27.09.19, 08:30Fot. Robert Suchy (MON via Wikipedia

Wojska Obrony Terytorialnej mają dziś swoje święto

Swoje święto obchodzą dziś żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Uroczyste obchody święta nowej formacji będą miały miejsce w południe w Warszawie na placu Piłsudskiego.

Na obchodach pojawi się zarówno zwierzchnik sił zbrojnych prezydent Andrzej Duda, jak i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Wojska Obrony Terytorialnej obchodzą swoje święto 27 września, kiedy to powstało Polskie Państwo Podziemne. Dziś jest to rocznica wyjątkowa – od powstania PPP minęło dokładnie 80 lat. W trakcie uroczystości prezydent Andrzej Duda wręczy sztandary trzem brygadom najmłodszego z rodzajów polskich wojsk – Podlaskiej, Lubelskiej oraz Podkarpackiej.

Szef MON natomiast mianuje nowych dowódców brygad. Wojska Obrony Terytorialnej otrzymają również testament Polskiego Państwa Podziemnego, czego dokona prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Leszek Żukowski.

W tej chwili w Wojskach Obrony Terytorialnej Służy niemal 22 tysiące żołnierzy. Kolejnych kilka tysięcy wstąpi w szeregi formacji do końca tego roku.

dam/IAR,Fronda.pl

Komentarze

Saki Faki2019.12.3 13:08
A to dzisiaj jest dzień patafiana?
Marek2019.09.27 16:00
Kto wymyślił partyzantkę WOT? Partyzanci działają w kraju okupowanym! PiS nie wierzy w sojusz NATO i Trumpa? W II RP też nie tworzono Armii Krajowej na zapas. Dopiero po totalnej klęsce i ucieczce rządzących za granicę tworzyło się podziemie. Defetystów rozstrzeliwano!
Janek2019.09.27 10:33
Formację należy zlikwidować, lub zmienić na paramilitarną, bo niczym innym jak zabawą w wojsko na koszt podatnika tego całego wot-u nazwać nie można.
Torchwood2019.09.27 9:23
Weekendowe żołnierzyki Macierewicza. Co oni mają wspólnego z Polskim Państwem Podziemnym?
Hak Ci w smark2019.09.27 9:05
Do WOTu mogą występować osoby do 55 roku życia z kategorią D lol Tak obniżano wymagania by byli chętni.