21.04.19, 19:32

W Paryżu nie ma pieniędzy na odnowę zabytkowych kościołów

Apostazja Francji ma bardzo praktyczne skutki także dla materialnego dziedzictwa kraju. Po pożarze katedry Notre Dame duchowni i opiekunowie kościołów w Paryżu wskazują, że nie mają funduszy pozwalających właściwie zająć się zabytkowymi świątyniami.

,,Jesteśmy bardzo spóźnieni. Rozdział Kościoła od państwa miał miejsce w 1905 r. (...) A dopiero na początku lat 70. zaczęto mówić o tym, że być może należałoby zacząć coś robić. Jednak nie odblokowano odpowiednich środków (...) Anne Hidalgo przegłosowała 70 mln euro rocznie na wsparcie kościołów, to jest 10 mln rocznie, czyli nic'' - mówił kilka dni temu proboszcz parafii śś. Ludwika i Pawła w dzielnicy Marais, ks. Pierre Vivares.

Od 1905 roku władze państwowe posiadają 85 kościołów katolickich, z których 43 jest zabytkowych. Budżet odbudowy zabytków na lata 2015-220 opiewa na 80 mln euro. To więcej niż w latach poprzednich, ale wciąż zbyt mało w stosunku do potrzeb. Według francuskiego Obserwatorium Dziedzictwa Religijnego potrzeba bowiem ok. 500 mln euro, by uratować niszczejące zabytki.

Jak mówią eksperci, wiele kościołów w Paryżu remontuje się tylko zewnętrznie. Pozornie wyglądają dobrze, ale gdy idzie o wigloć czy o stan zadaszenia - jest źle. 

Stad paryskie kościoły szukają innych dróg finansowania - na przykład prywatnego mecenatu.

