29.09.19, 18:00Fot. MSZ Austrii via (Wikipedia, CC 2.0)

Wybory w Austrii: Partia Kurza z rekordowym wynikiem

Dziś w Austrii odbyły się przedterminowe wybory parlamentarne. Według wyników exit poll Austriacka Partia Ludowa nie tylko wygrała, ale i osiągnęła zdecydowanie większe zwycięstwo niż podczas poprzednich wyborów.

Rozpisanie przedterminowych wyborów konieczne było w związku z rozpadem koalicji ludowców z wolnościowcami. Nastąpił on po opublikowaniu w maju taśm, na których szef Wolnościowej Partii Austrii oraz wicekanclerz Heinz-Christian Strache oferował polityczne usługi w zamian za pieniądze rosyjskiego oligarchy.

Według wyników exit poll Austriacka Partia Ludowa uzyskała aż 37,1 proc. poparcia. To o ponad 5 punktów procentowych więcej niż w poprzednich wyborach. Drugi wynik osiągnęła Socjaldemokratyczna Partia Austrii (22,5 proc.). To rekordowo niskie poparcie dla tego ugrupowania. Austriacka Partia Wolnoci uzyskuje niespełna 17 proc., a więc traci 10 punktów procentowych. Austriaccy Zieloni z kolei zanotowali wynik rzędu 13 proc.

dam/IAR,Fronda.pl

Komentarze

JS2019.10.1 6:48
Austriacy nie są tacy głupi jak np. Francuzi, co to wybierają sobie takich gamoniów jak Holland, Macron. Szybko wyciągają wnioski przyczynowo-skutkowe i mają rząd broniący interesów większości narodu. Próbują opanować emigrację. Niemcy nie krzyczą, że praworządność jest łamana w Austrii, bo rząd chce rządzić dla narodu a nie dla Brukseli. Ale nas chcą ciągnąć za trąbę, za uszy, ciągać łańcuchami. EU GmbH (czy AG) to prywatna firma, gdzie stary zarząd trzyma władzę i nie chce dopuszczać nowych członków, mających lepsze pomysły na Europę. Króluj nam Chryste Pozdr.
anonim2019.10.1 5:53
Idzie NOWE.