24.10.19, 20:06Zdj. screen Twitter/Sebastian Kaleta

WSA: Sędzia Pirogowicz nie śmiał się z pani Brzeskiej

Przedwczoraj Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał skandaliczny wyrok w sprawie nieruchomości przy ul. Nabielaka 9. Córka śp. Jolanty Brzeskiej, znanej działaczki na rzecz praw lokatorów, nie wytrzymała i opuściła salę. Uwagę mediów zwróciło zachowanie sędziego Dariusza Pirogowicza. Teraz WSA tłumaczy jego reakcję.

"Reakcja sędziego Dariusza Pirogowicza nie była skierowana do Magdy Brzeskiej, lecz była wynikiem niestosownego zachowania publiczności"- oświadczyła dziś rzeczniczka prasowa Sądu, sędzia Małgorzata Jarecka. Jak poinformowano w oświadczeniu opublikowanym na stronie WSA, Pirogowicz wyjaśnił w rozmowie z prezesem sądu, że jest mu przykro, że jego reakcja "została odebrana jako wyraz negatywnego stosunku do osób osobiście zaangażowanych w sprawę". 

Przypomnijmy, że we wtorek Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzję komisji weryfikacyjnej ws. nieruchomości przy  ul. Nabielaka 9 w Warszawie. To w tej kamienicy mieszkała znana działaczka społeczna, Jolanta Brzeska. Na początku marca 2011 r. spalone ciało Brzeskiej znaleziono w Lesie Kabackim. 64-latka najprawdopodobniej została zamordowana, jednak w tej sprawie trwa jeszcze śledztwo. 

Skargę na decyzję komisji złożył m.in. znany warszawski "kolekcjoner" kamienic, Marek M. Stołeczny handlarz roszczeń jest jednym z beneficjentów decyzji reprywatyzacyjnej dotyczącej tej nieruchomości. Wyrok do tego stopnia oburzył córkę Jolanty Brzeskiej, Magdę, że kobieta opuściła salę rozpraw w trakcie ogłaszania decyzji przez sędziego Dariusza Pirogowicza. W momencie, gdy Magda Brzeska opuszcza salę, na filmie opublikowanym w mediach społecznościowych m.in. przez wiceministra sprawiedliwości, Sebastiana Kaletę, widać, jak sędzia śmieje się. 

"Słuchałam tego uzasadnienia i po prostu nie wytrzymałam. To było tak kuriozalne uzasadnienie. Postanowiłam opuścić salę. Wstając, powiedziałam do sędziów, że mam nadzieję, iż „będą państwo mogli sobie spojrzeć jeszcze w oczy”- tłumaczyła w rozmowie z PAP córka znanej działaczki na rzecz praw lokatorów.

"Jest mi bardzo przykro, że sędzia nie potrafił się zachować, ponieważ sędzia powinien być neutralny. Jeśli nie potrafił się zachować, to trudno - sam wystawił sobie świadectwo"-podkreśliła Brzeska. Teraz do tej oceny zachowania sędziego Pirogowicza odniosło się WSA. 

"Reakcja sędziego nie była skierowana do pani Brzeskiej, lecz była wynikiem niestosownego zachowania na sali publiczności, która właśnie w tym momencie skierowała w stronę sądu obraźliwe słowa: „To nie jest sąd, łotry”- podkreśla Małgorzata Jarecka, rzeczniczka prasowa sądu, który uchylił decyzję komisji weryfikacyjnej ds. dzikiej reprywatyzacji w Warszawie. 

