25.01.19, 18:45zdj. screen Youtube/SalveTV

Ważny gest wiceministra Jakiego. Specjalny zespół przeanalizuje morderstwo Adamowicza

"Po śmierci P. Adamowicza nie zabierałem głosu. Chciałem uszanować żałobę. Jednak praca trwała"- poinformował na Facebooku wiceminister sprawiedliwości, Patryk Jaki. 

"Powołałem zespół ludzi, który ma za zadanie analizę zdarzenia oraz przedstawienie konstruktywnych wniosków. Chciałem, aby taka tragedia przyniosła coś dobrego nie tylko w języku i zachowaniu, ale również w działalności państwa"- napisał polityk.

Tragiczna śmierć prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza wstrząsnęła nie tylko zarządzanym przez niego od 20 lat miastem, ale całą Polską. Polityk został zaatakowany nożem przez 27-letniego Stefana W. Nożownik wtargnął na scenę 27. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Samorządowiec trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Był operowany przez kilka godzin. Paweł Adamowicz zmarł w poniedziałek po południu. W minioną sobotę odbył się pogrzeb prezydenta Gdańska.

Wiceminister sprawiedliwości, Patryk Jaki poinformował w czwartek o powołaniu specjalnego zespołu, który zbada okoliczności śmierci samorządowca.

Sekretarz stanu w MS zapewnił ponadto, że resort pracuje już nad nowymi rozwiązaniami, które pozwolą w przyszłości "ograniczyć ryzyko podobnych tragedii”.

"Ponadto rozwiązania legislacyjne, nowe wytyczne oraz zasady. Będę chciał namawiać również do szerszego skorzystania z systemu dozoru elektronicznego dla osób, które opuszczają zakład karny"- wskazał minister. 

Były kandydat na prezydenta Warszawy postawił pytanie, czy w Polsce zmieni się język debaty publicznej, podkreślając, że chciałby zacząć od siebie. Jaki zadeklarował, że uczyni wszystko, co w jego mocy. 

Czym będzie zajmował się zespół? Między innymi firmami ochroniarskimi, zabezpieczeniem imprez masowych, problemem niskich kar dla przestępców, działaniami systemu penitencjarnego, językiem nienawiści oraz  „zapobieganie przestępstwom, kiedy są informacje”.

"Każdy z nas widział, jak bardzo źle zabezpieczona była ta impreza. Wielu z nas czytało również o zerowych wymaganiach do pracy w tak odpowiedzialnym obszarze, jak nasze bezpośrednie bezpieczeństwo. Dlatego w MS trwają prace nad zmianą zasad i profesjonalizacją funkcjonowania i wymogów tego obszaru"- wskazał polityk, którego zdaniem kara 5 lat i 5 miesięcy więzienia, wymierzona Stefanowi W. za cztery napady z bronią w ręku z całą pewnością nie była sprawiedliwa. Minister zastanawiał się, czy w ten sposób można w ogóle odstraszyć kogokolwiek od popełnienia przestępstwa. 

"Musimy zrozumieć, że nie ma systemu na świecie, który zresocjalizuje wszystkich przestępców. Wskaźniki powrotności do przestępstw po izolacji w więzieniu na całym świecie oscylują niestety w okolicach 50 proc. (w Polsce jest niższa). Więc naiwnym byłoby twierdzić, że każdego da się zresocjalizować"- zaznaczył polityk, którego zdaniem należy zmienić przepisy karne oraz stanowczo zaostrzyć prawo. Jak poinformował wiceminister, w resorcie sprawiedliwości powstał- jeszcze przed tragedią w Gdańsku- projekt zaostrzenia kar. 

"Od lat widzimy generalny problem z niskim wymiarem kar za najcięższe przestępstwa. Potrzeba też powrotu kary dożywocia bez możliwości wcześniejszego zwolnienia"- podkreślił sekretarz stanu w MS.  

Wiceminister przekazał również, że resort sprawiedliwości wspólnie z resortem zdrowia podjęły pracę nad nowelizacją przepisów dot. systemu penitencjarnego. Jak dodał, przepisy te pozwolą na użycie nowych instrumentów prawnych w okolicznościach podobnych do sytuacji Stefana W. Jaki zapowiedział też, że dojdzie do tego obowiązkowe badanie psychologa przed opuszczeniem zakładu karnego.

