28.03.21, 10:59fot. pixabay.com/yt/telewizja repulika

Wiceszef MSZ ws. skandalicznego tekstu w New Yorkerze: Ta manipulacja będzie przedmiotem zdecydowanej reakcji polskiej dyplomacji

- "Próba stworzenia obrazu, w którym przypisuje się Polakom odpowiedzialność za śmierć 3 mln Żydów jest czymś niebywałym. Ta manipulacja będzie przedmiotem zdecydowanej reakcji polskiej dyplomacji" – oświadczył na Twitterze wiceszef polskiego MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.

Chodzi o artykuł, który został opublikowany na stronie portalu „The New Yorker” pod tytułem „Atak na historyków za badanie roli Polski w Holokauście”, a jego podtytuł brzmi „Aby oczyścić naród z morderstw trzech milionów Żydów, polski rząd posunie się nawet do ścigania naukowców za zniesławienie”.

Tekst miał bronić skazanych prawomocnym wyrokiem prof. Jana Grabowskiego i prof. Barbarę Engelking, którzy w swojej książce dopuścili się licznych nadużyć w tym podania nieprawdy, a ich „badania” doprowadziły m.in. do tego, że dokonania kilku różnych osób zostały połączone i opublikowane jako działania jednego Polaka. Polak ów, co szczególnie bulwersujące w kontekście nieprawdy historycznej zawartej w książce „Dalej jest noc” nie tylko nie szkodził Żydom w trakcie II wojny światowej, ale aktywnie pomagał ich ratować przez Niemcami. Tekst, który miał bronić autorów kłamliwej publikacji, poszedł znacznie dalej, a jego wydźwięk to prawie jak manifest wzywający do ataków na Polskę.

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok, że Grabowski i Engelking muszą przeprosić bratanicę Edwarda Malinowskiego – sołtysa ze wsi Malinowa na Podlasiu, którego w wydanej w 2018 roku książce, obarczyli kłamliwie współwiną za śmierć ukrywających się Żydów, podczas gdy Malinowski nie tylko, że nie był szmalcownikiem, ale ratował Żydów.

Nie bardzo wiadomo, czemu ma służyć owa „nadgorliwość” publicystów i samego New Yorkera, ponieważ tekst jest zbudowany w taki sposób, że po pierwsze jest peanem na cześć dziennikarzy lub „naukowców” o określonym zacięciu szerzenia bardzo wątpliwych, a nawet zafałszowanych badań. Po drugie nie ma w nim w ogóle kontekstu historycznego. A po trzecie autorzy nie zająknęli się nawet słowem, żeby poinformować zachodnią opinię publiczną, że ZWZ-AK szmalcowników karał śmiercią.

Zamiast tego mamy w tekście opublikowanym przez „The New Yorker” ataki polityczne na PiS jako „autokratyczny”, który łączy „polski antysemityzm” z polityką „anty-LGBT”. Rząd PO-PSL z kolei określany jest jako „proeuropejski”.

Śmiało można powiedzieć, że autorka, czy też może autorzy yesktu wzorce mogli czerpać od Goebbelsa albo z rosyjskiej „Prawdy”. Nadal powielane są w nim te same skandaliczne kłamstwa, jakie dotychczas fundował nam wyłącznie przemysł Holokaustu.

- W 2017 roku Grabowski opublikował książkę (…) w której nakreślił kluczowy związek między strukturami przedwojennego państwa polskiego - w tym przypadku policji - a Holokaustem. Postać Malinowskiego łączy oba te wątki: był Polakiem, który prowadził Niemców do ukrywających się Żydów, a jako burmistrz wsi reprezentował związek między państwem polskim a nazistowskimi okrucieństwami – pisze autorka New Yorkera.

Nie wspomina oczywiście o uzasadnieniu wyroku sądu oraz o tym, jakich nadużyć owi „naukowcy” w tej publikacji się dopuścili, a sam Grabowski pochwalił się na Twitterze, że on osobiście zainspirował redakcję do powstania tego kłamliwego tekstu.

Cały tekst jest przesiąknięty dość dobrze zaplanowanymi technikami manipulacyjnymi. Pojawiają się wątki zupełnie nie związane ze sprawą ani Grabowskiego i Engelking, ani samego Holokaustu. O czym pisze autorka? O Nawalnym na przykład. A pretekstem do jego wspomnienia jest to, że w tym samym czasie co proces Grabowskiego i Engelking odbywał się także proces rosyjskiego opozycjonisty w Moskwie. Prawda, że kompletna aberracja intelektualna?