bsw/kai

Komentarze

Jan Radziszewski2019.04.23 8:57
Lucyfer waszym bogiem vel itp duraków + Bóg nie jest firmą - także Lucyfer mu służy pod przymusem a wszelki sprzeciw jest dla diabłów niemożliwy i wiedz - przez całą wieczność będzie służył sprawiedliwości Bożej karząc takich jak ty duraków tj grzeszników W Historii mówi się zazwyczaj o bezpośredniej przyczynie wybuchu wojny i tak Np., że przyczyną wybuchu I wojny światowej, był zamach na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda w Sarajewie. Podczas gdy faktycznie, ona wykluwała się wcześniej, jako owoc walki Rządów laickich z Bogiem i Jego Kościołem św. I tak w Francji po dojściu władzy Waldek-Rousseau w 1899 rozpoczęto bezpardonową walkę przeciwko kongregacjom zakonnym, a szczególnie tym które oddawały się nauczaniu. Jej szczyt przypada za panowania jego następcy Emila Cambesa, to były kleryk, OO Karmelitów, który obronił tezę w Renes, o filozofii św. Tomasza i kontrowersji pomiędzy Abelardem i św. Bernardem. Gdy doszedł od władzy 1902 zaostrzył prawa z 1901r i w ten sposób zaatakował 390 z kongregacji żeńskich zakonnych, z 6 męskich, negatywną opinię otrzymali Salezjanie a w 1904 5 pozostałych, i w ten sposób 2500 szkół stało się pastwą panującego wówczas antyklerykalizmu. + Kongregacje nauczające zostały rozwiązane i zlikwidowane, a ich dobra skonfiskowane na rzecz państwa. Jakie to przyniosło skutki dla Francji ?: kwiat młodzieży zginął na polach I wojny światowej, a straty materialne z tego tytułu przekroczyły ponad dziesięciokrotnie, wartość dóbr zrabowanych, Jak widać również z tego, W.I. Lenin miał już przetarty szlak bojowy, w podobnym postępowaniu, tj. w grabieniu mienia Cerkwi Prawosławnej. Podobne w podobnym duchu postępowanie arcykatolickiego cesarza Austrii - Franciszka Józefa, likwidujące tym razem Zakony kontemplacyjne. Było to najpierw przyczyną tragedii rodzinnej tj. tragicznej śmierci arcyksięcia Rudolfa, a potem dopiero tego zamachu w Sarajewie a w konsekwencji tego zamachu wybuchu I wojny światowej i rozpadu tegoż cesarstwa. I dlatego odtąd już Austria przestała się liczyć i odgrywać znaczącą rolę na arenie światowej. Czy inaczej było w Cesarstwie Prusko-Niemieckim, lub w Rosji? Czy inaczej było w świecie przed II wojną światową, dalej trwał konflikt Państwo Kościół św. + I Bóg dłużej już nie mógł ścierpieć, dopuścił więc jako karę na grzeszących wojnę światową, a przecież wystarczyło tylko zawrócić z drogi śmierci, nawrócić się i odmawiać Różaniec św. zgodnie z prośbą Matki Bożej w Fatimie.
Jan Radziszewski2019.04.23 8:14
Lucyfer waszym bogiem vel itp duraków + Bóg nie jest firmą - także Lucyfer mu służy pod przymusem a wszelki sprzeciw jest dla diabłów niemożliwy i wiedz - przez całą wieczność będzie służył sprawiedliwości Bożej karząc takich jak ty duraków tj grzeszników W czasie modlitwy za Kościół święty, ojczyznę i cały świat, zobaczyłam nagle poszczególne części globu ziemskiego, rozdzieranego błyskawicami gromów, ognia i wylewu wód. Ogień i woda szalały od południa aż po zachód (Czechy, Niemcy, Paryż..) przerażeni ludzie biegli do kościołów, które nie mogły pomieścić tłumów, Dlatego wokół murów kościoła gromadziły się rzesze ludzi, którzy w strachu wielkim zgodnie wołali do Boga o ratunek. Wielu spowiadało się na głos Bogu samemu, żebrząc o przebaczenie grzechów. Z powodu siły rozszalałych żywiołów, oślepiających błyskawic i zapadających na przemian głębokich ciemności, nie było możliwości udzielania pomocy. Ludzie ginęli w wielkiej liczbie… Jakieś koszmarne twory „ni to ludzie, ni zwierzęta) plując wciąż nienawistnie cuchnącą cieczą, uganiały się za uciekającymi przed nimi. i broniącymi się rozpaczliwie ludźmi, („niektórzy z nich byli bardzo młodzi, prawie dzieci). Te potwory porywały ich i siłą unosiły z ziemi strącając w przepaść kłębiącego się ognia. Ogarnęło minie przerażenie wielkie, bo rozpoznałam otwarte, stalowe, ciężkie i żarzące się bramy piekła (zapamiętałam je z pobytu w piekle). Wypełzały stamtąd koszmarne istoty z nienawistnym wzrokiem, rzucające się na ludzi.