yenn/PAP, Fronda.pl

Komentarze

dd2019.10.28 18:41
Nie byłam, więc nie widziałam, ale jakie to ma znaczenie dlaczego się śmiał? Sędzia, który odczytuje wyrok i jego uzasadnienie śmieje się? To po prostu kpina z wymiaru sprawiedliwości. Taki typ nie powinien być sędzią w żadnym sądzie. Nigdy.
doradca2019.10.25 6:30
szkoda że takie śmiecie jak ten pirogowicz nazywani są sędziami i pracują w polskim wymiarze sprawiedliwości. To jest hańba dla Polski
joanna2019.10.24 23:04
Próba tłumaczenia zachowania sędziego przez panią rzecznik jest infantylna! Bo niezależnie od tego, czy zachowanie sędziego odnosiło się do postawy pani Brzeskiej, czy do zachowania publiczności - BYŁO NIESTOSOWNE! Sędzia ma się zachowywać merytorycznie i nie może sobie pozwalać na żadne reakcje oceniające (śmiech, komentarze ad personam itp...). Ale sędziowie tak się niestety zachowują! Byłam tego świadkiem nie raz. Np. pewna sędzia ośmieszała świadka niestosownymi uwagami, chcąc go zbić z tropu i uniemożliwić precyzyjne zeznanie tego, co miał do powiedzenia. Inna sędzia traktowała świadków jak uczniaków, pokrzykując na nich, przerywając wypowiedź w pół słowa, mówiąc bez ogródek, zachowywała się nieprofesjonalnie, wręcz po chamsku. Swoja drogą, skąd pani rzeczniczka wie, co było powodem niestosownego zachowania sędziego Dariusza Pirogowicza. Czyżby specjalizowała się psychoanalizie? Podobnie inna sędzia, która ułaskawiła sędziego złodzieja 50 zł, psychologicznie interpretując jego wykroczenie, że "nie chciał on ukraść tych pieniędzy..., był po prostu roztargniony"... Szanowni Sędziowie - i dziwicie się, że Polacy mają do Was coraz mniej zaufania???
Polak Ateista Dumny Gej2019.10.24 21:49
Tęczowy Piątek już 25 października. O tym, w jaki sposób społeczność szkolna będzie świętować ten dzień, zadecydują uczniowie i uczennice wraz z kadrą nauczycielką i rodzicami. Zadbaj o atmosferę, która będzie towarzyszyć tegorocznej akcji - skorzystaj z mediów społecznościowych, żeby okazać młodzieży wsparcie. W najbliższy piątek młodzież szkolna będzie obchodzić Tęczowy Piątek – szkolne święto, którego celem jest okazanie wsparcia nękanej na co dzień młodzieży LGBT. Wyzwiska, szarpanie i złośliwe żarty, to dla młodych osób LGBT codzienność. "Jak wynika z badań w Polsce blisko 70 proc. młodzieży LGBT doznaje przemocy, a w 26 proc. przypadków dochodzi do niej w szkole. Dlatego tak ważne jest, aby dorośli zadbali o atmosferę, która będzie towarzyszyć Tęczowemu Piątkowi i okazali młodzieży wsparcie" - wyjaśnia Joanna Skonieczna z Kampanii Przeciw Homofobii. Sposobów na wsparcie młodzieży świętującej 25 października Tęczowy Piątek jest cała masa. Oto kilka pomysłów na to, w jaki sposób dorośli mogą wesprzeć młodzież przygotowującą się do Tęczowego Piątku przy użyciu mediów społecznościowych: 1. Facebook: skorzystaj z nakładki #TęczowyPiątek na zdjęcie profilowe [nakładka dostępna TUTAJ http://www.facebook.com/profilepicframes/?selected_overlay_id=1190093661178816 2. Twitter: opublikuj tweeta z hasztagiem #TęczowyPiątek 3. Instagram: opublikuj swoje zdjęcie z wydrukowaną ze strony KPH grafiką z hasztagiem akcji [pobierz ją TUTAJ https://kph.org.pl/wp-content/uploads/2019/10/t%C4%99czowy_pi%C4%85tek_board.pdf]. Takie zdjęcie możesz też udostępnić również na Facebooku i Twitterze. 4. Instagram: zamieść na Instastory filmik, w którym mówisz, dlaczego stoisz po stronie młodzieży. Takie wideo możesz udostępnić również na Facebooku i Twitterze 5. Media społecznościowe: udostępnij na Facebooku, Twitterze lub Instagramie jedno lub więcej nagrań z serii „Stoję po stronie młodzieży” i napisz kilka słów wsparcia [kanał youtube KPH dostępny TUTAJ https://www.youtube.com/channel/UCojA1DLlDKWJOMYz487aQuQ Młodzież LGBT z pewnością odczyta te działania jako znak wsparcia. Nic jednak nie zastąpi rozmowy. Dlatego, jeżeli znasz jakiegoś nastolatka lub nastolatkę świętująca Tęczowy Piątek, powiedz jemu lub jej, że ją wspierasz i że jest OK.
infor2019.10.25 6:32
tylko śmiecie twojego pokroju mogą wspierać marsze zboczeńców
stop komunistom2019.10.26 0:20
jaki tam z ciebie dumny gej ? jesteś trolem albo POstradałeś rozum aby tylko przyPOdobać się temu destrukcyjnemu demonowi ! Co kolwiek czynisz patrz końca ! tego ci życzę!!
nauczycielka.2019.10.24 21:37
Nie on nie śmiał się z jednej osoby ten sędzia śmiał się z wszystkich poszkodowanych we wszystkich niesprawiedliwych wyrokach. Kasta czuje się nadzwyczajna i z obywateli poszkodowanych śmieje się im w twarz jednocześnie osłaniając przestępców.
Nowak2019.10.24 20:48
Ten cały Iwan Iwanowicz Pirgowiczowicz nie śmiał się z kobiety tylko z wyroku, którego właśnie odczytywał
KKK2019.10.24 20:45
Prosimy wszystkich czytelników i komentatorów Frondy o ignorowanie sku-rwiela, który przeistoczył się z "dzielnicowego" na „Björn Karlsson”. Ten przygłup kasuje pinądze od PO i będzie robił hejt tak długo jak będą mu płacić ! Ten osobnik to typowy upierdliwy wsiak, psychicznie chory. Prosimy nie czytać i nie komentować jego wypocin. Prosimy go ignorawać i przechodzić do swoich komentarzy !!! Napisaliśmy już petycję do moderatora Portalu o indentyfikację jego IP numeru, odnalezienie danych personalnych i blokadę czy ewentualne ukaranie tego szczocha.
anonim2019.10.24 20:40
śmiał się ale było mu przykro...
Polak2019.10.24 20:40
Czy nie ytak jak ten koleś w todze zachowują się chamy,błazny,buraki , typki bez kultury?