Do tej publikacji odniósł się wiceszef polskiego MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk, który zapowiedział zdecydowane kroki polskiej dyplomacji.

- "Próba stworzenia obrazu, w którym przypisuje się Polakom odpowiedzialność za śmierć 3 mln Żydów jest czymś niebywałym. Ta manipulacja będzie przedmiotem zdecydowanej reakcji polskiej dyplomacji" – napisał na Twitterze.

Twitter /the new yorker/twitter/fronda.pl

Komentarze

W temacie.2021.03.29 11:40
Jestem dumnym Polakiem i mam żonę żydówkę. Obżydliwi są niektórzy faszyści żydowscy.
czekista2021.03.29 10:57
Tak, tak, i pewnie o efektach tej reakcji, jak zwykle nie poinformujecie opinii publicznaj.
Anonim2021.03.29 9:00
Jak widzimy, do zgłady świata wcale nie trzeba nienawiści, wystarczy mamonę kochać bardziej niż Boga i człowieka. Jak to było: "lepiej poświęcić jednego?!", a potem: "lepiej poświęcić część?!", gdzie jest koniec, ja się pytam?!
Anonim2021.03.29 8:50
I niech nam Attali powie, czy cechy jakie ci ludzie w gettach ujawnili, kwalifikują ich do rządzenia i to światem, czy raczej do świata zagłady! Proszę nie pomijać kwestii tych, którzy w gettach podnosili ceny żywności, aby dorobić się na głodujących współplemieńcach, o przygotowywaniu transportów, łapankach, donosach, nie wspomnę. Widać ofiary domagają się prawdy i sprawiedliwości!
Anonim2021.03.29 7:38
A co do wypowiedzi francuskiego Żyda i globalisty Attali to proszę przygotować raport z działalności kahałów i żydowskiej policji w gettach, w czasie II Wojny Światowej, aby dokładnie wiedział o kim mówi!
Anonim2021.03.29 3:59
szczegoly tej reakcji chlopczyk poda nam?
JUŻ NIE MA ZNACZENIA,2021.03.29 2:57
czy Polska jest antysemicka, czy nie. - - - JUŻ NIE MA ZNACZENIA czy Polacy masowo mordowali Żydów, czy NIE! - - - JUŻ NIE MA ZNACZENIA czy były tysiące frajerów którzy poginęli wraz rodzinami, całymi wsiami dając chleb Żydowi! - - - - Jest bigoteria, opętane nienawiścią żydostwo, czego mamy najlepszy przykład tu na Frondzie, a także w Michnika GW, w tyg. Polityka - Hartmana - Passenta - Hertrich-Woleńskiego ... ICH NIC I NIKT NIE ZMIENI! - - - Szkoda tylko tysięcy polskich żyć, jakie dla Polski zostało straconych ratując grossów, grabowskich i inne szmondactwo... Zatem, jak jesteśmy antysemitami, więc do roboty. - - - WYPYERDOLIC TO GÓWNO ŻYDOWSKIE JAKIE JESZCZE TU POZOSTAŁO. - - - - Nie pozostaje nic innego jak POUŻYWAĆ sobie jako antysemici i rasisci i c hüj wie jeszcze co. - - - P.S. Należy pamiętać, że autorka to flaming vicious lesbo, brzydsza od gówna, z raju Putina. - - - Chüj wie na czyje zamówienie to napisała? Pieskowa?
nbc2021.03.28 22:56
To co wypisują amerykańskie media to najwyższy czas nazwać po imieniu . ż to rasizm i nienawiść w stosunku polskiego narodu .
Anonim2021.03.29 4:00
prawda boli? to dobrze!!!
pkkla2021.03.28 22:06
zydy z BOROPARKU I WILIAMBRGU szaleja , brak kasy ,teraz 447 - wstyd i to bardzo welki ,tylu POLAKOW RATOWALO POMAGALO I takie podziekowania
Anonim2021.03.28 21:49
POLSKA w pigułce.Pan Tarczyński z pis jechał znienawidzonym bo niemieckim BMW za pół miliona a jego suweren Fiatem za tysiąc zł.Dobra zmian dla swoich !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Rodzina Mashy Gessen2021.03.28 20:54
To żydobolszewicy od przedwojny. Jej babcię wysłano na studia w 1940 roku z Białegostoku do Moskwy, ale nie znała rosyjskiego, więc zdawała w jidysh. https://www.jewishbialystok.pl/Masza-Gessen,5410,3125
Ciemny lud2021.03.28 20:21
