26.01.15, 10:01Szewach Weiss (fot. TVP Info)

Weiss: myślałem, że mesjasz objawił się właśnie w mundurach armii radzieckiej

– Wychodzimy z tej ciemności, spotykamy kilka rodzin polskich – część się dziwi, że żyjemy, część nas wita, część jest bardzo ostrożna. Wychodzimy ścieżką na główną drogę i tam już masa wojska radzieckiego. My wyglądamy jak szkielety – tak wejście Armii Czerwonej do Borysławia w okolicach Lwowa, w sierpniu 1944 roku opisywał w TVP Info Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce.  – Myśmy, będąc dziećmi, czekali na mesjasza. Ja myślałem, że to czas mesjasza, że mesjasz się objawił właśnie w mundurach armii radzieckiej – wspominał Weiss w programie „Bez retuszu”.

Z kolei wybitny profesor Jan Żaryn powiedział: "Byliśmy jako Polskie Państwo Podziemne, jako rząd polski na uchodźstwie, czyli reprezentacja ówczesna narodu polskiego jedyną w Europie, która w pewnym momencie wojny, konkretnie od końca 1942 roku wpisała ratowanie Żydów jako cel swojego niepodległościowego planu. (…) To jest cały krwiobieg. Podobnie Jan Karski nie jest osobą prywatną, tylko jest częścią Polskiego Państwa Podziemnego, realizującą cele tego państwa. I to jest fenomen na skalę europejską, światową". 

O fenomenie Polskiego Państwa Podziemnego w ratowniu Żydów przed niemiecką zagładą, prof. Żaryn powiedział: "Te normy docierały do społeczeństwa polskiego i naród polski wiedział, że trzymając się ich nie tworzy zjawiska kolaboracji. Łamiąc te normy, wchodzi w zjawiska kolaboracji, czyli działa w sposób antypolski. Pomoc Żydom w związku z tym jest zjawiskiem wpisanym w cele wojny polsko-niemieckiej po stronie Polaków. Zjawisko szmalcownictwa, zdrady, volksdeutsche – te wszystkie obrzeża, abo czasem niestety nie obrzeża – są wpisane w antypolskość, tak samo jak w antyżydowskość. I tego świat nie wie. Podobnie jak nie wie, że zjawisko pomocy indywidualnej w związku z tym jest bardzo różne na terenie ziem okupowanych, ponieważ wpisane jest w wyjątkową skalę represji niemieckich wobec zarówno Polaków, jak i Żydów, którzy łamali prawo – dodał prof. Żaryn.

mod/TVP Info

 

Komentarze

anonim2015.01.26 10:38
żydy to ciągle kasy chcą za krzywdy im wyrządzone a niech się pocałują w swe chytre dupy
anonim2015.01.26 10:48
Może będę niepopularny, ale akurat Pan Profesor Weiss jest wielkim przyjacielem Polaków. Wielu polskich "profesorów" do pięt Mu nie dosięga.
anonim2015.01.26 10:50
Te dwa wpisy - hucpa i ufam - to łajdacka prowokacja.
anonim2015.01.26 11:12
Hasbara, kolaboranci, pożyteczni idioci itp perfidnie sugerują, ze kto nie klęka przd odwiecznymi "przyjaciółmi" ten musi być ruskim agentem. A to nie tylko wypowiedź jednego z głównym aktorów plugawego spektaklu w Jedwabnem. Nie tak dawno podczas wizyty Putina odsłonięto w Izraelu pomnik armii czerwonej.
anonim2015.01.26 11:15
@observer1920 I podpisano umowę o ściganiu krytyków kwestionowania roli czerwonoarmistów w zwycięstwie nad Niemcami...To prawda.
anonim2015.01.26 11:20
@marekwu Nie zgadzam się z Tobą. Jak tylko rozpoczęła się akcja "Jedwabne" to "bronił" Polski twierdząc, że były NIE TYLKO takie stodoły jak ta w Jedwabnem ale też taka, w której Polacy przechowywali jego i jego rodzinę. Nawet tzw "antysemici" gromko zakrzyknęli "to wielki przyjaciel Polski". Ja od razu zwracałem uwagę na to, że jest perfidne przyłączenie sie do nagonki. Jeszcze nie było żadnego sledztwa a on już z mety zakłada, że Polacy palili Zydów w stodołach. Gdyby jednoznacznie przyłączył się do Grossa to zapewne wyciągnięto by to iż był ukrywany przez Polaków i teraz "odwdzięcza się" jak wielu innych jego rodaków (że nie wspomnę o tych co "odwdzięczali się" w katowniach UB). Potem kiedy zanim przerwano ekshumację (nie wolno tego zrobić w USA ani w Izraelu) okazało się, że ewidentnie zrobili to Niemcy - Waiss był jednym z głównych aktorów obrzydliwego spektaklu w Jedwabnem kiedy to potomek zydowskiego UBeka - Stolzmanna jako polski prezydent przepraszał za NIEMIECKĄ zbrodnię.
anonim2015.01.26 11:22
@marekwu A to ciekawostka. Nie wiedziałem. Czyli tak jak z negacjonizmem holokaustu ? Jeden Polak został już zaszczuty ze skutkiem smiertelnym lub zabity - czas pokaże za samo tylko zacytowanie ...
anonim2015.01.26 11:28
" Ja myślałem, że to czas mesjasza, że mesjasz się objawił właśnie w mundurach armii radzieckiej – " Tu trzeba przyznać racje .Żydzi nie potrafili się odnaleźć kapitaliźmie, a komunizm , socjalizm ,demokracja to ustrój ich marzeń.
anonim2015.01.26 11:30
Osobiście wolę poglądy polskiego Weissa, niż polskiego Komorowskiego, który odsłania pomniki bandytów w Ossowie...
anonim2015.01.26 11:32
@observer1920 Bingo!! A tu jest link na potwierdzenie twojej racji. :) http://www.dlapolski.pl/jedwabne-swiadek-historii
anonim2015.01.26 11:59
@hucpa Staram się widzieć postawę człowiek w kontekście. Mogę przytoczyć mnóstwo żydowskich nazwisk, na tle których Pan Profesor wyróżnia się sympatycznie. O tym mówię. I tylko o tym.
anonim2015.01.26 13:06
@hucpa Karol Wojtyła. W nieco innym kontekście. Sporo mitów dzięki Niemu udało mi się zweryfikować.
anonim2015.01.26 13:42
@hucpa Czyli jest jeszcze nadzieja dla mnie?
anonim2015.01.28 23:49
Panie Weiss proszę tym razem zaufać Jezusowi a na pewno się nie zawiedziesz.
anonim2015.02.1 11:21
ciekaw jestem, czy Polacy też tak myśleli..... takie właśnie stwierdzenia nas dzielą i dzielić będą. Oni zakładali sobie na ramiona czerwone opaski nam zaś zakładano opaski czarne na oczy...