Glaudiusman2019.04.22 22:02
Najpierw złodzieje muszą oddać skradzione obiekty sakralne i majątek skradziony KK. Wtedy KK jako gospodarz będzie wiedział co jest konieczne i potrzebne. No nie może jakaś republika laicka panoszyć się z pominięciem prawa. Takie mamy standardy w tej niby cywilizowanej Francji.
psychopata słowiczek poznański jest oszustem2019.04.22 17:45
Obleśny SŁOWICZKU POZNAŃSKI zmieniający płeć i nicki 30 razy w tygodniu. Ameby z "redakcji" frondy mają na ciebie głęboko wyjjjeebane podobnie jak na twojego kumpla Nowaka :) Nie podałoś swojego nazwiska ukradłoś tożsamość innej osoby, która nawet nie ma pojęcia jakie kłamstwa piszesz spod jej nazwiska. Sprawa zgłoszona do organów ścigania.
muc2019.04.22 17:24
Wstyd Francjo. Tyle zarabiacie na turystach- najbardziej odwiedzany kraj swiata 80 mln turystow. I co nie ma pieniedzy? Masoni rzadza wiec pinindzy ni ma i nie bedzie.
Karol - człowiek, który podtarł się jeżem2019.04.22 16:47
Kościółek nie może pasożytować na społeczeństwie, a alkohol, narkotyki i prostytutki przecież tyle kosztują, więc nie ma kasy na remonty.
andrzejhahn32019.04.21 22:57
SRAM na pogansko zbrodnicze koscioly katolickie
M.2019.04.22 6:33
SRAM na pogansko zbrodnicze lewactwo niekatolickie takie jak andrzejhahn3 he he he he he
andrzejhahn32019.04.23 0:29
Mam też szajbę i nieźle mi odbija.A sram to za stodołą bo na muszlę mnie nie stać :((
circ2019.04.21 22:27
Niech państwo odda kościoły komu je ukradło czyli Kościołowi, czyli nam. Łapy precz od prywatnej własności.
Henru2019.04.22 10:57
Niech Kościół odda ziemie kupione za pół ceny albo zagrabione
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.21 22:04
Trwa zbiórka dla Mikołaja wyrzuconego z domu przez matkę katoliczkę i ojczyma jednocześnie oprawcę Mikołaja. Chrześcijańscy zwyrodnialcy wyrzucili z domu 18-letniego syna z powodu orientacji seksualnej. Powiedz STOP katopropagandzie! Ludzie dobrej woli wpłacili dla Mikołaja już 10940zł! - - -> https://zrzutka.pl/mikolajowi-na-start "Pewne małżeństwo, które przeczytało o Mikołaju na Facebooku, zaoferowało mu pokój w wynajmowanym przez siebie mieszkaniu na Powiślu za kwotę na tyle niską, że Mikołaja stać jest na to by uzyskać upragnioną niezależność. Renta po ojcu i alimenty o które będzie występował wystarczą w tej sytuacji na to, by dopóki się uczy mógł żyć godnie. Dla Mikołaja jest to bardzo ważne". Mikołaj jest również ofiarą ponad 10-letniej przemocy domowej ze strony ojczyma, na co była milcząca zgoda jego matki. Padł też ofiarą wielu innych nadużyć. Na co zostaną przeznaczone pieniądze? Pokój Mikołaja jest pusty, jest potrzeba zakupienia podstawowych rzeczy, potrzebne są także środki, by do czasu przyznania alimentów Mikołaj mógł jakoś funkcjonować."
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.21 22:03
Z ostatniej chwili! Zwryrodniały ksiądz-bydlak katolicki atakuje geja w kościele, zdarzenie zostało nagrane https://www.facebook.com/watch/?v=421697275308089 Na miejscu Mateusza zdzielibym tego psychola po mordzie. Katole z propagandą nienawiści nie mogą się powstrzymać nawet w święta....
M.2019.04.22 0:47
Parafrazujac tego kato-knura Salwowskiego lub Brauna , byc moze takiego ksiedza nie nalezy skazywac na smierc, ale wiezienie lub chlosta by sie przydaly
Jan Radziszewski2019.04.21 21:46