Wredny, nienawistny stosunek Polaków do Żydów jest wystarczającym dowodem na to, że Polacy maczali ręce w holokauście. Nikt mi nie powie, że z nienawiści Polacy kochali Żydów, nie denuncjowali ich, nie okradali i nie zabijali.
rychu2021.03.28 20:25
Wy gudłaje wredni jestescie dla wszystkich tylko kacapow sie boicie bo moga wam zrobic kęsim kęsim w odwecie
rychu2021.03.28 20:04
Do sądu z mośkami w Amerce rozgłos tej sprawy bedzie wiecej warty niż te słabiutkie odszczekiwanie i to głównie w Polsce
Wojtek Polak2021.03.28 17:28
jaki to naród sponsorował holokaust własnych rodaków? jakiej to narodowości byli banksterzy sponsorujący holokaust? i w końcu jakiej narodowości byli oprawcy narodu POLSKIEGO w aparacie komunistycznej bezpieki? odpowiedz na te wszystkie pytania jest jedna ŻYDZI. w aparacie komunistycznej bezpiece (siepacze mordercy) na terenach środkowej i wschodniej Europy od 40 do nawet 60% stanowili żydzi to jakim prawem żydzi kreują się na ofiary? żydowscy złodzieje szykanują kłamią a wszystko to ma służyć do okradania narodów w tym przypadku Polski. a może zamiast kraść żydzi(oczywiście nie mam tu na myśli wszystkich żydów tylko nierobów złodziejskich) wzięli by się za porządną prace.
Mała162021.03.28 15:39
Reakcja Polskiej dyplomacji :)) Wystarczy przestać finansować badania tych żydowskich "historyków"
potraficie2021.03.28 14:28
tylko szczekac,a tak naprawde to non-stop robicie laske zydom
Teresa2021.03.28 14:20
wszelkie zło na tym współczesnym świecie pochodzi od Żydów
Anonim2021.03.28 16:12
jak polska malpa udajesz Hitlera?
rychu2021.03.28 20:06
Hitler to pół żyd
🦄⚡️🏳️‍🌈Polak Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈⚡️🦄2021.03.28 13:09
Ruchałem tego brudasa żydowskiego Lesia Keller-Krawczyk w tą jego starą rozyebaną żydowską odbytnice. Ale się gudłaj cieszył jak mu kichę dawałem. A potem Lesiu Keller-Krawczyk obciągnął mi lachę i z apetytem mego gluta połknął. Polecam Lesia Keller-Krawczyk na dupczenie bo płaci nieźle.
Józef Bonkzdupytuska2021.03.28 16:44
Naprawdę godne pozazdroszczenia. Psowate też jedzą źle strawione odchody. Może jesteście spokrewnieni.
Fumfel2021.03.28 13:06
Kampania wymuszenia uroszczen 447 nabiera tempa wy tępe naiwne polaki.
Pies jebał kurestwo żydowskie2021.03.28 12:59
"Materiały" dostali od tych z GW, od Grossa, Grabowskiego i innego żydostwa w USA czy w Polsce. JEST BEZ ZNACZENIA, czy jestem antysemitą, czy nie czy nie - SKORO bigoteria żydowska ze mnie TAKIEGO już zrobiła. Nie pozostaje nic innego jak POUŻYWAĆ sobie jako antysemita.
Anonim2021.03.28 16:18
wlanie pokazales co polak potrafi. dlatego zawsze jestescie niczym? kto WAS lubi?
da da towariszcz jewrej z leningrada2021.03.28 18:37
A u was to polskowo alfabieta NIET, ty job twoju mać - motherfucker, jew bastard?!
Grizzly2021.03.28 12:48
Ja coś o tym wiem byłem w Gestapo a potem w UB
Grizzly2021.03.28 13:38
Won złodziejska mendo bolszewicka od mojego nicka! Won parchu!
Annasz2021.03.28 12:31
Może byście w końcu wstali z kolan i rozwiązali sprawę Jedwabnego, przestali kłaniać się żydostwu i budować im muzea za nasze pieniądze i odnawiać cmentarze z 100 milionów, po to by nas po świecie szkalowali!!! Oni -przedsiębiorstwo Holocaust chcą miliardów ale nie w Dollarach czy Euro tylko w bogactwach naturalnych, ziemi i innych dóbr naszych polskich. Po to to wszystko robią i łgają. Dajecie się ustawiać jak pionki. Może już w końcu pora położyć temu tamę!! Żydostwo nawet zmienia wam ustawy ! Czy Wy zmieniacie ustawy w Izraelu? Czy żydostwo buduje muzea historii i kultury polskiej w Izraelu? Czy żydostwo pisze prawdę o stalinowskich zbrodniarzach, którzy mordowali polskich bohaterów, a którzy byli głównie pochodzenia żydowskiego? Za naszą polską szczerą gościnność i to że ratowaliśmy im życie, teraz jeszcze chcą nas ograbić!!! Dosyć tego!!!
