Dzień, w którym chrześcijanie wspominają Ukrzyżowanie Jezusa Chrystusa, jest ustawowo wolny od pracy w wielu krajach europejskich, m.in. w Austrii, Niemczech, Danii, Estonii, Finlandii, Portugalii, Wielkiej Brytanii czy na Słowacji. W Polsce jest natomiast zwykłym dniem roboczym.

Polska "państwem wyznaniowym"?

kz/IAR/wiadomosci.ox.pl

Komentarze

anonim2016.03.25 11:03
W Anglii (a ściślej w UK) jest to dzień pubów i chleje się tam na umór.
anonim2016.03.25 12:36
A w Polsce mamy wolny poniedziałek, bo świętujemy starą chrześcijańską tradycję związaną z eee, eee… zapomniałem z czym.
anonim2016.03.25 13:18
Umieram i tarzam sie ze smiechu. Wlk. Piatek to jeden z najwazniejszych dni dla protestantow i wasze "laickie czechy" i "muzulmanska anglia" ma wtedy refermatorskie jak napisze Fronda, cheretyckie i bluzniercze swieto.
anonim2016.03.25 16:51
w katolickiej Polsce trzeba zapiepszać w niemieckich sklepach. kto by tam myślał o wolnym? trzeba zarabiać kasę dla panów.