03.07.18, 09:55Fot. Pixabay, CC 0

Policja ostrzega: Uważaj, tak okradną ci konto!!!

Policjanci Biura do walki z Cyberprzestepczością Komendy Głównej Policji zatrzymali dwie osoby trudniące się tym procederem. Przestępcy – 20-latka i 50-latek, obywatele Mołdawii, wykorzystywali darmową aplikację telefoniczną. Wymuszała ona fałszywą aktualizację systemu operacyjnego telefonu, dzięki czemu sprawcy zdobywali hasło i login do bankowości internetowej.

Co więcej, aplikacja wymuszała nadawanie uprawnień na wysyłanie i odbieranie komunikatów SMS, dzięki czemu sprawcy przechwytywali wiadomości autoryzacyjne umożliwiające zlecenie operacji bankowych. Po uzyskaniu danych aplikacja przywracała ustawienia telefonu do wersji fabrycznej niszcząc tym samym ślady przestępstwa.

Ponadto wirusy przekierowywały pieniądze wyprowadzone z okradanych kont na rachunki zdefiniowane w kodzie wirusa. Rachunki te zakładali w Polsce obywatele Mołdawii posługujący się fałszywymi rumuńskimi paszportami. Kradli jednorazowo po około 20 tys. złotych.

W ten sposób zaatakowanych zostało kilkadziesiąt rachunków bankowych obywateli Polski. Przestępców zatrzymano i decyzją Sądu Rejonowego Warszawa Wola z 1 lipca 2018 i tymczasowo aresztowano na trzy miesiące. Chociaż działali na terenie Warszawy, niewykluczone że pokrzywdzonymi są również mieszkańcy innych miejscowości.

Policja prosi osoby, które w ostatnim czasie utraciły pieniądze w wyniku przestępstwa o opisanym wyżej mechanizmie, o kontakt mejlowy w tej sprawie z Biurem do Walki z Cyberprzestępczością KGP. Adres: [email protected].

ochmartyna/Policja.pl