Na nic nie trzeba czekać, wicio2021.03.28 12:20
ale ten papierowy rząd, bez jaj nic nie zrobi mocnego na miarę Mężów Stanu.
Heintz Wania Israel2021.03.28 12:19
gdybyście kopsneli ze 100 mld marek jak Niemiaszki - to byśmy inaczej klektali. Nasze algorytmy pracują
Wicio racja stanu2021.03.28 12:09
trzeba poczekać na reakcję środowisk żydowskich na te kłamstwa. W przypadku braku reakcji lub wykrętasów - natychmiast uchwalić zmiany w ustawie o IPN jak proponowano; a wykreślić penalizację tzw kłamstwa oświęcimskiego
WszelkaCiemnotaLudowaOdKleruPochodzi2021.03.28 12:04
Przez setki lat kler usilnie starał się utrzymywać polskiego chłopa w skrajnej nieświadomości i ubóstwie intelektualnym, głównie przez ścisłą izolację od powszechnego szkolnictwa, wiedzy agrarnej i możliwości swobodnego podróżowania. Tacy chłopi byli bezwolnymi narzędziami w rękach plebanów, którzy wygodnie, dozgonnie i bezwzględnie pasożytowali na ich masie. Z tej przyczyny ciemnoty społecznej konserwowanej przez kler katolicki, żydzi mogli w szybkim tempie zawładnąć strukturą gospodarczą całego kraju. Wprowadzili mechanizmy piętrowego wyzysku w handlu, lichwę finansową i wyzucie jednostek ze składników majątkowych. Kiedy kler w Polsce połapał się, że żydzi ogołociwszy chłopów działają na niekorzyść watykańskich okupantów, zaczęło się szczucie z ambon. "Uświadamiające" chłopów, że winowajcą ich nędzy jest wyłącznie żyd. Ten sam, który z panem dzielił się zyskami handlowymi, a z proboszczem nie wchodzili sobie w drogę. Za wieloletnią namową plebana chłop polski znienawidził żydów i podczas okupacji szybko znalazł okazję, żeby odebrać co "swoje", zemścić się pokoleniowo i jednocześnie poprawić swój los cudzym kosztem. I to bezkarnie.
PRAWDA2021.03.28 11:53
Widac że Żydo --Komuna walczy z Polakami ---To Żydzi witali i Pomagali Mordować Polaków przez Rosjan i Żydów w Jedwabnym ===Potem WItali Niemców --tylko ze Niemcy zaplanowali Likwidacje Żydów juz 1926 roku ====
Senny2021.03.28 11:52
"Okazuje się, że w kwietniu 1945 roku w obozie Oranienburg (niedaleko Berlina) Armia Czerwona zdobyła dokumenty całego systemu niemieckich obozów koncentracyjnych w czasie wojny! Do czasów „jawności” i „pieriestrojki” (do 1985 roku) dostęp do tych dokumentów mieli tylko żydowscy badacze, ale nie byli oni zainteresowani w ujawnieniu kłamstwa zachodnimi mediom odnośnie Holocaustu. Jak się okazało, całkowita liczba więźniów, którzy zginęli w niemieckich obozach w całym systemie od jego powstania w 1935 roku, aż do jego katastrofy pod koniec 1944 i początku 1945 roku wyniosła 403.713 osób. Znana jest dokładna liczba Żydów zmarłych i zabitych w największym nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz (Oświęcim) – 38.031 osób! A przecież syjonistyczna propaganda nazywała Auschwitz najstraszniejszym ze strasznych „obozów śmierci” i wskazywała na śmierć w obozie 4 milionów Żydów…"
oczyść Powązki z truchła2021.03.28 11:51
zbrodniarzy żydokomuny
Prawda2021.03.28 11:50
Żydzi nie powinni Walczyć z Narodami Katolickimi --bo sobie --NABRECHTAJĄ -- że bedą Wiać z Europy ---Już widać w Niemczech i FRANCJA ==Holandia -itd
rebeliant2021.03.28 11:52
A Polacy powinni zakazać swoim córkom iść do harcerstwa, aby później biec na Tygrysy z butelką z benzyną.
skecja ateistów Żydów patriotów2021.03.28 11:44
stanowczo potępiamy kłamstwa i antypolonizm żydowsatwa kalmuckiego z Nowego Joreczka
PIS znowu łże2021.03.28 11:44