yenn/PAP, Fronda.pl

Komentarze

Mirek2019.01.26 9:47
Panie Jaki opozycji wcale nie chodzi o żadne wyjaśnienia tylko o to by uderzyć w PiS i nawet najlepsze wyjaśnienia nic to nie dadzą . Jak było to każdy widział bo przez 40 sekund zabójca Adamowicza robił na scenie za gwiazdę a wszyscy się przyglądali i dopiero pracownik techniczny powalił bandziora na ziemię . Dla mnie dziwnie zachowuje się żona Adamowicza .....bardzo dziwnie . Zaczęła robić w mediach za gwiazdę tak jakby jej mężowi np. złamano rękę albo nogę . Dlatego niech Pan przestanie prężyć muskuły bo to nic nie da . Problem totalnej opozycji polega na tym że oni nie mają dla Polski żadnego programu .........powtarzam żadnego !! . Jedynym ich programem po przegranych wyborach było " ulica i zagranica " ale na obu tych polach przegrali a więc teraz snują się jak smr...d po gaciach nie wiedząc co ze sobą zrobić .
Laura2019.01.27 10:40
Bardzo trafna diagnoza
nikt2019.01.25 19:38
Moim zdaniem szkoda na to czasu i pieniędzy gdyż nie ma w tym zabójstwie niczego nadzwyczajnego. Rozumiem zaangażowanie PiS , pragnie wyjść z tego wizerunkowo oczyszczona . Ale to już się stało i niepotrzebny wokół tego dodatkowy szum Lepiej zostawić tę sprawę prokuraturze . Samo się wyciszy a fanatyków i tak się nie przekona .
Profesor Doktor Wiktor Wektor2019.01.25 19:38
Hm, czyli odpalamy kolejną komisję która będzie brać pieniądze, a wyniki, jak w przypadku Smoleńska, przez osiem lat niezmiennie w przyszłym roku?
EWA2019.01.25 19:22
To w Polsce nie ma juz prokuratury? Czy chce przytulic kilkadziesiąt tysi i się podlansować na śmierci ? G+Hiena cmentarna
michu2019.01.25 19:37
Jest! I to jeszcze do tego niezależna :).
słowiczek poznański2019.01.25 19:38
Popracuj nad polskom jazykom Irina.
Profesor Doktor Wiktor Wektor2019.01.25 19:52
W piramidzie argumentacji to poziom "Krytyka formy". Jeszcze dwa poziomy niżej i mógłbyś po prostu napisać "Jesteś głupia".
Laura2019.01.25 19:16
Dajcie spokój wezcie się za solidne rzadzenie i przygotowanie się do wyborów bo opozycja nie spi.Juz ujada i oskarza PIS o wszystko nawet o wojny krzyzowe w 11 wieku
Urszula Lipska2019.01.25 20:54
oskarza PIS o wszystko nawet o wojny krzyzowe w 11 wieku ------------ A gdzie tam PiS. To wina Tuska. Wszyscy o tym wiedzą.
michu2019.01.25 19:06
Będzie analizował, analizował i analizował.... jak np katastrofę smoleńską inne zespoły...
Ksiądz Robak2019.01.25 19:40
Synu weź walizkę i jedz po dowód który gnije w Smoleńsku. Chce ci synu powiedzieć ze dzięki komisji już wiemy ze były wybuchy przy zbliżeniu się na tor lądowania. Tak to nie nazywa się katastrofa tylko zamach. Paniatno Krasnotupskij.
michu2019.01.25 19:55
Wiemy? OFICJALNIE? A szto eta maskirowka paniatno? ;)
Auferetur Inferunt Insaniam2019.01.25 19:57
Muszę trochę poprawić. Dzięki komisji wiemy dużo więcej. Tak tylko trochę przykładów tej wiedzy: 1. sztuczne mgła; 2. elektromagnes; 3. fałszywa radiolatarnia; 4. fałszywe APM-y; 5. meaconing; 6. bomba paliwowa; 7. zestrzelenie rakietą; 8. lądowanie, a następnie wybuch; 9. dobijanie rannych; 10. bezgłośny helikopter podmienijący wrak; 11. hel; 12. broń EPM; 13. "dwa wstrząsy"; 14. pancerna brzoza; 15. maskirowka; 16. wybuchowa farba; 17. bomba termobaryczna; 18. wybuchy wielopunktowe; 19. nie było półbeczki; 20. była półbeczka to oderwaniu się tyłu kadŁuba; 21. zdalna blokada lotek; 22. samolot obezwładniony na 15 metrach 23. samolot rozpadł się na 36 metrach; 24. samolot nie zszedł poniżej 100m; 25. trotyl; 26. nitrogliceryna; 27. wybuch w salonce; 28. dwa wybuchy; 29. trzy wybuchy; 30. pękające parówki; 31. brak kontaktu z brzozą; 32. ktoś majtrował przy skrzydle; 33. bombę podłożono w Samarze; 34. "fiuuuuu bzdziuuuuuu"; 35. wybuchające szklarnie.
michu2019.01.25 20:15
No proszę ile z analizy może wyniknąć. Od wyboru do koloru.
nikt2019.01.25 20:45
Jaka głęboka wiedza na ten temat . Chyba śledziłeś na bieżąco? Mnie by się nie chciało . Na słowo " Smoleńsk " już po roku dostawałam wysypki alergicznej .