Pouczenia Pana Jezusa i Orędzia dla Polski, Kościoła, świata środa, 17 kwietnia 2019 17 IV 2019 Katedra Notre Dame została podpalona (La cathédrale Notre-Dame a été incendiée) - internet translate,The Notre Dame cathedral was set on fire / Co powiedział Pan Jezus w tych Orędziach o Smoleńsku 17 kwietnia 2019 Tuż po północy - Tak dziecko, katedra Notre Dame została podpalona. - Kto to uczynił Panie Jezu? - Przedstawiciele Islamu za przyzwoleniem masonerii białych ludzi. - Dziękuję Panie Jezu. Chwała Tobie Chryste. - Czy Macron maczał w tym palce? - Tak, jako mason, ważny mason wiedział o tym. - Chwała Tobie Chryste. 17 avril 2019 Juste après minuit - Oui enfant, la cathédrale Notre Dame a été incendiée. - Qui a fait ce Seigneur Jésus? - Représentants de l'islam avec le consentement des francs-maçons des Blancs. - Merci Jésus. Louez-moi, Christ. - Macron avait ses doigts dedans? "Oui, en tant que franc-maçon, un franc-maçon important le savait. - Louez-moi, Christ. April 17, 2019 Just after midnight - Yes child, Notre Dame cathedral was set on fire. - Who did this Lord Jesus? - Representatives of Islam with the consent of the freemasons of white people. - Thank you, Jesus. Praise me, Christ. - Did Macron have his fingers in it? "Yes, as a freemason, an important freemason knew it. - Praise me, Christ.
Cogito ergo sum2019.04.21 20:44
Pouczająca jest dla nas historia Rosji w wyniku rewolucji bolszewickiej rozpoczął się proces niszczenia zabytków religijnych łącznie z wysadzaniem i rozbiórką i to największych pereł rosyjskiej kultury. Obecnie Państwo Rosyjskie przeznacza wielkie pieniądze na odbudowę zniszczonych cerkwi łącznie z budową od nowa np w Moskwie. Tak zakończył się ten eksperyment "postępowych" sił posiadających wsparcie użytecznych idiotów. Ale jak widać głupota jest nieśmiertelna
Bogusław2019.04.23 7:21
Nie ma Boga powiedział głupi w sercu swoim.
KlechyPoczułyZapachForsyBijącyOdKatedry2019.04.21 20:02
Francuskie klechy natychmiast wykorzystały sytuację i rzuciły się po forsę. Od razu zażądali 500 milionów euro, ale miliard wezmą jeszcze chętniej. Będą teraz gardłować, że wszystkie kościoły się walą ze względu na "rozdział kościoła od państwa". W Polsce klechy wysysają forsę nie tylko z budżetu centralnego, ale też terroryzują samorządy, żądając milionów na ciągłe remontowanie tych wszystkich olbrzymich kloców z wieżami, które zieją pustką. Watykan nie daje nawet grosza na utrzymanie tych gigantycznych ambasad po miastach i wiochach.
Lucyfer waszym bogiem2019.04.21 19:51
Jeśli firmy nie stać na utrzymanie budynków to je sprzedane. To samo proponuje kościołowi. Jak ich nie stać, niech sprzedadzą je na jakieś dyskoteki, hotele, kina i po kłopocie. Tak działa biznes i świat. Przecież nie może być tak, ze to zwykły podatnik będzie utrzymywał ten cyrk.
Cipak2019.04.21 20:01
Dla świata ludzi wolnych, uczciwych, rynkowych - to oczywistość. Dla kościoła nie! - jemu się należy jak Beacie premia.
Jozin z Bazin2019.04.21 20:42
te światełko przygasłe, doucz się, że we Francji państwo już dawno znacjonalizowało kościoły i utrzymują je podatnicy dlatego tak niszczeją, a w Polsce to my Katolicy sami dajemy kasę na utrzymanie i dlatego tak prężnie działają :) te-buk :) a pod sufitem masz właściwie poukładane? :D
Lucyfer waszym bogiem2019.04.21 20:58
W której Polsce katolicy sami dają kasę? Ogarnij się iza, to wszystko idzie z kasy podatników. Pieniądze tak działaja, że klechy wożą się limuzynami i żyją w złotych pałacach.
circ2019.04.21 22:25
Dopiero co składaliśmy się w parafii na kupno materiałów do konserwacji obrazów, a konserwatorka pracuje za darmo. I na wszystko się składamy. Kościoły w Polsce utrzymują wierni Chrystusowi.
Henru2019.04.22 10:45
A Głódź emeryture 10 tysi tez ze skladek?
hmm2019.04.22 23:54
Ta informacja jest już zawarta w artykule ale niestety lewactwo ma problem z czytaniem ze zrozumieniem...
Bogusław2019.04.23 7:18
Te Koscioły zostały zabrane Kościołowi i sa własnością państwa.Zatem niech je zwrócą Kościołowi.