Od października 1939 r. Do lata 1944 r. zginęło ponad 10 000 Żydów zamordowanych przez Polaków na ziemiach polskich okupowanych przez Niemcy. Nawet jeśli atmosferę agitacji i polowań, tolerancji dla mordów stworzyli naziści to jednak trzeba mówić o silnym polskim antysemityzmie. Temat w Polsce 100% tabu. A jednak: trudne relacje między Polakami i Żydami stały się teraz częścią otwartej debaty. Fałszowanie polskiej Historii ciąg dalszy,na szczęście są zapisane zeznania żydów którzy byli świadkami lub uniknęli śmierci z ręki Polaków i tego nie zmienicie!
za chwilę pierdnie, że2021.03.28 11:49
granatowa policja w autonomicznych gettach dostarczała wg umowy z Niemcami - rzesze Żydów na Umschlag Platz
Srul Morgenbaum2021.03.28 11:55
Akcję doglądało ponoć dwóch esesmanów...
Srul Fickenloch2021.03.28 11:57
Nie granatowa, tylko żydowska z opaskami z Gwiazdą Saturna na rękawach. Są filmy na youtube i zdjęcia w Internecie. Nawet Polański to pokazał w "Pianiście".
why w Germany wzrasta antysemityzm2021.03.28 11:43
ich verstehe
Anonim2021.03.28 12:05
какие?
wania2021.03.28 12:10
AQmstaff
Anonim2021.03.28 11:41
Mysle ze reakcja rzadu bedzie "grozne pokiwanie palcem w bucie" jak to zwykle bywa!
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.03.28 11:29
Niektórzy Polacy tak około 30% nienawidziło żydów tak jak teraz około 30% Polaków nienawidzi osoby LGBT! Za kilkadziesiąt lat znowu zacznie się zakłamywanie historii i wciskanie ludziom kitów jak to różne Kaczyńskie,Rydzyki,Jędraszewskie kochały osoby homoseksualne i niosły im pomoc!
Wania Antonim kucaj przed Złotym Cielcem o zdrowie2021.03.28 11:42
twój Tate to Beria; a mame Sierp - przyłóż se młotem
Ant2021.03.28 11:26
Już zareagowali - na frondzie
Böno2021.03.28 11:24
Zydzi sami prowokują do antysemityzmu. Mam nadzieję, że tym razem przedstawiciele rządu ostro zareagują. Dość kłamstw i antypolonizmu. Trzeba im zarzucić pseudo"naukowe" prowokacje, wrogą propagandę wobec naszego narodu i antypolonizm.
Romus2021.03.28 11:23
Pamiętaj: jedna zasada jest dla mnie święta, k***a. Naucz się tego, jak będziesz o czymkolwiek rozmawiał. Jak będziesz w Platformie, będę cię bronił, k***a, jak niepodległości. Jak będziesz pluł na Polskę będziemy cię bronić ... Ta sama zasada
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.03.28 11:21
Ależ oczywista oczywistość że sprawcami holokaustu byli tylko Niemcy a to że polacy im w tym trochę pomagali ale tylko trochę to już się nie liczy...
Do kretyna2021.03.28 11:29
Chamie i nieuku, polski chleb żresz, w Polsce żyjesz i na Polskę cały czas plujesz. Jak ci źle to wynocha. Ale pewnie, ani języków nie znasz, odwagi ci brak niedorajdo życiowy i nie potrafił byś się nigdzie odnaleźć. Jedyne co potrafisz, to jad nienawiści sączyć, ciulu jeb...ny.
Romus2021.03.28 11:29
Polacy? Tacy jak dziadek tusska? Polakom za pomoc żydom groziła kara śmierci i to się działo. ty byś nie pomógł. gdyby żydzi nie współpracowali z Niemcami rozmiary holokaustu nie byłyby tak porażające. To nie jest polemika z twoimi prowokacjami
Anonim2021.03.28 11:20
Czy Polski MSZ dalej wysyła co roku kilka tysięcy polskich dowodów osobistych dla "polaków" do Izraela, żeby mogli pod taką przykrywką swobodnie poruszać się po Europie i nie tylko ???.
Fido2021.03.28 11:12
Po co scigac pseudonaukowcoe,kiedy mozna po prostu wyslac ludzi, by te sprawe ,,polubownie,, zalatwili.
Anonim2021.03.28 16:10
my juz mamy ludzi,z ciezka bronia na waszym podworku, wiec...
YORK2021.03.28 11:04
Ano zobaczymy, czy nie bedzie stal na bacznosc polski przedstawiciel przed zydkiem, czytajac wygladzona formulke.